Bitcoin Forum
April 16, 2024, 11:11:53 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Cemil Şinasi Türün: Türkiye’de Bitcoin Altyapısı 40 Yıldır Var!  (Read 2715 times)
CoinTürk (OP)
Sr. Member

Activity: 418
Merit: 250

View Profile WWW
April 16, 2016, 09:31:47 AM

Yanlış okumadınız! 2009 yılı başında yayınlanmış meşhur bir makaleye dayanan dünyadaki en önemli para deneyi olan bitcoin’den bahsediyorum. Satoshi Nakamoto ismiyle yayınlanan bu tarihi makalede, bitcoin diye yeni bir kripto para birimi önerilmekteydi. Makalede, bu yeni paranın altyapısı ve çalışma prensipleri detaylı bir şekilde anlatılmıştı. İşte o makalede altyapıyı anlatmak için kullanılan görseli bu yazıya ekledim.

Bu resimde her bitcoin sahibinin bir başkasına ödeme yapması durumunda kendi imzasıyla sonraki kişinin dijital imzasının (şifreli imza kastediliyor) yan yana konulup “hash” lenmesi, yani imzaların bir zincir gibi bitiştirilerek yazılması görülmekte. İşlemin tarihini ve miktarını da içeren bu ödeme kaydı tüm geçmişiyle birlikte silinmeden saklanıyor. 2009’dan bugüne yapılmış tüm bitcoin alış-verişleri kuruşuna kadar bu yapıda saklanıyor.

Yazının tamamı: http://coin-turk.com/cemil-sinasi-tueruen
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
April 16, 2016, 10:23:04 AM

vadeli çek, blockchain karşılaştırmasını başka bir haberde yine konuşmuştuk sanki
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
April 16, 2016, 12:33:15 PM

Türkiye zaten bu nedenle baya bitcoin konusunda ilerlemiş durumda. Metrobüste bile bir çok kişinin bitcoin tartıştığını görüyorum hep. Bu ilerleme muazzam. Türkiye de zaten 40 yıldır alt yapısı ve insanların kafa yapısı buna hazır. Hükümetin bence ne yapıp edip bitcoin i yasal hale getirip yavas yavas ulusal paramız Türk Lirası yerine ulusal paramızı Bitcoin yaparak insanların bu ihtiyacını karşılamalıdır. Bu kadar bitcoin'e halkın ilgisi varken ileride muhakak siyasi partiler bence parti programlarına alırlar bitcoini.
lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403

internet aktivist

View Profile
April 16, 2016, 12:48:39 PM

Türkiye zaten bu nedenle baya bitcoin konusunda ilerlemiş durumda. Metrobüste bile bir çok kişinin bitcoin tartıştığını görüyorum hep. Bu ilerleme muazzam. Türkiye de zaten 40 yıldır alt yapısı ve insanların kafa yapısı buna hazır. Hükümetin bence ne yapıp edip bitcoin i yasal hale getirip yavas yavas ulusal paramız Türk Lirası yerine ulusal paramızı Bitcoin yaparak insanların bu ihtiyacını karşılamalıdır. Bu kadar bitcoin'e halkın ilgisi varken ileride muhakak siyasi partiler bence parti programlarına alırlar bitcoini.

Valla ben ne zaman metrobüse binsem bitcoin ile konuşan kişi duymuyorum siz nerede yaşıyorsunuz Grin geçen fiziki bitcoin alıp arkadaşlarıma gösterdim 'o ney ki ?', ' hmm ok' dediler içten içe üzüldüm Sad

ayrıca 40 yıldır varsa neden kimse bilmiyor

simplelife888
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
April 16, 2016, 04:45:37 PM

Benim kendi arabam olmadığı için sürekli toplu taşıma araçları kullanırım ama bir gün olsun bitcoin den bahseden birilerini duymadım görmedim bu inandırıcı değil keşke birgün sizin söylediğiniz gibi herkesin bitcoinden haberi olduğu ve bu konuda tartışıp fikir yürütebilen insanların toplu taşıma araçlarında bu konu üzerine konuştuklarını duyabilsek
Roronoa
Full Member

Activity: 201

View Profile
April 17, 2016, 03:41:30 AM

Alınan çekin başka birine verilebildiğini duymuştum ama böyle kaşelenip blockchain gibi zincir haline getirilebildiğinden habersizdim. İyi bir makale/haber olmuş. Kaleme alanın ellerine sağlık.

Türk Lirasını kaldırıp Bitcoin'i getirmek... Böyle bir şeyi hiç bir ülke yapmaz. İleride sadece kripto paralar kullanılırsa belki kendi altcoinini çıkarır her ülke ama önümüzdeki 30-40 yıl boyunca böyle bir şey düşünülemez. Nedeni şu an Türkiye'de Bitcoinle sadece bir kaç ihtiyacımızı karşılayabilecek olmamız. En basitinden Bitcoin'le ekmek satan bir tane bile fırın yoksa halkın yarısının çoğunun gözünde Bitcoin otomatikman hiç bir işe yaramayan bir şey olur. İnsanların kafa yapısının buna hazır olduğuna ve Bitcoin'i bilen kişi sayısının çok olduğuna da katılmıyorum. Ben onlarca arkadaşıma sordum kimisi bilgisayar mühendisi, kimisi makine mühendisi, kimisi elektrik elektronik mühendisi, kimisi mekatronik mühendisiydi (yani teknolojiyi takip eden Bitcoin'i bilebilecek insanlardı) ama sadece hemşire olan bir arkadaşım Bitcoin'i duymuştu. O da deepweb ve karanlık işler ile bağlantısı yüzünden yayılan yalan yanlış bilgilerle biliyordu. Kusura bakmayın ama insanımızın yarısından çoğunun kafa yapısı yeni olan veya bilmediği şeylere açık değil. Bu yüzden de bilgiyi edinirken sadece ona sunulanı alıyor yani farklı kaynaklardan araştırmıyorlar. Sonucunda bir çok farklı konuda yalan yanlış bilgilerle dolu hale geliyorlar. Bitcoin diye bir şeyin varlığını bilenlerin belki yarısından fazlası sadece deepweb'de kullanılabildiğini sanıyordur belki de.
formator
Sr. Member

Activity: 285

View Profile
April 17, 2016, 05:09:15 AM

Valla ben ne zaman metrobüse binsem bitcoin ile konuşan kişi duymuyorum siz nerede yaşıyorsunuz Grin geçen fiziki bitcoin alıp arkadaşlarıma gösterdim 'o ney ki ?', ' hmm ok' dediler içten içe üzüldüm Sad

ayrıca 40 yıldır varsa neden kimse bilmiyor

Hocam bitcoini ismen bilen büyük bir kitle gerçekten var ancak bitcoini tanıyan kitle çok küçük.
thinkinger
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile WWW
April 17, 2016, 08:05:46 AM

Alınan çekin başka birine verilebildiğini duymuştum ama böyle kaşelenip blockchain gibi zincir haline getirilebildiğinden habersizdim. İyi bir makale/haber olmuş. Kaleme alanın ellerine sağlık.

Türk Lirasını kaldırıp Bitcoin'i getirmek... Böyle bir şeyi hiç bir ülke yapmaz. İleride sadece kripto paralar kullanılırsa belki kendi altcoinini çıkarır her ülke ama önümüzdeki 30-40 yıl boyunca böyle bir şey düşünülemez. Nedeni şu an Türkiye'de Bitcoinle sadece bir kaç ihtiyacımızı karşılayabilecek olmamız. En basitinden Bitcoin'le ekmek satan bir tane bile fırın yoksa halkın yarısının çoğunun gözünde Bitcoin otomatikman hiç bir işe yaramayan bir şey olur. İnsanların kafa yapısının buna hazır olduğuna ve Bitcoin'i bilen kişi sayısının çok olduğuna da katılmıyorum. Ben onlarca arkadaşıma sordum kimisi bilgisayar mühendisi, kimisi makine mühendisi, kimisi elektrik elektronik mühendisi, kimisi mekatronik mühendisiydi (yani teknolojiyi takip eden Bitcoin'i bilebilecek insanlardı) ama sadece hemşire olan bir arkadaşım Bitcoin'i duymuştu. O da deepweb ve karanlık işler ile bağlantısı yüzünden yayılan yalan yanlış bilgilerle biliyordu. Kusura bakmayın ama insanımızın yarısından çoğunun kafa yapısı yeni olan veya bilmediği şeylere açık değil. Bu yüzden de bilgiyi edinirken sadece ona sunulanı alıyor yani farklı kaynaklardan araştırmıyorlar. Sonucunda bir çok farklı konuda yalan yanlış bilgilerle dolu hale geliyorlar. Bitcoin diye bir şeyin varlığını bilenlerin belki yarısından fazlası sadece deepweb'de kullanılabildiğini sanıyordur belki de.
katılıyorum. tl olarak coini yurtdışına kabul ettiremezsin. Enflasyon dolayısıyla paranın değer kaybı riskinden dolayı içeride de pek tutulmaz.Ama devlet borçlanma senetlerini, döviz bazlı olanlar belki aktarılabilir.

.██████████   bitfons.in- Cryptocurrency Exchange - 10 coins███████.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
April 18, 2016, 06:32:22 AM

Cemil Şinasi Türün vadeli çek e gönderme yaparak bunu demiş ama bence hiç alası yok bunun bitcoin ile. 40 yıldır bu çek muhabbeti olsa da bitcoin ile mantığını kurup 40 yıldır bitcoin alt yapısı var demek ne derece doğru size bırakıyorum.
mustang321
Full Member

Activity: 122

View Profile
April 18, 2016, 01:03:53 PM

Cemil Şinasi Türün vadeli çek e gönderme yaparak bunu demiş ama bence hiç alası yok bunun bitcoin ile. 40 yıldır bu çek muhabbeti olsa da bitcoin ile mantığını kurup 40 yıldır bitcoin alt yapısı var demek ne derece doğru size bırakıyorum.
40 yıldır bitcoinin Türkiyede olma olasılığı bence yok doğru söylüyorsunuz ,olmuş olsaydı birileri bu işe el atardı bahsedilen şey farklı bir şey olsa gerek
coaex
Hero Member

Activity: 616
Merit: 503

@coaex - LBMA certified Gold & Silver

View Profile WWW
April 18, 2016, 01:11:42 PM

hayatımda okuduğum en mantıksız önermelerden birisi bu, bunu coin-turk'ün sitesinde yayınlamasını ise kendilerine hiç yakıştıramadım.
birincisi "vadeli çek" diye bir şey yoktur, ileri tarih de koysan bankaya gider, çeki ibraz, paranı tahsil edersin. ancak maftatik organizasyonların olduğu bir yerde, o çekler "vadeli" ödenecektir.

ikinci olarak makalede geçen bu yer nedir?
Ancak, Hakkari’de bir tüccar, adı Sedat Bey olsun, 10,000 liralık mal aldığında, karşılığında 3 ay vadeli bir çek yazıyorsa, o üç ay boyunca (diyelim) 10 defa el değiştirecek olan o çekle toplam 100,000 liralık borç ödenecektir. Bu durumda Sedat Bey, vade sonunda kendi hesabından ödenecek on bin lira haricinde kalan 90,000 TL’yi sistem dışından yaratmış, yoktan var etmiş demektir.

bunun blockchain ile ne alakası vardır?
blockchain'de 1 bitcoin'i sadece bir yerden bir yere gönderdiğinizde 100 bitcoin yaratabiliyor musunuz?
hangi akla hizmet, böyle adamlar haklarında hiçbir şey bilmedikleri bir teknoloji hakkında böyle kıyas yapma cüretini kendilerinde buluyorlar?

Coaex Precious Metals - Cryptocoin Gold and Silver Bullion
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
April 18, 2016, 06:14:39 PM

hayatımda okuduğum en mantıksız önermelerden birisi bu, bunu coin-turk'ün sitesinde yayınlamasını ise kendilerine hiç yakıştıramadım.
birincisi "vadeli çek" diye bir şey yoktur, ileri tarih de koysan bankaya gider, çeki ibraz, paranı tahsil edersin. ancak maftatik organizasyonların olduğu bir yerde, o çekler "vadeli" ödenecektir.

ikinci olarak makalede geçen bu yer nedir?
Ancak, Hakkari’de bir tüccar, adı Sedat Bey olsun, 10,000 liralık mal aldığında, karşılığında 3 ay vadeli bir çek yazıyorsa, o üç ay boyunca (diyelim) 10 defa el değiştirecek olan o çekle toplam 100,000 liralık borç ödenecektir. Bu durumda Sedat Bey, vade sonunda kendi hesabından ödenecek on bin lira haricinde kalan 90,000 TL’yi sistem dışından yaratmış, yoktan var etmiş demektir.

bunun blockchain ile ne alakası vardır?
blockchain'de 1 bitcoin'i sadece bir yerden bir yere gönderdiğinizde 100 bitcoin yaratabiliyor musunuz?
hangi akla hizmet, böyle adamlar haklarında hiçbir şey bilmedikleri bir teknoloji hakkında böyle kıyas yapma cüretini kendilerinde buluyorlar?
Ankara da bitcoin etkinliği vardı Ankara Ticaret Odasında. C.Şinasi Türün de orda sunum yapmıştı. Ordaki söyleşiden almış sanırım coin-türk.
pisquare
Sr. Member

Activity: 395

View Profile
May 01, 2016, 07:23:54 AM

Bitcoin bir ödeme türü, çekle de oldukça benzerlikleri var.BTC nin kullanımının da aslında alt yapısı mevcut.Araştırın, inceleyin ya da danışmanlık alın.
petahashminer
Legendary
*

Activity: 1890
Merit: 1037

View Profile
May 05, 2016, 07:54:15 AM

amerikayi da aslinda ilk turkler kesfetti gibi bir durum olmus, aslinda aya da ilk biz ciktik.

Bitcoin is the path to lambo. Lambo leads to women. Women lead to marriage. Marriage leads to...suffering.
isvicre
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
May 05, 2016, 11:57:00 AM

Ben ikisi arasında hiçbir bağlantı kuramadım. Bitcoin'i bu şekilde anlatmak hiç bilmeyen insanların kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
May 07, 2016, 10:27:45 AM

Maalesef bu yazı olmamış en azından konu başlığı yanlış seçilmiş. Bitcoin altyapısını okuduğumda gerçek bir iddia ortaya atılmış gibi anlaşılıyor, tabii bu da mümkün değil haliyle. Keşke 40 yıl önce bu alt yapıyı keşfetmiş olsalardı şimdi keşfetmek yerine.  Tongue
Egosmaster
Hero Member

Activity: 629
Merit: 508

View Profile
May 08, 2016, 11:49:28 PM

Açıkçası bence saçma bir yazı olmuş. Daha önceki mesajlarda da arkadaşların dediği gibi bitcoin'i hiç bilmeyen biri başlığa aldanıp bir de yazıyı okusa kafası besbeter karışacak gereksiz yere... 3 hayırla uğurluyoruz  Grin
mortuu
Full Member

Activity: 196

View Profile
June 18, 2016, 11:41:08 AM

Cointurk ile ilgili sabit bir başlık bulamadım bu yüzden buraya yazıyorum şu anda ana sayfaya girerseniz haberlerin 3/2 si reklamlardan oluşuyor, kripto para dünyasının 2. büyük oyuncusunda ki olaylarla ilgili hiç birşey yok. Türkçe içerik bloggerların 2006 ta reklam mevzusuna uyanmasından sonra aptal kutusu benzetmesini fazlasıyla hakkeder olmuştu zaten, cointürk ailesi olarak buna yaptığınız katkılardan ötürü kendi adıma size teşekkür ederim

Belki şu köşede ufak tatlı bir kar vardır!
Pages: [1]
  Print  

Jump to: