Bitcoin Forum
May 13, 2024, 09:28:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: margine trade nedir? ne değildir?  (Read 10636 times)
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
March 27, 2016, 02:57:32 PM

loan % kısmı kaldırac miktarı mı oluyor yani 0.01 atıp denemek istiyorum tecrübe 

hayir hayir loan dedigi kisim borc faiz miktari
orada yazan 2 max %2 faiz ile islem yapacagim diyorsun.
faiz oranlari lending sayfasinda gozukuyor, %0.11 gibi oranlar var sizin islem ekraninda gordugunuz max faiz orani.

margin trade tamamen borclanma uzerine kurulu.
teminati yatirdin.
bu teminatin 2.5 kati kadarlik islem yapabilirsin.
al emri verdigin zaman teminat karsiligi btc borclanirsin o coini alirsin.
sat emri verdigin zaman teminat karsiligi coin borclanirsin.

her 2 emirde de pozisyon kapatmak icin ters islem yapilacak.

est. liquidation price yazan alan, sizin margin degerinizin dayanabilecegi max. degeri ifade eder.
satis emri actiginizda coin fiyati est. liquidation price yazan degere ulastiginda emriniz zararla otomatik kapatilir
alim emri actiginizda coin fiyati est. liquidation price yazan degere dustugunde emriniz zararla otomatik kapatilir.

islem margin degeri sizin margin degerine yaklastiginda (%40) margin call uyarisi verir. serbest margin %20 ye dusgutunde pozisyon kapatilir
o yuzden kaldiracli islem yapmak risklidir.
 teminatinizin %30 undan fazla islem yapmayin.
1715635683
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715635683
Reply with quote  #2

1715635683
Report to moderator
1715635683
Hero Member
*

Ignore
1715635683
Reply with quote  #2

1715635683
Report to moderator
1715635683
Hero Member
*

Ignore
1715635683
Reply with quote  #2

1715635683
Report to moderator
"Bitcoin: the cutting edge of begging technology." -- Giraffe.BTC
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715635683
Hero Member
*

Ignore
1715635683
Reply with quote  #2

1715635683
Report to moderator
Zz (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
March 28, 2016, 09:15:11 AM

Çok büyük ders oldu. 0.0040 dan yükselir beklentisi ile XMR aldım. 0.0034 e kadar gevşedi. saat başı mail gelmeye başladı poloniex den kıçına kaçıyor, kaçıyor, kaçtı! diye.
sermayeyi kuş ettim. pozisyonu kapadım Sad

şimdi yeniden log emri koydum. 0.0032 ye kadar gevşer ise alım yapacak otomatik. dayak yiye yiye dövüşmeyi öğreneceğiz...
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
March 28, 2016, 12:27:37 PM
Last edit: March 28, 2016, 12:54:57 PM by designerusa

Çok büyük ders oldu. 0.0040 dan yükselir beklentisi ile XMR aldım. 0.0034 e kadar gevşedi. saat başı mail gelmeye başladı poloniex den kıçına kaçıyor, kaçıyor, kaçtı! diye.

şimdi yeniden log emri koydum. 0.0032 ye kadar gevşer ise alım yapacak otomatik. dayak yiye yiye dövüşmeyi öğreneceğiz...

Aman dikkat et hocam. 0.0032 den alıp 0.0028 den satmaya mecbur kalma bugün Pazartesi. Btc hareketliyken hep korkmuşumdur altcoin pozisyonunda olmaya... YTD. -edited-
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
March 28, 2016, 04:35:51 PM

Şu ana kadar margin trade öğreneceğim diye ne kadar btc kaybettin merak ediyorum doğrusu?
Ben bunca senelik borsacı geçmişimle girişmeye cesaret edemedim.
Zz (OP)
Legendary
*

View Profile
March 28, 2016, 04:39:53 PM

Şu ana kadar margin trade öğreneceğim diye ne kadar btc kaybettin merak ediyorum doğrusu?
Ben bunca senelik borsacı geçmişimle girişmeye cesaret edemedim.

yaklaşık 150 mbtc  duman oldu ve daha ana fikrini bile anlayabilmiş değilim. Sad Haydan gelen huya gider dedikleri bu işte.
İşi öğrendiğimde katıyla kazanacağımı ümit ediyorum.
bileq
Legendary
*

View Profile
March 28, 2016, 05:06:36 PM

margin call - teminat tamamlama cok tehlikeli bir durumdur, lutfen teminatiniz oraninda islem yapiniz. forexciler %10 der bence makul olani %30
buy ya da sell acilan her islem, alinan borc uzerinden islenir. yani buy eth 0.02 emri islem gorse de gormese de alinan borc btc ile pozisyon acar. islem gormeden iptal edilse dahi alinan borca istinaden kucuk miktar faiz odersiniz.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
March 28, 2016, 05:27:53 PM

Sırf merak ettiğim için konuyu baştan sona okudum.
Okuduklarımdan şöyle bir strateji çıkarmış bulunuyorum.
Denemedim ama işe yarar gibi görünüyor ne dersiniz.

Kurduğum plan şu yönde.

hede isimli bir coin var. normal şartlarda +-%2 ile oynayan bir coin misal DASH şu anda 0.01365430 BTC fiyatla işlem görüyor ama fiyat incelemesini yaptığımda bazen birileri ufak dump yaptığında -6% olabiliyor ve bir kaç saat içinde hemen yeniden -2 +2 bandına dönüyor.

işlem gerçekleşmediği sürece bir faiz işlemiyor sistemde anladığım kadarı ile. 1 BTC teminat yatırsam. yaklaşık 3 BTC lik oynama izni veriyorlar.
pasif olarak %6 aşağısına 0.012835042 BTC fiyata DASH alımı yazsam ve beklesem. bir süre sonra biri bir kaç BTC lik DASH sattığında bu fiyatı anlık görür.
fiyat normal aralığına döndüğünde, -2% de iken %4 kazanmış olurum. +%2 de iken %8 kazanmış olurum şeklinde bir hesap yapıyorum.
Bu mantık yanlış mı?
Zz (OP)
Legendary
*

View Profile
March 28, 2016, 05:34:28 PM

Aşağıdaki işlemde kazandım mı kaybettim mi? anlamadım. birisi açıklayabilir mi?

özetle,
0.00340002 den 30 XMR al demiştim sisteme.
fiyat yükseldi. bende ilk defa artıda iken close ettim işlemi. Aşağıdaki tablo oluştu. düşündüğüm fiyattan satmadı Sad
şimdi karda mıyım zararda mıyım anlayabilmiş değilim.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
March 28, 2016, 05:39:10 PM

Aşağıdaki işlemde kazandım mı kaybettim mi? anlamadım. birisi açıklayabilir mi?
---
özetle,
0.00340002 den 30 XMR al demiştim sisteme.
fiyat yükseldi. bende ilk defa artıda iken close ettim işlemi. Aşağıdaki tablo oluştu. düşündüğüm fiyattan satmadı Sad
şimdi karda mıyım zararda mıyım anlayabilmiş değilim.

satışların büyük kısmı 0.00349000 BTC ve üstü fiyatla gerçekleşmiş.
senin alım fiyatında 0.00340002 BTC yani 30 x 0.00009000 BTC = 0.0027 BTC kar ettin. buna karşılık kullandığın fon için ödediğin faiz ve alım satım komisyonların ne kadar tuttu bilemiyorum.
bileq
Legendary
*

View Profile
March 28, 2016, 06:25:06 PM

pozisyonu karla kapatmissin, close demenin mantigi su oluyor.
short pozisyon aciksa close dedigin anda (emri kapatabilmen icin alim yapman gerek) islem miktari kadar saticilarin en dusuk fiyatindan almaya baslar.
long pozisyon aciksa close dedigin anda (emri kapatabilmen icin satis yapman gerek) islem miktari kadar alicilarin en yuksek fiyatindan satmaya baslar.

short kapatirken ya alim emri gireceksin ya da satanlardan dogrudan alacaksin
long kapatirken ya satis emri gireceksin ya da alanlara dogrudan satacaksin
---
margin trade yaparken bi strateji olustur bence. 30m 2h 4h lik grafiklere bakip dip ve tepeleri inceleyip dalgalanmalari gozlemleyip, takas icin %0.5 ve komisyon icin %0.2 odenecek tutarlari belirleyip beklentini de hesaba katip alim/satim fiyatlarini tespit edebilirsin
misal %5 kazanmak istiyorum diyelim bunu %6 hesapliyorum komisyon takas tutari falan
emri girip islem gormesini bekleyebilirsin.
cok yuksek miktarda emri girmedigin surece islem gormese bile odeyecegin faiz tutari 10k satoshi civari kalir
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
March 28, 2016, 11:19:17 PM

pozisyonu karla kapatmissin, close demenin mantigi su oluyor.
short pozisyon aciksa close dedigin anda (emri kapatabilmen icin alim yapman gerek) islem miktari kadar saticilarin en dusuk fiyatindan almaya baslar.
long pozisyon aciksa close dedigin anda (emri kapatabilmen icin satis yapman gerek) islem miktari kadar alicilarin en yuksek fiyatindan satmaya baslar.

short kapatirken ya alim emri gireceksin ya da satanlardan dogrudan alacaksin
long kapatirken ya satis emri gireceksin ya da alanlara dogrudan satacaksin
---
margin trade yaparken bi strateji olustur bence. 30m 2h 4h lik grafiklere bakip dip ve tepeleri inceleyip dalgalanmalari gozlemleyip, takas icin %0.5 ve komisyon icin %0.2 odenecek tutarlari belirleyip beklentini de hesaba katip alim/satim fiyatlarini tespit edebilirsin
misal %5 kazanmak istiyorum diyelim bunu %6 hesapliyorum komisyon takas tutari falan
emri girip islem gormesini bekleyebilirsin.
cok yuksek miktarda emri girmedigin surece islem gormese bile odeyecegin faiz tutari 10k satoshi civari kalir

Bilgilendirici olmuş. Ellerine sağlık. Bir kaç bir şey ekleyeyim bende. 30m 2h 4h ayrıca en başa 15 dk.lık grafiği de es geçme derim. Özellikle margin trade yapıyorsan ve o gün çok işlekse piyasa kısa vadeli grafik kullanmalısın mutlaka. Genel fiyatın gidişatı, coin'in spesifik hareketleri olmuşmu yıl içinde veya ne zaman çıktıysa piayasa ya artık bunun hakkında bilgilerde de 1 gün , 2 gün 1 hafta 2 hafta 1 ay 3 ay... hatta ALL grafiklerine bakıp kendince sentezlemen akıllıca olur.
bileq
Legendary
*

View Profile
March 29, 2016, 05:48:37 PM

bu arada margin trade in cok guzel bir yani da su, ornegin exhange marketten doge aldin elden cikarmak icin fiyatin yukselmesini bekliyorsun, fakat aksi gibi de borsada yaprak kipirdamiyor. satsan ufak zarar edeceksin ya da beklemeyi tercih ediyorsun.
doge coinleri margin hesaba teminat olarak yatirdiginda miktarin anlik btc degeri ile marginde dogelere dokunmadan islem yapabilirsin.
teminat olarak yalnizca btc yatiracaksin diye bir kural yok. margin trade ekraninda yer alan coinlerin hepsi teminat olarak gosterilebilir
(BTC,BTS,CLAM,DOGE,DASH,LTC,MAID,STR,XMR,XRP,ETH,FCT)
bu coinleri teminat olarak kullanmanin riski ise yatirilan coin deger kaybettiginde teminat degeri de azalacagi icin margin e dikkat edilmeli.
marginde islem yaparken mutlaka ama mutlaka teminatin yarisindan fazla pozisyon acilmamasini oneririm
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
April 22, 2016, 11:58:09 AM

Arkadaslar bende margin trade ye adım attım. Şöyle bir durum var? Daha yeni çözüyorum.Ne yapmam lazım. Yeşil + kar demek sanırım ama onu nasıl çekeceğim?

goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
April 22, 2016, 01:13:04 PM

yanlış bilmiyorsam close position diyeceksin, karından borç faizini düşüp hesabına yansıtacak sanırım
bileq
Legendary
*

View Profile
April 22, 2016, 03:15:32 PM

close veya al pozisyonunda oldugun icin 164.000xxx xmr sat emri verip islem gordugunde islem kapanacak.
165 coini 0.002224 den sat emri verirsen bu seviyeye ulastiginda da islem kapanir. (satis miktari fazla oldugu icin 165 sat tamamlaninca 0.999xx miktarinda sat pozisyonuna girersin)
hunterwolf
Legendary
*

Activity: 1108
Merit: 1002

View Profile
May 08, 2016, 01:54:18 PM

Arkadaşlar 0.5BTC ile başladığım margin tradede zaman zaman yükselişler, zaman zaman yarıya düşmeler yaşadım.
Bilhassa ilk 1 hafta içinde 3-4 defa 1,5BTC ile 0,5 arasında gidip geldim. Hatta bir defa 0,33 e kadar düştüm.
Ama devam ettim ve yaklaşık 40 günlük tecrübe sonucunda 6BTC'ye ulaştım an itibariyle.

2BTC ye ulaşana kadar bayağı zorlandım, ancak 2BTC den sonra biraz da sistemin işleyişini iyice kavramış olmamla beraber, atağa geçtim  Cheesy
Yanlış anlaşılma olmasın, sistemin işleyişinden kasıt şu, ne kadar fazla olursa sermaye o oranda işlem yapabiliyorsun, kazancı ve zararı da haliyle o oranda büyük oluyor.

En son işlemime 5,7BTC ile başladım MAID sattım, düşecek derken birden şişirdiler. 2-3 defa likiditasyon oldu. net value 2,2BTC ye kadar düştü bildirim ekranında ancak kapatmadım pozisyonu.
Hatta biraz yükselip 3BTC'ye ulaştığında bari bunu kurtarayım diye düşündüğüm oldu, ama inat ettim. Düşeceğinden emindim çünkü, o nedenle biraz düşünce, margin 40'ın üzerine çıktıkça satış yaparak ortalamayı düşürmeye çalıştım. En sonunda dumpla beraber poziyonu karla kapattım. 40 günde x12 yapmış oldum, hatta 0,3 e düştüğüme göre hesaplarsak x20  Grin 

Bütün bunları yazmamın nedeni, belki birilerine fikir verir. Doğru markette ve, doğru kullanımla margin trade gayet güzel ve karlı bir olay. Ancak zararı da aynı nisbette oluyor.
O nedenle kaybettiğinizde canınızı yakmayacak, daha doğrusu gözden çıkaracağınız bir miktarla başlayıp, tecrübe etmenizi öneririm.
Bu sayede sadece margin tardeyi öğrenmekle kalmayacaksınız, markette birden anlık büyük satış-alış koyanların mantığını da kavrayabilecek, hatta ne yapmaya çalıştığını büyük oranda anlayabileceksiniz.
Misal adamın elinde yüklü miktarda BTC var, market düşsün istiyorsa margin trade ile o kadar satışı koyunca millet panikliyor, halbu ki elinde o miktar yok aslında veya tersi gibi.
Uzun lafın kısası bir defa deneyin, işleyişini anlamaya çalışın.

perfectmoneywallet
Full Member

Activity: 140
Merit: 100

View Profile
May 08, 2016, 04:01:18 PM

Arkadaşlar 0.5BTC ile başladığım margin tradede zaman zaman yükselişler, zaman zaman yarıya düşmeler yaşadım.
Bilhassa ilk 1 hafta içinde 3-4 defa 1,5BTC ile 0,5 arasında gidip geldim. Hatta bir defa 0,33 e kadar düştüm.
Ama devam ettim ve yaklaşık 40 günlük tecrübe sonucunda 6BTC'ye ulaştım an itibariyle.

2BTC ye ulaşana kadar bayağı zorlandım, ancak 2BTC den sonra biraz da sistemin işleyişini iyice kavramış olmamla beraber, atağa geçtim  Cheesy
Yanlış anlaşılma olmasın, sistemin işleyişinden kasıt şu, ne kadar fazla olursa sermaye o oranda işlem yapabiliyorsun, kazancı ve zararı da haliyle o oranda büyük oluyor.

En son işlemime 5,7BTC ile başladım MAID sattım, düşecek derken birden şişirdiler. 2-3 defa likiditasyon oldu. net value 2,2BTC ye kadar düştü bildirim ekranında ancak kapatmadım pozisyonu.
Hatta biraz yükselip 3BTC'ye ulaştığında bari bunu kurtarayım diye düşündüğüm oldu, ama inat ettim. Düşeceğinden emindim çünkü, o nedenle biraz düşünce, margin 40'ın üzerine çıktıkça satış yaparak ortalamayı düşürmeye çalıştım. En sonunda dumpla beraber poziyonu karla kapattım. 40 günde x12 yapmış oldum, hatta 0,3 e düştüğüme göre hesaplarsak x20  Grin 

Bütün bunları yazmamın nedeni, belki birilerine fikir verir. Doğru markette ve, doğru kullanımla margin trade gayet güzel ve karlı bir olay. Ancak zararı da aynı nisbette oluyor.
O nedenle kaybettiğinizde canınızı yakmayacak, daha doğrusu gözden çıkaracağınız bir miktarla başlayıp, tecrübe etmenizi öneririm.
Bu sayede sadece margin tardeyi öğrenmekle kalmayacaksınız, markette birden anlık büyük satış-alış koyanların mantığını da kavrayabilecek, hatta ne yapmaya çalıştığını büyük oranda anlayabileceksiniz.
Misal adamın elinde yüklü miktarda BTC var, market düşsün istiyorsa margin trade ile o kadar satışı koyunca millet panikliyor, halbu ki elinde o miktar yok aslında veya tersi gibi.
Uzun lafın kısası bir defa deneyin, işleyişini anlamaya çalışın.

bol kazançlar  darısı başımıza bende 1.25 btc ile girmeyi düşünüyorum al sat yapsammı daha iyi veya margine trademi yapsam daha iyi tavsiyeniz nedir arkadaşlar?  Smiley

Zz (OP)
Legendary
*

View Profile
May 08, 2016, 05:07:36 PM

20 Mart'da 55 mBTC ile başladığım margin trade öğrenme serüvenim neticesinde 55 mBTC den işlem yapa yapa 0.6 BTC ye kadar çıktım x12 yani. Smiley
sonra ilk göz ağrım bitshares de  3 kez ters pozisyona düştüm korkup close edince 80 mBTC ye döndüm. son monero dump ına da yakalanınca 15 mBTC ile serüveni tamamlamış bulunuyorum.
Bir bok da öğrenmiş değilim. Sad bunun yerine bu parayı bob'un fonuna yatırsam şimdi cebimde 80mBTC olurdu. demek ki neymiş? herkesin bir uzmanlığı varmış.
bileq
Legendary
*

View Profile
May 08, 2016, 06:06:48 PM

hocam hunterwolf da sen de buyuk riskler alarak islemler acmissiniz. stop loss (s/l) take profit (tp) gibi opsiyonlar poloniexde yok dolayisiyla kazanc saglamak icin siki takip gerekiyor.
isler yolunda giderse buyuk riskle buyuk kazanc elde ediliyor gitmesse de liquidation yiyip sermaye buhar olup ucup gidiyor.
liquidation denen kisim, margin (teminatin) o coin icin dayanabilecegi max. seviye oluyor. alis pozisyonunda coin liquidation a kadar gerilerse teminat islem gucunu karsilamadigi icin zorunlu durduruluyor. ayni sekilde sat pozisyonunda da coin liquidation a kadar yukselirse yine islem zorunlu durduruluyor.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
May 08, 2016, 07:05:57 PM

bir daha deniyorum şimdi.
1596 dan satış yazdım satıldı. bitshares şu an 1620 lere çıkmış durumda ama gevşeyeceğini biliyorum.
1560 a alım yazdım sattığım kadar. gecenin ilerleyen saatlerinde 1560 a gevşediğinde iki pozisyonda kapanmış olacak anladığım kadarıyla.
yok bitshares uçar giderse 1856 da sermaye sıfırlanması dolayısı ile otomatik alım yapıp pozisyonu kapatacak.

devam et. sermayeyi sıfırlada rahatla Smiley normal alım-satımdan çık kazandın da kredili işlemin kaldı Tongue 1634 olmuş bitshares..
Şaka bir yana öğrenme çabanızı takdir ediyorum. ben cesaret edebilmiş değilim daha.

20 Mart'da 55 mBTC ile başladığım margin trade öğrenme serüvenim neticesinde 55 mBTC den işlem yapa yapa 0.6 BTC ye kadar çıktım x12 yani. Smiley
sonra ilk göz ağrım bitshares de  3 kez ters pozisyona düştüm korkup close edince 80 mBTC ye döndüm. son monero dump ına da yakalanınca 15 mBTC ile serüveni tamamlamış bulunuyorum.
Bir bok da öğrenmiş değilim. Sad bunun yerine bu parayı bob'un fonuna yatırsam şimdi cebimde 80mBTC olurdu. demek ki neymiş? herkesin bir uzmanlığı varmış.

Ben demiştim demeyi sevmem ama sermayeyi sıfırlamışın Tebrik ederim Smiley
Ben girmiyorum inadına bu olaya. ama bu şekilde işlem yapanlara landing kısmından kredi veriyorum. daha bereketli oluyor açıkcası
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: