Bitcoin Forum
April 27, 2024, 02:14:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Šta je CryptoCurrency (KriptoValuta)? Zašto bi me bilo briga?  (Read 1363 times)
RankoYS (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 130
Merit: 100



View Profile
July 19, 2016, 05:15:40 PM
Last edit: July 19, 2016, 05:30:48 PM by RankoYS
 #1

Od BitFolioBiz


Šta je CryptoCurrency / Kripto valuta? Šta je digitalna valuta? Zašto bi me bilo briga?
Kripto valute kao Bitcoin vam daje mogucnost da izvršite tranzakcije bez potrebe centralne banke.


Internacionalna carinska služba Ujedinjenih Nacija opisuje kripto valute kao robu poput zlata, srebra, bakra, pamuka, zrna kafe. Roba se može kupiti i prodavati i razmjeniti tako da ja mogu razmjeniti Američke dolare za zlato i takođe mogu trgovati zlato za Američke dolare. Bitcoin je zlato za kripto valute, postoji najduže i ima najveću kapitalizaciju marketa. Litecoin je vjerovatno srebro za kirpto valute postoji skoro dugo kao i bitcoin i ima manji kapacitet marketa. Dogecoin se može klasifikovati kao bakar ili platina, Namecoin nešto drugo, nisam siguran. Postoji mnogo različitih vrsta kripto valuta trenutno danas sa raznim sjenkama kapitalizacije marketa.


Ali zašto bi mene mene bilo briga? Kao prvo više je poput keš tranzakcija nego tranzakcija kreditnih kartica. Ako ja odem na amazon.com i kupim nešto koristeći kreditnu karticu amazon.com mora platiti otprilike 3% American Express-u, Visa ili Mastercard za sigurnu tranzakciju. Pa da li vjerujete amazon.com da vam vrati vaš novac ako se stvori neki problem. Zašto morate da platite Visom ili Mastercardom?


Ako bi amazon.com počeo prihvatati Bitcoin naprimjer ili kripto valute kao naplatu mi bi eliminisali posrednika i cijene bi se dosta smanjile. Ustvari cijena bi se dosta spustila zbog toga što oni nebi morali da plaćaju tom posredniku. Još jedna korist Bitcoina je recimo da želite da transferujete novac jednome od svojih prijatelja u Engleskoj ili nekoj drugoj državi morate platiti Internacionalnoj Banci trošak za transfer novca, optrilike $30 po transferu.


Sa Bitcoinom ili nekoj drugoj formi Kripto valuta možete transferovati novac od jedne osobe do druge bez bilo kakvih troškova. Ustvari više je kao da uzimate keš iz svoga novčanika i stavljate u njihov bez bilo kakvih troškova ili veoma marginalnih troškova.


Način kojime ovo uradite je to da skinete novčanik sa interneta poput Bitcoin novčanika. Vi generišete javnu adresu kao i privatnu adresu koju čuvate i onda možete dati javnu adresu prijatelju i reći prebaci novac u moju javnu adresu. Prebaci Bitcoin, prebaci Litecoin ako je Litecoin novčanik u mom novčaniko i sve što oni urade je to da pošalju Bitcoin na tu adresu. Ponavljam to je poput keš tranzakcije tako da nema potrebe za bilo kakvim posrednikom.


Znate da banke naplaćuju dosta novca i ove troškove transfera, ne samo da vi, već i vaš prijatelj iz Engleske takođe mora da ima bankovni račun da bi mogao primiti novac. U nekim stranim državama bankovni troškovi samo da provjerite stanje svoga računa su prilično visoki. Tako da ovo je razlog zašto bi vas trebalo biti briga, to u suštini eliminište posrednika i veoma je lagano za koristiti.


Zasluga: https://www.youtube.com/watch?v=Vf1MN7W8-vU

Prevod: RankoYS
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!