Bitcoin Forum
June 20, 2024, 01:22:57 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 [6]  All
  Print  
Author Topic: Ethereum minerlara müjde - dual miner çıktı  (Read 11545 times)
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
June 04, 2016, 10:43:06 AM

Ben 3.x versiyonundan beri dual miner kullanıyorum, ne anakartım yandı ne ekran kartım nede başka bir şey.

Elektrikte hesaplamaları doğru yapar ve güç kaynağınız ile donanım arasında en azından 100-200watt kadar bir tolerans payı bırakırsanız sorun yaşamazsınız.

Örneğin 500W bir güç kaynağını sürekli olarak 500W yükte çalıştırmak doğru değildir. Her ne marka olursa olsun, her ne standartta olursa olsun bu kural değişmez bir elektrik kanunudur. Yok efendim 80 plus gold PSU  80 plus Platinyum , titanyum PSU falan filan sizi yanılgıya düşürmesin. Dediğim sabittir değişmez. Son model Mersedes alıp vitesi boşa takıp gazı kökleyip 24 saat o arabayı öyle tutmazsınız değil mi ?  Aynı mantık , güç kaynağına da son haddine kadar yüklenip 7/24 kullanmamalısınız.

Bir süredir kendi yaptığım güç kaynakları (PSU) lar ile riglerimi kullanıyorum. Başta bende piyasada ki bilgisayar PSU larını kullandım fakat rigler çoğaldıkça  PSU maliyeti arttığı için kendi PSU larımı yapmaya başladım . İstediğim güçte ve yeterlilikte güç kaynağını kendim imal ediyor ve kullanıyorum. Tabi bunu yapmanında bazı avantaj ve dez avantajları var şöyle sıralayım :

Avantajları :

- Maliyet çok daha düşük .  Bugün 1600W bi psu almaya kalksan  yüzlerce hatta binlerce TL bayılmak gerekiyor
- Elektronikçi olduğum için nerede ne kullanacağımı çok iyi biliyor böylece yüksek kalitede ve yeterlilikte imal ediyorum. incecik ve ısınan kablolar değil kalın kaliteli kablolar kullanıyorum
- Güç kaynağından rig yada PC lere giden kablo boylarını ihtiyacım kadar uzun tutarak,  piyasada ki PSU ların kablo uzunluklarına bağımlı kalmıyorum.

Dezavantajları :

- Nano teknoloji ve robot makinalara sahip olmadığım için seri imalat yapan bir fabrikam olmadığı için imal ettiğim güç kaynakları piyasada satılanlardan daha büyük ve ağır olabiliyor.
- Bir güç kaynağını imal etmek günlerimi alıyor , yapımı uzun sürebiliyor.
Ellerinize sağlık. Bişeyler başaran,üreten insanı her zaman takdir etmişimdir.
Ev yapımı bir psu yapmak hiç aklıma gelmemişti. Guzel bir markadan örnek alıp içini açıp kopyalarını yapabiliriz. Bundan sonraki projelerde yardıma gelebilirim, bayılırım elektronik ürün üzerinde çalışmaya Smiley

ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
June 04, 2016, 11:57:03 AM

Ben 3.x versiyonundan beri dual miner kullanıyorum, ne anakartım yandı ne ekran kartım nede başka bir şey.

Elektrikte hesaplamaları doğru yapar ve güç kaynağınız ile donanım arasında en azından 100-200watt kadar bir tolerans payı bırakırsanız sorun yaşamazsınız.

Örneğin 500W bir güç kaynağını sürekli olarak 500W yükte çalıştırmak doğru değildir. Her ne marka olursa olsun, her ne standartta olursa olsun bu kural değişmez bir elektrik kanunudur. Yok efendim 80 plus gold PSU  80 plus Platinyum , titanyum PSU falan filan sizi yanılgıya düşürmesin. Dediğim sabittir değişmez. Son model Mersedes alıp vitesi boşa takıp gazı kökleyip 24 saat o arabayı öyle tutmazsınız değil mi ?  Aynı mantık , güç kaynağına da son haddine kadar yüklenip 7/24 kullanmamalısınız.

Bir süredir kendi yaptığım güç kaynakları (PSU) lar ile riglerimi kullanıyorum. Başta bende piyasada ki bilgisayar PSU larını kullandım fakat rigler çoğaldıkça  PSU maliyeti arttığı için kendi PSU larımı yapmaya başladım . İstediğim güçte ve yeterlilikte güç kaynağını kendim imal ediyor ve kullanıyorum. Tabi bunu yapmanında bazı avantaj ve dez avantajları var şöyle sıralayım :

Avantajları :

- Maliyet çok daha düşük .  Bugün 1600W bi psu almaya kalksan  yüzlerce hatta binlerce TL bayılmak gerekiyor
- Elektronikçi olduğum için nerede ne kullanacağımı çok iyi biliyor böylece yüksek kalitede ve yeterlilikte imal ediyorum. incecik ve ısınan kablolar değil kalın kaliteli kablolar kullanıyorum
- Güç kaynağından rig yada PC lere giden kablo boylarını ihtiyacım kadar uzun tutarak,  piyasada ki PSU ların kablo uzunluklarına bağımlı kalmıyorum.

Dezavantajları :

- Nano teknoloji ve robot makinalara sahip olmadığım için seri imalat yapan bir fabrikam olmadığı için imal ettiğim güç kaynakları piyasada satılanlardan daha büyük ve ağır olabiliyor.
- Bir güç kaynağını imal etmek günlerimi alıyor , yapımı uzun sürebiliyor.
Ellerinize sağlık. Bişeyler başaran,üreten insanı her zaman takdir etmişimdir.
Ev yapımı bir psu yapmak hiç aklıma gelmemişti. Guzel bir markadan örnek alıp içini açıp kopyalarını yapabiliriz. Bundan sonraki projelerde yardıma gelebilirim, bayılırım elektronik ürün üzerinde çalışmaya Smiley

Teşekkürler @alpsea  PSU maliyetleri yüksek yazmaya başlayınca tezgahın başına geçtim yine. Dediğin gibi herhangi bir PSU nun da içi açılıp devre şeması çıkartılarak üretimi yapılabilir.  Sonuçta bir baskı devre örneği çıkartılacak ve devre elemanları yerleşecek üzerine. Belki bir gün yardıma gelirsin dediğin gibi İzmir'de sin sende sanırım.  İlerleyen günlerde bir PSU daha yapacağım vaktim olunca, bunu forumdan isteyen birisine denemesi amaçlı yollamayı da düşünüyorum.  1600w - 1500w Egva super nova ve corsair gibi markalara ödenen binlerce TL gücüme gidiyor Smiley
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
June 04, 2016, 12:21:28 PM

@ekiller Evet izmirdenim. Mükemmel olmasada ortalama elektrik bilgim var. İşleri hızlandırmak açısından birlikte çalışmak verimli ve keyifli olur. Dediginiz gibi geçenlerde fsp 1200w aldim 815tl verdim yüreğim yandı.  Cheesy İçine baktım gayet sıradandı. Sonuçta onu da insan yapıyor Smiley önceden de üni dönemlerinde güç kaynağı projesi hazırlamıştık. Projenin şeması hazırlanırsa hersey daha kolay ve hızlı olur..

ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
June 04, 2016, 12:47:46 PM

@ekiller Evet izmirdenim. Mükemmel olmasada ortalama elektrik bilgim var. İşleri hızlandırmak açısından birlikte çalışmak verimli ve keyifli olur. Dediginiz gibi geçenlerde fsp 1200w aldim 815tl verdim yüreğim yandı.  Cheesy İçine baktım gayet sıradandı. Sonuçta onu da insan yapıyor Smiley önceden de üni dönemlerinde güç kaynağı projesi hazırlamıştık. Projenin şeması hazırlanırsa hersey daha kolay ve hızlı olur..

Güç kaynağı ile ilgili bir konu açarız gerekli alana @peteycamey beyin konusunu kirletmemiş oluruz  Wink
arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
June 04, 2016, 04:25:27 PM

Güç kaynağı ile ilgili bir konu açarız gerekli alana @peteycamey beyin konusunu kirletmemiş oluruz  Wink

Güç kaynağı teşebbüsünüze yapım aşamasında destek veremesem de, ilerleyen dönemde kullanıcı olarak yanınızda olmak isterim. Şu sıralar önceliğim artan sıcaklıklara düşük masraflı çözümler bulmak =)

Konumuza dönersek, merak eden arkadaşlar için; dual minerın 4.5 versiyonu çıkmış, dünden beri kullanıyorum. Hashrate anlamında pek bir değişim yok (4.4 dual minera göre). Bir kaç yeni özellik eklenmiş sanırım. Beni ilgilendiren bir şey olmadığı için detaylı incelemedim o kısmı.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
peteycamey (OP)
Legendary
*

Activity: 1184
Merit: 1017

View Profile WWW
June 05, 2016, 10:34:59 AM

elimde 4-5 tane 1000-1500 watt lık psu var. güç kaynağı tamiri yapan birileri var mıdır acaba izmir de?
M@rvel
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

View Profile
June 05, 2016, 03:42:11 PM

elimde 4-5 tane 1000-1500 watt lık psu var. güç kaynağı tamiri yapan birileri var mıdır acaba izmir de?

Hepsi mining gazisi mi hocam? Psu lar dışında kayıp oldu mu şimdiye kadar?

peteycamey (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
June 05, 2016, 03:55:14 PM

Hepsi mining gazisi mi hocam? Psu lar dışında kayıp oldu mu şimdiye kadar?

tamamı mining gazisi. daha doğrusu şehitleri.
dogandogru
Sr. Member

Activity: 481
Merit: 256

View Profile
June 05, 2016, 08:28:36 PM

ali abi gıda da bi tamirci vardı bizim ortak götürüyor yarın tam adresini alır haber ederim baya bi s4 poweri tamir ettirdiler ona hatta bozuk hash board bile tamir ettirmişlerdi
peteycamey (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
June 05, 2016, 08:33:22 PM

ali abi gıda da bi tamirci vardı bizim ortak götürüyor yarın tam adresini alır haber ederim baya bi s4 poweri tamir ettirdiler ona hatta bozuk hash board bile tamir ettirmişlerdi

valla süper olur Doğan. bana mesaj atarsın ben giderim adama.
Pages: « 1 2 3 4 5 [6]  All
  Print  

Jump to: