Bitcoin Forum
April 19, 2024, 09:17:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Θεοπάλαβοι και Περιθωριακοί  (Read 1230 times)
TzikakioS (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 387
Merit: 250



View Profile WWW
February 15, 2016, 01:43:08 AM
 #1

Αγαπητοί φίλοι, θεοπάλαβοι περιθωριακοί,

Αυτή η διαπίστωση, ότι όσοι είμαστε στην κοινότητα του bitcoin τη δεδομένη χρονική στιγμή, δεν είμαστε απλά άνθρωποι που έχουμε υιοθετήσει την τεχνολογία στα πρώτα στάδια της, αλλά θεοπάλαβοι και περιθωριακοί, δεν ανήκει σε εμένα. Ανήκει στον πιο σημαντικό, από εκπαιδευτικής απόψεως, άνθρωπο στην κοινότητα του bitcoin, έναν δάσκαλο, τον Ανδρέα Αντωνόπουλο.

Εδώ, λοιπόν, κλείνει για εμένα αυτός ο θεοπάλαβος και περιθωριακός κύκλος της ζωής μου, μέχρι τον επόμενο, έχοντας -θέλω να πιστεύω- αφήσει μία σημαντική παρακαταθήκη για τους ανθρώπους που μιλούν μαζί με εμένα την ελληνική γλώσσα και ενδιαφέρονται για την ανάπτυξη και άνθιση του bitcoin οικοσυστήματος στον τόπο μας.

Ήτανε μία τρελή πορεία, με δύο μη-επιτυχείς επιχειρηματικές προσπάθειες, αρκετά λάθη, αλλά και αρκετή διαλεκτική εξελικτική σκέψη...

Ένα πολύ ωραίο που κυκλοφορεί στα λημέρια του bitcoin είναι το τρενάκι του λούνα-παρκ, που ανεβοκατεβαίνει...

Μία συνεχής ενασχόληση 15 μηνών με αυτήν την εξαιρετική τεχνολογία κλείνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς μπορείτε πλέον να κάνετε λήψη την πρώτη έκδοση του «Mastering Bitcoin» στα ελληνικά (πριν περίπου ένα μήνα παρέδωσα μεταφρασμένη και την ανακοίνωση του Σατόσι Νακαμότο). Ήταν μία εξαντλητική διαδικασία, εντελώς σχεδόν αποκομμένος από κοινωνικές και οικονομικές αλληλεπιδράσεις, αλλά το κίνητρο να μάθω και να προσφέρω γνώση υπερνικούσε πάντα το αίσθημα της αβεβαιότητας. Φυσικά, υπάρχουν ατέλειες στο κείμενο, μπορεί και κάποια συντακτικά λάθη -ορθογραφικά μάλλον όχι, γιατί δηλώνω ορθογραφική αστυνομία Smiley-, ενώ ξεκινάει παράλληλα, ελπίζω, μιά πιο μεθοδευμένη αντιπαραβολή των αγγλικών όρων στην ελληνική. Αυτή η αφομοίωση των όρων θα προκύψει από τις υπηρεσίες επιχειρήσεων, από προγραμματιστές και γενικότερα από ανθρώπους που ζητάνε κάτι περισσότερο από τις πολιτικές ηγεσίες, στον τόπο μας, το οποίο δεν μπορούν να το έχουν και βλέπουν στο bitcoin έναν καινούριο κόσμο να ανοίγεται.

Είναι πράγματι έτσι. Χρειάζεται όμως πολιτική ενέργεια και ενάργεια. Τίποτα στις ζωές, και κοινωνίες των ανθρώπων, δεν είναι απολίτικο. Το ίδιο ισχύει και για το bitcoin. Αλλιώς δεν θα λεγόμασταν κοινότητα, ούτε θα γράφαμε απόψεις.

Αυτό που βιώνουμε, σήμερα, στην ελλάδα, είναι έλλειψη ρεαλιστικής πολιτικής στόχευσης, λόγω πολιτικού «μαμοθρεφτισμού», ο οποίος όχι τυχαία προέρχεται και συνεπικουρεί με την ίδια την οικογένεια (το αξιακό μας κέντρο, δηλαδή, αλλά αυτή η συζήτηση, επί του παρόντος, είναι πολυτέλεια να συζητηθεί). Αποτελέσματα είναι πολιτικό ντάντεμα και βόλεψη, απεργίες/αλλεργίες, ξενοφοβία, πολιτικός ωχαδερφισμός, εκπαιδευτική υποκουλτούρα. Το bitcoin δεν είναι παράδεισος. Το bitcoin δείχνει τρανταχτά όλες τις αδυναμίες μας ως κοινωνία, με τις παθογένειες παράλληλα του δικού του κοινωνικοοικονομικού συστήματος σε αυτά τα νεανικά του χρόνια. Χωρίς επιστημονικότητα δηλαδή, στρατηγική διαχείριση, και μέθοδο, ο παράδεισος μεταμορφώνεται, εν ριπή οφθαλμού, σε βραστερή, άνυδρη, κόλαση.

Αποχωρώ από την ενεργή ενασχόληση με το bitcoin, ξεκινώντας έναν κύκλο μεταπτυχιακών σπουδών, αφήνοντας πίσω, μία πολύ δραστήρια κοινότητα έξυπνων ανθρώπων. Προσπάθησα να είμαι μαζί τους και εγώ, συμμετέχοντας σε όσα κοινωνικά δίκτυα και συναντήσεις γινόταν. Φτιάξαμε το κανάλι μας στο slack, την κοινότητα στο reddit, δύο κοινότητες στο meetup.com (μία για Αθήνα και μία για Θεσσαλονίκη), δημιουργώντας προϋποθέσεις και χτίζοντας βήμα-βήμα, αλληλέγγυα, το δρόμο προς την υιοθέτηση του bitcoin. Για μία υιοθέτηση που θα περιλαμβάνει όλα τα δισεκατομμύρια των ανθρώπων του κόσμου. Αυτό κι αν είναι σπουδαίο. Αξίζει κάθε προσπάθειας και θυσίας αυτό το όραμα.

Όλα αυτά όμως περνούν και μέσα από τα δικά μας σύνορα. Αυτά τα ταλαιπωρημένα, τα οποία νοιώθω σε αυτά τα πρώτα διανοητικά στάδια της ζωής μου, σχετικά στρατευμένος για να τα ακολουθήσω. Ακόμα, παρ' όλα αυτά, δεν το ξέρω. Πιθανότατα θα επανέλθω να συνταιριάξω το επιστημονικό υπόβαθρο που απέκτησα εδώ. Το σίγουρο είναι ότι θα είμαι ωσεί παρών τα επόμενα τουλάχιστον δύο χρόνια.

Θα έχω και όμως παράλληλα στο dual-boot linux λαπτοπάκι μου έναν πλήρη bitcoin κόμβο (Satoshi client ή reference implementation), μαζί με το ιδιωτικό κλειδί, που παράγει το δημόσιο κλειδί, το οποίο έχω στο προφίλ μου. Μία διεύθυνση αυταρέσκειας (vanity address) -της οποίας άντλησα την εντροπία για την παραγωγή του ιδιωτικού κλειδιού από το /dev/random, μέσω ενός script από το Mastering Bitcoin, και δεν ενδείκνυται για ασφαλή κλειδιά, αλλά δεν έμαθα ποτέ να το κάνω διαφορετικά, όπως και τόσες χιλιάδες άλλα τεχνικά πράγματα που υπάρχουν να μάθεις- για όσους ανθρώπους θέλουν να δείξουν την ευγνωμοσύνη τους για ένα αφιλοκερδές εθελοντικό έργο, πάνω στις θεοπάλαβες και περιθωριακές μου αναζητήσεις.

Καλή συνέχεια.

In learning process of translating Mastering Bitcoin in Greek
1713518229
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713518229

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713518229
Reply with quote  #2

1713518229
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713518229
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713518229

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713518229
Reply with quote  #2

1713518229
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 15, 2016, 01:49:56 AM
 #2

Απλά ένα μεγάλο Ευχαριστώ! για την προσφορά σου. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.thx again! και σου εύχομαι κάθε προσωπική και επαγγελματική επιτυχία στην ζωή σου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
TzikakioS (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 387
Merit: 250



View Profile WWW
February 15, 2016, 01:55:46 AM
 #3

Ευχαριστώ πολύ Smiley

In learning process of translating Mastering Bitcoin in Greek
Anarxofileleutheros
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


View Profile
February 15, 2016, 08:02:17 AM
 #4

@TzikakioS
Πολύ ωραίο το κείμενο και εντυπωσιακή η προσπάθειά σου.

Σου ευχόμαστε τα καλύτερα στις σπουδές σου και κυρίως να μην γυρίσεις στην Ελλάδα. Αυτή είναι ευχή. Grin
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
February 15, 2016, 08:39:40 AM
 #5

Σε ευχαριστούμε πολύ για την συνεισφορά σου στην κοινότητα όλο αυτό τον καιρό Δημοσθένη.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στις σπουδές σου  Smiley
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
February 15, 2016, 08:42:42 AM
 #6

καλη προοδο! αν και καθε προοδος καλη ειναι Wink
βεβαια κανεις δεν φευγει απτο Bitcoin απαξ και εισελθει, σαν τη μαφια ενα πραμα Grin
η ευχη μου να "ξεκουμπιστεις" απο αυτην την αθλια χωρα και να ερχεσαι μονο για διακοπες το γνωστο τριμηνο
(μονο για αυτο αξιζει αυτος ο τοπος!)
 Smiley
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 15, 2016, 10:12:27 AM
 #7

Καλά να περνάς και καλή πρόοδο,σου εύχομαι ότι καλύτερο

locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
February 15, 2016, 02:48:08 PM
 #8

Να 'σαι πάντα καλά!

Πάντα δυνατός και τυχερός σε ό,τι κάνεις στη ζωή σου

Και πότε - πότε ρίχνε καμιά ματιά εδώ μέσα...  Wink έτσι για το ξεκάρφωμα
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
February 16, 2016, 08:50:00 AM
 #9

Καλή σταδιοδρομία!


αν βρεθούμε σε ανάγκη ελπίζω να μας προσλάβεις στη νέα σου επιχείρηση!
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
February 16, 2016, 09:21:43 AM
 #10

Καλή επιτυχία Δημοσθένη σε ό,τι κι αν κάνεις
max3
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0


View Profile
April 08, 2016, 09:40:03 AM
 #11

Θα μπορούσε να είναι και δική μου επιστολή κι ας μην πρόσφερα όσα εσύ. Ταυτίστηκα. Έστω και καθυστερημένα, καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις Δήμο.
dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
April 08, 2016, 07:53:32 PM
 #12

Καλή σταδιοδρομία Δημοσθένη. Ευχαριστουμε για όλη την προσφορά σου.

bitmarin
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!