Bitcoin Forum
April 23, 2024, 07:15:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: BitSquare Χρήση απορίες και λύσεις!  (Read 5773 times)
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 24, 2017, 11:08:15 PM
 #21

τελικά έστειλα όλο το wallet στον developer  οποίος το ξεκλείδωσε και έστειλε τα BTC σε μια διεύθυνση και στη συνέχεια σε δικιά μου όπου και κλειδώθηκαν λόγου χαμηλού tx fee!! αλλά στη συνέχει με double spending κατάφερα να τα πάρω
.
.
.
(και στη συνέχεια το βράδυ η ισοτιμία πήγε στο θεό με αποτέλεσμα να πουληθούν αυτόματα, και σήμερα το πρωί τα ξαναγόρασα ενώ στο επόμενο δευτερόλεπτο η ισοτιμία έπιασε πάτο κλπ κλπ κλπ) Shocked Shocked

πόσο θά θελα να μάθω πως τα κάνει όλα αυτά, πως μπορεί και χειρίζεται τις διευθύνσεις με τα private keys τους και στη συνέχει κάνει τα BTC ότι θέλει!



αν έχεις όρεξη να τα μάθεις όλα αυτά άρχισε πρώτα από το μάθημα του coursera και μετά διάβασε το βιβλίο του Αντωνόπουλου για να μάθεις τα ενδότερα. Ενα παιδί από εδώ στο forum το έχει μεταφράσει στα Ελληνικά κιόλας και διαθέσιμο free

https://www.bitcoinbook.info/translations-of-mastering-bitcoin/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
1713856523
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713856523

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713856523
Reply with quote  #2

1713856523
Report to moderator
1713856523
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713856523

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713856523
Reply with quote  #2

1713856523
Report to moderator
If you want to be a moderator, report many posts with accuracy. You will be noticed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713856523
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713856523

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713856523
Reply with quote  #2

1713856523
Report to moderator
1713856523
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713856523

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713856523
Reply with quote  #2

1713856523
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 07, 2017, 12:27:41 AM
 #22

το Bitquare αλλάζει όνομα και πλέον θα λέγετε απλά bisq

https://bitsquare.io/blog/bitsquare-becomes-bisq/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Stam57
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
April 05, 2017, 07:06:36 PM
 #23

Καλησπέρα κι από μένα.

Γενικά δεν έχω ποστάρει σε αυτό το φόρουμ, αν και το παρακολουθώ, και αυτή είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε συζήτηση.

Για το bisq, να πω πως το χρησιμοποιώ εδώ και λίγους μήνες (ως bitsquare) και το προτιμώ από localbitcoins ή bitbargain. Κανά δυο φορές έχω πέσει σε αρχάριους, αλλά όλες οι συναλλαγές πήγαν καλά και το θεωρώ πολύ ασφαλές και αξιόπιστο. Επίσης ο Karrer (ο ιδρυτής και κύριος προγραμματιστής) είναι πολύ πρόθυμος να βοηθήσει και να απαντήσει σε κάθε απορία (στο φόρουμ του bitsquare), αλλά και να λύσει (ως arbitrator) κάθε πιθανό conflict που θα ξεκινήσει.

Εδώ και δύο μήνες βοηθάω ως μεταφραστής της εφαρμογής για την ελληνική γλώσσα. Μετέφρασα την έκδοση του bitsquare, αλλά η μετάφραση δεν χρησιμοποιήθηκε, καθώς ετοιμάζεται η επόμενη έκδοση ως bisq και έχουν ρίξει όλο το βάρος τους εκεί. Μόλις ανακοινωθεί το DAO και δοθεί η rebranded εφαρμογή στο κοινό, θα προσφέρουν και τη δυνατότητα επιλογής γλώσσας.

Το bisq θα έχει πολλές περισσότερες δυνατότητες από το bitsquare και γι' αυτό η μετάφραση με παιδεύει.
Και γι' αυτό απευθύνομαι στην ελληνική κοινότητα του bitcointalk.
Θα ήθελε τη βοήθειά σας ώστε να αποδώσουμε στα ελληνικά τους όρους που χρησιμοποιούνται στο bisq όσο το δυνατόν πιο πιστά και σωστά.
Αυτό που θα ήθελα είναι να ανεβάσω εδώ κάποιους όρους που χρησιμοποιούνται σε διάφορες εντολές και παράθυρα του bisq, με δικές μου προτάσεις για πιθανή απόδοση του κάθε όρου (αν έχω), και να μου πείτε τη γνώμη σας ή όποιος θέλει να προτείνει κάτι πιο σωστό.
Εννοείται πως όποιος έχει διάθεση να βοηθήσει περισσότερο, μπορεί να ζητήσει να μπει στην ομάδα μετάφρασης bitsquare στο transifex (θα πρέπει να το κάνει μέσω του φόρουμ του bitsquare).

Σας δίνω λίγους από τους όρους που ακόμα δεν έχω καταλήξει για τη σωστή απόδοσή τους, και ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια...

Dashboard
Ticket
Support ticket
Maker
Taker
Seed
Bootstrapping to P2P network failed


Αυτά προς το παρόν. Γενικά έχω κάνει πάνω από το 50% της μετάφρασης, αλλά ακόμα και όσα έχω μεταφράσει θα χρειαστούν επιμέλεια και επανέλεγχο.

Και πάλι ευχαριστώ.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 05, 2017, 11:12:47 PM
 #24

Μπράβο για την μετάφραση και το είχα υπόψη μήπως να βοηθούσα και εγώ αν και καλύτερα νομίζω οι μεταφράσεις να γίνονται από ανθρώπους που χρησιμοποιούν καθημερινά την εφαρμογή ώστε να τις αποδίδουν καλύτερα.
Τώρα για μεταφράσεις νομίζω το support ticket μπορεί να μεταφραστεί σε αίτημα υποστήριξης. Μερικές φορές πάντως είναι καλύτερο στις μεταφράσεις να αφήνουμε μερικούς όρους στην αγγλική τους ορολογία και να μην μεταφράζουμε τα πάντα. δλδ το seed αν είναι για το seed του Bitcoin wallet του bitsquare νομίζω θα πρέπει να μείνει ως έχει γιατί η μετάφραση του μόνο σύγχυση θα προκαλέσει.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
April 06, 2017, 06:56:41 AM
 #25

Μπράβο για την μετάφραση και το είχα υπόψη μήπως να βοηθούσα και εγώ αν και καλύτερα νομίζω οι μεταφράσεις να γίνονται από ανθρώπους που χρησιμοποιούν καθημερινά την εφαρμογή ώστε να τις αποδίδουν καλύτερα.
Τώρα για μεταφράσεις νομίζω το support ticket μπορεί να μεταφραστεί σε αίτημα υποστήριξης. Μερικές φορές πάντως είναι καλύτερο στις μεταφράσεις να αφήνουμε μερικούς όρους στην αγγλική τους ορολογία και να μην μεταφράζουμε τα πάντα. δλδ το seed αν είναι για το seed του Bitcoin wallet του bitsquare νομίζω θα πρέπει να μείνει ως έχει γιατί η μετάφραση του μόνο σύγχυση θα προκαλέσει.
πολυ σωστα. στην τεχνολογια ολοι οι αγγλικοι οροι δεν γινεται να μεταφραζονται.
οπως στην ιατρικη και αλλες επιστημες οπου οι ελληνικες λεξεις μενουν ως εχουν  Wink
Stam57
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
April 06, 2017, 08:10:56 PM
 #26

Μπράβο για την μετάφραση και το είχα υπόψη μήπως να βοηθούσα και εγώ αν και καλύτερα νομίζω οι μεταφράσεις να γίνονται από ανθρώπους που χρησιμοποιούν καθημερινά την εφαρμογή ώστε να τις αποδίδουν καλύτερα.
Τώρα για μεταφράσεις νομίζω το support ticket μπορεί να μεταφραστεί σε αίτημα υποστήριξης. Μερικές φορές πάντως είναι καλύτερο στις μεταφράσεις να αφήνουμε μερικούς όρους στην αγγλική τους ορολογία και να μην μεταφράζουμε τα πάντα. δλδ το seed αν είναι για το seed του Bitcoin wallet του bitsquare νομίζω θα πρέπει να μείνει ως έχει γιατί η μετάφραση του μόνο σύγχυση θα προκαλέσει.

Μερικές φορές το μυαλό κολλάει.
Η παρατήρησή σου είναι πολύ σωστή. Εξάλλου ήδη έχω αφήσει διάφορους άλλους όρους αμετάφραστους (όπως peer, P2P, BIC, SWIFT, κλπ). Οπότε το seed θα το αφήσω ως έχει.
Το support ticket ως αίτημα υποστήριξης μου φαίνεται πολύ σωστό, οπότε μάλλον θα το χρησιμοποιήσω.

Και πάλι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Θα επανέλθω σύντομα. Εννοείται πως αν σκεφτείτε κάτι και για τους υπόλοιπους όρους (ειδικά για τους maker - taker) θα ήθελα πολύ κάποια υπόδειξη. Φοβάμαι πως αν τους αφήσω αμετάφραστους, ίσως δημιουργήσουν πρόβλημα σε ανθρώπους οι οποίοι ίσως να μην έχουν καλή σχέση με την αγγλική γλώσσα.

Από την άλλη βέβαια, αναρωτιέμαι πόσοι και αν υπάρχουν (ή αν θα υπάρξουν στο μέλλον) Έλληνες χρήστες οι οποίοι δεν γνωρίζουν αγγλικά και θα δοκιμάσουν να μπούνε στο χώρο των κρυπτονομισμάτων. Αν και ο σκοπός είναι να μπούνε όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Και πάλι ευχαριστώ!
Nonos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 50
Merit: 0


View Profile
April 14, 2017, 07:26:50 PM
 #27

Dashboard
Πίνακας-Κονσολα ελέγχου

Maker
Taker


Σαν ακριβή μετάφραση θα μπορουσε να μπει "εντολοδοχος-εντολοδοτης", σε ακριβή μετάφραση "πωλητης-αγοραστης". Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να δημιουργήσει όμως σύγχυση  Undecided


Bootstrapping to P2P network failed
H σύνδεση στο P2P δίκτυο απέτυχε.
Το να βρει καποιος τι είναι το P2P είναι πολυ εύκολο και must για να βρισκεται εκει μέσα.
Δεν χρειάζεται περαιτέρω μετάφραση όπως λέει και ο check2fire. Στην ίδια κατηγορία όρων μπορεί να μπει και το maker-taker επίσης.
shr00m
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
April 20, 2017, 01:02:39 PM
 #28

Xeretismata se olous kseri kapios an mporo na agorasw apo blockchain kai me th karta (alpha bank ,pireos .ethnki , eurobank .attika...kapio sigouro pou na to exei doimasi kapios (ethniki den kani tin dwkimasa ektos ama yparxei kati pouprepi na po stin trapeza i kati tetoio.....pantos den mporesa na agorasw btc)   : (

thnx  : )
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 20, 2017, 02:29:46 PM
 #29

για bitcoin δοκίμασε με την κάρτα σου την coinbase

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 22, 2017, 11:26:28 PM
 #30

Πάντως η Ελληνικη μετάφραση του bitsquare είναι ανάμεσα σε αυτές από τις ποιο ολοκληρωμένες



Ενα μπράβο στον Stam57 για την δουλειά που έχει κάνει  Smiley

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
publicdomain (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
May 07, 2017, 05:16:20 PM
 #31

μόλις τώρα το έλαβα ότι:

 Bitsquare‏ @bitsquare_

Greek translation is close to complete:


Πολύ θα ήθελα να βοηθήσω αλλά δεν υπήρχε καθόλου χρόνος!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 07, 2017, 10:07:54 PM
 #32

πάντως η πλατφόρμα που γίνονται οι μεταφράσεις είναι πανεύκολη στην χρήση και δεν χρειάζεται να αφιερώσεις πολύ χρόνο. Για όσους δεν το γνωρίζουν το transifex είναι του Γλέζουν ελληνική δλδ που είναι και από τους παλιούς στην Ελλάδα στο open source αλλά αυτή την πλατφόρμα την έφτιαξε κλειστού κώδικά Tongue
Απλά ευκαιρία για ιστορικές αναδρομές....

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
morfeas
Member
**
Offline Offline

Activity: 97
Merit: 10


View Profile
May 08, 2017, 10:45:32 AM
 #33

@ stam57, μια ιδεα σχετικα με το maker-taker ειναι να βαλεις μια επεξηγηση ισως με αστερακι, ή σε παρενθεση.
Maker = passive liquidity provider
Taker = aggressive liquidity remover
σωστα? Αν ναι, τοτε ισως μπορεις να περιγραψεις τον maker ως παθητικο χρηστη που καταθετει παραγγελιες και περιμενει ενεργητικο χρηστη για να εκτελεστουν, και τον taker ως ενεργητικο χρηστη που παει ο ιδιος σε παραγγελιες που ηδη αναμενουν. Με δικα σου λογια και πιο συνοπτικα ισως  Smiley
Καλη συνεχεια
publicdomain (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
May 14, 2018, 12:57:23 PM
 #34

https://bisq.community/t/important-cash-app-and-venmo-payment-methods-have-been-blocked-due-to-chargeback-activity/5459
In response to recent reports of fraudulent chargeback activity 4, Bisq co-founders have broadcast network-wide alert messages blocking both Cash App and Venmo payment methods from further use.
What happened?

We have investigated the chargeback reports described in the link above, and confirmed that they are valid.

One or more chargeback scammers have been operating on the Bisq Network using the following onion addresses:

    trvbnoqv7vikaghm.onion:9999
    jinspb4cs57j3o7g.onion:9999
    4id77pz3wqbc5yrn.onion:9999

And using the following aliases:

    Venmo username Sylvester-Harrington (using onion address trvbnoqv7vikaghm, dispute case on May, 2.)
    Venmo username Rhoanne-De-Guzman (using onion address jinspb4cs57j3o7g)
    Venmo username Carl-Aliff (using onion address trvbnoqv7vikaghm, dispute case on April, 29.)
    Venmo username Amy-Abbott-4 (using onion address trvbnoqv7vikaghm)
    Cash App cashtag $ssl0319 (using onion address 4id77pz3wqbc5yrn)
    Cash App cashtag $gjohnson527 (using onion address trvbnoqv7vikaghm)
    Cash App cashtag $Edbr18 (using onion address 4id77pz3wqbc5yrn, dispute case on May, 8.)

Update (I add here newly reported usernames related to the known scammers):

    Venmo username Patrick-Hinojosa-2 (using onion address 4id77pz3wqbc5yrn, trade on May, 1.)

Thus far, there have been 5 successful chargebacks, 3 via Venmo for $1200 USD and 2 via Cash App for $650.
The scammer(s) got blocked by their onion addresses and user names so they cannot continue with their current accounts anymore.

In all cases, the scammers have been the BTC buyer, and have completed payment via Cash App or Venmo to the BTC seller (the victim), and have then initiated a chargeback after the Bisq trade is completed, resulting in the scammer walking away with both the BTC that was traded and the cash that was used to purchase it.

In order to minimize further risk of these chargebacks, we have blocked all Cash App and Venmo activity indefinitely and possibly permanently.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 14, 2018, 10:10:36 PM
 #35

https://bisq.community/t/important-cash-app-and-venmo-payment-methods-have-been-blocked-due-to-chargeback-activity/5459
In response to recent reports of fraudulent chargeback activity 4, Bisq co-founders have broadcast network-wide alert messages blocking both Cash App and Venmo payment methods from further use.
What happened?

We have investigated the chargeback reports described in the link above, and confirmed that they are valid.

One or more chargeback scammers have been operating on the Bisq Network using the following onion addresses:

    trvbnoqv7vikaghm.onion:9999
    jinspb4cs57j3o7g.onion:9999
    4id77pz3wqbc5yrn.onion:9999

And using the following aliases:

    Venmo username Sylvester-Harrington (using onion address trvbnoqv7vikaghm, dispute case on May, 2.)
    Venmo username Rhoanne-De-Guzman (using onion address jinspb4cs57j3o7g)
    Venmo username Carl-Aliff (using onion address trvbnoqv7vikaghm, dispute case on April, 29.)
    Venmo username Amy-Abbott-4 (using onion address trvbnoqv7vikaghm)
    Cash App cashtag $ssl0319 (using onion address 4id77pz3wqbc5yrn)
    Cash App cashtag $gjohnson527 (using onion address trvbnoqv7vikaghm)
    Cash App cashtag $Edbr18 (using onion address 4id77pz3wqbc5yrn, dispute case on May, 8.)

Update (I add here newly reported usernames related to the known scammers):

    Venmo username Patrick-Hinojosa-2 (using onion address 4id77pz3wqbc5yrn, trade on May, 1.)

Thus far, there have been 5 successful chargebacks, 3 via Venmo for $1200 USD and 2 via Cash App for $650.
The scammer(s) got blocked by their onion addresses and user names so they cannot continue with their current accounts anymore.

In all cases, the scammers have been the BTC buyer, and have completed payment via Cash App or Venmo to the BTC seller (the victim), and have then initiated a chargeback after the Bisq trade is completed, resulting in the scammer walking away with both the BTC that was traded and the cash that was used to purchase it.

In order to minimize further risk of these chargebacks, we have blocked all Cash App and Venmo activity indefinitely and possibly permanently.

πως γίνετε αυτό να πάρει τα χρήματα κανονικά στον λογαριασμό του και μετά να ακυρώσει την παραγγελία και να του επιστραφεί πίσω το ποσό?  Και μιλάω για το cash app και το vemmo. Και στο cash app αφού μπορείς να αγοράσεις κατευθείαν bitcoin από εκεί.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
publicdomain (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
May 16, 2018, 02:29:45 PM
 #36

δεν έχω αναλύσει σε βάθος την ανακοίνωση αλλά να γίνεται chargeback στις μεταφορές χρημάτων για ανταλλαγή Bitcoins μεταξύ χρηστών είναι τεράστιο πρόβλημα

τώρα αν μέσα από την εφαρμογή αγοράσει/πουλήσει κάποιος BTC από την ίδια την εταιρεία εκεί είναι κάτι το διαφορετικό και πλέον εμπιστεύεσαι την εταιρεία και όχι έναν οποιοδήποτε χρήστη (από όσο κατάλαβα)
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 16, 2018, 10:33:03 PM
 #37

δεν έχω αναλύσει σε βάθος την ανακοίνωση αλλά να γίνεται chargeback στις μεταφορές χρημάτων για ανταλλαγή Bitcoins μεταξύ χρηστών είναι τεράστιο πρόβλημα

τώρα αν μέσα από την εφαρμογή αγοράσει/πουλήσει κάποιος BTC από την ίδια την εταιρεία εκεί είναι κάτι το διαφορετικό και πλέον εμπιστεύεσαι την εταιρεία και όχι έναν οποιοδήποτε χρήστη (από όσο κατάλαβα)


κοίτα έτσι όπως την διάβασα την ανακοίνωση λέει ότι ενώ η συναλλαγή ολοκληρωνόταν κανονικά κάπως την ακύρωναν και έπαιρναν και τα χρήματα τους ξανά πίσω στους λογαριασμούς τους.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
publicdomain (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
May 17, 2018, 06:34:00 AM
 #38

δεν έχω αναλύσει σε βάθος την ανακοίνωση αλλά να γίνεται chargeback στις μεταφορές χρημάτων για ανταλλαγή Bitcoins μεταξύ χρηστών είναι τεράστιο πρόβλημα

τώρα αν μέσα από την εφαρμογή αγοράσει/πουλήσει κάποιος BTC από την ίδια την εταιρεία εκεί είναι κάτι το διαφορετικό και πλέον εμπιστεύεσαι την εταιρεία και όχι έναν οποιοδήποτε χρήστη (από όσο κατάλαβα)


κοίτα έτσι όπως την διάβασα την ανακοίνωση λέει ότι ενώ η συναλλαγή ολοκληρωνόταν κανονικά κάπως την ακύρωναν και έπαιρναν και τα χρήματα τους ξανά πίσω στους λογαριασμούς τους.
ναι αυτό είναι το chargeback εφαρμόζεται σε διάφορες περιπτώσεις όταν πχ δεν έχεις λάβει τα αγαθά για τα οποία πλήρωσες

δηλαδή εσύ  πουλάς bitcoins και εγώ σου τα αγοράζω. εσύ τα στέλνεις μια χαρά αλλά εγώ ισχυρίζομαι ότι ποτέ δεν τα έλαβα και κάνω chargeback. μετά άντε να αποδείξεις εσύ ότι όντως τα έστειλες εκεί που πρέπει και ότι αυτό που έστειλες ήταν ψηφιακό νόμισμα που είχε στην κατοχή σου...(να το αποδείξεις σε κάποιους που δεν καταλαβαίνουν από ψηφιακό νόμισμα)

γιαυτό άλλωστε και δεν μπορούν να γίνουν αγοραπωλησίες με paypal
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 20, 2018, 11:07:16 PM
 #39

Από την μέρα που δημιουργήθηκε το app ανακοίνωσε ότι έχει πραγματοποιήσει 10.000 trade.

https://twitter.com/bisq_network/status/998118193356066816

εντυπωσιακό νούμερο και νομίζω μεγάλη ώθηση πήρε το τελευταίο διάστημα μετά την ανακοίνωση για KYC από το localbitcoins. Τον τελευταίο μόνο μήνα όπως λένε έχουν πραγματοποιηθεί στο app τους 1000 συναλλαγές.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
publicdomain (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
May 21, 2018, 06:05:49 PM
 #40

το app είναι καλό έχει όμως 2 βασικά προβλήματα

1) πολύ συχνά τα πράγματα πάνε στραβά και πρέπει να επέμβει ο μεσολαβητής να διορθώσει την κατάσταση (και εσύ στο ενδιάμεσο έχεις ανεβάσει πίεση στο 100!)
2) ακόμα πιο σοβαρό είναι ότι για όλες αυτές τις συναλλαγές δεν υπάρχει η δυνατότητα να έχεις νόμιμα παραστατικά με αποτέλεσμα φορολογικά και νομικά να είσαι εκτεθιμένος ως προς τι αγόρασες και τι πούλησες (δηλ. γιατί έστειλες χρήματα και γιατί έλαβες χρήματα από κάποιον)

τέλος μετά την άνοδο της τιμής του bitcoin είναι λίγο πρόβλημα τα deposits

ΥΓ σε κάποια φάση μου είχε κλειδωθεί μέσα 1,7 BTC αλλά ευτυχώς μου τα ξεκλείδωσε o Manfred!!!
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!