Bitcoin Forum
May 01, 2024, 09:05:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: Prezentare BITFINEX  (Read 17229 times)
jontrue
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 704
Merit: 500



View Profile
June 17, 2015, 12:34:40 AM
 #41

Sal ,cum mai sa treaba cu bitfinex-ul? Ce schimbari au mai aparut,se mai merita efortul ?

Efortul se merita din plin pentru trading, mai ales acum cand urca Litecoin ( LTC/USD , LTC/BTC ).
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714554307
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714554307

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714554307
Reply with quote  #2

1714554307
Report to moderator
jontrue
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 704
Merit: 500



View Profile
August 26, 2015, 11:47:58 AM
 #42

De ce nu pot deschide o noua pozitie pe bitfinex ?

Imi da mesajul: " You can not place new orders "
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
August 26, 2015, 12:22:02 PM
 #43

A incercat cineva sa profite de diferenta de dobanda dintre un credit luat de la o banca (9-12% dae) si dobanda platita de bitfinex la swaps (~18%) ?

Si riscul valutar?

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
BitofaN1
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 177
Merit: 100


View Profile
August 26, 2015, 09:37:08 PM
 #44

A incercat cineva sa profite de diferenta de dobanda dintre un credit luat de la o banca (9-12% dae) si dobanda platita de bitfinex la swaps (~18%) ?

Si riscul valutar?
Mai degraba riscul Bitfinex de a intra in insolventa. Dupa ce au aratat in ultima vreme, fie sunt incompetenti de-a dreptul, fie sunt rau intentionati.Oricum ar fi, nu vreau sa mai am de-a face cu ei.   
Nea Sandu
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 285


Crypto Way is the only Way!


View Profile WWW
August 27, 2015, 09:34:06 AM
 #45

A incercat cineva sa profite de diferenta de dobanda dintre un credit luat de la o banca (9-12% dae) si dobanda platita de bitfinex la swaps (~18%) ?

Si riscul valutar?
Mai degraba riscul Bitfinex de a intra in insolventa. Dupa ce au aratat in ultima vreme, fie sunt incompetenti de-a dreptul, fie sunt rau intentionati.Oricum ar fi, nu vreau sa mai am de-a face cu ei.   
Buna ziua,

Am un prieten care tranzactioneaza pe Bitfinex sume destul de mari(10k-30k$)
Ar trebuii sa isi faca griji? E posibil sa fie un fel de - MTGox-???


Goana dupa Bitcoin

▬▬▬▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  ▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬
..DMEX ..

BitofaN1
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 177
Merit: 100


View Profile
August 27, 2015, 11:49:42 AM
 #46

A incercat cineva sa profite de diferenta de dobanda dintre un credit luat de la o banca (9-12% dae) si dobanda platita de bitfinex la swaps (~18%) ?

Si riscul valutar?
Mai degraba riscul Bitfinex de a intra in insolventa. Dupa ce au aratat in ultima vreme, fie sunt incompetenti de-a dreptul, fie sunt rau intentionati.Oricum ar fi, nu vreau sa mai am de-a face cu ei.   
Buna ziua,

Am un prieten care tranzactioneaza pe Bitfinex sume destul de mari(10k-30k$)
Ar trebuii sa isi faca griji? E posibil sa fie un fel de - MTGox-???
Nu as zice ca vor fi un al doilea Mt Gox,nu au probleme de lichiditate inca, insa au probleme grave cu orderbook-ul (softul) cand volumul tranzactiilor este mare.Ordine blocate sau care nu se executa si care daca te prind pe picior gresit te pot aduce la sapa de lemn...
Unii ii acuza pe buna dreptate si de insider trading nesimtit.
Pe reddit/bitcoinmarkets te poti lamuri mai bine.
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
August 27, 2015, 01:39:54 PM
 #47

A incercat cineva sa profite de diferenta de dobanda dintre un credit luat de la o banca (9-12% dae) si dobanda platita de bitfinex la swaps (~18%) ?

Si riscul valutar?
Mai degraba riscul Bitfinex de a intra in insolventa. Dupa ce au aratat in ultima vreme, fie sunt incompetenti de-a dreptul, fie sunt rau intentionati.Oricum ar fi, nu vreau sa mai am de-a face cu ei.  
Buna ziua,

Am un prieten care tranzactioneaza pe Bitfinex sume destul de mari(10k-30k$)
Ar trebuii sa isi faca griji? E posibil sa fie un fel de - MTGox-???
Nu as zice ca vor fi un al doilea Mt Gox,nu au probleme de lichiditate inca, insa au probleme grave cu orderbook-ul (softul) cand volumul tranzactiilor este mare.Ordine blocate sau care nu se executa si care daca te prind pe picior gresit te pot aduce la sapa de lemn...
Unii ii acuza pe buna dreptate si de insider trading nesimtit.
Pe reddit/bitcoinmarkets te poti lamuri mai bine.


Cred ca nu știi ce e aia insider trading. Eventual front-running, dar nu am vazut dovezi de asa ceva.

Nu se poate intampla ca la Mt Gox deoarece ei folosesc multisig wallet individual pt fiecare client de la BitGo.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
BitofaN1
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 177
Merit: 100


View Profile
August 27, 2015, 08:08:11 PM
 #48




Cred ca nu știi ce e aia insider trading. Eventual front-running, dar nu am vazut dovezi de asa ceva.

Nu se poate intampla ca la Mt Gox deoarece ei folosesc multisig wallet individual pt fiecare client de la BitGo.

Insider trading: Insider trading is the trading of a public company's stock or other securities (such as bonds or stock options) by individuals with access to nonpublic information about the company. In various countries, trading based on insider information is illegal. This is because it is seen as unfair to other investors who do not have access to the information as the investor with insider information could potentially make far larger profits that a typical investor could not make.

Am gasit un thread reddit de acum 7 luni in care CSO-ul Bitfinex Phillip G Potter admite ca tranzactioneaza pe propria platforma, desi are acces administrativ la informatie indisponibila clientilor. Daca ala nu e insider trading atunci nu stiu ce ar putea fi?

www.reddit.com/r/BitcoinMarkets/comments/2t3iz5/bitfinex_cso_phillip_g_potter_admits_to_trading/
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
August 27, 2015, 08:37:47 PM
 #49




Cred ca nu știi ce e aia insider trading. Eventual front-running, dar nu am vazut dovezi de asa ceva.

Nu se poate intampla ca la Mt Gox deoarece ei folosesc multisig wallet individual pt fiecare client de la BitGo.

Insider trading: Insider trading is the trading of a public company's stock or other securities (such as bonds or stock options) by individuals with access to nonpublic information about the company. In various countries, trading based on insider information is illegal. This is because it is seen as unfair to other investors who do not have access to the information as the investor with insider information could potentially make far larger profits that a typical investor could not make.

Am gasit un thread reddit de acum 7 luni in care CSO-ul Bitfinex Phillip G Potter admite ca tranzactioneaza pe propria platforma, desi are acces administrativ la informatie indisponibila clientilor. Daca ala nu e insider trading atunci nu stiu ce ar putea fi?

www.reddit.com/r/BitcoinMarkets/comments/2t3iz5/bitfinex_cso_phillip_g_potter_admits_to_trading/

Pai e simplu. Nu exista nici o companie despre care sa se stie informatii confidentiale. Bitcoin nu e o companie. Daca citeai threadul la care ai pus link, vedeai ca lumea identifica corect problema ca un conflict de interese.

Mai e posibilitatea sa zici ca e front running avand in vedere ca vede fund flows ale exchange si poate cumpara sau vinde inainte ca acele flows sa fie alocate si sa poata actiona.

De acord. N-ar trebui sa tranzactioneze.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
September 02, 2015, 09:53:32 PM
 #50

In ultimul timp au inceput sa apara tot mai multe probleme cu site'ul.. una majora fiind acum cateva zile cand au avut lag si destui useri au pierdut sume importante de bani din cauza "order staking".

Exemple:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1165622.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1169250.0


Cei care au fonduri pe site sa fie precauti!
bluedeep
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 977
Merit: 1011



View Profile
October 14, 2015, 09:24:32 AM
 #51

Dap.. intr-adevar multa grija si atentie.

||
IDO PARTNER
▄▄▄▀▀▀██▄▄
████▀▀░▀███
███▌████▐███
███▌████████▌
███▌█████████
███▌█████████
███▌████▐███▌
▄▄▄▄▄█▀░███▀
▀▀██▀▄██▀▀
.
DAOStarter
IEO PARTNER
▄███▄
▄██▀▀▀▀██▄
██░░░░░░▀▀
██░░▀██▄▄░░
▀██▄▄▀▀██▄
░░▀▀██▄░░██
▄▄░░░░░░██
▀██▄▄▄▄██▀
▀███▀
.
Coinstore
LISTING
██▀▀▀▀████▄▄
███▄▄▄▄▄▄▄█▀█
██▄▄▄▄▄▄▄▄░▐▐▌
█████▄▄▄▄▄▄▌█
███▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄
███▄▄▄▄▄▀▀▄▀█▐▌
██▄▄▄▄░▄▄▄░░▐██
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄▀
░▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀


▄███▄░▄███▄
▄██████████▄
▄█████████████▄
▄███████████████▄
▀███████████████▀
BitMart
MEXC
DEX PARTNERS

░▀▄░█▀▀▄▄▄
░▀▄▀████▀███▄
██▀██████▄▄▄▄▀
███░░▀████▀▀██▄
▄█████████░█▄░▀
█▀█▄███▀▀█████
▀▀▀░▀█▀▀▄████
██████▀░▀▄


█████▄▄▄▄▀
██▄▀█████▀░░▄▄
░▀█▄████▀███▄▀▀
▀█▄▀▀█▀█▀▄░▀████▀
█▄██▄░▀▄▀▄▀██▀▀
██▀▀
UNISWAP
LobsterSwap
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
February 25, 2016, 10:41:16 AM
 #52

Daca exista pe forum userul 'bitcoinromania' de pe bitfinex il rog sa ma contacteze prin pm, sau chiar sa posteze aici.

Multumesc.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
August 03, 2016, 08:12:30 AM
 #53

Hacked!

http://www.coindesk.com/bitfinex-shuts-down-customer-bitcoin-stolen/
BitofaN1
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 177
Merit: 100


View Profile
August 03, 2016, 02:48:48 PM
 #54

Mai e cineva pe aici care avea BTC pe Finex? Tocmai am aflat de pe blocktrail.com ca din walletul meu de exchange au zburat 4.4 bitcoini ieri, cam pe la 3:30.
FML.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
August 04, 2016, 08:22:18 AM
 #55

Mai e cineva pe aici care avea BTC pe Finex? Tocmai am aflat de pe blocktrail.com ca din walletul meu de exchange au zburat 4.4 bitcoini ieri, cam pe la 3:30.
FML.


Eu aveam fonduri, dar in fiat pentru ca BTC era in scadere.
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!