Bitcoin Forum
April 23, 2024, 04:27:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin bozdurma hizmeti fikri  (Read 5254 times)
thornhill (OP)
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 0

View Profile
August 28, 2016, 01:40:53 PM

Bir arkadasimla soyle bir fikir ustunde konusuyoruz;

Basit bir web sitesi, localbitcoins tarzi ancak farki sadece Turkiye'de hizmet sunuyor ve amaci bitcoin almak ve bozdurmak. Ornegin bende 10BTC var ve bunlari paraya cevirmek istiyorum. Siteye uye oluyorum, banka hesabimi giriyorum, bitcoinleri siteye gonderiyorum (istedigim an geri cekebilecegim sekilde), ardindan x kullanicisi gelip 1BTC almak istiyorum dediginde ona benim banka hesabim veriliyor ve satici ve alici bu islemin gerceklestigini onayladiginda bitcoinler otomatik olarak aliciya transfer ediliyor.

Site ilan bazli olmayacak [kac bitcoin almak istiyorsunuz] [kac bitcoin satmak istiyorsunuz] tarzi iki bolumden olusacagi icin localbitcoinse gore daha hizli olur diye dusunuyorum.

Ayni sekilde 15BTC almak isteyen kullaniciyi algoritma en fazla iki saticiyla eslestiriyor bu sayede alici 5-10 eft birden yapmak zorunda kalmiyor.

Ozetle escrow servisi gibi, banka hesaplari kullanicilar arasinda paylasildigindan sitenin hukuki acidan bir problemi olmaz.

Ne dusunuyorsunuz?
It is a common myth that Bitcoin is ruled by a majority of miners. This is not true. Bitcoin miners "vote" on the ordering of transactions, but that's all they do. They can't vote to change the network rules.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713889621
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713889621
Reply with quote  #2

1713889621
Report to moderator
1713889621
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713889621
Reply with quote  #2

1713889621
Report to moderator
barangunel
Newbie
*

Activity: 11

View Profile
August 28, 2016, 06:04:58 PM

Güvenlik sorunu çıkar. Alıcı göndermesine rağmen satıcı banka hesabıma ödeme gelmedi derse nasıl emin olacaksınız?
JollyTrades
Hero Member

Activity: 602
Merit: 500

View Profile
August 28, 2016, 09:46:06 PM

Bankadan gelen ödendi dekontunun orijinal olduğunu yani gerçekten bankadan geldiğini ve değiştirilmemiş olduğunu onaylamanın yöntemleri var. TLS Notary'ye bakmanızı öneririm. Böyle bir aracı escrow sitesi TLS Notary ile çalışabilir diye düşünüyorum. Aynı zamanda tezgahüstü borsa gibi, bütün alış ve satış emirlerinin görüldüğü bir merkez teklif listesi olur, herkes oradan en uygun teklifi seçebilir.

Escrow hizmetinden elde edilen gelirler olduğu gibi BTC olarak tutulursa başlangıçta vergi vs. problemi de yaşamazsınız.
Recoon
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
August 29, 2016, 05:34:34 PM

Bu adamlar nasıl yapmışlar tam bilemiyorum ama bir kere dogecoinlerimi btc ye çevirdim, inanılmaz hızlı çeviri yapıp göndermişlerdi. Bir inceleyin isterseniz belki bir işinize yarar.

https://www.changer.com/exchange
nasituygun
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1006

View Profile WWW
August 29, 2016, 08:34:27 PM

Site için güvenlik sorunu çıkabilir çok sağlam bir kişiye sitenin güvenilir olduğunu kanıtlamak için oradaki işlem hacminden fazla btc gönderirseniz ve rehin bırakırsanız neden olmasın.

▄▄███████████▄▄
     ▄██▀▀           ▀▀██▄
   ▄█▀   ▄▄█████████▄▄   ▀█▄
  █▀  ▄███████▌ █▌ █████▄  ▀█
 █▀  ██  ██         ▀█████  ▀█
▐█  ██▀▀█████   ▄▄▄   █████  █▌
█▌ ▐██▄▄████▌  ████   █████▌ ▐█
█  ███  ████        ▄███████  █
█▌ ▐█▀▀████▌   ▄▄▄  ▀██████▌ ▐█
▐█  █▄▄████   ████   ▐█████  █▌
 █▄  ████           ▄█████  ▄█
  █▄  ▀████  ███  ██████▀  ▄█
   ▀█▄   ▀▀█████████▀▀   ▄█▀
     ▀██▄▄           ▄▄██▀
        ▀▀███████████▀▀
bitcore.
...The Future Is Now...
▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
                 ▄▄██
 ▄██████████████████████▄
█▀         ▄▄██▀▀   ██  ▀█
█▄     ▄▄██▀▀        ██  █
█▀█████████████████████████▄
█                          ▀█
█                           █
█              ▄████▄       █
█             ██▀  ▀██      █
█            ▐█▌    ▐████████
█             ██▄  ▄██      █
█              ▀████▀       █
█                           █
█▄                         ▄█
 ▀█████████████████████████▀
.
iOs
Android

██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███               ███
▐██   ▐█▄   ▄███▄   ██▌
██▌    ███▄██████▀  ▐██
██▌    ▐████████    ▐██
▐██     ▐██████     ██▌
 ███   ▀█████▀     ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███       ▄███    ███
▐██       █████     ██▌
██▌       ███       ▐██
██▌     ███████     ▐██
▐██       ███       ██▌
 ███      ███      ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███         ▄▄█▌  ███
▐██      ▄▄█████    ██▌
██▌   ▄████████     ▐██
██▌  ▐████████      ▐██
▐██    ▀▀████       ██▌
 ███     ▀██       ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀
Website
ANN
Block Explorer
58oxygen58
Member
**

Activity: 111
Merit: 10

View Profile
September 01, 2016, 03:46:18 PM

tehlikeli deyilmi ve güvenli olmaz sonuçta tanımadığın biri ilk defa görüyorsun
by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
September 02, 2016, 03:25:53 PM

Banka hizmeti sitenin kontrolünde olmadığı için o sistem uzun süre sağlıklı işlemez. Sitenin kontrolünde olduğu vakit te adı btctürk oluyor zaten.
-Ben çok eskiden düşünmüştüm. Listeleme sitesi olmaktan öteye geçmez, kullanan riskiyle kabul edip kullanabilir. öbür türlü bizim pazar alt forumundan farkı fiyat btc oranlaması daha kolay yapılabilir bir arada hepsi görüldüğü için.
Boşverin, türkiyede borsa işletmenin yolunu bulun yapalım baksana banka hesaplarında hacim olunca kapatıyorlar-mış. ps.btcturk.

signature not found.
JollyTrades
Hero Member

View Profile
September 02, 2016, 04:45:13 PM

OP'ta bahsedilen iş fikri basit bir listeleme işi değil. Alış ve satış emirleri listelenecek tabii ki, fakat işlemin gerçekleşmesi esnasında mutemet hizmeti olacak, asıl fark bu. Her alış satış işleminde bir kişi diğerine bitcoin, diğeri de ona TL gönderiyor diyelim. Süreç şöyle işleyecek:

1. Ayşe banka detaylarını sisteme girerek sat emri girer.
2. Mehmet emri karşılar.
(Yani Ayşe Mehmet'e BTC gönderecek, Mehmet de Ayşe'ye TL gönderecek.)
3. Ayşe BTC'leri Merkez'e gönderir.
4. Merkez BTC'leri aldığını Mehmet'e söyler, Mehmet'e Ayşe'nin banka hesap detaylarını verir.
5. Mehmet Ayşe'ye TL'leri gönderir, gönderdiğine dair dekontu TLS Notary ile doğrular.
6. Ayşe "Mehmet bana TL'leri gönderdi" diye sisteme onay verir, BTC'ler otomatik olarak Mehmet'e aktarılır.
6b. Ayşe "Bana para filan gelmedi" diye yalan söyler, Mehmet elindeki TLS Notary kanıtını gösterir, sistem yöneticisi kanıta bakar ve manuel olarak işlemi gerçekleştirir.

Bu durumda Merkez'in bir TL hesabının olması gerekmiyor.
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
September 02, 2016, 07:09:17 PM

Bitcoin'i zar zor anlayan/bilen kişiler için birde gel dekonutunu TLS Notary ile imzala ve sisteme yükle demek işi çığırından çıkartır. Shocked
JollyTrades
Hero Member

View Profile
September 02, 2016, 07:22:28 PM

Bitcoin'i zar zor anlayan/bilen kişiler için birde gel dekonutunu TLS Notary ile imzala ve sisteme yükle demek işi çığırından çıkartır. Shocked

Bu işlemi kolaylaştırıp kullanıcının hiçbir zorluk çekmeden uygulayabileceği bir hale getirmek de işin katma değeri olacak. Mesela bankaların online şubeleriyle entegre bir arayüz olur, ödemeler borsa ekranının içerisinden banka havalesi sayfasına bağlanarak yapılır, bu esnada da bir tuş çıkar "doğrula" diye, vs. vs.
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
September 02, 2016, 08:12:14 PM

Bu işlemi kolaylaştırıp kullanıcının hiçbir zorluk çekmeden uygulayabileceği bir hale getirmek de işin katma değeri olacak. Mesela bankaların online şubeleriyle entegre bir arayüz olur, ödemeler borsa ekranının içerisinden banka havalesi sayfasına bağlanarak yapılır, bu esnada da bir tuş çıkar "doğrula" diye, vs. vs.

btctürk ü istemeyen bankalar bize bu kolaylıkları sağlayacaklarına inanmıyorum. ayrıca TLS Notary'in ajax/iframe gibi dinamik içeriklere gıcıklığı var.
JollyTrades
Hero Member

View Profile
September 03, 2016, 01:15:31 AM

btctürk ü istemeyen bankalar bize bu kolaylıkları sağlayacaklarına inanmıyorum. ayrıca TLS Notary'in ajax/iframe gibi dinamik içeriklere gıcıklığı var.

Banka açısından sıkıntı olmaz da, eğer TLS sorun çıkartacaksa state-of-the-art bir şey lazım o zaman. Onun için gerekecek bütçeyi de TR marketinden gelecek talep karşılayacak mı diye düşünüyor insan... Hesaplamak lazım.
by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
September 03, 2016, 09:57:24 AM

İstiyoruz yapın o zaman.

signature not found.
JollyTrades
Hero Member

View Profile
September 03, 2016, 11:47:14 AM

İstiyoruz yapın o zaman.

Aslında Bitsquare yok muydu böyle bir şey için? Ne farkı var onun? "Hadi yapın" diyince yan çizmeye başladım :p Aslında şaka bir yana thornhill böyle bir şey yapmak isterse ben TLS Notary'den anlayan birilerini bulabilirim.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
September 04, 2016, 09:03:03 AM

Fikir güzel ve uygulanabilir görünüyor.
Ama bu adımları küçük art larla kullanıcıya anlaşılabilir biçimde göstermek gerekecektir. Yazıda kompleks duruyor.
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
September 11, 2016, 06:50:12 AM
Last edit: September 11, 2016, 11:27:12 AM by olcaytu2005

Hadi dekont mekont banka olayını hallettiniz de siteye nasıl güvenicez? Smiley Güven sorunsalı maalesef bu tarz girişimlerin en hassas noktası oluyor. Hassas diyorum çünkü bu girişimler en başından güveni sağlayamazlar ise bir daha dikiş tutturmaları da zorlaşıyor. BTC Türk'ün arkasında holding ve sağlam sermaye ile tanıdık kişiler oluşu, yüksek miktarlarda işlem yapan kişilere bile güven sağlıyordu. Maalesef bodrum katında yapılan projelerden birinin böyle bir güveni sağlaması şu aşamada çok zor.
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
September 11, 2016, 08:18:06 AM

ona güvenme, buna güvenme. Nereye kadar?
Bir şekilde işlem hacmin yaratabilmek için birine veya birilerine güvenmek zorundayız.
Aslında btcturk burada çok önemli bir işlev üstlenmişti.
şu fetö operasyonları bitsin ondan sonra btcturk kaldığı yerden hayata devam edecek diye düşünüyorum.
Dammitt
Hero Member

Activity: 882
Merit: 507

View Profile
September 11, 2016, 09:32:53 AM

Sıkıntılı bir iş fakat yapılabilirse mantıklı geldi bana dekont falan bir şekilde halledilir güven meselesi sarsıtıcı olur.
mortuu
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
September 13, 2016, 06:59:34 AM

Güven bir sorun değildir, herhangi bir sektöre yeni giren oyuncuların hiç biri güvenilir değildir. Uzun süredir sektörde olanlarda değildir keza. Girişimlerde güven problemi teknolojiyle çözülmez, PR ile çözülür yani şu başlıkta şu aşama da konuşulması gereken bir durum değil bu bence...
Bunun dışında fikir güzel eğer JT nin dediği sistem bir API sağlıyor ise bu kullanılarak anlaşılır bir arayüzle yapılabilir, bankaların bu işlemleri takip etme veya sınırlandırma şansı yok, çok yüksek işlemler olmadıkça dolayısıyla yapılabilir duruyor.
JollyTrades
Hero Member

View Profile
September 13, 2016, 11:50:18 AM

Güven bir sorun değildir, herhangi bir sektöre yeni giren oyuncuların hiç biri güvenilir değildir. Uzun süredir sektörde olanlarda değildir keza. Girişimlerde güven problemi teknolojiyle çözülmez, PR ile çözülür yani şu başlıkta şu aşama da konuşulması gereken bir durum değil bu bence...
Bunun dışında fikir güzel eğer JT nin dediği sistem bir API sağlıyor ise bu kullanılarak anlaşılır bir arayüzle yapılabilir, bankaların bu işlemleri takip etme veya sınırlandırma şansı yok, çok yüksek işlemler olmadıkça dolayısıyla yapılabilir duruyor.

TLS Notary için Chrome ve Mozilla eklentisi yapmışlar, şu sayfadan ulaşılabiliyor: https://tlsnotary.org/pagesigner.html (videolu anlatım da var)

Ben Chrome eklentisini kurdum, denedim, şöyle bir hata aldım: "This website cannot be audited by PageSigner because it presented an untrusted certificate"

Kurulumu birkaç aşamadan oluşsa da oldukça sorunsuz, bu son hatayı da almasaydım muhtemelen sayfanın gerçekten göründüğünü kanıtlayan bir dosya ya da bir hash gibi bir şey elde edecektim. Şimdi, bizim kuracağımız sistem bu dosya ya da hash gibi olan şeyi algılayıp gerçekliğini doğrulayan bir şey olması gerekiyor. Buna çoğu zaman ihtiyaç olmayacak bu arada, sayfanın zaten kanıtlanabilirliği olduğu için, alıcı da satıcı da dürüst davranacak, çünkü biliyor ki dürüst davranmaması yalnızca işleri geciktirecek, ona bir fayda sağlamayacak.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: