Bitcoin Forum
May 02, 2024, 02:08:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Farklı bir yöntem ile ethereum mining yapılabilir mi ?  (Read 1809 times)
Bibidi (OP)
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
April 16, 2016, 09:44:56 AM

Merhaba arkadaşlar.
Ben bir internet cafe işletmecisiyim çok bildiğim bir şey değil mining ama işi bilen sizlerin sadece fikrini almak isterim o yüzden kayıt olup konu açtım.
Çok fazla olmasa da biraz araştırma yaparak ethereum mining yapabileceğim fikrine kapıldım Kendi bilgisayar donanımım şöyle:

ASUS M5A97 LE R2.0 AM3+ DDr3
AMD CPU FX-6100 6-Core 3.3 GHz 14MB Black Edition AM3+ FD6100WMGUSBX
Asus GTX660 DirectCU II GDDR5 2GB 192Bit ( bu ekran kartı minin için kullanılmayacak )
GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1866MHz CL10
XIGMATEK TAURO SERİSİ 80PLUS 500W GÜÇ KAYNAĞI

Kabaca ürünler bunlar.
Şimdi ben mining yapabilmek için extra amd'nin R7 yada R9 serilerinden birini aldım diyelim (daha seçmedim)
1- Mining yaparken istediğim ekran kartını kullandırabilir miyim ? çünkü oyun oynayan müşteriyi etkilemesin
2- Bilgisayarlar sadece açık kaldığı süre boyunca mining yapacak sürekli açık kalmayacağı için kendi havuzumu oluşturabilir miyim ?
3- Varsayalım her şey benim düşünceme uygun istediğim gibi yapabiliyorum mining yaparken müşterinin görmemesi için çalıştırdığımız bat dosyasını görünmez yapabilir miyiz ?
Aklımda bir sürü soru vardı kafam o kadar dağıldı ki soracağım soruları unuttum Sad aklıma geldikçe sorarım tabi yardımlarınız olursa.
1714658883
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714658883
Reply with quote  #2

1714658883
Report to moderator
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714658883
Hero Member
*

Ignore
1714658883
Reply with quote  #2

1714658883
Report to moderator
1714658883
Hero Member
*

Ignore
1714658883
Reply with quote  #2

1714658883
Report to moderator
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
April 16, 2016, 09:50:38 AM

Kabaca ürünler bunlar.
Şimdi ben mining yapabilmek için extra amd'nin R7 yada R9 serilerinden birini aldım diyelim (daha seçmedim)
1- Mining yaparken istediğim ekran kartını kullandırabilir miyim ? çünkü oyun oynayan müşteriyi etkilemesin
2- Bilgisayarlar sadece açık kaldığı süre boyunca mining yapacak sürekli açık kalmayacağı için kendi havuzumu oluşturabilir miyim ?
3- Varsayalım her şey benim düşünceme uygun istediğim gibi yapabiliyorum mining yaparken müşterinin görmemesi için çalıştırdığımız bat dosyasını görünmez yapabilir miyiz ?
Aklımda bir sürü soru vardı kafam o kadar dağıldı ki soracağım soruları unuttum Sad aklıma geldikçe sorarım tabi yardımlarınız olursa.

oyun oynanırken bir yandan mining pek mümkün değil.
Kayseride bir Internet kafe de arkadaş bunu şöyle yapıyor. geceleri full çalıştırıyor bütün bilgisayarları. windows lara iki kullanıcı profili oluşturmuş.
müşteri yok ken bilgisayar mining profilinde açık. Müşteri bilgisayara oturduğu zaman müşteri profili ile yeniden açıyor bilgisayarı.
Hatta pclere minergate de kurmuş. gpu lar decred kazarken cpu larla da BCN kazıyor.
Bibidi (OP)
Newbie
*

View Profile
April 16, 2016, 09:58:14 AM

Belki çok şey istiyorum ama ben öyle düşünmüyorum benim yapmak istediğim ekstra bir gelir kaynağı ekstra bir maliyet olmadan ekran kartları dışında
Bibidi (OP)
Newbie
*

View Profile
April 22, 2016, 08:43:59 PM

madencilikte gpu lar %99 aktif çalışıyor,full performans dolayısıyla baya elektrik harcıyorlar...

Bende o yüzden ikinci bir ekran kartı takarak yapayım dedim ama benimki biraz hayal dünyası gibi göründü Smiley
beyinsi
Hero Member

Activity: 742
Merit: 501

View Profile
April 24, 2016, 06:15:58 PM

internet cafecisin zaten, eski bir bilgisayar ayarla ve ekran kartı al.. karlı olduğunu düsünürsen devam edersin, baktın olmuyor.. ekran kartlarını normal cafe pclerine takarsın, veya satarsın netten.. 1-2 tane ile başla
peteycamey
Legendary
*

Activity: 1184
Merit: 1017

View Profile WWW
April 25, 2016, 01:01:29 AM

yapılır.
tesaduf
Newbie
*

Activity: 42

View Profile WWW
April 26, 2016, 03:39:31 PM

Merhaba arkadaşlar.
Ben bir internet cafe işletmecisiyim çok bildiğim bir şey değil mining ama işi bilen sizlerin sadece fikrini almak isterim o yüzden kayıt olup konu açtım.
Çok fazla olmasa da biraz araştırma yaparak ethereum mining yapabileceğim fikrine kapıldım Kendi bilgisayar donanımım şöyle:

ASUS M5A97 LE R2.0 AM3+ DDr3
AMD CPU FX-6100 6-Core 3.3 GHz 14MB Black Edition AM3+ FD6100WMGUSBX
Asus GTX660 DirectCU II GDDR5 2GB 192Bit ( bu ekran kartı minin için kullanılmayacak )
GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1866MHz CL10
XIGMATEK TAURO SERİSİ 80PLUS 500W GÜÇ KAYNAĞI

Kabaca ürünler bunlar.

konunun açılış tarihine baktım 10 gün geçmiş
eğer hala bir cevap alamadıysan şöyle yardımcı olayım kardeşim

yapmak istediğin yapılır. bunun için çok basit bir ayar gerekli bilgisayarlarında.
ethminer dediğimiz programı kullanıcaksın. ve miner yapacağın scriptin bat dosyasına mining için çalıştırmak istediğin kartı yazıcaksın.

belki şu an bu terim sana biraz yabancı gelecek ama kısaca şöyle oluyor.

ethminer -m ile bilgisayarında varolan gpu ların performansını benchmark ediyorsun.
sana bu sırada listede GPU 0 ve altında özelliklerini veriyor
sonra GPU1 vs. gibi devam eder.

bat dosyasına mining yapacağın havuzun adresini ve diğer bilgileri yazdıktan sonra --opencl-device "*"  yıldızın yerine benchmark yaptığında kullanmak istediğin ekran kartının id sini yazıcaksın

böylece diğer kart mining işi için kullanılmayacak.

sistemde şöyle yaparsın en basit yolunu anlatıcam sana
2. bir kullanıcı açarsın
bu kullanıcıya yönetici hakkı verirsin miner ı çalıştırırsın ve kullanıcı değiştirip müşterilerin oyun oynayacağı kullanıcıya geçersin.
bu sırada sistemden memory olarak çok büyük birşey gitmez performansın %5 civarında düşer ekran kartı oalrak değil tabiki ama bu oyun esnasında farkedilecek birşey değil
diğer olaylar sana kalmış

ne nedir nasıl yapılır kısmına gelince
biraz forumda araşırma yap. bulamadığın birşey olursa bu başlık altında sor cevap yazarım.
hadi kolay gelsin
Bibidi (OP)
Newbie
*

View Profile
May 09, 2016, 09:28:28 PM

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim.
Farklı bir proje ile şu an için devam etmeye karar verdim
Konu üzerinde kendimi biraz geliştirmem gerekiyor bunu net bir şekilde anladım biraz daha tecrübe kazandıktan sonra bu projemi tekrar raftan indireceğim.
Cevap veren herkese tekrar teşekkür ederim.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: