Bitcoin Forum
May 08, 2024, 02:52:50 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin helal mi diye yazi var mi  (Read 44260 times)
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
July 23, 2017, 11:42:49 PM

Konuyu açan şahıstan daha boşsunuz şu gereksiz konuya yersiz yere yazarak güncel tutmanın gayesi nedir, 1 yıl önce konu açmış ve gitmiş amacınız nedir yani bu forumun bir farkı olmalı bu kadar düşmeyin. Hiç yoksa taşınsın bu konu post kasmanın alemi yok.
dostum sen sımdı bunu dusunuyorsan sen de yazmıycaksın bu kadar basıt Cheesy sen yazmasaydın öne cıkıp bende yazmazdım mesela

Konu güncellenip duruyor yazdık suç mu işledik. Zaten pek çok konuyu takip ediyorum böyle konulara da şans eseri girince veya bir kere girince ondan sonra kurtulamıyorum sürekli mail geliyor. Eğleniyorsanız canınız sağolsun ne diyeyim ama çokta suyunu çıkartmamak gerek bakıyorum ciddi konulara zar zor mesaj atılıyor böyle boş konulara illa herkesin bir yorum yazma ihtiyacı oluyor.  Smiley 
1715179970
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715179970
Reply with quote  #2

1715179970
Report to moderator
1715179970
Hero Member
*

Ignore
1715179970
Reply with quote  #2

1715179970
Report to moderator
1715179970
Hero Member
*

Ignore
1715179970
Reply with quote  #2

1715179970
Report to moderator
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715179970
Hero Member
*

Ignore
1715179970
Reply with quote  #2

1715179970
Report to moderator
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
July 24, 2017, 12:40:05 AM

Konuyu açan şahıstan daha boşsunuz şu gereksiz konuya yersiz yere yazarak güncel tutmanın gayesi nedir, 1 yıl önce konu açmış ve gitmiş amacınız nedir yani bu forumun bir farkı olmalı bu kadar düşmeyin. Hiç yoksa taşınsın bu konu post kasmanın alemi yok.
dostum sen sımdı bunu dusunuyorsan sen de yazmıycaksın bu kadar basıt Cheesy sen yazmasaydın öne cıkıp bende yazmazdım mesela

Konu güncellenip duruyor yazdık suç mu işledik. Zaten pek çok konuyu takip ediyorum böyle konulara da şans eseri girince veya bir kere girince ondan sonra kurtulamıyorum sürekli mail geliyor. Eğleniyorsanız canınız sağolsun ne diyeyim ama çokta suyunu çıkartmamak gerek bakıyorum ciddi konulara zar zor mesaj atılıyor böyle boş konulara illa herkesin bir yorum yazma ihtiyacı oluyor.  Smiley 
hocam napalım turk halkı olarak böle konuları daha cok sewıyoruz yapcak bsr sey yok ıyı sabahlar saygılar Cheesy
USScrypto
Hero Member

Activity: 602
Merit: 500

View Profile
July 24, 2017, 03:41:43 AM

Yalnız konuyu açan vatandaş bombayı atmış gitmiş resmen. Delinin biri kuyuya taş atmış  kırk akıllı çıkaramamış misali Smiley
SanalPara
Sr. Member

Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
July 24, 2017, 10:31:10 AM

Beyler açıklıyorum Bitcoinin helal olup olmadığını. Yazdıklarımı dikkatli bir şekilde sonuna kadar okuyunuz. Başlıyorum...

İşin madencilik kısmına bakarsak tamam para ödeyerek rig kuruyoruz. Elektrik tüketen bu riglerle veya asic cihazlarla Bitcoin üretiyoruz. Ardından bu Bitcoinleri borsada satarak banka hesabımıza Dolar, Euro veya Türk Lirası olarak çekiyoruz. Burada herhangi bir sıkıntı yok. Sonuçta üretim olmazsa kazançta olmaz öyle değil mi?

Yalnız işin pazarlama kısmı çok sıkıntılı. Bitcoin bazen televizyon haberlerine çıkıyor. İllâki denk gelmişsinizdir. Yok efendim Bitcoin 2 ayda %200 arttı. 5 sene önce 100 Dolarlık Bitcoin alsaydınız şimdi milyonerdiniz tarzında haberler. Bu haberleri duyan insanlar kolay yoldan para kazanmak için borsadan para ödeyerek Bitcoin alıyorlar. Bunun sonucundada Bitcoin fiyatı arttıkça artıyor. İşte sorun burada başlıyor.

Madencilik yapanlar elindeki Btc'yi borsada daha yüksek fiyattan satmaya başlıyorlar. Şimdi spekülasyonla artan bir Bitcoin fiyatı var elimizde. Bu durumda madencilerin yüksek fiyattan sattıkları Bitcoinler bana göre haramdır. Çünkü gerçek değerini yansıtmıyor. Ayrıca madencilik yapmayanlar yani sadece borsada parasını katlamaya çalışanlarda harama bulaşmış oluyor. Yâni sonuçta ortada bir üretim yok ki kazancı nasıl sağlayacaksın.

temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
July 24, 2017, 03:41:45 PM
Last edit: July 24, 2017, 03:56:05 PM by temmuz

Beyler açıklıyorum Bitcoinin helal olup olmadığını. Yazdıklarımı dikkatli bir şekilde sonuna kadar okuyunuz. Başlıyorum...

İşin madencilik kısmına bakarsak tamam para ödeyerek rig kuruyoruz. Elektrik tüketen bu riglerle veya asic cihazlarla Bitcoin üretiyoruz. Ardından bu Bitcoinleri borsada satarak banka hesabımıza Dolar, Euro veya Türk Lirası olarak çekiyoruz. Burada herhangi bir sıkıntı yok. Sonuçta üretim olmazsa kazançta olmaz öyle değil mi?

Yalnız işin pazarlama kısmı çok sıkıntılı. Bitcoin bazen televizyon haberlerine çıkıyor. İllâki denk gelmişsinizdir. Yok efendim Bitcoin 2 ayda %200 arttı. 5 sene önce 100 Dolarlık Bitcoin alsaydınız şimdi milyonerdiniz tarzında haberler. Bu haberleri duyan insanlar kolay yoldan para kazanmak için borsadan para ödeyerek Bitcoin alıyorlar. Bunun sonucundada Bitcoin fiyatı arttıkça artıyor. İşte sorun burada başlıyor.

Madencilik yapanlar elindeki Btc'yi borsada daha yüksek fiyattan satmaya başlıyorlar. Şimdi spekülasyonla artan bir Bitcoin fiyatı var elimizde. Bu durumda madencilerin yüksek fiyattan sattıkları Bitcoinler bana göre haramdır. Çünkü gerçek değerini yansıtmıyor. Ayrıca madencilik yapmayanlar yani sadece borsada parasını katlamaya çalışanlarda harama bulaşmış oluyor. Yâni sonuçta ortada bir üretim yok ki kazancı nasıl sağlayacaksın.

hocam öyle bir işkembeden sallamışsın ki şahsi fikirin (bence diye yazdığından) düzgünce anlatmaya çalışıyorum dini ticari incelemiş olduğu var sayarak anlatıyorum ticarette sınırlama yokmuş bunu geçenelrde araştırdım yüzde 100 yüzde 200 satabilirsin bu senin malının değerinin artışına göre dir diye faiz yoluyla olmadığı sürece. sen malı 10 liraya maledersin anca alcak adam ben 1000 tl istiyorum dersen o olur diye aldığında burdan yaptığın kar haram olmayabilir. sonuçta arz talep sen zorla mal satmıyorsun aynı aldın olduğu gibi altın 20 yıl öncesine göre değerlendir şimdi altın satanlar haram mı yiyor. 20 yıl öncesine göre altın yüzde kaç artmış...
McProudy
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
July 25, 2017, 12:07:58 PM

Emek vermeden elde edilen kazanç dinen helal olmayabiliyor. Yani btc'nin ilk zamanları 10 liraya aldığın miktar bugün 10m oluyorsa bunun helal olup olmadığı düşünülebilir. Doğrusu için borsa sistemi hakkındaki dini kaynakları inceleyebilirsin. Günümüzde btc bir borsa metası haline geldi çünkü.
Osmanli42
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

★YoBit.Net★ 1400+ Coins Exchange

View Profile
July 25, 2017, 01:01:13 PM

Altın ne ise bitcoini de öyle düşünebilirsiniz .
bundan 3 sene önce altının gramı 90 TL falandı şimdi 140 TL

yobit.net is banned from signatures
MuratOZ911
Newbie
*

Activity: 62

View Profile
July 27, 2017, 10:45:21 PM

Helal merak etme Smiley
Bitcoin madenciliği helal midir? Smiley
fuathan
Hero Member

Activity: 1092
Merit: 520

Aleph.im

View Profile
August 02, 2017, 07:01:22 PM

Elalem Bitcoin diye sey gelistirsin, bizim tartistigimiz konulara bak!..  Grin
fuathan
Hero Member

Activity: 1092
Merit: 520

Aleph.im

View Profile
August 02, 2017, 07:02:15 PM

Helal merak etme Smiley
Bitcoin madenciliği helal midir? Smiley

Kimin icin soruyorsun? Madenci cihaza mi yoksa sana mi helal?

Cheesy

gorkem
Hero Member

View Profile
August 04, 2017, 09:41:07 PM

Elalem Bitcoin diye sey gelistirsin, bizim tartistigimiz konulara bak!..  Grin
hocam burası turkıye normal böle seyler malasef Cheesy
memur88
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 05, 2017, 02:34:46 PM

kar ve zarar ilişkisine dayalı her ticaret helaldır
gorkem
Hero Member

View Profile
August 06, 2017, 10:35:46 PM

kar ve zarar ilişkisine dayalı her ticaret helaldır
dunya da kazanılan butun paralar helaldır
cantr
Member
**

Activity: 124
Merit: 10

View Profile
August 06, 2017, 11:10:35 PM

peki ben sana bir soru sorayım? Eminim biliyorsundir ki;

son dinin dogdugu yillarda para yerine altin ve gumus kullaniliyor idi ve bu madenler simdiki gibi bankalar uzerinden faiz,borsa vb. islemlerden gecmiyordu.

Eger haram konusu senin icin cidden onemli ise  kullandigin kagit para nerede basilir.nasil piyasaya sürülür.  sene onceki 1 liran seneye ustunde yine 1 lira yazmasina ragmen neden ayni degerde degildir. vs vs yuzlerce soru yazabiliriz

Bu isler karisik isler. Eger sordugum sorulari arastirirsan artik ogrendigin icinde mesuliyeti sen de kalir. Bilip yapmakla bilmeden yapmak arasinda cok fark var.

Koca karı itikadıyla dini yasamak ve ilim sahibi biri olmanin degisik merteebeleri, kolayliklari ve zorluklari vardir.
usdman
Full Member

Activity: 208
Merit: 100

View Profile
August 07, 2017, 03:33:52 PM

Fetvameclisi sitesine soran kişi bilgisizmiş yanlış anlatmış haliylede cevabda yanlış oldu Bitcoin helalmi demek Türk lirası helalmi demekle aynı şey bence ama bitcoinin işleyişi farklı alım satımda sorun yok bence TL de de al sat yapıyorsun internette olan birşeyi alıp satmakla aynı şey bence letgoda mesela birşeyi alıyorsun onu daha yükseğine satıyorsun onun gibi borsada da biz şekillendiriyoruz biri 300 e alırım diyor biri 500 e adam 300 e alıyor 400 e satış koyuyor başka biri alıyor hep kendi aramızda dönüp dolaşdırıyoruz. zar oyununa gelirsek kumar zaten araştırmaya gerek yok lending mesela poloniexdeki haram çünkü günah olmaması için vadesiz yani istediğin zaman parayı eline alabilmen gerekir ki lending vadeli oluyor o yüzden haram .Margin tradeye gelirsek  paranın üstüne para ekliyorsun bekledikçe lending dekine komisyon veriyorsun faiz gibi faiz alanda verende haram o yüzden buda haram umarım yardımcı olabilmişimdir.
NYGMA_35
Full Member

Activity: 286
Merit: 100

View Profile
August 07, 2017, 09:10:08 PM

Bitcoinin haram olduğunu düşünmüyorum. içinize sinmiyorsa bitcoinle ilgilenmezsiniz.
qwerr02
Newbie
*

Activity: 40

View Profile
August 25, 2017, 10:02:06 PM

Bitcoinin haram olduğunu düşünmüyorum. içinize sinmiyorsa bitcoinle ilgilenmezsiniz.

Katılıyorum borsanın farklı versiyonu olarak düşünebiliriz(ortaklık).
BurntSnow
Sr. Member

Activity: 462
Merit: 250

GET IN - Smart Ticket Protocol - Live in market!

View Profile
August 29, 2017, 06:12:12 PM

Teknolojinin gozle gorulur en karmasik inovasyonunu ogrenmissin. Buraya kadar her sey cok guzel. Ama buraya kadar gelip bunu mu sorguluyorsun? Haram kardesim. Ama sana haram. Fazlaya varmaz, Bitcoin ele ayaga duser, sen de A haber'de yorumcu olarak konusursun.

████
             ███  ███
           ████     ███
         ███  ███    ███
       ████     ███    ███
     ███  ███     ███    ███
   ████     ███     ███   ██
 ███  ███     █████████████████
███     ███     ███           ██
 ███      ███     ██          ██
   ███      ██████████      ███
     ███      ██████      ███
       ███      ██      ███
         ███          ███
           ███      ███
             ███  ███
               ████

GUTS
    ███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███

smart-ticket protocol for events
live product with market traction!
    ███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███

BTC ANN
  WEBSITE
  BLOG

SANDBOX
  WHITEPAPER
  BOUNTY

Euphrates
Full Member

Activity: 602
Merit: 120

View Profile
August 29, 2017, 07:46:39 PM

Cevap: Bitcoin; herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluşa bağlı olmayan, çeşitli sistemler kullanılarak bilgisayar ağları üzerinde üretilen elektronik bir para birimidir. Paranın değer kazanması olanağını maksimize etmek için, belli miktarda para üretecek ve periyodik olarak her 3-4-5 yılda bir üretimi yarı yarıya düşecek şekilde tasarlanmış bir sistemdir. Sistem parayı üretir. Belli bir zaman diliminde sisteme katkı sağlayan ve sistemin güvenliğini sağlayan katılımcılar da, bu elektronik parayla ödüllendirilir. Sistem, kullanıcılara bu elektronik parayı kullanarak, para transferleri, alım-satım, döviz ve benzeri işlemleri yapma olanağı sağlar. Paralar üretilir/alınır/satılır/transfer edilir. Kısaca çark böyle döner. Her beşeri sistem gibi, bu sistemin de birçok açığı ve zayıf yönleri bulunmaktadır. İslam dini, gerek ticari (örneğin faizcilik gibi), gerek sosyal ve kültürel (kumar, şans oyunları ve benzerleri gibi), kişilerin zarar gördüğü ve hatta görebilme ihtimalinin bulunduğu bütün sistemleri yasaklar. Bu sistemlere giden bütün yolları da; bir elin kangren olmuş parmakları gibi keser atar. Bu doğrultuda, yukarıda bahsedilen sistem hakkında şunları söylemek mümkündür: İslam hukukuna göre ticaretin/alış-verişin ve sarfın (döviz alım satımlarının) belli şartları vardır. Bu şartlara uymayan akitler ve alışverişler geçersizdir.

Bu bağlamda:

1- Alınacak veya satılacak şeyin karşılığının boş ve hayali olmaması gerekir. Dinimizce ma’dum (var olmayan) ve meçhul (yani bilinmeyen) bir şeyin satılması caiz değildir. Bu sebeple para ile bitcoin almak da caiz değildir.

2- Satın alınmayıp üretilse bile durum aynıdır. Sanal para aslen mevcut olmadığından, altın, gümüş, dolar gibi dövizlere çevrilmesi de dinimizce uygun değildir.

3- Sarf (döviz) işleminde kabz şartı vardır. İnternet üzerinden yapılan takaslarda hakiki bir kabz yoktur. Paranın hesaba geçmiş olması hakiki bir kabz ifade etmez. Bu sebeple bu işlem yine bu yönden de caiz değildir.

4- Paranın hesabınıza geçmesi ile kişi tam mülkiyet sahibi olmaz. Küçük miktarlarda parayı hemen kullanmanıza banka izin verse de, çok büyük miktarlarda belli bir sınırlamaya tabi tutulursunuz. Bu yüzden paranız üzerinde yine tam yetki sahibi olduğunuz ve onun maliki olduğunuz söylenemez.

5- Bitcoin ile yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı risklere de açıktır. Hâlbuki İslam Hukukunda muhayyerlik vardır. Örneğin “Hıyarul Ayb” diye ifade edilen kusur muhayyerliği ilkesine göre, mal ayıplıysa iade edilebilir. Ancak Bitcoinle yapılan işlemler “geri döndürülemez” özelliğine sahip olduğundan, siz bir satıcıya paranızı gönderseniz, ürün de elinize ulaştığında hatalı ya da bozuk çıkarsa geri iade etme şansınız yok. Alışveriş bu şartları taşıdığından dolayı yine fasit, yani geçersizdir.

6- Bitcoin, güvenli değildir. Dijital cüzdanınız başkaları tarafından çalınabilir, kaybolabilir veya sizin bilginiz dışında usulsüz olarak kullanılabilir. Hesabınızı çaldırırsanız paranızı geri alabileceğiniz bir merci de bulunmamaktadır.

7- Bitcoin transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulabildiği için her türlü illegal, yasa dışı para transferlerine olanak sağlamaktadır. Halbuki yapılan işin meşru olması şarttır. Alınan malın ve ortaklık yapılan şirketin mahiyeti, şekli, ve iştigal ettiği saha iyi bilinmelidir.

Yukarıda ifade edilenlerden yola çıkarak, Bitcoin sisteminin dinimizce uygun olmadığını ve Müslümanların kesinlikle uzak durması gerektiğini söyleyebiliriz. Şüpheli şeylerden kaçınmak, ihtiyatı hiçbir zaman elden bırakmamak en güzel ve yerinde olan davranıştır. Bu tip işlemlerden uzak durmanız tavsiyesi ile…

Alıntıdır...
http://www.ikrailimmeclisi.com/bitco...k-caiz-mi.html
beatecoin
Full Member

Activity: 350
Merit: 110

View Profile
August 29, 2017, 10:06:23 PM

Helal ve haramı gereğinden fazla düşünüyorsanız bence bu iş dahil hiçbir ticarete girmeyin. Direk yada dolaylı birinin kazanması için birinin kaybetmesi gerek. Dinsiz olduğumu düşünmeyin ama böyle şeylerin üstüne çok düşen birinin yapacağı en güzel şey bence memurluk Smiley
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  

Jump to: