Bitcoin Forum
June 26, 2024, 08:48:06 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »  All
  Print  
Author Topic: Sistem pt LTC mining  (Read 9501 times)
mvoicu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 16
Merit: 0



View Profile WWW
April 11, 2013, 08:34:10 AM
 #41

Cool!


Rammy, esti in Bucuresti? Si eu ma pregatesc sa contruiesc ceva asemanator. Poate ne sincronizam si negociem cu DC un pret mai bun.


Mi-am mai facut din teme aseara si revin , sfaturi si opinii , Philips si Cyrus  Grin

Placa video :
http://www.dc-shop.ro/placi-video/placa-video-msi-radeon-hd7950-3gb-ddr5-384bit-pcie-l/

1289 RON

Placa de baza :
http://www.dc-shop.ro/cauta/Placa+de+baza+AsRocK+H77PRO4-M+Socket+1155/1/1

335 RON

Procesor:
http://www.dc-shop.ro/cauta/Intel+Celeron+Dual-Core+G550+2.6GHz+Socket+1155+Bo/1/1

179 RON

Memorie :
2 X http://www.dc-shop.ro/memorii/memorie-exceleram-4gb-ddr3-1333mhz-1.5v-l/

160 RON

Sursa :
http://www.dc-shop.ro/surse/sursa-nox-urano-tx-850w-l/

360 RON

Intrebari:

1. Sursa tine si 2 GPU sau chiar 3?
2. E nevoie sa-mi iau riser cand am doar 1 GPU ?
3. As vrea sa-mi recomandati o carcasa pana in 200 RON , chiar am nevoie de una


PS : Philips, ai primit PM-ul meu ?
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
April 11, 2013, 08:49:42 AM
Last edit: April 12, 2013, 04:06:40 PM by philips
 #42

Am o intrebare, pentru cei care au citit mai mult, eventual si testat, despre risere.

Se spunea aici ca nu se recomanda mai mult de 2 placi pe risere?
Adica daca am 3 direct pe placa, si 2 pe risere, din acelea fara alimentare, x16 -> x16, sunt sanse sa fie OK?

Treaba vine cam asa:
Procesoarele placilor video (deci GPU-urile in sine) sunt alimentate extern prin acele cabluri/conectoare masive PCI Express cu 6 sau 8 pini.
Nici o problema pana aici, daca ai o sursa sau surse suficient de puternice poti pune si 6 placi video fara probleme. Mai mult de atat personal nu am testat.


Memoriile de pe placa video in schimb (si probabil ventilatoarele) sunt alimentate intern prin sloturile PCI care suporta doar 75W, iar in final tot curentul este absorbit prin conectorul ATX.
In momentul in care consumul prin sloturile PCI creste prea mult conectorul ATX devine suprasolicitat si se incinge/arde. (cablurile galbene)



In minatul BTC memoria nu este folosita intensiv, deci nu este o problema. (cel putin pana la 6 placi video)

In minatul LTC memoria este folosita intensiv, se face overclocking uneori overvolting iar consumul prin sloturile PCI devine extrem, ducand la suprasolicitarea/arderea conectorului ATX de regula, dar se pot arde si traseele invecinate.
Nu folositi mai mult de trei placi video fara sa luati masuri preventive (vezi mai jos).

O solutie este folosirea riserelor alimentate care preiau din sarcina conectorului ATX.


O alta solutie este (daca dispui de un conector PCI liber) PCI Power Boost care are rolul deasemenea de a menaja conectorul ATX:






http://www.techpowerup.com/136908/EVGA-Intros-Power-Boost-Gadget-to-Improve-PCI-E-Power-Stability.html

Deci nu conteaza cate placi sunt pe risere si cate sunt direct pe placa de baza, conteaza cate sunt si cat consuma in total...bine......puteam sa spun asta de la bun inceput dar am baut o cafea si aveam chef de vorba.
alexyno
Member
**
Offline Offline

Activity: 84
Merit: 10


View Profile
April 11, 2013, 09:21:26 AM
 #43

Daca va axati doar pe Mining de ce nu cautati placi HD 5970 ? Au cca 700 MH/s si sunt mai ieftine decat 7950 care au vreo 600 MH/s Desigur... se gasesc pe piata SH

Alt aspect... foarte important este numarul de shader-uri

O placa f buna la jocuri nu este neaparat f buna la mining.

placi f rapide pe mining: 5970, 6990, 7970, 7990....

preturile ptr 5970 (~700 MH/s stock) incep cu 150 lire pe ebay.co.uk

Fiind vorba de componente electronice, cele SH se comporta la fel de bine ca cele NOI, dar la o fractie din pret.

:-)



philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
April 11, 2013, 09:37:41 AM
 #44

5870 si 5970 au fost reginele Smiley Am si acum niste 5870 care ma slujesc foarte bine.
Dar...sunt vechi si omorate, se incalzesc rau si consuma mult.
Un 7970 face cam la fel de mult (710) dar la un consum mai mic si temperaturi suportabile. Iar 7950 nu sunt rele de loc si ele.

Daca nu m-ar interesa consumul de curent si temperaturile n-ar fi totusi o idee rea sa caut niste 5970 ieftine pe Ebay.
rammy2k2 (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
April 11, 2013, 09:42:54 AM
 #45

philips, ai citit ultima configuratie care am postat-o ?  Grin astept un review din partea ta
mvoicu , da, sunt din bucuresti, eu sapt viitoare as vrea sa le cumpar
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
April 11, 2013, 10:13:58 AM
 #46

Mi-am mai facut din teme aseara si revin , sfaturi si opinii , Philips si Cyrus  Grin

Placa video :
http://www.dc-shop.ro/placi-video/placa-video-msi-radeon-hd7950-3gb-ddr5-384bit-pcie-l/

1289 RON

Placa de baza :
http://www.dc-shop.ro/cauta/Placa+de+baza+AsRocK+H77PRO4-M+Socket+1155/1/1

335 RON

Procesor:
http://www.dc-shop.ro/cauta/Intel+Celeron+Dual-Core+G550+2.6GHz+Socket+1155+Bo/1/1

179 RON

Memorie :
2 X http://www.dc-shop.ro/memorii/memorie-exceleram-4gb-ddr3-1333mhz-1.5v-l/

160 RON

Sursa :
http://www.dc-shop.ro/surse/sursa-nox-urano-tx-850w-l/

360 RON

Intrebari:

1. Sursa tine si 2 GPU sau chiar 3?
2. E nevoie sa-mi iau riser cand am doar 1 GPU ?
3. As vrea sa-mi recomandati o carcasa pana in 200 RON , chiar am nevoie de una


PS : Philips, ai primit PM-ul meu ?

Eu zic ca e bine. Asigura-te ca procesorul e compatibil cu placa de baza, Intel mie nu-mi spune nimic.

Sursa tine 3 placi video, da.
O placa - doua merg si fara risere. Pune-le indepartate daca iei doua.
Carcasa (pentru mining) totusi nu recomand, habar n-ai cat de mult se incalzesc Smiley
N-am primit PM  Huh
rammy2k2 (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
April 11, 2013, 10:37:06 AM
 #47

din pacate carcasa e un must have .. nu am de ales ..

http://www.dc-shop.ro/carcase/carcasa-antec-three-hundred-l/
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3808
Merit: 3012



View Profile
April 11, 2013, 10:38:37 AM
 #48

E ok config-ul tau. Din cate am inteles stiu ca nu este o optiune in a nu avea carcasa Cheesy.
Deci cea mai ieftina cu numarul maxim de ventilatoare (si spatioasa), poate fi si sh. Apoi... nu-ti ramane decat sa te chinui sa gasesti felul optim in care sa le asezi si sa te rogi sa nu se supraincalzeasca.

pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
April 11, 2013, 10:50:35 AM
 #49

@philips: daca am inteles bine, a folosi pciex extendere fara alimentare suplimentara sau a tine placa direct in slot e tot aia?
Ma gandeam eu ca ar fi ciudat ca rezistenta aditionala a extenderului sa influenteze in asa hal incarcarea sursei si a placii de baza.

Bun, acum din experienta ta, ca ziceai ca ai incercat LTC mining si se incalzea conectorul ATX.
Poti sa zici ce config. avea sistemul acela?

Nu mi-e clar cate placi sau cat consum pot pune pe o singura placa de baza, minand LTC, fara a pune in periocol placa de baza sau sursa.
In poza cu conectorul ars, poate tipul folosea o sursa subdimensionata, eventual si no-name, ceea ce a dus la incalzirea excesiva a conectorului atx.
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
April 11, 2013, 11:04:34 AM
 #50

LE: Se pare ca pe o placa de baza, am alimentare suplimentara pentru pciex( deasupra primului slot pciex )
Asta ar insemna ca, conectorul ATX ar fi mai putin solicitat daca voi folosi alimentarea auxiliara pentru pciex.
Pe BTC, cu 5 placi pe aceasta placa, nu am avut pana acum probleme, dar o sa testez si la mana sa vad daca e incalzit conectorul ATX.

Vorbesc despre aceasta placa de baza:
http://tbreak.com/tech/files/IMG_0691-21.jpg

philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
April 11, 2013, 11:17:46 AM
Last edit: April 11, 2013, 11:29:35 AM by philips
 #51

@philips: daca am inteles bine, a folosi pciex extendere fara alimentare suplimentara sau a tine placa direct in slot e tot aia?
Ma gandeam eu ca ar fi ciudat ca rezistenta aditionala a extenderului sa influenteze in asa hal incarcarea sursei si a placii de baza.

Bun, acum din experienta ta, ca ziceai ca ai incercat LTC mining si se incalzea conectorul ATX.
Poti sa zici ce config. avea sistemul acela?

Nu mi-e clar cate placi sau cat consum pot pune pe o singura placa de baza, minand LTC, fara a pune in periocol placa de baza sau sursa.
In poza cu conectorul ars, poate tipul folosea o sursa subdimensionata, eventual si no-name, ceea ce a dus la incalzirea excesiva a conectorului atx.

Extenderele te ajuta sa plasezi placile mai departe unele de altele pentru o racire mai buna. In rest e acelasi lucru si placile se comporta la fel.
Poti (cum ai zis tu) sa pui unele direct pe placa de baza si unele prin extendere daca ai o racire adecvata.

Am incercat LTC (fara extendere alimentate) pe un rig cu 6 GPU-uri, deci peste limita.

Daca minezi LTC poti pune 3 placi video fara extendere alimentate.
Incepand de la 4 placi in sus (LTC) devine riscant.
Nu are importanta calitatea sursei, chiar daca sursa ar rezista, de regula conectoarele si traseele de pe placa de baza nu sunt concepute pentru asemenea consum.
De acea exista si conectorul suplimentar pentru CPU.

EDIT: Da, unele placi de baza mai socotite au o mufa de alimentare suplimentara pentru PCI. (de regula am vazut cu un molex)



Iar unii au alte idei ca sa menajeze conectorul ATX Smiley :





Pentru placa ta (cu atatea sloturi PCI) era si normal. (tare placa Smiley  )
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
April 11, 2013, 11:36:21 AM
 #52

Pe placa MSI( cea cu 8 pciex ) tin 5 GPU, 2 pe placa, si 3 prin extendere, dar nu am verificat niciodata conectorul ATX, sper sa nu se fi sudat acolo Smiley Am vazut ca merg si asa, drept urmare nu am folosit alimentarea auxiliara pentru pciex.

Nu am incercat LTC deloc pana acum, oricum o sa fiu atent la solicitarea conectorului de pciex.
E bine ca s-a lamurit si aceasta necunoscuta pentru mine.

Mersi.
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
April 11, 2013, 11:42:08 AM
 #53

In functie de cat de sus ai setat memoria, pentru minatul BTC nu o sa ai probleme. Eu o tin la 150 Mhz si la 6 GPU-uri pe rig merg de peste un an fara probleme.

Nu stiu cum sa-ti zic, dar te doare mintea cu placa aia a ta cu 8 sloturi. Cat ai dat pe ea?
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
April 11, 2013, 12:05:42 PM
 #54

In functie de cat de sus ai setat memoria, pentru minatul BTC nu o sa ai probleme. Eu o tin la 150 Mhz si la 6 GPU-uri pe rig merg de peste un an fara probleme.

Nu stiu cum sa-ti zic, dar te doare mintea cu placa aia a ta cu 8 sloturi. Cat ai dat pe ea?

O am din toamna trecuta, cand mi-am facut al 2-lea sistem.
Cred ca am dat cam 700ron cu tot cu transport, de la o firma din Buc., venise la schimb pe garantie pt. o alta placa, si de asta n-am avut pachetul complet la ea ... adica am avut cutia, placa si tablitza aia, fara alte cabluri, cd, manual etc, ce-o mai fi fost in pachetul standard.
La vremea aceea era cam 1600-1800ron noua, si pe newegg.com era cam 400usd.

Am fost fortat sa imi fac si eu o carcasa din lemne, ca nu incapea placa de baza in carcasa, ea fiind XL-ATX.
A fost una pe forum acum o saptamana care s-a vandut la un pret de te doare mintea, adica placa + i7 Sandy + 8GB la 1600ron!!!

Mai gasesti modele cu multe pciex x16, dar pe socket 1366 la 600-800ron SH, MSI-ul e pe 1155, dar chipset vechi - P67.

Ultima mea achizitie e un MSI Z77 MPower, nimic deosebit, dar am luat-o ca pt. mine, mi-a placut culoarea si ca are wireless Smiley)
http://www.saturntech.co.za/images/MSI%20Z77MPOWER.jpg

Pe asta vreau sa inghesui 3 placi intr-un Antec P280, placi subvoltate ca sa nu faca galagie mare, si de asta am fugit de coolere turbo:)
Am luat urmatoarele placi:
- 7970 + AC = tri-slot
- MSI 7870 Hawk - foarte interesanta placa
- 6970 + AC = tri-slot

Cred ca 6970 il dau cum imi ajunge ... nici nu stiu de ce am mai luat-0, cred ca defapt pt. cooler
astepppp3
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
April 12, 2013, 03:34:30 PM
 #55

thx!
Zubilica
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
April 12, 2013, 06:04:18 PM
 #56

Stifi cumva pe undeva 7970 ieftine ?
ionelx
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
April 12, 2013, 06:40:10 PM
 #57

salutare tuturor
ionelx
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
April 12, 2013, 07:07:26 PM
 #58

Sint nou in ale mineritului si as vrea sa mineresc ltc am un sistem bunicel zic eu cu o placa video Sapphire AMD Radeon HD 7770 Vapor-X, 1024MB, GDDR5, 128bit, imi spuneti cum procedez la ce pool sa ma inregistrez cu ce soft etc
rammy2k2 (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
April 12, 2013, 07:30:21 PM
 #59

Sint nou in ale mineritului si as vrea sa mineresc ltc am un sistem bunicel zic eu cu o placa video Sapphire AMD Radeon HD 7770 Vapor-X, 1024MB, GDDR5, 128bit, imi spuneti cum procedez la ce pool sa ma inregistrez cu ce soft etc

ionele .. de ce nu-ti faci topic ? .. e asa greu ? nu vezi ca aici e vb de altceva ?
alexyno
Member
**
Offline Offline

Activity: 84
Merit: 10


View Profile
April 12, 2013, 08:34:09 PM
 #60

Ionelx, placa ta video este la categoria ~200 khash  ptr LTC. Nu o sa ai rezultate fenomenale, dar este suficeint de puternica sa te faca sa ai "microbul".

 Cum spunea si colegul... de ce nu faci un topic separat?
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!