Bitcoin Forum
May 14, 2024, 05:57:46 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Klasik Perdeleri Tarihe Gömecek Yeni Teknoloji  (Read 910 times)
n3o111 (OP)
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
April 14, 2016, 11:20:39 PM

Harvard Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, dış kısımdaki ışık ve renge göre bulanıklaşıp şeffaflaşan bir perde sistemi geliştirdi.

Evlerimizde bulunan eşyalar giderek ‘akıllı’ olmaya devam ediyor. Akıllı televizyonlar, mutfak eşyaları hatta oturma grupları derken perdeler de teknolojiye ayak uyduracak. Harvard Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, gelecekte evimizdeki klasik perdeleri ortadan kaldıracak yeni bir teknoloji geliştirdiler.

Nanoteknolojiden faydalanılarak geliştirilen yeni bir optik sistem sayesinde pencereler dışarıdaki havanın durumuna göre bulanıklaşıp şeffaflaşacak.

Araştırma ekibinin başında bulunan Prof. Dr. David Clarke, daha önce elektro kimyasal maddelerle kendi sistemlerine benzer bazı çözümler oluşturulduğunu fakat yeni teknolojilerinin daha etkili olduğunu belirterek şunları söyledi: “Önceki geliştirilen sistemler de iyiydi, saygı duyuyoruz. Fakat bizim sistemimiz gerçekten çok daha etkili. En önemli sorunumuz, maddi açıdan bakıldığında daha büyük alanlar için bunun üretimini sağlamak gibi duruyor.”

Sistemin çalışma yönteminden de bahseden Clarke, ‘Arka plana göreceli olarak voltaj verdiğinizde, nano kablolar arasındaki çekim gücü elastomeri deforme ediyor’ dedi. (hmm, sağ ol kardeş çok açıklayıcı oldu) Harvard Üniversitesi, geliştirdikleri teknolojinin patentini de almayı unutmamış.
NetNeo
Full Member

Activity: 280
Merit: 103

View Profile
April 14, 2016, 11:37:06 PM

Sabah uyandığımızda eğer gök yüzünü göremiyorsak perdeye bakınca şeffaf ya da bulanık olmasına göre havanın nasıl olduğunu anlayabiliriz artık büyük icat Grin

▶▶  BTCitcoin 2  ◀◀    Scalable Bitcoin Fork with instant verified payments
██████████████████████████████
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
April 15, 2016, 12:31:09 AM

İnsanlar gün ışığında cima yapamayacak mı Huh
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
April 15, 2016, 09:57:41 AM

Tam bir devrim olmuş. Buna benzer bir şeyi eskiden bende düşünmüştüm. Eski 2 tane tetris ekranı vardı. Bunları üst üste koyunca aynı yönlü olduklarında seffaf , arkasındakini gösterirken yan çapraz üst üste koyduğumda simsiyah ışık geçirmeyen bir şekil oluyordu. Çocuktum o zamanlar ulan bunu camlara yapılsa ne güzel olur diye düşünmüştüm. Bu haberi görünce hatırladım...
lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403
Merit: 250

internet aktivist

View Profile
April 15, 2016, 11:09:15 AM

Süper bir buluş olmuş gerçekten de biz bunun temizliğini nasıl yapacağız  Huh bir de fiyatlandırma konusunda ne yapacaklar acaba tamamen yaygınlaşması biraz uzun sürer belkide görsellik olmadığı için çoğu kişi belkide almaz bile Cheesy

xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 15, 2016, 01:11:30 PM

Perde asma derdine son. Temizleme derdine son. Bu tarz teknolojiyi bir yıl kadar önce görmüştüm youtube den videosuna denk gelmiştim. Evin iç bölümündeki bir cama uyguluyorlardı bildiğimiz cam filmi gibi 12 v bir adaptör takılıp uzakdan kumanla ile tek tuşla gri tapıp tek tuşla şefaf yapıyordu. Mağazalar için dahi soyunma kabinlerinde uygulanabilecek bir teknoloji.
biloOo
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 1

View Profile
April 15, 2016, 02:43:01 PM

teknoloji çok hızlı bir şekil de ilerlemeye devam ediyor daha neleri neleri görüp duyacağız ve hayret ile okuyacağız ne olduysa milenyumdan sonra oldu teknolojiye cok hızlı bi ivme de yükseliş göstermeye başladı güzel icat fiyatı vs ilk başlarda cok yüksek olacağından eminim ama bizimkilere uygun bir sistem degil şimdi valide sultan evin her camına bundan taksak kadın kalkar yine perde asar Cheesy perdesiz cirkin duruyor der ev bizimkilere zor alıştırırız bunu Smiley)
Pages: [1]
  Print  

Jump to: