Bitcoin Forum
April 16, 2024, 07:51:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: ANAF face razie pe site-urile de anunturi  (Read 3031 times)
goodbc (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 105
Merit: 11



View Profile
April 18, 2016, 04:12:47 PM
 #1

http://www.gadget.ro/anaf-si-politia-romana-fac-verificari-in-randul-vanzatorilor-existenti-pe-platformele-de-anunturi/

Uite asa se muta lumea pe openbazaar.

Check your IQ! Send any amount to this address:
1GoodBTCiGyd1J1LkDhCThfTHG8n9WJnNn
1713253913
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713253913

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713253913
Reply with quote  #2

1713253913
Report to moderator
1713253913
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713253913

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713253913
Reply with quote  #2

1713253913
Report to moderator
BitcoinCleanup.com: Learn why Bitcoin isn't bad for the environment
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713253913
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713253913

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713253913
Reply with quote  #2

1713253913
Report to moderator
1713253913
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713253913

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713253913
Reply with quote  #2

1713253913
Report to moderator
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
April 19, 2016, 09:52:38 AM
 #2


Cetatenii sunt obligati prin lege sa isi plateasca taxele indiferent de platforma prin care vand, nu vad cum OB ar putea schimba asta cu ceva.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
April 20, 2016, 08:16:15 AM
 #3

Parca pe Openbazaar sistemul integreaza direct plata cu BTC . Legile romanesti definesc vreo taxa daca primesti BTC?


12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
April 20, 2016, 09:01:40 AM
 #4

Parca pe Openbazaar sistemul integreaza direct plata cu BTC . Legile romanesti definesc vreo taxa daca primesti BTC?



Legile nu sunt scrise in functie de monede. Companiile pot sa vanda doar in lei, dar pot sa accepte si alte metode de plata, cum e bitcoin. Taxele se platesc la valoarea in lei a vanzarii. Treaba ta daca tii bitcoin sau ii vinzi dupa.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
April 22, 2016, 11:16:54 AM
 #5


Asta cu faptul ca au arestat vanzatorul anului pe 2014 de pe okazii.ro nu inseamna ca se duc si la ceilalti foarte mici.
Cand eram student au facut o razie, operatiunea Gramoforul din cate imi amintesc si au arestat pe cel care avea cel mai mare share pe DC++. Dupa aia nimic, iar softurile piratate sunt inca de actualitate pentru home useri.

Nothing is impossible :-)
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
January 25, 2018, 09:26:17 PM
 #6

salut. din ce stiu eu, in Romania, bitcoin nu este reglementat prin lege inca Wink, dar suntem obligati prin lege sa raportam castigurile si sa platim o taxa de 16 % pentru cei care au contract de munca si de 21% pentru cei fara contract de munca, diferenta de procentaj o reprezinta plata CAS de catre cei cu contract de munca

IonCreanga
Member
**
Offline Offline

Activity: 233
Merit: 32


View Profile WWW
January 26, 2018, 05:40:07 AM
 #7


Cetatenii sunt obligati prin lege sa isi plateasca taxele indiferent de platforma prin care vand, nu vad cum OB ar putea schimba asta cu ceva.

Eu nu prea inteleg la ce ne foloseste atata corectitudine.
Inca nu e evident ca sistemul asta strange la varf doar mincinosi, hoti si criminali?
Adica ei isi dau numai legi ca sa ne suga cat mai bine si sa nu mai intre niciodata in puscarii. Iar noi trebuie sa le dam bani in continuare ca asa e legea ...MARS MA!!!
Acuma fac un tur de forta cu ANAFu' ca sa ne arate ca tot ei sunt smecheri.
E clar ca s-au cacat pe ei de frica. S-au gasit acu' sa foloseasca niste reguli de sah obosite "Cea mai buna aparare e atacul" Vezi doamne, ca sa ne sperie ei pe noi mai tare.
Daca noi nu le mai dam bani sa intretinem sistemul au ramas fara obiectul muncii.
Si noua trebuie sa ne fie frica de legea lor? Cam ce o sa ne faca? Un gard de jur imprejurul Romaniei pe care sa scrie mare Puscarie?
Io unu nu mai platesc taxe de 6 ani ca m-am prins cum sta treaba, am zis si la altii dar ce sa vezi, oamenii sunt corecti (adica ii ajute pe astia sa ne fure mai bine)
Pana nu apare un sistem blockchain in care sa vad exact traseul banilor pe care ii dau, eu n-o sa mai platesc nici o taxa.
Sa ma bage la puscarie, macar acolo scap de griji si primesc mancare gratis.

sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
January 26, 2018, 10:06:15 AM
 #8

Mai nou s-a facut mai dificila directionarea celor 2% din impozit catre divesre ONG-uri.
Daca pana acum ONG-urile adunau formularele de la cetateni si le depuneau ei la ANAF pentru a-i scuti de drumuri, acum trebuie sa se prezinte persoana in cauza sa depuna sau sa faca o procura speciala ONG-ului pentru a o depune. Procura care costa 80 de lei. Oare cati vor renunta sa mai redirectioneze acei 2% din cauza ca nu au timp sa se duca la finante, unde programul de lucru se suprapune cu programul lor de lucru.

al1n
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
January 26, 2018, 10:23:28 AM
Merited by ambushiv (1)
 #9

Bugetul e secat si acuma cauta sa faca bani din orice.
Ideea e "da tu bani acuma si vedem noi dupa aia daca chiar trebuia sa platesti sau nu".
Dar nu e de mirare cand ne conduc toti analfabetii.
Cum dracu nu gasesc niciunul care sa poata lega 2 vorbe fara sa omoare limba romana intre timp?
Ca sa nu mai vorbesc de calitati manageriale, economice, juridice, ca astea is deja de domeniul SF.
Astia ar trebui sa mearga la scoala in clasele primare, nu in guvern.
Nc_Liviu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
January 27, 2018, 01:49:16 PM
 #10

Bugetul e secat si acuma cauta sa faca bani din orice.
Ideea e "da tu bani acuma si vedem noi dupa aia daca chiar trebuia sa platesti sau nu".
Dar nu e de mirare cand ne conduc toti analfabetii.
Cum dracu nu gasesc niciunul care sa poata lega 2 vorbe fara sa omoare limba romana intre timp?
Ca sa nu mai vorbesc de calitati manageriale, economice, juridice, ca astea is deja de domeniul SF.
Astia ar trebui sa mearga la scoala in clasele primare, nu in guvern.

din pacate ai dreptate
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
May 30, 2018, 08:30:34 PM
 #11

intr-adevar esti obligat sa iti declari veniturile la anaf si sa platesti niste taxe raportate la profiturile pe care le inregistrezi, dar in Romania bitcoin nu este reglementat prin lege, asadar, totul este discutabil

Andrew1337
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 574
Merit: 255


View Profile
June 08, 2018, 08:39:31 AM
 #12

degeaba face anafu razie pe siteuri de anunuturi . Sunt deja o multime si nu au nicio sansa sa ii opreasca
Aliexpress e plin de scammeri la fel si ebayu
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
June 13, 2018, 07:00:57 PM
 #13

salutare, anaful nu are suficienti oameni sa ii prinda pe tori, vor incerca sa dea un exemplu cu cei pe care ii prind, astfel incat sa ii sperie pe ceilalti. dar nu cred ca vor reusi. evaziune fiscala se face la orice pas. si orice om la un moment dat in viata este infractor indiferent de suma castigata si nedeclarata

Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
June 28, 2018, 08:45:59 PM
 #14

salut am o intrebare, vi s-a inchis vreun cont de catre anaf ? eu n-am auzit de astfel de asa-zise razii ale anafului. tuturor le este frica de anaf, atunci platiti taxe si scapati de grija

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!