Bitcoin Forum
May 08, 2024, 01:29:53 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 3 4 5 [All]
  Print  
Author Topic: Fiscalitate Bitcoin  (Read 22130 times)
Florin_BTC (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 1


View Profile
December 14, 2015, 11:38:49 AM
 #1

Stie cineva care sunt taxele care trebuie platite pentru a schimba bitcoin in valuta?
Prin ce metoda se pot schimba legal cu taxe minime?
1715174993
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715174993

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715174993
Reply with quote  #2

1715174993
Report to moderator
1715174993
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715174993

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715174993
Reply with quote  #2

1715174993
Report to moderator
1715174993
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715174993

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715174993
Reply with quote  #2

1715174993
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
antonioeram
Member
**
Offline Offline

Activity: 109
Merit: 10

Is John Galt, Satoshi ? or viceversa


View Profile WWW
December 14, 2015, 05:39:10 PM
 #2

Salut,

nu platesti taxe pentru a schimba din o valuta in alta. Esti obligat sa platesti taxe daca ai castigat acei bani prin diverse metode (se considera venit).



Stie cineva care sunt taxele care trebuie platite pentru a schimba bitcoin in valuta?
Prin ce metoda se pot schimba legal cu taxe minime?

PGP - Public Key
https://goo.gl/DXrS8t
Smon
Member
**
Offline Offline

Activity: 271
Merit: 10


View Profile
December 14, 2015, 06:46:47 PM
 #3

Stie cineva care sunt taxele care trebuie platite pentru a schimba bitcoin in valuta?
Prin ce metoda se pot schimba legal cu taxe minime?
ai putea sa iti faci un card de bitcoin si nu te mai complici asa..

▀▀█▄▄    [websitewhitepaper]  ❒  ATHERO  ❒  Internet 3.0 solution    ▄▄█▀▀
▪  A revolutionary decentralized digital economy  ▪
▄▄█▀▀      Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  GitHub      ▀▀█▄▄
vreausieu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 15, 2015, 09:06:55 AM
 #4

Cum ma sa nu platesti taxe???ORICE venit,trebuie impozitat daca vrei sa fii in legalitate.atata timp cat el are btc,in momentul in care i a schimbat in bani(nu conteaza moneda),se considera venit si trebuie impozitat cu 16%.

Salut,

nu platesti taxe pentru a schimba din o valuta in alta. Esti obligat sa platesti taxe daca ai castigat acei bani prin diverse metode (se considera venit).



Stie cineva care sunt taxele care trebuie platite pentru a schimba bitcoin in valuta?
Prin ce metoda se pot schimba legal cu taxe minime?
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
December 15, 2015, 09:39:31 AM
 #5

Cum ma sa nu platesti taxe???ORICE venit,trebuie impozitat daca vrei sa fii in legalitate.atata timp cat el are btc,in momentul in care i a schimbat in bani(nu conteaza moneda),se considera venit si trebuie impozitat cu 16%.

Salut,

nu platesti taxe pentru a schimba din o valuta in alta. Esti obligat sa platesti taxe daca ai castigat acei bani prin diverse metode (se considera venit).



Stie cineva care sunt taxele care trebuie platite pentru a schimba bitcoin in valuta?
Prin ce metoda se pot schimba legal cu taxe minime?

Nu ai inteles nimic.

Daca te duci la casa de schimb valutar si schimbi 100 de euro in RON platesti 16%?

Ce a incercat antonioeram sa explice e ca nu platesti taxe pentru schimbul in sine ci pentru faptul ca ai castigat acei bitcoini ca si venit. Daca eu cumpar 1 bitcoin cu banii din salariu (pe care deja am platit impozitul pe venit) si maine il vand, atunci nu mai platesc nici o taxa decat daca l`am vandut cu pret mai mare decat l`am cumparat.. si taxa de 16% o platesc doar pentru diferenta de pret dintre vanzare si cumparare, nu pe toata suma cu care am vandut.
johastone
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
December 15, 2015, 10:14:27 AM
 #6

După unii ar trebuii impozitata cu 16 procente si grăsimea care ai pus-o pe tine ca așa ar fii legal...
vreausieu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 15, 2015, 10:22:16 AM
 #7

Daca ma duc la casa de schimb valutar si schimb 100 de euro,nu platesc pentru ca se presupune ca am platit deja impozit pentru ei(salariu sau orice altceva).ceea ce ai spus tu,ai dreptate,ideea este ca trebuie sa ai acte doveditoare ca ai cumparat btc cu 350 $ de exemplu si il vinzi cu 450$ ca sa poata statul sa ti impoziteze 100$ profitul.omul a intrebat ce poate face pentru a fi in legalitate.cine spune ca nu trebuie platit nimic la btc,scrie ca sa se afle in treaba....in fine,legile sunt clare.
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
December 15, 2015, 02:04:40 PM
 #8

După unii ar trebuii impozitata cu 16 procente si grăsimea care ai pus-o pe tine ca așa ar fii legal...
Eu sunt curios cand se impoziteaza faptul ca respir aer ...
explorer17
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 15, 2015, 04:49:45 PM
 #9

Daca ma duc la casa de schimb valutar si schimb 100 de euro,nu platesc pentru ca se presupune ca am platit deja impozit pentru ei(salariu sau orice altceva).ceea ce ai spus tu,ai dreptate,ideea este ca trebuie sa ai acte doveditoare ca ai cumparat btc cu 350 $ de exemplu si il vinzi cu 450$ ca sa poata statul sa ti impoziteze 100$ profitul.omul a intrebat ce poate face pentru a fi in legalitate.cine spune ca nu trebuie platit nimic la btc,scrie ca sa se afle in treaba....in fine,legile sunt clare.

Tu lucrezi la ANAF sau ai studiat economia si fiscalitatea de la Cristian Paun? Cheesy
Consider ca ar fi pertinent ca inainte de a ne da cu parerea in probleme de fiscalitate sa fi citit macar odata Codul Fiscal si Normele Metodologice. Vorbesti de "legi clare"...ne poti spune si noua care este acea lege clara, ce spune ea si la ce categorie de venit se incadreaza btc?

Pentru ca am o experienta de peste 20 ani in domeniu o sa incerc sa lamuresc eu cateva aspecte legate de fiscalitatea in domeniu:

1.Pentru a avea o abordare clara cu privire la ce taxe si impozite se platesc ar trebui sa existe o reglementare legala care sa incadreze BTC undeva...ce este el? marfa? moneda? instrument financiar?
 - daca este marfa automat este purtator de TVA, si se impoziteaza profitul (diferenta dintre veniturile obtinute si cheltuielile aferente);
 - daca este moneda nu se impoziteaza, este mijloc de schimb; aici poate interveni problema in care sa fie considerat o valuta si atunci sunt impozitate contractele la termen;
 - daca este instrument financiar se impoziteaza castigul (diferenta dintre pretul de vanzare si cel de cumparare);

2.O a doua abordare o constituie tipul de venit obtinut:
 - daca venitul este obtinut din salarii, servicii,consultanta,drepturi de autor si tot ceea ce tine de o activitate prestata de tine pentru care esti remunerat in BTC atunci e 16% din tot (exista unele deduceri personale);
 - venitul il obtii ca persoana fizica, ca PFA , ca persoana juridica? sunt diferentieri clare si aici. Ca persoana juridica este clar ca platesti impozitul pe profit, ca PFA nu prea te poti inregistra cu o activitate legata de BTC in prezent pentru ca nu exista in nomenclator - in acest caz poti plati un impozit forfetar, iar ca persoana fizica vei plati in baza declaratiei anuale de impunere.

O problema interesanta o constituie activitatea de minerit...unde o incadrezi? platesti 16% la tot ce produci?

Nefiind incadrata o putem trata prin analogie. Un cioban care are o turma de oi, nu e PFA, nu e firma, ce plateste? Plateste 16% la toata branza, lana, mieii si cacarezele produse? NU - daca are pana in 50 oi nu plateste nimic iar peste 50 oi plateste prin norma de venit (pe cap de animal). In acest mod consider eu ca ar trebui incadrata si activitatea de minerit independent la BTC.

In concluzie: voi astia tineri puneti mana pe carte si aveti grija mare cine si cum va face reglemetarile la BTC, ca daca le face unul ca prof.Cristian Paun, atunci mai trebuie sa aduceti bani de acasa  Smiley

Multa bafta!
Florin_BTC (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 1


View Profile
December 15, 2015, 09:57:54 PM
 #10

Eu am Btc care la cursul actual valoreaza aprox 130.000 Euro.
M-am consultat cu un avocat si un contabil care mi-au spus lucrui diferite, dar in concluzie nu au stiut sa imi spuna sigur cat trebuie sa platesc taxe pe ei pentru ca nu este legislatie pentru Btc in Romania.
Vreau sa platesc cat de putin se poate taxe(16% e cam mult), dar nu vreau sa fiu vizitat de ANAF.
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 16, 2015, 07:13:07 AM
 #11

Daca ma duc la casa de schimb valutar si schimb 100 de euro,nu platesc pentru ca se presupune ca am platit deja impozit pentru ei(salariu sau orice altceva).ceea ce ai spus tu,ai dreptate,ideea este ca trebuie sa ai acte doveditoare ca ai cumparat btc cu 350 $ de exemplu si il vinzi cu 450$ ca sa poata statul sa ti impoziteze 100$ profitul.omul a intrebat ce poate face pentru a fi in legalitate.cine spune ca nu trebuie platit nimic la btc,scrie ca sa se afle in treaba....in fine,legile sunt clare.

Tu lucrezi la ANAF sau ai studiat economia si fiscalitatea de la Cristian Paun? Cheesy
Consider ca ar fi pertinent ca inainte de a ne da cu parerea in probleme de fiscalitate sa fi citit macar odata Codul Fiscal si Normele Metodologice. Vorbesti de "legi clare"...ne poti spune si noua care este acea lege clara, ce spune ea si la ce categorie de venit se incadreaza btc?

Pentru ca am o experienta de peste 20 ani in domeniu o sa incerc sa lamuresc eu cateva aspecte legate de fiscalitatea in domeniu:

1.Pentru a avea o abordare clara cu privire la ce taxe si impozite se platesc ar trebui sa existe o reglementare legala care sa incadreze BTC undeva...ce este el? marfa? moneda? instrument financiar?
 - daca este marfa automat este purtator de TVA, si se impoziteaza profitul (diferenta dintre veniturile obtinute si cheltuielile aferente);
 - daca este moneda nu se impoziteaza, este mijloc de schimb; aici poate interveni problema in care sa fie considerat o valuta si atunci sunt impozitate contractele la termen;
 - daca este instrument financiar se impoziteaza castigul (diferenta dintre pretul de vanzare si cel de cumparare);

2.O a doua abordare o constituie tipul de venit obtinut:
 - daca venitul este obtinut din salarii, servicii,consultanta,drepturi de autor si tot ceea ce tine de o activitate prestata de tine pentru care esti remunerat in BTC atunci e 16% din tot (exista unele deduceri personale);
 - venitul il obtii ca persoana fizica, ca PFA , ca persoana juridica? sunt diferentieri clare si aici. Ca persoana juridica este clar ca platesti impozitul pe profit, ca PFA nu prea te poti inregistra cu o activitate legata de BTC in prezent pentru ca nu exista in nomenclator - in acest caz poti plati un impozit forfetar, iar ca persoana fizica vei plati in baza declaratiei anuale de impunere.

O problema interesanta o constituie activitatea de minerit...unde o incadrezi? platesti 16% la tot ce produci?

Nefiind incadrata o putem trata prin analogie. Un cioban care are o turma de oi, nu e PFA, nu e firma, ce plateste? Plateste 16% la toata branza, lana, mieii si cacarezele produse? NU - daca are pana in 50 oi nu plateste nimic iar peste 50 oi plateste prin norma de venit (pe cap de animal). In acest mod consider eu ca ar trebui incadrata si activitatea de minerit independent la BTC.

In concluzie: voi astia tineri puneti mana pe carte si aveti grija mare cine si cum va face reglemetarile la BTC, ca daca le face unul ca prof.Cristian Paun, atunci mai trebuie sa aduceti bani de acasa  Smiley

Multa bafta!

Multumim de lamuriri!  Smiley

Este dificil sa gasesti timp sa citesti cu atentie toate teancurile de legi si norme de aplicare.  Sad

Dar altfel te trezesti in ilegalitate, precum ciobanii care au peste 3 caini la munte, 2 la deal sau 1 la campie.  Cheesy

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 16, 2015, 07:22:47 AM
 #12

Eu am Btc care la cursul actual valoreaza aprox 130.000 Euro.
M-am consultat cu un avocat si un contabil care mi-au spus lucrui diferite, dar in concluzie nu au stiut sa imi spuna sigur cat trebuie sa platesc taxe pe ei pentru ca nu este legislatie pentru Btc in Romania.
Vreau sa platesc cat de putin se poate taxe(16% e cam mult), dar nu vreau sa fiu vizitat de ANAF.
O posibila solutie: vinzi treptat la traderii pe cash, sa zicem de 20 Kcoco pe saptamana, pui cei 130 Kcoco intr-un sac care apoi il ingropi in cimitir. In acest fel dai doar comisionul lor (vreo 7% estimez), si ma indoiesc ca se va autosesiza vreo agentie cu 4 litere.  Smiley

Cu avocati si contabili si functionari risti sa te scufunzi in incertitudine, si ajungi sa le dai tot, parerea mea.

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
explorer17
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 17, 2015, 04:11:21 PM
 #13

Eu am Btc care la cursul actual valoreaza aprox 130.000 Euro.
M-am consultat cu un avocat si un contabil care mi-au spus lucrui diferite, dar in concluzie nu au stiut sa imi spuna sigur cat trebuie sa platesc taxe pe ei pentru ca nu este legislatie pentru Btc in Romania.
Vreau sa platesc cat de putin se poate taxe(16% e cam mult), dar nu vreau sa fiu vizitat de ANAF.
O posibila solutie: vinzi treptat la traderii pe cash, sa zicem de 20 Kcoco pe saptamana, pui cei 130 Kcoco intr-un sac care apoi il ingropi in cimitir. In acest fel dai doar comisionul lor (vreo 7% estimez), si ma indoiesc ca se va autosesiza vreo agentie cu 4 litere.  Smiley

Cu avocati si contabili si functionari risti sa te scufunzi in incertitudine, si ajungi sa le dai tot, parerea mea.


Treaba cu cimitirul a brevetat-o altul, care a fost ministru de finante parca...Valcov  Cheesy Cu siguranta nu se va autosesiza nicio agentie cu 4 litere (ANAF), dar mai mult ca sigur se vor sesiza alea cu 3 litere (DNA, SRI)  Smiley
explorer17
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 17, 2015, 04:38:31 PM
 #14

Eu am Btc care la cursul actual valoreaza aprox 130.000 Euro.
M-am consultat cu un avocat si un contabil care mi-au spus lucrui diferite, dar in concluzie nu au stiut sa imi spuna sigur cat trebuie sa platesc taxe pe ei pentru ca nu este legislatie pentru Btc in Romania.
Vreau sa platesc cat de putin se poate taxe(16% e cam mult), dar nu vreau sa fiu vizitat de ANAF.

Ce nu ai inteles? Ti-au explicat @antonioeram, @jonsi, ti-am detaliat si eu...

- Pentru schimbul efectiv din Btc in fiat sau invers, pentru tranzactiile spot de valute nu se platesc taxe si impozite!

Tu trebuie sa justifici provenienta Btc.De unde ii ai? I-ai cumparat? I-ai gasit? I-ai furat? Ai primit spaga in Btc?

Daca banii din care i-ai cumparat au constituit venituri legale (salarii, dividente,chirii,vanzari de bunuri, etc.) si la care ai platit deja impozit, nu mai platesti nimic.

Daca banii provin din activitati ilicite, infractiunile de spalare de bani si de evaziune fiscala se pedepsesc indiferent de moneda in care o faci (RON,EURO,USD,BTC,etc).
vreausieu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 17, 2015, 10:43:50 PM
 #15

Vorbesti atat de frumos,si ne explici ca ai 20 de ani experienta.deja ai afirmat ca btc e o moneda,dupa ce cu cateva posturi mai sus te intrebai ce este acest btc si unde sa il incadram.gandeste te ca omul are(daca este adevarat) 130k euro....ti se pare ca i a facut legal si acum este in pana de idei despre ce taxe sa plateasca ??eu am zis ca legile sunt clare bazandu ma pe faptul ca ORICE venit trebuie impozitat.daca omul are 130k euro in btc,indiferent de modul in care i a facut,nu il poate trage la raspundere statul roman,deoarece nu stie ce este acest btc si unde sa il incadreze.in momentul in care el i a valorificat in orice moneda de pe planeta asta,atunci are o problema daca nu isi plateste taxele(sau daca ei provin din activitati dubioase).arata mi si mie unde scrie in lege ca in momentul in care schimba btc in fiat nu plateste taxe.
Cu respect!

Eu am Btc care la cursul actual valoreaza aprox 130.000 Euro.
M-am consultat cu un avocat si un contabil care mi-au spus lucrui diferite, dar in concluzie nu au stiut sa imi spuna sigur cat trebuie sa platesc taxe pe ei pentru ca nu este legislatie pentru Btc in Romania.
Vreau sa platesc cat de putin se poate taxe(16% e cam mult), dar nu vreau sa fiu vizitat de ANAF.

Ce nu ai inteles? Ti-au explicat @antonioeram, @jonsi, ti-am detaliat si eu...

- Pentru schimbul efectiv din Btc in fiat sau invers, pentru tranzactiile spot de valute nu se platesc taxe si impozite!

Tu trebuie sa justifici provenienta Btc.De unde ii ai? I-ai cumparat? I-ai gasit? I-ai furat? Ai primit spaga in Btc?

Daca banii din care i-ai cumparat au constituit venituri legale (salarii, dividente,chirii,vanzari de bunuri, etc.) si la care ai platit deja impozit, nu mai platesti nimic.

Daca banii provin din activitati ilicite, infractiunile de spalare de bani si de evaziune fiscala se pedepsesc indiferent de moneda in care o faci (RON,EURO,USD,BTC,etc).
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
December 19, 2015, 02:21:43 PM
 #16


...

arata mi si mie unde scrie in lege ca in momentul in care schimba btc in fiat nu plateste taxe.

...



Haa, omul asta e fenomenal. Cica sa`i aratam o lege in care scrie ca nu se platesc taxe pe nu stiu ce, chiar m`a distrat asta maxim Smiley))))

Dar arata`ne tu noua o lege in care scrie ca nu se platesc taxe pentru umbra pe care o faci pe pamant vara cand e cald si soare Smiley) Nu poti arata? Asta inseamna ca tu desigur platesti taxe pentru acea umbra.

Doamne, mare ti`e gradina... dar vorba aia: "E ok, ba!" Smiley)
vreausieu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 19, 2015, 03:12:51 PM
 #17

Hai sa ne luam la misto cand nu avem argumente...ca asa trebuie...no?
Eu am zis...orice venit teoretic trebuie impozitat(dupa lege).
Omul a intrebat ce trebuie sa faca pentru a schimba btc LEGAL.dar na...e greu.in fine,nu are rost sa mai dezbatem niciun subiect.
Du te si schimba tot btc u in euro,si nu mai plati nimic la stat...de preferat sa primesti si transferuri bancare de 130k de euro.



...

arata mi si mie unde scrie in lege ca in momentul in care schimba btc in fiat nu plateste taxe.

...



Haa, omul asta e fenomenal. Cica sa`i aratam o lege in care scrie ca nu se platesc taxe pe nu stiu ce, chiar m`a distrat asta maxim Smiley))))

Dar arata`ne tu noua o lege in care scrie ca nu se platesc taxe pentru umbra pe care o faci pe pamant vara cand e cald si soare Smiley) Nu poti arata? Asta inseamna ca tu desigur platesti taxe pentru acea umbra.

Doamne, mare ti`e gradina... dar vorba aia: "E ok, ba!" Smiley)
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
December 19, 2015, 05:15:01 PM
 #18

Hai sa ne luam la misto cand nu avem argumente...ca asa trebuie...no?
Eu am zis...orice venit teoretic trebuie impozitat(dupa lege).
Omul a intrebat ce trebuie sa faca pentru a schimba btc LEGAL.dar na...e greu.in fine,nu are rost sa mai dezbatem niciun subiect.
Du te si schimba tot btc u in euro,si nu mai plati nimic la stat...de preferat sa primesti si transferuri bancare de 130k de euro.



...

arata mi si mie unde scrie in lege ca in momentul in care schimba btc in fiat nu plateste taxe.

...



Haa, omul asta e fenomenal. Cica sa`i aratam o lege in care scrie ca nu se platesc taxe pe nu stiu ce, chiar m`a distrat asta maxim Smiley))))

Dar arata`ne tu noua o lege in care scrie ca nu se platesc taxe pentru umbra pe care o faci pe pamant vara cand e cald si soare Smiley) Nu poti arata? Asta inseamna ca tu desigur platesti taxe pentru acea umbra.

Doamne, mare ti`e gradina... dar vorba aia: "E ok, ba!" Smiley)

Da, ai dreptate. Tu ai venit cu cel mai tare argument Smiley))

Ai invartit legile astea pana le`ai ametit, ai vorbit de "legi clare", dupa aia ai spus ca pentru nu stiu ce schimb se presupune.. apoi ori sunt clare ori se presupune? Si la urma ai venit cu cireasa de pe tort Smiley)

You made my day, thx Smiley
tutorialevideo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1161
Merit: 1001

Don`t invest more than you can afford to lose


View Profile WWW
December 19, 2015, 07:46:32 PM
 #19

Legat de fiscalitate cum zice vreausieu orice venit se impoziteaza insa....

Baiatul cu 130k esti micut pe langa ce sume se invart in romania pe langa bitcoin daca tu vre lejeritate atunci platesti insa banii pe 130k de bitcoin poti sa ii primesti in mana  in 2-3 transe fara sa ii bagi in cont eu personal am supervizat o tranzactie de 45k euro in btc.

Persoana respectiva tot asa era vorbita deja cu 4 avocati/juristi si mama dracu daca chiar vrei poti sa ii schimbi fara nici o problema.

Edit:

E ok ca intra lumea intreaba "pot sa schimb si eu 10k de btc?" aaa. unde si cum?

Hosting Bitcoin and any mining gear in Europe/Romania.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5228685.msg53918147#msg53918147

For more info you can write me!
vreausieu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 20, 2015, 08:53:01 AM
 #20

Da...daca ii ia cash atunci e mult mai ok pt el,ai dreptate.
Eu am zis ca trebuie sa plateasca impozit pentru ca omul a vrut legal...nicidecum nu fac lobby pentru a plati taxele..

Legat de fiscalitate cum zice vreausieu orice venit se impoziteaza insa....

Baiatul cu 130k esti micut pe langa ce sume se invart in romania pe langa bitcoin daca tu vre lejeritate atunci platesti insa banii pe 130k de bitcoin poti sa ii primesti in mana  in 2-3 transe fara sa ii bagi in cont eu personal am supervizat o tranzactie de 45k euro in btc.

Persoana respectiva tot asa era vorbita deja cu 4 avocati/juristi si mama dracu daca chiar vrei poti sa ii schimbi fara nici o problema.

Edit:

E ok ca intra lumea intreaba "pot sa schimb si eu 10k de btc?" aaa. unde si cum?
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
December 25, 2015, 10:34:34 PM
 #21

Eu am Btc care la cursul actual valoreaza aprox 130.000 Euro.
M-am consultat cu un avocat si un contabil care mi-au spus lucrui diferite, dar in concluzie nu au stiut sa imi spuna sigur cat trebuie sa platesc taxe pe ei pentru ca nu este legislatie pentru Btc in Romania.
Vreau sa platesc cat de putin se poate taxe(16% e cam mult), dar nu vreau sa fiu vizitat de ANAF.
Ti-au explicat antonioeram, explorer17, valiz, tutorialevideo, in ordinea in care au postat. Ei sunt cei mai in masura, cei care cunosc piata din Romania.
Eu vin cu gluma: Ai avut un calculator deschis non stop prin 2011, 2012. Orice persoana are voie sa tina un calculator deschis. Acest calculator ti-a produs 1000BTC.
Pentru ce sa platesti impozit? Ca ai tinut calculatorul deschis?

Nothing is impossible :-)
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
January 08, 2016, 12:37:35 PM
 #22

Pana apre legislatie specifica, trebuie sa incadrezi bitcoin pe legislatia existenta.
Mie avocatul mi-a spus ca cea mai apropiata chestie pe care a gasit-o pentru a incadra bitcoin pe legea romana este "bun fungibil". Este decizia Curtii Europene de Justitie care sugereaza ca bitcoin este o metoda de plata, dar aceasta hotarare nu schimba incadrarea drept bun fungibil.

Daca bitcoinii provin din surse legale nu ai dece sa te temi sa ii schimbi.

Tranzactiile sunt guvernate si de legea 70/2015 care spune ca o tranzactie cash intre persoane fizice poate sa aiba valoarea maxima de 50,000 lei. In acelasi timp, nu poti sa spargi o vanzare in mai multe bucati de 50,000 pentru ca acest lucru este interzis. Tranzactiile prin banca nu au limita. In general cei de la spalarea banilor se uita dupa tranzactii cu aceeasi valoare executate repetat, deci e bine sa variezi.

Cel mai ok ti-ar fi prin transfer bancar, acolo tranzactiile nu au limita de valoare. Daca vrei, pot sa te ajut cu asta.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
alfredm
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
April 07, 2016, 11:59:07 PM
 #23

Salut,
Ca si "colegu" cu 130k hop si eu.. M-am tot jucat cu un site xxx, mi-am dat seama ca se pot face bani din el, ca sa pot face treaba simpla ai nevoie de macar un cont de merchant, ca sa ai cont de merchant iti trebuie firma.
Bun m-am apucat de firma, un amic a facut firma ...deci firma e pe el, doar ca e afacerea mea si el isi ia 10%(firma e in ceva destinatie offshore).
Am tot umblat prin birouri de avocati, contabili etc etc, nimeni nu mi-a gasit varianta castigatoare. Singura varianta de pana acum a fost sa imi iau profitul in bitcoin. Eu acuma adun, adun btc. Am si un card de pe care pot scoate la ATM, dar ... parca totusi a-s investi in ceva imobiliare.
Nu am nimic de acolo, ma duc la ANAF ... si le zic ce? Sa vezi ca am un site XXX, merge beton, fac cash, dar nu ma intrebati cum se cheama ca nu va pot spune, mai mult de atat, banii defapt intra prin firma amicului meu, si el isi ia 10% iar eu restul de 90% prin btc ...  deci cum facem?Smiley)))) Aveti o declaratie de genul? Smiley))

Un sfat, o parere ?


Multumesc!
ciprian220
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 250


View Profile
April 08, 2016, 12:58:07 AM
 #24

Salut,
Ca si "colegu" cu 130k hop si eu.. M-am tot jucat cu un site xxx, mi-am dat seama ca se pot face bani din el, ca sa pot face treaba simpla ai nevoie de macar un cont de merchant, ca sa ai cont de merchant iti trebuie firma.
Bun m-am apucat de firma, un amic a facut firma ...deci firma e pe el, doar ca e afacerea mea si el isi ia 10%(firma e in ceva destinatie offshore).
Am tot umblat prin birouri de avocati, contabili etc etc, nimeni nu mi-a gasit varianta castigatoare. Singura varianta de pana acum a fost sa imi iau profitul in bitcoin. Eu acuma adun, adun btc. Am si un card de pe care pot scoate la ATM, dar ... parca totusi a-s investi in ceva imobiliare.
Nu am nimic de acolo, ma duc la ANAF ... si le zic ce? Sa vezi ca am un site XXX, merge beton, fac cash, dar nu ma intrebati cum se cheama ca nu va pot spune, mai mult de atat, banii defapt intra prin firma amicului meu, si el isi ia 10% iar eu restul de 90% prin btc ...  deci cum facem?Smiley)))) Aveti o declaratie de genul? Smiley))

Un sfat, o parere ?


Multumesc!


Simplu nu le spui nimica Cheesy Nu ai ce sa declari....vb in privat daca vrei (apropo poate imi zici si mie numele la site daca se pot face bani usor)

 Wink
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
April 08, 2016, 05:33:39 AM
 #25

Salut,
Ca si "colegu" cu 130k hop si eu.. M-am tot jucat cu un site xxx, mi-am dat seama ca se pot face bani din el, ca sa pot face treaba simpla ai nevoie de macar un cont de merchant, ca sa ai cont de merchant iti trebuie firma.
Bun m-am apucat de firma, un amic a facut firma ...deci firma e pe el, doar ca e afacerea mea si el isi ia 10%(firma e in ceva destinatie offshore).
Am tot umblat prin birouri de avocati, contabili etc etc, nimeni nu mi-a gasit varianta castigatoare. Singura varianta de pana acum a fost sa imi iau profitul in bitcoin. Eu acuma adun, adun btc. Am si un card de pe care pot scoate la ATM, dar ... parca totusi a-s investi in ceva imobiliare.
Nu am nimic de acolo, ma duc la ANAF ... si le zic ce? Sa vezi ca am un site XXX, merge beton, fac cash, dar nu ma intrebati cum se cheama ca nu va pot spune, mai mult de atat, banii defapt intra prin firma amicului meu, si el isi ia 10% iar eu restul de 90% prin btc ...  deci cum facem?Smiley)))) Aveti o declaratie de genul? Smiley))

Un sfat, o parere ?


Multumesc?

Amicul tau ascunde beneficiarul real care din cate stiu nu e legal si intra in sfera Directivei preventiei spalarii banilor si finantarii actelor de terorism. Presupun ca acea jurisdictie este insa in afara UE si astfel in afara ariei de aplicare a Directivei.
Pe modelul actual faci evaziune fiscala, iar amicul tau face spalare de bani.
Cel mai simplu e sa iti vanda amicul tau tie "firma" si apoi platesti platesti impozit pe profit, depinde cat in functie de existenta unui tratat de dubla impozitare sau nu. Dar asta probabil ar trebui sa stiti ca ati cercetat cand ati setat acest flow.

PS: Poate apareti in PanamaPapers si la un moment dat cineva va ajunge si la voi cu intrebari.

Bafta.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
alfredm
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
April 08, 2016, 06:55:27 AM
 #26

Impozit pe profit nu este cazul, asta in situatia in care iau eu firma, eventual impozit pe dividende. Firma nu e in UE. Eu doar ma gandesc, ok am o suma de btc , ce ii zic la madam aia dr la anaf?
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
April 08, 2016, 07:08:03 AM
 #27

Impozit pe profit nu este cazul, asta in situatia in care iau eu firma, eventual impozit pe dividende. Firma nu e in UE. Eu doar ma gandesc, ok am o suma de btc , ce ii zic la madam aia dr la anaf?

Da, ai dreptate, vroiam sa spun impozit pe venit. Practic ai plati impozit pe dividende la firma (daca sunt aceste impozite in jurisdictia unde ai firma) si apoi impozit pe venit platit de tine. Impozitul pe venit il platesti in functie de ce tratate are Romania sau UE cu acea tara. Din cate stiu poti sa alegi in care tara platesti daca este tratat de dubla impozitare, altfel platesti in amandoua. Cel mai probabil off-shore va avea taxe foarte mici. Asta un avocat specializat poate sa iti spuna, poate peresoana care ti-a facut jucaria.

Problema ta esta ca nu poti sa areti cum ai generat acele venituri, pentru ca vin dintr-o "spalatorie". Daca tu esti cel care are firma, atunci e simplu, veniturile sunt de acolo. Imi spunea cineva ca era o Ordonanta de Guvern de anul trecut care dadea amnistie celor care vor sa plateasca din spate fara sa arate neaparat provenienta banilor. Asta te-ar ajuta sa ajungi la zi cu taxele.

Daca ma intrebi, singura modalitate prin care tu poti sa obtii acele venituri legal e sa nu mai treci prin "spalatorie". Fie iti vinde firma, fie faci una noua. Daca tot vrei sa iti mai platesti amicul, iti faci o firma si ii emiti facturi.

Daca esti curios ce poti sa faci la ANAF eu cred ca este o varianta simpla. Le trimiti o adresa pe mail, preferabil de pe un mail nou, fara sa iti treci numele in adresa. Si acolo le povestesti, si le zici ca vrei sa platesti taxele, sa iti dea solutie. Sau mai faceau sesiuni de Q&A pe Facebook, dar si acolo iti trebuie cont nou.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
alfredm
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
April 10, 2016, 07:19:41 AM
 #28

Situatia nu e chiar asa simpla. De ex. Site-ul ala din Galati, de publicitate, patronul a fost arestat pentru ca a permis anunturi de tip escorte si fete, cu toate ca el nu avea nici o treaba. Eh tocmai de astanu vreau pe numele meu, pentru ca in Romania legea e fffff interpretabila, si e in favoarea organelor competente.
Probabil o sa fac un offshore, si o sa fac contract de drept de folosinta lui, ca sa poata incasa, si eu o sa incasez bani din dividende. Dar asta ar insemna inca cel putin 6 luni, iar pe firmele din offshore e super greusa iti deschizi cont bancar zilele astea.
Ma gandeam ca cineva a mai avut o situatie asemanatoare si a gadit solutia.
Oricum ironia e mare, faci bani ca persoana fizica si sa vrei sa platesti taxe si nu poti:)
Gabi0810
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
August 22, 2016, 01:32:59 PM
 #29

Buna ziua, am si eu o intrebare. Sunt nou in domeniul bitcoin si as dori sa stiu daca din punct de vedere legal pot sa patesc ceva daca schimb 2 BTC in Ron. Suma provine din plata unui serviciu oferit pe freelancer. Plata a fost transferata de la o persoana fizica catre o persoana fizica. Multumesc
usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
August 22, 2016, 10:56:51 PM
 #30

Buna ziua, am si eu o intrebare. Sunt nou in domeniul bitcoin si as dori sa stiu daca din punct de vedere legal pot sa patesc ceva daca schimb 2 BTC in Ron. Suma provine din plata unui serviciu oferit pe freelancer. Plata a fost transferata de la o persoana fizica catre o persoana fizica. Multumesc
Daca ii schimbi in Ron, trebuie declarat castigul, daca schimbul se realizeaza printr-o banca, tranzactia respectiva va aparea la Fisc. De la cine la cine a fost transferata suma, conteaza prea putin..
antonioeram
Member
**
Offline Offline

Activity: 109
Merit: 10

Is John Galt, Satoshi ? or viceversa


View Profile WWW
September 15, 2016, 07:07:59 AM
 #31

O stire interesanta . Am discutii cu colegii din IT pe zona de bitcoin, nu doar plati ci si fiscalitate. Multi dintre ei sunt din banci si isi doresc sa se reglementeze cat mai repede. Din nefericire in ro este mutenie. Voi incerca sa strang suficient material si sa fac o prezentare la nivelul asociatiei romane a bancilor. Se ofera cineva sa ma ajute ?


https://cointelegraph.com/news/italy-wants-to-treat-bitcoin-as-currency-and-tax-it

PGP - Public Key
https://goo.gl/DXrS8t
usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
December 04, 2016, 12:45:59 PM
 #32

Buna ziua, am si eu o intrebare. Sunt nou in domeniul bitcoin si as dori sa stiu daca din punct de vedere legal pot sa patesc ceva daca schimb 2 BTC in Ron. Suma provine din plata unui serviciu oferit pe freelancer. Plata a fost transferata de la o persoana fizica catre o persoana fizica. Multumesc
Daca ii schimbi in Ron, trebuie declarat castigul, daca schimbul se realizeaza printr-o banca, tranzactia respectiva va aparea la Fisc. De la cine la cine a fost transferata suma, conteaza prea putin..


Eu nu inteleg de ce lumea nu intelege ca bancile trebuie falimentate si pus lacatul pe ele... Auzi la ei... vor sa plateasca taxe...  Roll Eyes  ... Bancherii sa zica mersi ca ii lasam sa convietuiasca cu noi pe teritoriul aceluiasi stat.  Cheesy
Nu este vorba de bani , este vorba de bugetul statului ( ca tot ai pomenit de stat) ca sunt si acolo hoti asta e alta poveste ( si respectivii la inceput au firat cate putin, pana au avut puterea sa fure mai mult) Ideea de sistem bancar ( pe care personal nu o accept) este una, fiscalitatea si bugetul este cu totul alta poveste. Daca sa zicem nu esti asigurat sau nu contribui la sistemul de pensii( desi probabil ai parinti bunici care primesc pensie)  banca nu are nicio treaba. Totusi in situatia unui accident ( vorbesc de sistemul de urgenta care este gratuit pe banii prostilor/acei medici, asistenti etc sunt platiti  din banii celor asigurati) beneficiezi de servicii pe banii platiti de "prosti" Si probabil la batraneste vei ajunge asistat social, si normal, pe banii altor prosti.. si tot asa  un cerc vicios. Daca nimeni nu ar mai plati nimic, ar fi un haos de nedescris. Ca statul ca tara de  c***t etc... Deci ori platim toti ori nu platim niciunul.. asta ar insemna echitate fiscala.. si nu ideea de " care prosteste pe care"

Nu sunt adeptul modernismului  si nici adeptul progresismului ( cu atat mai putin) Pot trai si fara confort. Tu poti ? Pot toti? Vor toti?
MOSU
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
April 18, 2017, 10:34:58 PM
 #33

Daca ma duc la casa de schimb valutar si schimb 100 de euro,nu platesc pentru ca se presupune ca am platit deja impozit pentru ei(salariu sau orice altceva).ceea ce ai spus tu,ai dreptate,ideea este ca trebuie sa ai acte doveditoare ca ai cumparat btc cu 350 $ de exemplu si il vinzi cu 450$ ca sa poata statul sa ti impoziteze 100$ profitul.omul a intrebat ce poate face pentru a fi in legalitate.cine spune ca nu trebuie platit nimic la btc,scrie ca sa se afle in treaba....in fine,legile sunt clare.

Tu lucrezi la ANAF sau ai studiat economia si fiscalitatea de la Cristian Paun? Cheesy
Consider ca ar fi pertinent ca inainte de a ne da cu parerea in probleme de fiscalitate sa fi citit macar odata Codul Fiscal si Normele Metodologice. Vorbesti de "legi clare"...ne poti spune si noua care este acea lege clara, ce spune ea si la ce categorie de venit se incadreaza btc?

Pentru ca am o experienta de peste 20 ani in domeniu o sa incerc sa lamuresc eu cateva aspecte legate de fiscalitatea in domeniu:

1.Pentru a avea o abordare clara cu privire la ce taxe si impozite se platesc ar trebui sa existe o reglementare legala care sa incadreze BTC undeva...ce este el? marfa? moneda? instrument financiar?
 - daca este marfa automat este purtator de TVA, si se impoziteaza profitul (diferenta dintre veniturile obtinute si cheltuielile aferente);
 - daca este moneda nu se impoziteaza, este mijloc de schimb; aici poate interveni problema in care sa fie considerat o valuta si atunci sunt impozitate contractele la termen;
 - daca este instrument financiar se impoziteaza castigul (diferenta dintre pretul de vanzare si cel de cumparare);

2.O a doua abordare o constituie tipul de venit obtinut:
 - daca venitul este obtinut din salarii, servicii,consultanta,drepturi de autor si tot ceea ce tine de o activitate prestata de tine pentru care esti remunerat in BTC atunci e 16% din tot (exista unele deduceri personale);
 - venitul il obtii ca persoana fizica, ca PFA , ca persoana juridica? sunt diferentieri clare si aici. Ca persoana juridica este clar ca platesti impozitul pe profit, ca PFA nu prea te poti inregistra cu o activitate legata de BTC in prezent pentru ca nu exista in nomenclator - in acest caz poti plati un impozit forfetar, iar ca persoana fizica vei plati in baza declaratiei anuale de impunere.

O problema interesanta o constituie activitatea de minerit...unde o incadrezi? platesti 16% la tot ce produci?

Nefiind incadrata o putem trata prin analogie. Un cioban care are o turma de oi, nu e PFA, nu e firma, ce plateste? Plateste 16% la toata branza, lana, mieii si cacarezele produse? NU - daca are pana in 50 oi nu plateste nimic iar peste 50 oi plateste prin norma de venit (pe cap de animal). In acest mod consider eu ca ar trebui incadrata si activitatea de minerit independent la BTC.

In concluzie: voi astia tineri puneti mana pe carte si aveti grija mare cine si cum va face reglemetarile la BTC, ca daca le face unul ca prof.Cristian Paun, atunci mai trebuie sa aduceti bani de acasa  Smiley

Multa bafta!



Sunt si exceptii:
Daca eu, ca simpla PF neutorizata, vand ceva sau prestez unele servicii (soft, proiecte, etc) contra BTC, iar acel BTC il cheltui prin card VISA, nu ma prinde nimeni, in special ANAF. Am lucrat peate 10 ani de zile in domeniu, dar inca nu au nici resurse tehnice si nici personal capabil sa depisteze aceste tranactii, mai ales daca sunt internationale. Inca nu au bazele de date interconectate intre institutiile financiare din Romania, darmite pe exterior. Si apropo, Bitcoin nu este o monedă fiat cu statut legal în nici o jurisdicţie. Doar in SUA are statut de marfa, in rest nu e cuprinsa in nici o legislatie. Iar daca UE va adopta BTC cu statut de marfa, ca SUA, diferentele de TVA din UE, te pot ajuta sa ceri Rambursarea TVA la schimbarea BTC in valuta. E o operatiune mai complexa, dar cum mai nou, toate operatiunile bancare se pot face de acasa, e usor sa plimbi si sa schimbi BTC in orice tara din UE sau din afara, si sa faci transferul valutei oficiale (euro, dolari, lire sterline, etc) pe cardul tau personal.
Din moment ce BTC nu este inca reglementat nici in Ro, nici in UE, NU trebuie sa platiti impozit pt ea.
BTC nu este recunoscuta ca si valuta oficiala, NU a aparnine nici unei tari, si nu este emisa de nici o banca. Asa ca NU se plateste nimic dupa ea.
MOSU
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
April 18, 2017, 10:43:05 PM
 #34

Buna ziua, am si eu o intrebare. Sunt nou in domeniul bitcoin si as dori sa stiu daca din punct de vedere legal pot sa patesc ceva daca schimb 2 BTC in Ron. Suma provine din plata unui serviciu oferit pe freelancer. Plata a fost transferata de la o persoana fizica catre o persoana fizica. Multumesc
Daca ii schimbi in Ron, trebuie declarat castigul, daca schimbul se realizeaza printr-o banca, tranzactia respectiva va aparea la Fisc. De la cine la cine a fost transferata suma, conteaza prea putin..


Eu nu inteleg de ce lumea nu intelege ca bancile trebuie falimentate si pus lacatul pe ele... Auzi la ei... vor sa plateasca taxe...  Roll Eyes  ... Bancherii sa zica mersi ca ii lasam sa convietuiasca cu noi pe teritoriul aceluiasi stat.  Cheesy
Nu este vorba de bani , este vorba de bugetul statului ( ca tot ai pomenit de stat) ca sunt si acolo hoti asta e alta poveste ( si respectivii la inceput au firat cate putin, pana au avut puterea sa fure mai mult) Ideea de sistem bancar ( pe care personal nu o accept) este una, fiscalitatea si bugetul este cu totul alta poveste. Daca sa zicem nu esti asigurat sau nu contribui la sistemul de pensii( desi probabil ai parinti bunici care primesc pensie)  banca nu are nicio treaba. Totusi in situatia unui accident ( vorbesc de sistemul de urgenta care este gratuit pe banii prostilor/acei medici, asistenti etc sunt platiti  din banii celor asigurati) beneficiezi de servicii pe banii platiti de "prosti" Si probabil la batraneste vei ajunge asistat social, si normal, pe banii altor prosti.. si tot asa  un cerc vicios. Daca nimeni nu ar mai plati nimic, ar fi un haos de nedescris. Ca statul ca tara de  c***t etc... Deci ori platim toti ori nu platim niciunul.. asta ar insemna echitate fiscala.. si nu ideea de " care prosteste pe care"

Nu sunt adeptul modernismului  si nici adeptul progresismului ( cu atat mai putin) Pot trai si fara confort. Tu poti ? Pot toti? Vor toti?

Eu mi-am facut pesnie privata, iar la 48 de ani (mai am 8 ani) intru in posesia ei. Pensia include si asigurare de viata cu asigurare medicala in toata Europa, SUA si Canada. Asa ca, de ce sa platesc cotizatii la stat. Peste 25 de ani, cand ar trebui sa primesc pensie de la statul roman, pensia ar fi cam 15-20% din salarul mediu pe economie. Cam putini, nu credeti? Pensia mea privata va fi de 180,000 euro in total, depinde de mine cum o impart.
HrN
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
May 20, 2017, 02:19:43 PM
 #35

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Facebook/10_Sesiune_22_iulie_2015.pdf

.()_().
andrew2k
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 417
Merit: 252



View Profile
May 20, 2017, 04:25:23 PM
 #36


Deci practic cei de la ANAF nici nu iau in considerare cryptomonedele din cauza lipsei cadrului legal? Asta inteleg din acele doua raspunsuri. Sunt curios daca cineva a primit totusi vreo vizita de la ANAF tocmai din cauza veniturilor din cryptomonede si daca da, sa ne si povesteasca eventual.
jedaite
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 128
Merit: 100



View Profile
May 20, 2017, 10:19:12 PM
 #37


Deci practic cei de la ANAF nici nu iau in considerare cryptomonedele din cauza lipsei cadrului legal? Asta inteleg din acele doua raspunsuri. Sunt curios daca cineva a primit totusi vreo vizita de la ANAF tocmai din cauza veniturilor din cryptomonede si daca da, sa ne si povesteasca eventual.

Salut, am sunat la ANAF sa intreb specific daca se impoziteaza bitcoinii (tranzactionarea si veniturile provenite din acestia). Mi-au spus ca BTC nu e reglementata ca moneda si veniturile nu trebuie declarate. Personal scot din banca vreo 40K EUR pe saptamana pentru a cumpara BTC. Fac asta de vreo luna. Momentan, totul e OK.
Santinella
Member
**
Offline Offline

Activity: 80
Merit: 10


View Profile
June 07, 2017, 05:08:25 PM
 #38


Deci practic cei de la ANAF nici nu iau in considerare cryptomonedele din cauza lipsei cadrului legal? Asta inteleg din acele doua raspunsuri. Sunt curios daca cineva a primit totusi vreo vizita de la ANAF tocmai din cauza veniturilor din cryptomonede si daca da, sa ne si povesteasca eventual.

Salut, am sunat la ANAF sa intreb specific daca se impoziteaza bitcoinii (tranzactionarea si veniturile provenite din acestia). Mi-au spus ca BTC nu e reglementata ca moneda si veniturile nu trebuie declarate. Personal scot din banca vreo 40K EUR pe saptamana pentru a cumpara BTC. Fac asta de vreo luna. Momentan, totul e OK.

Tu scoți din bancă, ca să cumperi, dar când îți intră în contul bancar, periodic, câteva zeci de mii ron în urma schimbului din btc în ron?
Btc nu e reglementată ca monedă și nu trebuie declarate veniturile în btc bănuiesc, dar când veniturile în btc devin venituri în ron, în contul personal?
VladNistor, mai ai informații? Hai, că oricum prin tine schimbăm Smiley) Dar vrem să știm dacă e safe să ne aruncăm la sume mai mari...
Mulțumim!
cattani30
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 250


Patience is the key to success


View Profile
June 08, 2017, 06:17:12 PM
 #39


Deci practic cei de la ANAF nici nu iau in considerare cryptomonedele din cauza lipsei cadrului legal? Asta inteleg din acele doua raspunsuri. Sunt curios daca cineva a primit totusi vreo vizita de la ANAF tocmai din cauza veniturilor din cryptomonede si daca da, sa ne si povesteasca eventual.

Salut, am sunat la ANAF sa intreb specific daca se impoziteaza bitcoinii (tranzactionarea si veniturile provenite din acestia). Mi-au spus ca BTC nu e reglementata ca moneda si veniturile nu trebuie declarate. Personal scot din banca vreo 40K EUR pe saptamana pentru a cumpara BTC. Fac asta de vreo luna. Momentan, totul e OK.

Tu scoți din bancă, ca să cumperi, dar când îți intră în contul bancar, periodic, câteva zeci de mii ron în urma schimbului din btc în ron?
Btc nu e reglementată ca monedă și nu trebuie declarate veniturile în btc bănuiesc, dar când veniturile în btc devin venituri în ron, în contul personal?
VladNistor, mai ai informații? Hai, că oricum prin tine schimbăm Smiley) Dar vrem să știm dacă e safe să ne aruncăm la sume mai mari...
Mulțumim!

Asta as fi si eu curios, inca nu am scos nimic, doar am bagat !
enzeperix
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 143
Merit: 100



View Profile
July 24, 2017, 02:03:04 PM
 #40

Vad ca parerile sunt cam impartite cand vine vorba de fiscalitate . Am si eu destule nedumeriri si credeam ca o sa gasesc raspunsuri aici . De exemplu sa zicem ca investesc in BTC pe diverse excange-uri , apoi cumpar alte monede, le tranzactionez si fac profit. Cand vand aceste monede si trag in contul bancar euro , sa zicem ca sunt sume mari , mult mai mult decat ce am trimis catre exchange-uri, atunci nu se autosesizeaza ANAF saul alta insitutie ? Trebuie sa platesc impozit pe profit (16%) pe sumele ce depasesc suma investita initial ? Cum pot justifica faptul ca am tranzactionat pe profit  si ca banii respectivi sunt facuti din asta ? le arat contu-rile de pe exchange-urile pe care am tranzactionat ? Daca un anumit exchange da faliment sau se inchide sau pur si simplu nu pastreaza record-urile de tranzactii mai mult de cateva luni sau daca pur si simplu am tranzactionat pe un exchange descentralizat unde presupun ca nu se pastreaza record-uri?
Sunt niste situatii foarte dubioase si nu stiu unde as putea gasi raspunsuri. Daca ei nu considera dovezi ce le arat sau daca se intampla ce am zis mai sus si nu pot veni cu dovezi ce se intampla ? Imi confisca toata diferenta de bani ?
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 24, 2017, 04:13:40 PM
 #41

Ei si tu acuma.
Daca dispare exchange-ul sunt 2 situatii:
- a lucrat cu fiat, tu ai bagat sau ai scos fiat = exista inregistrari bancare (chiar daca conturile bancare ale alora sunt inchise, blocate, etc)
- a lucrat doar cu crypto si tu ai bagat si ai scos crypto. In cazul asta acuzatorii trebuie sa sape in blockchain-ul monedelor bagate de tine si a alora scoase de tine...intr-un fel sau altul nodurile duc la exchange-ul ala care chiar disparut nu isi poate sterge urmele lasate cand avea intrari si iesiri de crypto.

Banuiesc ca te temi sa nu suporti acuzatia ca esti finantat de teroristi/speli bani/etc dar, cum am zis, tu spui adevarul iar acuzatorii trebuie sa demonstreze acuza (cel putin pana nu o dam iar in dictatura)

Evaziunea fiscala (neplata impozitului pe castig) e inca cu cantec la crypto. Da, sa zicem ca de asta te pot acuza insa nici legislatie specifica nu exista, nici specialisti si nici macar nu e ceva de masa sa merite Romania sa incropeasca institutii, legislatie, specialisti.

enzeperix
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 143
Merit: 100



View Profile
July 28, 2017, 05:04:27 PM
 #42

Multumesc pt interventie Smiley Este intradevar foarte complicata treaba. Si sincer ma tem ca atunci cand o sa scoata si legi o sa fie niste mizerii cretine scoase de niste idioti comunisti  atehnici care nu au nicio treaba cu tehnologia care oricum nu e usor de inteles nici pt generatiile noi . Legi care nu vor avea treaba cu realitatea si oricum nu o sa acopere toate situatiile posibile pt ca domeniul crypto e vast si cu posibilitati nelimitate. Am mai scris adineauri undeva despre urmatoarea situatie : particip la o distributie gratuita / airdrop  ( cum a fost de ex si DCR care are mare succes) , ma trezesc peste 1 -2 - n ani ca monedele primite de mine gratis sunt foarte valoroase . Le vand si bag banii in banca . Cum explic la ANAF provenienta banilor respectivi ? Ei sunt practic cadou , nu am muncit la negru , nu i-am obtinut ilegal, nu i-am obtinut din jocuri de noroc . E corect sa mi-i impoziteze sau sa-i confiste ? Daca eu imi ajut o ruda cu cateva jdemii de EUR ( un cadou ) pt ca sa zicem ca sunt mare ceafa-lata cu bani , persoana respectiva trebuie sa plateasca impozit pe banii respectivi ? e aproximativ aceeasi situatie . 
Mai e situatia in care pot sa cumpar crypto-monede face-to-face cu cash sau alte trocuri. Le tin apoi le vand tot face-to-face sau pe exchange . La fel , cum explic provenienta banilor ? Ii pun sa sape dupa tranzactii in blockchain-uri cum ai zis ?Pot sa le dau adrese false za zic ca am vandut la un anumit pret si nu la cel la care am vandut de fapt. Sunt sigur ca pot sa gasesc niste tranzactii care sa se potriveasca cu orice minciuna . Doar nu stiu ei la ce pret am vandut / cumparat face-to-face.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 28, 2017, 05:39:08 PM
 #43

 Grin Matusa Tamara se numeste situatia descrisa de tine...cadoul care peste ani devine pretios sau foarte pretios.

Impozitul apare cand vinzi oficial monedele devenite valoroase.
A, te intreaba de sursa lor? Pai tot saracul blockchain o sa dovedeasca ca ele au intrat in walletul tau acuma x ani...iar walletul il dovedesti a tau cu accesul pe el (tips: cumperi monede cu tot cu wallet giugiuc...na, iata ca am inventat o spalare de bani fara cusur  Cheesy)

Ok, ok.
Uite cum vad eu treaba: pana ajungi putred de bogat din crypto fiscalitate o sa intalnesti doar pe ceea ce vinzi oficial: prin banci sau prin entitati economice.
La tranzactiile de genul fata-in-fata nu au ce sa iti faca daca nu depasesti plafonul ala (care este el) de tranzactii in numerar.
Desi, hm, cica legea ne obliga sa declaram toate veniturile si nu stiu daca implica si ca am vandut troaca porcilor din curte.  Undecided

Insa in momentul in care ajungi putred de bogat (din crypto) ceva imi spune ca o sa ai hoarde de avocati care o sa fie mai mult decat fericiti sa te scape de grija fiscului. Nu?
enzeperix
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 143
Merit: 100



View Profile
July 28, 2017, 05:51:47 PM
 #44

Mda  Grin cohorte de avocati . Cred ca va  trebui sa cautam consultanta serioasa pt astfel de situatii. Pot sa le vand fata-n fata , sa iau cascavalul si la scurt timp imi scapa telefonul cu wallet-ul sub rotile unui TIR . tot poate sa apara o situatie in care sa nu le pot dovedi Smiley)
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 28, 2017, 06:04:21 PM
 #45

 Cheesy Ai imaginatie. Esti bun.

Daca TIR-ul calca telefonul nu dispera.
Intai sa aduni toate bucatile ramase dupa ce trece TIR-ul. Azi, dar mai ales in viitor, se pot recupera informatiile din orice (in fond in Univers informatia nu dispare)

Apoi telefonul ala a vorbit cu blockchain-ul cand a facut tranzactiile: furnizorul tau de telefonie/internet sa probeze spusele tale cu desfasuratorul, etc, etc.

Esenta este ca tu sa spui adevarul si ei nu au decat sa caute noduri in papura.
Ai facut avere in domeniul crypto atunci cand el inca era o jungla virgina din punct de vedere legislativ.

In cele din urma insa ei sunt totusi acoperiti: legislativ tu, ca cetatean onorabil, trebuie sa declari sursele de venit (ca vinzi haina din spate, ca e din crypto, sau ca extraterestrii tocmai ti-au dat o halca de antimaterie  Grin)
enzeperix
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 143
Merit: 100



View Profile
July 29, 2017, 08:35:21 PM
 #46

 Cheesy Mi-a placut asta cu antimateria. M-as multumi si cu 1mg de antimaterie la cat de scumpa e Smiley). Observ ca esti destul de destept si caterinca . Presupun ca ai experienta mai multa decat mine in cryptosfera . Daca vrei poti sa-mi dai niste tips pe PM despre monede, investitii sau cel putin o parere Wink
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 24, 2017, 08:09:06 PM
 #47

Daca esti curios ce poti sa faci la ANAF eu cred ca este o varianta simpla. Le trimiti o adresa pe mail, preferabil de pe un mail nou, fara sa iti treci numele in adresa. Si acolo le povestesti, si le zici ca vrei sa platesti taxele, sa iti dea solutie. Sau mai faceau sesiuni de Q&A pe Facebook, dar si acolo iti trebuie cont nou.
Nu stiu cum era in 2016 cand a fost dat raspunsul asta, dar acum petitiile reclamatiile orice cerere de informatii anonima se arhiveaza si este ignorata.

Nu stiu nimic de sesiunile pe Facebook, insa din ce am observat, ANAF evita sa raspunda in scris la probleme concrete, legislatia oricum se schimba zilnic si se contrazice pe ea insasi, asa ca e de inteles pe undeva de ce angajatii evita sa-si asume raspunderea
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 24, 2017, 08:21:59 PM
 #48

Desi parca tot legea obliga orice entitate bugetara sa raspunda contribuabilului petentului in termen de 30 zile.

Desigur, raspunsul poate sa fie de o neutralitate absoluta (gen: multumim draga contri`. Am luat act de spusele dv...Va pupam)
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 27, 2017, 05:37:15 PM
 #49

OG 27/2002, Actualizata 2016, privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor
http://www.euroavocatura.ro/legislatie/1235/OG_27_2002,_Actualizata_2016,_privind_reglementarea_activitatii_de_solutionare_a_petitiilor

Art. 7
Petitiile anonime sau cele in care nu sunt trecute datele de identificare a petitionarului nu se iau in considerare si se claseaza, potrivit prezentei ordonante.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 27, 2017, 08:23:37 PM
 #50

 Cheesy Evident ca raspund la cele care nu sunt anonime.

Ca daca e anonim impricinatul cui sa raspunda?
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 29, 2017, 10:04:31 AM
 #51

Cheesy Evident ca raspund la cele care nu sunt anonime.
Nu e evident, vezi te rog postul nr 48 https://bitcointalk.org/index.php?topic=1288915.msg22182859#msg22182859
Acolo Vlad ne invita sa trimitem o petitie anonima si in acel context am raspuns ca acest lucru nu mai e posibil din 2016.
Dar da, a fost posibil inainte, deci oricum nu era evident. Sau e evident ca nu era evident.
usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
October 02, 2017, 05:23:14 PM
 #52

Cheesy Evident ca raspund la cele care nu sunt anonime.
Nu e evident, vezi te rog postul nr 48 https://bitcointalk.org/index.php?topic=1288915.msg22182859#msg22182859
Acolo Vlad ne invita sa trimitem o petitie anonima si in acel context am raspuns ca acest lucru nu mai e posibil din 2016.
Dar da, a fost posibil inainte, deci oricum nu era evident. Sau e evident ca nu era evident.
Prin reducere la absurd, dacă ignori OG 27 din 2002, dacă petiția este anonimă atunci, cei care îți răspund la petiție ar trebui să ghicească cui să-i adreseze răspunsul nu??
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
October 14, 2017, 07:28:39 AM
 #53

Prin reducere la absurd, dacă ignori OG 27 din 2002, dacă petiția este anonimă atunci, cei care îți răspund la petiție ar trebui să ghicească cui să-i adreseze răspunsul nu??
Nu, evident ca nu, daca trimiti o petitie de pe un mail, apasa pe butonul reply si gata.
Asta a explicat destul de clar si Vlad si eu.

Hai sa o luam altfel, "petitie" e un termen care cuprinde si sensul intrebare, tu mi-ai adresat mie o petitie anonima (o intrebare), dar eu am stiut cui sa raspuns si ti-am raspuns.
toni87
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 0


View Profile
November 21, 2017, 02:35:29 PM
 #54

a platit cineva impozit pe banii scosi din crypto???
noracortez
Member
**
Offline Offline

Activity: 129
Merit: 10


View Profile
November 24, 2017, 09:46:56 AM
 #55

a platit cineva impozit pe banii scosi din crypto???

Eu nu am plătit până acum  Grin  Grin
martipan
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 22
Merit: 0


View Profile
December 03, 2017, 05:20:48 PM
 #56

Eu am facturat ce am vandut, produc monedele, dar deocamdata sunt pe pierdere pana imi recuperez banii bagati in mineri.
sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
December 03, 2017, 09:16:08 PM
 #57

Parerea mea e ca atat timp cat stai pe crypto si nu schimbi in fiat, nu ai nicio obligatie fiscala fata de fiscul din Romania.
mixxedup17
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
December 12, 2017, 02:56:46 AM
 #58

Parerea mea e ca atat timp cat stai pe crypto si nu schimbi in fiat, nu ai nicio obligatie fiscala fata de fiscul din Romania.
Ai dreptate, problemele apar cand te hotarasti sa-i schimbi in moneda reala..
Am vazut ca multi mai sus se intreaba "si ce spun, si de unde le zic ca ii am" cum era baiatul cu site-ul de filme xxx.. desi am senzatia ca miroase a deep web si a pedofilie, ca nu vad ce ai putea platii in bitcoin pe site-uri xxx afisate pe web-ul normal.. in fine, cum multa lume habar n-are ce e bitcoin, spune asta.. am cumparat acum 7-8 ani cand o moneda era sub 5 euro si am uitat de ele.. pur si simplu cand am vazut pretul recent, mi-am amintit si am decis sa imi scot profitul.. spui cate monezi ai acum, le calculezi x cat era o moneda atunci.. de atatia ani se pierd transferurile bancare sau metodele prin care e nevoie sa dovedesti ca ai cumparat, mai e si scuza ca "mi s-a parut o tampenie atunci si nu am dat atentie".. pt ca vad ca multi dintre voi uitati unul din motivele pentru care este bitcoin asa de important.. DISCRETIA! Smiley
inoxi
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 0


View Profile
December 12, 2017, 08:26:52 PM
 #59

Eu am facturat ce am vandut, produc monedele, dar deocamdata sunt pe pierdere pana imi recuperez banii bagati in mineri.

Poti sa ma ajuti te rog cu o informatie. La ce CAEN se incadreaza mineritul. Vreau sa-mi schimb CAEN-ul iar contabilii nu prea stiu despre ce e vorba in materie de crypto.

Multumesc anticipat!
decentralizedpower
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
December 20, 2017, 04:57:13 PM
 #60

Eu am facturat ce am vandut, produc monedele, dar deocamdata sunt pe pierdere pana imi recuperez banii bagati in mineri.

Poti sa ma ajuti te rog cu o informatie. La ce CAEN se incadreaza mineritul. Vreau sa-mi schimb CAEN-ul iar contabilii nu prea stiu despre ce e vorba in materie de crypto.

Multumesc anticipat!

Salut:
Recomand Cod CAEN 6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul sau Cod CAEN 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe sau Cod CAEN 6399 Alte activitati de servicii informationale n.c.a.
Toate trei FTW!

Dar cel mai bine explică-le contabililor care e treaba cu crypto, o să-i ajute și pe ei în viitor și și pe tine, desigur.
decentralizedpower
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
December 20, 2017, 05:16:16 PM
 #61

Eu am facturat ce am vandut, produc monedele, dar deocamdata sunt pe pierdere pana imi recuperez banii bagati in mineri.

Poti sa ma ajuti te rog cu o informatie. La ce CAEN se incadreaza mineritul. Vreau sa-mi schimb CAEN-ul iar contabilii nu prea stiu despre ce e vorba in materie de crypto.

Multumesc anticipat!

Salut:
Recomand Cod CAEN 6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul sau Cod CAEN 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe sau Cod CAEN 6399 Alte activitati de servicii informationale n.c.a.
Toate trei FTW!

Dar cel mai bine explică-le contabililor care e treaba cu crypto, o să-i ajute și pe ei în viitor și și pe tine, desigur.

De fapt, legat de problema cu contabilii, știe cineva un contabil bun și informat?
Dacă nu, ne punem toți pe căutat un astfel de contabil, sau în lipsa unuia, mergem cu toții la un singur contabil expert ca respectivul să aibă toate motivele să studieze foarte atent domeniul, iar noi să primim serviciile cele mai bune?
Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
December 25, 2017, 11:33:09 AM
 #62

Salut. Mie imi apare pe card ca am primit bani de pe un cont. Deci poate fi de la oricine. Mama, tata, un prieten care mi au trimis bani. Deci nu vad cum ar considera anaf ca am venituri. Doar nu trebuie sa platesc taxe la anaf cand imi trimit ai mei bani pe card Smiley)))
aleee
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
December 25, 2017, 05:41:15 PM
 #63

Salut. Mie imi apare pe card ca am primit bani de pe un cont. Deci poate fi de la oricine. Mama, tata, un prieten care mi au trimis bani. Deci nu vad cum ar considera anaf ca am venituri. Doar nu trebuie sa platesc taxe la anaf cand imi trimit ai mei bani pe card Smiley)))

Acel cont este asociat si cu un nume / firma presupun... Cum s-a mai spus, totul depinde si de ce sume primesti.
Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
December 27, 2017, 11:56:33 AM
 #64

Am inteles. Multumes. La cat scot eu, nu o sa am probleme ever Smiley))
inoxi
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 0


View Profile
December 28, 2017, 07:12:26 AM
 #65

De fapt, legat de problema cu contabilii, știe cineva un contabil bun și informat?
Dacă nu, ne punem toți pe căutat un astfel de contabil, sau în lipsa unuia, mergem cu toții la un singur contabil expert ca respectivul să aibă toate motivele să studieze foarte atent domeniul, iar noi să primim serviciile cele mai bune?

Multumesc mult de info. Asta ma "sperie" cumva si pe mine ca nu prea am auzit de contabili informatii in acest domeniu. Unii spun ca ar trebui evalauti cau un FIAT. Pare plauzibil atata timp cat ii tranzactionezi si nu ii produci. Dar daca ii produci? Ce e? Marfa? Si daca si produci si tranzactionezi sau cumperi. O data e marfa o data e valuta? Intr-adevar e neceasar gasirea unui contabil care sa stie cu ce se "mananca" crypto currencie-urile. Daca stie cieva o persoana experimentata in acest domeniu poate ne zice si noua.

Sunt putine informatii online legat de acest subiect. Singurul articol mai detaliat pe care l-am gasit despre acest domeniu https://goanadupabitcoin.ro/stiri-bitcoin/impozitarea-bitcoin-romania.html
brayladen
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 03:11:14 AM
 #66

Va salut!

Am si eu o intrebare.
Vreau sa impozitez profitul (doar profitul) facut din arbitraj cu bitcoin prin firma. Stie cineva la ce CAEN s-ar incadra aceasta activitate?

Va multumesc!
haisafimdetreaba
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 08:34:47 AM
 #67

Ce parere aveti de acest raspuns de la ANAF? Mi se pare ca nu zic nimic, decat ca nu e reglementat, fara a sugera ce sa faci daca schimbi acum BTC in RON.

https://i.imgur.com/yfR7XoV.jpg
Maddinu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 11:46:08 PM
 #68

Ce parere aveti de acest raspuns de la ANAF? Mi se pare ca nu zic nimic, decat ca nu e reglementat, fara a sugera ce sa faci daca schimbi acum BTC in RON.

https://i.imgur.com/yfR7XoV.jpg
e din 2008 acea hartie
brayladen
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 05, 2018, 07:03:39 AM
 #69

Ce parere aveti de acest raspuns de la ANAF? Mi se pare ca nu zic nimic, decat ca nu e reglementat, fara a sugera ce sa faci daca schimbi acum BTC in RON.

https://i.imgur.com/yfR7XoV.jpg

Da... este cam vechi.. cu siguranta nu mai este valabil.
haisafimdetreaba
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 05, 2018, 11:07:25 AM
 #70

e din 2008 acea hartie

Data inregistrarii cererii apare din 2 dec 2017.
AlexSimion
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1078
Merit: 210


★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!


View Profile
January 10, 2018, 08:47:37 PM
 #71

Ce parere aveti de acest raspuns de la ANAF? Mi se pare ca nu zic nimic, decat ca nu e reglementat, fara a sugera ce sa faci daca schimbi acum BTC in RON.


e din 2008 acea hartie
Defapt articolul de lege e din 2008 ,   iar hartia respectiva este din octombrie 2017.

mrexe
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
March 23, 2018, 02:05:30 PM
 #72

In cazul mineritului...cum mai este legea?
Eu am facut urmatoarea schema, nu stiu insa daca e ok 100%.
Am minerii intr-o ferma, la sfarsitul lunii primesc factura pentru hosting(chirie si curent electric). O bag la cheltuieli.
Tot la sfarsitul lunii ce am produs, ii schimb la un Exchange in lei si ii primesc in cont tot pe firma.
La acei bani pe care ii primesc nu am factura sai altceva insa in contabilitate am bagat TVA-ul plus 1% impozitul. E ok? sau se face altfel
macarones
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0


View Profile
April 01, 2018, 07:09:08 PM
 #73

Tot ce bagi in contul firmei fara factura (fara urma birocratica fiscala) este ilegal. Cine te crezi? Plicusor Ban?
mrexe
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
April 16, 2018, 06:23:45 AM
 #74

Asta cu tot ce bagi in contul firmei nu este ilegal Cheesy
Se cheama autofacturare si este un sistem folosit oriunde. Eu il folosesc si pentru alte intrari de peste 15 ani si am avut pana acum cam 3 controale de fond. Nu e nici o problema.
La subiect va rog daca ma poate ajuta cineva.
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
April 16, 2018, 08:04:26 AM
 #75

In cazul mineritului...cum mai este legea?
Eu am facut urmatoarea schema, nu stiu insa daca e ok 100%.
Am minerii intr-o ferma, la sfarsitul lunii primesc factura pentru hosting(chirie si curent electric). O bag la cheltuieli.
Tot la sfarsitul lunii ce am produs, ii schimb la un Exchange in lei si ii primesc in cont tot pe firma.
La acei bani pe care ii primesc nu am factura sai altceva insa in contabilitate am bagat TVA-ul plus 1% impozitul. E ok? sau se face altfel

Sa inteleg ca esti platitor de tva si cheltuielile se bagi cu tot cu tva.
Pe cheltuieli ai putea sa treci si ferma (in cazul in care nu ai facut asta deja) chiar daca le-ai luat pe persoana fizica, le treci pe firma.
Tu inregistrand facturile de energie practic iti deduci din tva-ul datorat la stat. Cat timp ai tva de plata la final de luna (sau trimestrial) ar trebui sa fii ok, problema e cand inregistrezi tva pe "-" (deduci mai mult tva decat incasezi). Atunci s-ar putea sa-ti vina control si sa te ia la intrebari.
Acu, la partea cu facturatul cu tva s-ar putea sa gresesti totusi. Aici depinde incotro facturezi. Daca emiti factura catre un cumparator din romania e ok cum faci, daca emiti catre un client din europa n-ar trebui sa emiti tva pentru in achizitii intracomunitare nu se incaseaza tva.

zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
April 19, 2018, 09:44:51 AM
 #76

In cazul mineritului...cum mai este legea?
Eu am facut urmatoarea schema, nu stiu insa daca e ok 100%.
Am minerii intr-o ferma, la sfarsitul lunii primesc factura pentru hosting(chirie si curent electric). O bag la cheltuieli.
Tot la sfarsitul lunii ce am produs, ii schimb la un Exchange in lei si ii primesc in cont tot pe firma.
La acei bani pe care ii primesc nu am factura sai altceva insa in contabilitate am bagat TVA-ul plus 1% impozitul. E ok? sau se face altfel

Sa inteleg ca esti platitor de tva si cheltuielile se bagi cu tot cu tva.
Pe cheltuieli ai putea sa treci si ferma (in cazul in care nu ai facut asta deja) chiar daca le-ai luat pe persoana fizica, le treci pe firma.
Tu inregistrand facturile de energie practic iti deduci din tva-ul datorat la stat. Cat timp ai tva de plata la final de luna (sau trimestrial) ar trebui sa fii ok, problema e cand inregistrezi tva pe "-" (deduci mai mult tva decat incasezi). Atunci s-ar putea sa-ti vina control si sa te ia la intrebari.
Acu, la partea cu facturatul cu tva s-ar putea sa gresesti totusi. Aici depinde incotro facturezi. Daca emiti factura catre un cumparator din romania e ok cum faci, daca emiti catre un client din europa n-ar trebui sa emiti tva pentru in achizitii intracomunitare nu se incaseaza tva.

In UE, se factureaza fara TVA doar daca clientul are EU VAT id, daca nu are, facturezi cu TVA.
mateis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
April 20, 2018, 09:04:34 AM
 #77

In cazul mineritului...cum mai este legea?
Eu am facut urmatoarea schema, nu stiu insa daca e ok 100%.
Am minerii intr-o ferma, la sfarsitul lunii primesc factura pentru hosting(chirie si curent electric). O bag la cheltuieli.
Tot la sfarsitul lunii ce am produs, ii schimb la un Exchange in lei si ii primesc in cont tot pe firma.
La acei bani pe care ii primesc nu am factura sai altceva insa in contabilitate am bagat TVA-ul plus 1% impozitul. E ok? sau se face altfel
Adica din tot ce produci dai 20% la stat ca tva??!! Mie nu mi se pare in regula, ba dimpotriva, chiar aiurea. Ar trebui discutat cu un contabil mai pe indelete. Poate gasesti o firma din afara UE careia sa ii "Facturezi" inchirierea echipamentelor de minat, exact pe suma produsa lunar ... daca intelegi ce vreau sa zic.
Zubilica2
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 1


View Profile
April 24, 2018, 08:17:39 AM
Merited by NeuroticFish (1)
 #78

UN raspuns mai vechi dar poate de actualitate.

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Facebook/10_Sesiune_22_iulie_2015.pdf


Si o analiza mai complexa cu riscurile la care te expui sau ce masuri trebuie sa iei (martie 2018).

https://www.juridice.ro/570360/posibilitatea-impozitarii-criptomonedelor-potrivit-reglementarilor-legale-actuale.html


TLTR

Quote
La nivel european însă, criptomonedele au fost calificate de Curtea de Justiție a Uniunii Europene ca reprezentând „instrumente de plată”. Aceasta întrucât Curtea de Justiție a Uniunii Europene a statuat în cauza C-264/14 Skatteverket v David Hedqvist că monedele virtuale reprezintă mijloace de plată ce se încadrează în categoria de „monede, bancnote și monede utilizate ca mijloc legal de plată” a căror tranzacționare este scutită de la plata T.V.A.-ului potrivit dispozițiilor art. 135 alin. (1) lit. e) din Directiva 2006/112/CE a Consiliului din 28 noiembrie 2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugată.
mrexe
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
April 24, 2018, 10:46:29 AM
 #79

Am bagat si minerii tot pe firma iar cheltuielile cu curentul si hostingul il deduc lunar.
Nu platesc chiar 20% tva ul plus impozitul pentru ca sunt cheltuilei deductibile destul de mari. Plus ca asa imi permit sa bag si mai multe cheltuieli pe firma.
Platesc cam maxim 10% din profit din diferenta de tva intrari/iesiri ceea ce este ok si nu vor fi probleme. Intradevar daca iesi pe minus cu tva -ul o dai nasol si te cauta anaf ul cu siguranta
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
July 05, 2018, 09:34:43 PM
 #80

salutare. jos palaria pentru cei ce vor sa plateasca taxe pentru tranzactiile cu bitcoin, ei sunt cei ce tin economia tarii. poate ar trebui sa invatam toti de la ei si sa ne platim taxele. nu doar sa ne fie noua bine

safarwe
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 26
Merit: 1


View Profile
July 25, 2018, 06:52:29 AM
 #81

Eu nu am plătit până acum Grin Grin  Cheesy
CruE11a
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 10


View Profile
July 25, 2018, 01:10:57 PM
 #82

Haosul legislativ iti da voie deocamdata sa faci ce vrei cu banii tai din monede virtuale. Asta bineinteles daca nu vrei sa aduci sub saltea, dintr-o data, sute de mlioane de euro, sau dolari.
Ca atunci ai iesit de sub radar si intri in atentia tuturor.
Sume mici si constante, sub 5000 de euro pe zi.
NeuroticFish
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3668
Merit: 6382


Looking for campaign manager? Contact icopress!


View Profile
July 30, 2018, 09:07:06 AM
 #83

sub 5000 de euro pe zi.

Ai facut tu schimburi de mii de euro pe zi, mai multe zile pe luna? Eu nu am avut curajul sa incerc mai mult de 1500 euro pe luna.
Si daca da, nu au comentat bancile cand ai facut transferul "acasa"? Ai folosit Coinbase sau ceva exchange autohton?

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀











█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█











▄▄▄▄█
HBKMusiK
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 693
Merit: 120


View Profile
January 25, 2020, 10:17:49 PM
 #84

Quote from: ford777 Marţi, 30 Iul 2019 - 12:50
Pînă ce încă nu sunt legi care oligă să achiți impozite și taxe pentru transferul sau tranzacții cu Bitcoin. Chiar nici impozit pe venit nu plătești, deoarece România încă nu a reglementat piața de bani online. La moment este o șansă imensă de a face bani și de nu achita nici un fel de taxe la stat.
La primul aspect sunt de acord cu tine, ma refer la faptul ca nu platesti taxe/impozit pentru transferul de Bitcoin.Problema apare atunci cand vrei sa scoti banii in fiat.Si pentru asta vezi Legea 30/2019:
La începutul anului, în luna ianuarie 2019, cu ocazia aprobării în Parlamentul României a uneia dintre multiplele ordonanțe de modificare a Codului fiscal a fost adoptată legea de aprobare a procedurii de impozitare a câștigurilor din criptomonede - Bitcoin, Ethereum și alte monede virtuale – Legea nr. 30/2019 pentru aprobarea OUG nr. 25/2018 ce modifică Codul fiscal.

Potrivit acestei legi, persoanele fizice ce realizează câștiguri din criptomonedă vor depune declarația unică pentru declararea bazei de calcul a impozitului pe venit, iar procedura de impozitare este aferentă veniturilor din alte surse - art. 114 și art. 116 din Codul fiscal.

Legiuitorul se dorește a fi și generos în sensul că NU sunt supuse impozitării câștigurile din astfel de tranzacții ce nu depășesc suma de 200 lei per tranzacție cu condiția ca valoarea anuală cumulată a astfel de câștiguri să nu depășească într-un an suma de 600 lei.

Impozitul este în procent de 10%, iar în rubricația declarației unice ce are termen de depunere 31 iulie 2019 pentru veniturile din anul trecut se va completa categoria veniturilor din ale surse.
Ca e probabil sa nu te bage in seama prea curand anaf-ul daca faci evaziune asta e cu totul alta treaba.  Grin

Sursa: https://www.startupcafe.ro/taxe/impozit-bitcoin-criptomonede-declaratia-unica-2019.htm
Legea de aplicare: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/L_30_2019.pdf

Pages: 1 2 3 4 5 [All]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!