Bitcoin Forum
June 21, 2024, 09:45:20 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Buldukları parayı harcayan çocuklar karakolda göbek attı  (Read 1968 times)
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
April 14, 2016, 11:57:14 AM

bence kadının dava açması yanlış olmuş bu kadın daha önce hiç mi yerde para bulmadı yani. ortada hırsızlık yok kanuni açıdan bi şey göremiyorum. ahlaki boyutu derseniz parayı harcalamaları bencede yanlış

Psikoloji de ahlak gelişimi bölümü vardır. Bu yaşta ki çocuklarda ahlak gelişim döneminde değiller. Biz buna ahlaki özerklik diyoruz. Bu nedenle bu bireyler için "ahlak" kavramından söz edilemez. Ahlak gelişiminin başladığı insanın ve beyninin olgunlaştığı evre ye gelene kadar bu çocuklar neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmeleri ne yaparlarsa en doğru davranış olur muhakemesi yapmaları beklenmemeli. Çocuktur ne yapsa yeridir demek yeterli olur bu olayda...
magnific61
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
April 14, 2016, 11:58:05 AM

Paranın bulunmasından yana herhangi bir ahlaki derece bulunmuyor. Ahlaklı olan "Borcum vardı şansım döndü borcumu kapatabilicem" de die bilir. Ahlaki boyutu tartışılır. Ben bu konuda hiç birşey bulamadım. Gözümün önünde tomarla para düşürdüler adamın plakasından adama anca ulaştım birton kişiyle muhatap oldum adam teşekkür dahi etmedi. En çok zoruma giden o olmuştu ama o parayıda yemek bize düşmez.
Bak! Sen ahlaklı davranmış ve sana ait olmayan bir şeyi sahibine teslim etmişsin. Belki de benzer bir durumda o paranın sahibi olsa o parayı alır ardına bile bakmadan giderdi.
Aşağıdaki video ilginç bir deney içeriyor.
http://www.dailymotion.com/video/x3noax5
Anlatmak istediğim tam anlaşılmamış. Ben yolda tomarla para bulsam nereden geldiğini bilmesem o parayı cebime koyarım ama en az 3 ay dokunmam veya çoook zor girmeden harcamam. Orada bırakıp sahibinin bulamama ihtimalindense beni gören olduysa bende durması daha mantıklı. Başkasını bilemem kendime güvenim tam para konusunda. Tabi yinede büyük lokma yiyip büyük konuşmamak gerek. Şeytan ne zaman dürter hiçbilinmez.
Hocam haklısınız ama parayı bulan çocukların durumuda ortada o yaşta ve o durumda parayı bulsam bende harcardım

O yaşlarda ablamla markete gidiyorduk yerde Beşyün binlira bulmuştum kağıt para almak istemiştim ablam aldırmamıştı sonrasında arkadaşım görmüş almış benim almadığımı görünce acayip dalga geçmişti Cheesy
ben bu yaşımda 10 kuruş olsa sahibi yoksa alırım Cheesy
Ben almazdım kardeşim. Ağlayanın malı gülene hayretmez derler ya, işte o hesap. O para bana bir fayda sağlamaz.
Ama bunlar da çocuk daha. Ben de çocukken bir iki defa yerde bulduğum parayı afiyetle yemişliğim vardır. Hele bir kurban bayramı arefesinde bulduğum birbirine sarılı iki tane 100 lira olayım vardır ki çocukluk hayatımın en zengin bayramını geçirmiştim. Bir de çocuklukta bazı şeyler daha farklı oluyordu be! Masal gibi. Birşey dilediğinde oluyordu. Masumduk, temizdik.  Ankara asfaltının altında, rüzgarın gazete, çöp ne bulursa sürüklediği bir çukurlama yer vardı. Parasız kaldığımda gider orayı arardım. Mutlaka para bulurdum o gazetelerin arasında. Çok ilginçtir
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: