Bitcoin Forum
May 05, 2024, 01:18:29 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 48U luk bir dolaba kaç tane S7 sığdırılır?  (Read 1678 times)
Zz (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
March 24, 2016, 08:22:28 PM

Arkadaşımın babası Bolu'da bir veri merkezi kurmak üzere çalışıyormuş bir süredir.
İnşaat çalışmaları bitmiş. Kurulumlar devam ediyormuş. Ağustos ayında hizmet vermeye başlayacaklarmış. Arkadaşımla beraber kafa patlatıyoruz. Bize aile kontenjanından 48U luk bir dolap verecekler gibi.
Bilgisayar, Iphone, Ipad, xbox ve bunun gibi cihazlarımızı komple satıp alabildiğimiz kadar miner alıp bu dolaba doldurma düşüncesindeyiz. Ancak bu dolabı nasıl dizayn etmeli gözümüzde canlandıramadık.
Daha önce bunu deneyimlemiş arkadaşların görüşlerini almak isterim.
1714915109
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714915109
Reply with quote  #2

1714915109
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714915109
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714915109
Reply with quote  #2

1714915109
Report to moderator
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
March 24, 2016, 09:10:07 PM

Neden bu kadar zorlandınız ki?

S7 Specifications:

1. Hash Rate: 4.86 TH/s ±5%

2. Power Consumption: 1210 W (at the wall, with APW3, 93% efficiency, 25C ambient temp)

3. Power Efficiency: 0.25 J/GH (at the wall, with APW3, 93% efficiency, 25°C ambient temp)

4. Rated Voltage: 12.0V+5%, should not be less than 12.0V

5. Chip quantity per unit: 162x BM1385

6. Dimensions: 301mm(L)*123mm(W)*155mm(H)

7. Cooling: 2x 12038 fan

8. Operating Temperature: 0 °C to 40 °C

9. Network Connection: Ethernet
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
March 25, 2016, 05:31:32 AM

Neden bu kadar zorlandınız ki?

S7 Specifications:

1. Hash Rate: 4.86 TH/s ±5%

2. Power Consumption: 1210 W (at the wall, with APW3, 93% efficiency, 25C ambient temp)

3. Power Efficiency: 0.25 J/GH (at the wall, with APW3, 93% efficiency, 25°C ambient temp)

4. Rated Voltage: 12.0V+5%, should not be less than 12.0V

5. Chip quantity per unit: 162x BM1385

6. Dimensions: 301mm(L)*123mm(W)*155mm(H)

7. Cooling: 2x 12038 fan

8. Operating Temperature: 0 °C to 40 °C

9. Network Connection: Ethernet

bence boyuttan cok ısınmayla alakalı sormus arkadaş.benim gördüğüm kimse herhangi bir dolap içine koymuyor hava akımını max yapabilmek için.bence önce birkac tane alın koyun çalıştırın sonra tek tek ekleme yapın. babanlar odayı ne kadar sogukta tutmayı planlıyor?birde sizin koyacagınız aletlerın cok ısı verecegını bılıyorlarmı?s7 ler yuzunden diğer serverlarda sıkıntı yaşamasın.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
March 25, 2016, 07:26:10 AM

bence boyuttan cok ısınmayla alakalı sormus arkadaş.benim gördüğüm kimse herhangi bir dolap içine koymuyor hava akımını max yapabilmek için.bence önce birkac tane alın koyun çalıştırın sonra tek tek ekleme yapın. babanlar odayı ne kadar sogukta tutmayı planlıyor?birde sizin koyacagınız aletlerın cok ısı verecegını bılıyorlarmı?s7 ler yuzunden diğer serverlarda sıkıntı yaşamasın.

Veri merkezi diyor adam. Zaten bir soğutma sistemi vardır. Önemli olan dolap içinde hava sirkülasyonunu durdurmayacak şekilde bir yerleşim yapmak.
4 U en yukarı ve 4 U en altı boş bırakın. 10 tane sabit raf alın. her rafa 2 adet S7 ve 2 adet PSU sığar. Burda önemli olan elektrik kablolaması ve ethernet kablolaması dolabın içinde hava akımını bozmadan yapmalısınız.
Veri merkezi size 1 tane IP verir diye tahmin ediyorum. oraya birde nat yapacak bir cihaz ve bir iç switch koymanız lazım.
Zz (OP)
Legendary
*

View Profile
March 25, 2016, 07:33:32 AM

Veri merkezi diyor adam. Zaten bir soğutma sistemi vardır. Önemli olan dolap içinde hava sirkülasyonunu durdurmayacak şekilde bir yerleşim yapmak.
4 U en yukarı ve 4 U en altı boş bırakın. 10 tane sabit raf alın. her rafa 2 adet S7 ve 2 adet PSU sığar. Burda önemli olan elektrik kablolaması ve ethernet kablolaması dolabın içinde hava akımını bozmadan yapmalısınız.
Veri merkezi size 1 tane IP verir diye tahmin ediyorum. oraya birde nat yapacak bir cihaz ve bir iç switch koymanız lazım.

Nat yapacak cihazdan kastınız nedir adsl modem mi? burada direk ethernet ucu verecekler bize. ben hr cihaza ayrı ethernet ucu vermeyeceklerini tahmin etmiştim zaten. Bunun için yatırım planına bir iç switch koydum ama IP işini düşünmemiştim. Uyarınız için teşekkür ederim.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
March 25, 2016, 11:47:16 AM

demek istediğim adamlar veri merkezini kurarken atıyorum 20binlik klima takarlar ama sen gider 15 tane s7 koyarsan o 20binlik klima vantilator gibi kalır. 15 derece olması gerekirken oda 25 derece olur. o anlamda söyledim
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
March 25, 2016, 05:30:27 PM

demek istediğim adamlar veri merkezini kurarken atıyorum 20binlik klima takarlar ama sen gider 15 tane s7 koyarsan o 20binlik klima vantilator gibi kalır. 15 derece olması gerekirken oda 25 derece olur. o anlamda söyledim

Şimdi anladım ne demek istediğini ama profesyonel veri merkezlerinde müşteri sayısı arttıkça kapasitesi artırılabilen özel havalandırma sistemleri kullanıyorlar. Yani klasik klimalarla bu iş yapılmıyor artık.
Ama dediğin doğru benim gençliğimde 20 btu luk dandik klimalarla halletmeye çalışırdık biz bu işleri. Hey gidi günler hey.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
March 26, 2016, 09:03:49 PM

Nat yapacak cihazdan kastınız nedir adsl modem mi? burada direk ethernet ucu verecekler bize. ben hr cihaza ayrı ethernet ucu vermeyeceklerini tahmin etmiştim zaten. Bunun için yatırım planına bir iç switch koydum ama IP işini düşünmemiştim. Uyarınız için teşekkür ederim.

bunun icin bir tane mikrotik router cihaz alin switch buyuklugunde olan modellieri var. size verilen ethernet ucu bu cihaza takip switch baglantisini yapin. router i yapilandirdiktan sonra vpn baglantisi kurarak switch uzerinde topladiginiz miner cihazlari sorunsuz erisim saglayabilirsiniz
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
March 27, 2016, 01:55:09 PM

bunun icin bir tane mikrotik router cihaz alin switch buyuklugunde olan modellieri var. size verilen ethernet ucu bu cihaza takip switch baglantisini yapin. router i yapilandirdiktan sonra vpn baglantisi kurarak switch uzerinde topladiginiz miner cihazlari sorunsuz erisim saglayabilirsiniz

Alacağınız alet şöyle bir şey olmalı.

http://us.dlink.com/products/connect/ebr-2310-ethernet-broadband-router/
WAN (Internet) portu ethernet olacak. Alırken buna dikkat edin.

bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
March 27, 2016, 02:29:54 PM

hocam sizin bu dlink routerde vpn ya da port yonlendirme ozellikleri var mi? ic network e erismek icin port acmak yeterli olmayacak cunku icerideki miner cihazlar erisim icin 80 portunu kullanacak. arkadas ornegin 81 portunu 1.cihazin 80 portuna 82 portunu 2.cihazin 80 portuna yonlendirmesi gerekecek erisebilmek icin.
Zz (OP)
Legendary
*

View Profile
March 27, 2016, 05:12:28 PM

hocam sizin bu dlink routerde vpn ya da port yonlendirme ozellikleri var mi? ic network e erismek icin port acmak yeterli olmayacak cunku icerideki miner cihazlar erisim icin 80 portunu kullanacak. arkadas ornegin 81 portunu 1.cihazin 80 portuna 82 portunu 2.cihazin 80 portuna yonlendirmesi gerekecek erisebilmek icin.

Ben inceledim cihazı, nat desteği olan tüm ağ ürünleri Port yönlendirme yapabiliyor.
Bu cihazdan Türkiye de yok ama ne alacağımı biliyorum artık. Teşekkür ederim
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
March 27, 2016, 05:58:20 PM

tomato yada ddwrt firmware destekleyen bir wifi router alin, wifisini devre disi birakip o sekilde kullanin, fiyat performans olarap tplink urunleri gayet kullanisli.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: