Bitcoin Forum
May 12, 2024, 08:00:46 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Dolandırılma (Bilgisi olanlar akıl verirse sevinirim)  (Read 2326 times)
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

Activity: 523
Merit: 285

View Profile
November 09, 2016, 06:55:25 PM

Bugün lbc'de bir alıcı benden 900 tl karşılığında btc almak istedi. İngilizce konuşuyordu. Ödeme geldi btc'yi gönderdim ancak kısa süre sonra bankadan telefon geldi, konuşma şu şekilde gerçekleşti:

"Hesabınıza gelen 900 tl var, bu parayı bekliyor muydunuz?
"Evet"
"Bu para ne için gönderildi size?"
"Sanal para alıp satıyorum, o sanal paranın karşılığında bu ödeme tarafıma yapıldı"
"Bu ödemede dolandırıcılık var, herhangi bir ürün satıyorsanız lütfen o ürünü karşı tarafa göndermeyin"
"Gönderildi bile, bu iş sistem üzerinde yapılıyor."
"Tamam o zaman biz sizi daha sonra bilgilendireceğiz"

Dekonta baktığımda Tayfun Albayrak ismini gördüm. İnternet bankacılığında dekonta tıklamadan ismi görmediğimiz için gözden kaçırmışım. 120-130 işlem yaptım hiç böyle bir şey olmadığı için böyle bir şeyin olabileceği aklıma gelmedi. Bunun arkasından bir süre sonra kendi şubem aradı, hesap sahibinin şubesinin kendilerine ulaştığını onların da beni arayacaklarını söyledi. Ancak arayan soran olmadı. Sonra hesabıma baktığımda 900 tl'lik işlem için önce 900 tl'lik ardından 100 bin tl'lik bloke koyduklarını gördüm ki TL hesabımda 5200 tl var. Bankayı aradığımda şubeye gelmem gerektiğini söylediler. Yarın gidip halletmeye çalışacağım.

Şimdi sorular:
- 900 tl işlem için neden 100 bin tl'lik bloke?
- Localbitcoins üzerindeki yazışmayı göstermemin bir faydası olur mu?
- Eleman işlem açıklamasına localbitcoins referans numarasını yazmış. Bu bana fayda sağlar mı?
- En can alıcı soru: Bu 900'ü kurtarma şansımız var mı?
1715544046
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715544046
Reply with quote  #2

1715544046
Report to moderator
1715544046
Hero Member
*

Ignore
1715544046
Reply with quote  #2

1715544046
Report to moderator
"You Asked For Change, We Gave You Coins" -- casascius
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715544046
Hero Member
*

Ignore
1715544046
Reply with quote  #2

1715544046
Report to moderator
1715544046
Hero Member
*

Ignore
1715544046
Reply with quote  #2

1715544046
Report to moderator
tezcatcatl
Sr. Member

Activity: 421
Merit: 263

View Profile
November 09, 2016, 06:59:38 PM

Beni de bu şekilde dolandırmaya kalktılar localbitcoinste.

375 EUR'luk BTC aldı, başkasının paypal'ı ile ödeme yaptı.
Ardından PayPal üzerinden Dispute açtı.

- Tüm konuşma geçmişimiz text dosyası olarak
- Locabitcoins sitesi üzerindeki mesajlaşma ekranı, tüm mesajları gösterecek şekilde screen shotlar
- BTC'nin gönderildiğine dair hesap hareketleri screen shotu
- Hesap hareketlerinin CSV çıktısı (ona yolladığım BTC'yi highlight ettim)
- Özellikle konuşmamızdaki benim "BTC'leri teslim aldığını onaylıyor musun?" sorum ve onun "Evet" cevabının olduğu bölüm.

Bunların hepsini bir dosya yaparak PayPal'a yolladım. Dosyayı benim lehime kapattılar, oturdu oturduğu yerde.

Aynısını yapmanı tavsiye ederim. Toplayabildiğin kadar delil toplayıp götür.
cakir
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1000

★ BitClave ICO: 15/09/17 ★

View Profile WWW
November 09, 2016, 07:00:08 PM

localbitcoins'te supporta bir an önce yaz, eğer tamam parayı aldım gibi bir işlemi onaylamadıysan orada.
localbitcoins escrow olduğu için sen onaylamadan bitcoini karşıya göndermez.
eğer hala oradan btcleri çekmediyse ve onayı verdiysen supporttan ulaş bir an önce lb'ye, işlemi iptal edip kullanıcıyı banlasınlar paranı geri alırsın

gelen nakiti de iade ettirir blokeyi kaldırırsın.

,'#██+:                 
              ,█████████████'             
            +██████████████████           
          ;██████████████████████         
         ███████:         .███████`       
        ██████               ;█████'      
      `█████                   #████#     
      ████+                     `████+    
     ████:                        ████,   
    ████:    .#              █     ████   
   ;███+     ██             ███     ████  
   ████     ███'            ███.    '███, 
  +███     #████           ,████     ████ 
  ████     █████ .+██████: █████+    `███.
 ,███     ███████████████████████     ████
 ████     ███████████████████████'    :███
 ███:    +████████████████████████     ███`
 ███     █████████████████████████`    ███+
,███     ██████████████████████████    #███
'███    '██████████████████████████    ;███
#███    ███████████████████████████    ,███
████    ███████████████████████████.   .███
████    ███████████████████████████'   .███
+███    ███████████████████████████+   :███
:███    ███████████████████████████'   +███
 ███    ███████████████████████████.   ███#
 ███.   #██████████████████████████    ███,
 ████    █████████████████████████+   `███
 '███    '████████████████████████    ████
  ███;    ███████████████████████     ███;
  ████     #████████████████████     ████ 
   ███#     .██████████████████     `███+ 
   ████`      ;██████████████       ████  
    ████         '███████#.        ████.  
    .████                         █████   
     '████                       █████    
      #████'                    █████     
       +█████`                ██████      
        ,██████:           `███████       
          ████████#;,..:+████████.        
           ,███████████████████+          
             .███████████████;            
                `+███████#,               
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

View Profile
November 09, 2016, 07:02:06 PM

localbitcoins'te supporta bir an önce yaz, eğer tamam parayı aldım gibi bir işlemi onaylamadıysan orada.
localbitcoins escrow olduğu için sen onaylamadan bitcoini karşıya göndermez.
eğer hala oradan btcleri çekmediyse ve onayı verdiysen supporttan ulaş bir an önce lb'ye, işlemi iptal edip kullanıcıyı banlasınlar paranı geri alırsın

gelen nakiti de iade ettirir blokeyi kaldırırsın.

Banka arar aramaz support'a yazdım. Cevap olarak hesabın bloklandığı ancak o arada btc'nin başka cüzdana gönderildiği söylendi.
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

View Profile
November 09, 2016, 07:05:04 PM

Beni de bu şekilde dolandırmaya kalktılar localbitcoinste.

375 EUR'luk BTC aldı, başkasının paypal'ı ile ödeme yaptı.
Ardından PayPal üzerinden Dispute açtı.

- Tüm konuşma geçmişimiz text dosyası olarak
- Locabitcoins sitesi üzerindeki mesajlaşma ekranı, tüm mesajları gösterecek şekilde screen shotlar
- BTC'nin gönderildiğine dair hesap hareketleri screen shotu
- Hesap hareketlerinin CSV çıktısı (ona yolladığım BTC'yi highlight ettim)
- Özellikle konuşmamızdaki benim "BTC'leri teslim aldığını onaylıyor musun?" sorum ve onun "Evet" cevabının olduğu bölüm.

Bunların hepsini bir dosya yaparak PayPal'a yolladım. Dosyayı benim lehime kapattılar, oturdu oturduğu yerde.

Aynısını yapmanı tavsiye ederim. Toplayabildiğin kadar delil toplayıp götür.

Ben de şu an LBC yazışmasının çıktısını aldım. Zaten burada Bitcoin released diye açıklama var. Trade kapanmış yani. Oradaki referans numarasının dekontta olması işime yarar diye umuyorum. Hesap hareketleri zaten bankada mevcut. Burada en önemli problem Paypal'dekilerin bitcoin dene varlıktan haberdar olmaları. Burada kime neyi nasıl anlatacağız orası tam anlamıyla bir muamma...
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
November 09, 2016, 07:27:39 PM

local bitcoins bitcoinleri adama göndermişse, işin zor gözüküyor.
bizim bankaların  bitcoini doğru dürüst duyduğunu zannetmiyorum.
geçmiş olsun
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

View Profile
November 10, 2016, 02:49:17 PM

Bugün bankaya gittim savcılığa suç duyurusunda bulunmamı söylediler. Yaptım savcılığa, bankaya savcılığın verdiği evrakı teslim ettim. Öğleden sonra banka merkezden beni aradılar, iade etme konusunda düşünceniz nedir, dedi vatandaş. Dedim "benim pazartesi çocuğum olacak o hesap bana lazım lanet olsun iade edelim". Blokeyi kaldırdı 900'ü kuzu kuzu gönderdim geri. Hayatımda bir şeyin bu kadar zoruma gittiğini pek az hatırlıyorum. Suç duyurumun peşindeyim ama. Savcılık mahkemeye taşırsa peşini bırakmayacağım. Gerizekalının biri hesabına sahip çıkamadığı için benim 900 liram gitti. Kazandığımızın yanında oldukça küçük bir rakam ama yine de çok zoruma gitti.

Özetle tanımadığınız bir kişiyle işlem yapıyorsanız mutlaka kimlik isteyin. Vermeyenle iş yapmayın. Müşteri sayınız azalabilir ama en azından başınız belaya girmez. Hayatında benim gibi temiz kağıdı almak dışında adliyeye gitmeyen bir tipseniz çok kötü oluyor.

Ben de yaza kadar bu işlere ara verdim. Şimdi borsayı değil kızımın gelişimini izleme zamanı... Herkese hayırlı işler...
mstfprcn
Hero Member

Activity: 700
Merit: 553

View Profile
November 10, 2016, 02:58:57 PM

çok geçmiş olsun hocam, doğacak çocuğunuz içinde şimdiden tebrik ederim,allah şansını bahtını açık etsin.
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

View Profile
November 10, 2016, 03:03:15 PM

çok geçmiş olsun hocam, doğacak çocuğunuz içinde şimdiden tebrik ederim,allah şansını bahtını açık etsin.

Teşekkür ederim. Yazalım buraya ki insanlar biraz daha bilinçlensin, bir kişinin canının yanmasını dahi engellersem kâr sayarım...
KartalGrup
Full Member

Activity: 191
Merit: 101

View Profile WWW
November 10, 2016, 03:47:15 PM

senden btc alacak gibi konuşup hesap numaranı alıyor. daha sonra başka forumlarda veya sahibinden.com da  2.el bir eşyayı değerinin çok altında bir fiyat koyup müşteri buluyor. o müşteriye senin hesap numaranı ve ismini veriyor. senin referansların varsa onları gösterip güven sağlıyor parayı senin hesabına attırıyor. sonra sana parayı gönderdim diyip btc yi alıyor. hiç adı soyadı geçmeden hesabını kullanmadan dolandırıyor.   genelde bunu yapan bir kişi var. donanımhaber.com a konuları mevcut kullandığı telefon numaraları da var.  geçmiş olsun.

1oZANGqb96jhKjTGVWFZsyALCeRw5mpZQ
35jahWAD4MupYdmVQFQtVMbfmSrBB78qt9
1ASszmsG61s1AEbqpayGmERoAqst5oiu4u
KartalGrup
Full Member

Activity: 191
Merit: 101

View Profile WWW
November 10, 2016, 03:54:40 PM

konusunu da buldum : https://forum.donanimhaber.com/m_114821970/tm.htm
karektersiz annesi kötü bir insan. çok yavşaktır. ağzı çok laf yapar. genelde polisim diye kandırır. kandıramazsa söver telefonu kapatır.seni dolandıran kişi yüzde 90 bu kişi. okadar büyük bir o. çocuğu

1oZANGqb96jhKjTGVWFZsyALCeRw5mpZQ
35jahWAD4MupYdmVQFQtVMbfmSrBB78qt9
1ASszmsG61s1AEbqpayGmERoAqst5oiu4u
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

View Profile
November 10, 2016, 04:17:09 PM

Buradaki durumun bu olduğunu düşünmüyorum. Olabilir de tabii bilmiyorum. Ama eğer böyle olsa dolandırılan diğer vatandaşın ürünü bekleme süreci olur. Ürün eline geçmeyince bloke koydurur. Burada ödeme yapılır yapılmaz birkaç dakika içinde arandım ben. O yüzden o tarz bir tezgah olduğunu düşünmüyorum.

He şunu da belirtmeden edemeyeceğim. Dolandırıldığını iddia eden T. A.'nın da bu işi tezgahlamış olma ihtimali var. Ama 900 tl için bu zahmete gireceğini düşünmüyorum. Bunu en fazla bir kez yapabilir çünkü.

Ama salaklığın büyüğü bende kabul etmeliyim. Referans numarasını görünce hemen bıraktım btc'leri. Mübarek baksana dekonta. Adam İngilizce konuşuyor isim Türk Smiley

Neyse özetle tekrar söylüyorum. Kimlik görüntüsü almadan işlem yapmayın.
kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1000

View Profile
November 10, 2016, 04:46:09 PM

Buradaki durumun bu olduğunu düşünmüyorum. Olabilir de tabii bilmiyorum. Ama eğer böyle olsa dolandırılan diğer vatandaşın ürünü bekleme süreci olur. Ürün eline geçmeyince bloke koydurur. Burada ödeme yapılır yapılmaz birkaç dakika içinde arandım ben. O yüzden o tarz bir tezgah olduğunu düşünmüyorum.

He şunu da belirtmeden edemeyeceğim. Dolandırıldığını iddia eden T. A.'nın da bu işi tezgahlamış olma ihtimali var. Ama 900 tl için bu zahmete gireceğini düşünmüyorum. Bunu en fazla bir kez yapabilir çünkü.

Ama salaklığın büyüğü bende kabul etmeliyim. Referans numarasını görünce hemen bıraktım btc'leri. Mübarek baksana dekonta. Adam İngilizce konuşuyor isim Türk Smiley

Çok geçmiş olsun az çok değil 1 kuruşu bile dolandırmaya kalksalar bide böyle tezgah kurup iş yaptıklarında insanın zoruna gider bilirim belkide o 900 tl ile çocuğuna güzel bir yatak yada güzel bir bebek arabası alabilirdin.O şerefsiz inşallah o parayı yemeğe kalkarken başına bin nusubet gelir perişan olur. Bir hafta sonra çocuğum olacak lafını duyunca sizden inanın yarım saattir sövüyorum o ite inşallah bulursunuz ve güzel bir dayak atabilme imkanınız olur gelebilirsem bende bir kaç odun kırmak isterim onun sırtında.
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

View Profile
November 10, 2016, 06:31:36 PM

Çok geçmiş olsun az çok değil 1 kuruşu bile dolandırmaya kalksalar bide böyle tezgah kurup iş yaptıklarında insanın zoruna gider bilirim belkide o 900 tl ile çocuğuna güzel bir yatak yada güzel bir bebek arabası alabilirdin.O şerefsiz inşallah o parayı yemeğe kalkarken başına bin nusubet gelir perişan olur. Bir hafta sonra çocuğum olacak lafını duyunca sizden inanın yarım saattir sövüyorum o ite inşallah bulursunuz ve güzel bir dayak atabilme imkanınız olur gelebilirsem bende bir kaç odun kırmak isterim onun sırtında.

İlk başta çok zoruma gitti ve kızdım gerçekten ama düşününce belki de iyi oldu. Biraz mola vermek için bahane oldu, son birkaç aydır bununla yatıp bununla kalkıyorum. Beynimin çok yıprandığını fark ettim. Çocuğumu taşıyan eşimi bile ihmal ettim farkında olmadan. Yalan yok iyi de kazandım ama hiçbir meblağ kafa huzurunun yerini tutmuyor. Bugün 900 kaptırdım belki ama huzurlu bir akşam geçirdim Wink Bundan değerlisi de yok Wink
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
November 10, 2016, 10:23:59 PM

öncelikle allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin, vatana millete bağlı bir birey olsun, bahtı açık olsun. sizi de tebrik ederim.
gelelim olaya gönül ister ki hepimizin şehrinde en az 1 - 2 (kendimiz dışında) kişi aktif alım satım yapıyor olsa da onlar aracılığıyla direk elden gidip bozabilsek veya alabilsek BTC umarım gelişen türkiye'de BTC konusunda önde yeralacaktır. ben 2 yıldır bu işin içindeyim. 2015 - 2016 arasında 1 yıl ara verdim. ama döndüğümde xmr dump'ı bana 4 kat, unuttuğum BTCler ise 2,5 kat kazandırmıştı. bu büyüyen bir ekonomik sektör. ileride böyle şrefsiz tiplerin aramızda barınamadığı güzel bir trade alanımız olacağına benim inancım sonsuz. tekrar geçmiş olsun hocam.

For rent...
MesutCan
Hero Member

Activity: 714
Merit: 503

www.mesutcandemir.com.tr

View Profile
November 11, 2016, 02:23:19 PM

Localbitcoins kullanmıyorum deyince sektöre yeni başladığımda bana gülmüşlerdi.Bu tip olaylar bu lb'de sürekli oluyor
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

View Profile
November 11, 2016, 07:25:29 PM

Localbitcoins kullanmıyorum deyince sektöre yeni başladığımda bana gülmüşlerdi.Bu tip olaylar bu lb'de sürekli oluyor

120-130 işlem yaptım hiç böyle bir şey denk gelmedi. Bazı protrader'lar bu konuda oldukça katılar ve para gönderen hesap sahibinin kimlik görüntüsü vs olmadan kesinlikle işlem yapmıyorlar. Neden bu kadar katı olduklarını şimdi anlıyor ve onlara hak veriyorum. Bu konuda LBC'nin bence en ufak bir hatası yok. BTC'nin güvenle karşıya aktarılması için son derece işler bir sistem. Burada sorumluluk yüzde 100 bende...
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
November 16, 2016, 06:04:20 AM

Ödeme işlemi havale / eft olarak mı yapıldı. Banka bu paraya nasıl el koyabiliyor hesabınızı donduruyor aklım almıyor. Bankaların böyle şeylerde bir güven tahsis etmesi gerekmiyor mu.   
igotek
Hero Member

Activity: 2058
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
November 17, 2016, 03:06:36 PM

Hesabınıza para geldiğinde bu paranın hesabınıza geçmesini kabul ettiğinizde bu parayı sizden hiçkimse geri alamaz ve hesabınıza bloke koyamaz.

Böyle bir durum olduğunda bankaya hesabınızdaki blokenin kaldırılmasını aksi takdirde savcılığa banka hakkında suç duyurusunda bulunacağınızı söylemeniz gerekirdi.

Parayı gönderen kişinin eğer hesabına illegal bir şekilde girilerek işlem yapılmış ise bu karşı tarafın problemidir. Savcılığa gider suç bildiriminde bulunur ve dava sonucuna göre işlem yapılır ki bu uzun yıllar sürer ve sizden hiçbir şekilde o parayı alamazlar.

Benim başıma geldi hesabımdan para çekildi karşı tarafa bloke konulmadı bile. savcılıkta dava 7 yıl sürdü. sonuc koca bi sıfır adam kartını baskasına verdıgını ıddıa ettı o adamda zaten baska bir suçtan hapiste.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
November 17, 2016, 03:15:36 PM

Geçmiş olsun btcturkun kapanması çok sorunlara yol açtı şahsen ben bile burada sadece güvenilir tanıdık kullanıcılarla işlem yapıyorum.
Peşini bırakmayın elbet bi sonuç çıkar.
twn
Legendary
*

Activity: 1204
Merit: 1011

View Profile
November 17, 2016, 07:25:53 PM

Bu banka bloke koyma isini nasıl yapıyorlar anlamıyorum. Bankada havale yapın gise gorevlisi yanlıs birine gondersin o parayı karsı taraftan izin almadan geri Cekemez. Bakın siz demiyorum bankacı hata yapsa yine cekemez.
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

View Profile
November 17, 2016, 08:42:57 PM

Bu banka bloke koyma isini nasıl yapıyorlar anlamıyorum. Bankada havale yapın gise gorevlisi yanlıs birine gondersin o parayı karsı taraftan izin almadan geri Cekemez. Bakın siz demiyorum bankacı hata yapsa yine cekemez.

Zaten geri çekmiyor. O miktarın hareketini engelliyor. Ben de iade etmek istediğimde "siz yapın" dedim biz yapamayız dediler. Blokeyi kaldırdı telefonu bile kapatmıyor adam ben işlemi tamamlayana kadar Smiley hukuki boyutu ne olacak bilmiyorum ama çok pozitif değilim bu konuda...
MesutCan
Hero Member

Activity: 714
Merit: 503

www.mesutcandemir.com.tr

View Profile
November 17, 2016, 08:44:53 PM

Zaten geri çekmiyor. O miktarın hareketini engelliyor. Ben de iade etmek istediğimde "siz yapın" dedim biz yapamayız dediler. Blokeyi kaldırdı telefonu bile kapatmıyor adam ben işlemi tamamlayana kadar Smiley hukuki boyutu ne olacak bilmiyorum ama çok pozitif değilim bu konuda...

Hangi banka bu bizde kullanmayı bırakalım
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
November 18, 2016, 11:34:21 AM

Hangi banka bu bizde kullanmayı bırakalım
aynen ben de bunu yazacaktım yeni mesajları okurken. banka ismini paylaşırsanız ben de kullanmayı bırakıcam. kullanmıyorsam da iş yapmicam o banka ile. karşı tarafın hatasını sizden çıkarması çok yanlış! hele bir de 900tl için.
benim çalıştığım sektörde personel hatasından şirketimiz 2000€ civarı cezalar ödemek zorunda kalıyor sahtecilik yüzünden. ve hiç bir zaman personele bile ödetmiyor bu patrayı. koskoca bankanın 900tl için müşteri kaybetmemesi lazım!

For rent...
computeus
Full Member

Activity: 214
Merit: 100

View Profile
November 18, 2016, 11:56:07 AM

İşbankası.
gvnsrbtc (OP)
Sr. Member

View Profile
November 18, 2016, 05:56:32 PM

İşbankası.

Doğrudur İşbankası. Ben ödemeyi enpara'ya istemiştim eft ücretini de kesebilirsiniz diyerek. İşbankası diye diretmişti, böyle bir durum olacağını öngöremedim.
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: