Bitcoin Forum
April 25, 2024, 03:24:30 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Romanian LTC Mining Pool Development  (Read 2321 times)
hamstorg (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0



View Profile
April 12, 2013, 06:05:30 AM
 #1

Domniilor, cred ca un astfel de proiect imi(ne) va permite expandarea cunostiintelor in ceea ce priveste cryptovaluta si va intemeia si mai mult ideologia unei valute descentralizate. M-am hotarat sa creez un server dedicat p2pool alaturi de ajutorul vostru, pentru a pune bazele al acestei comunitati, si nu numai! Sa aratam ca si Romania poate(oriunde ne-am afla in momentul de fata) sa mineze la fel de bine ca si restul lumii!

Dupa discutiile avute pe canalul de mirc #btc-romania to do list-ul arata asa dpdv useriilor:

1.Desemnarea unui moderator care este dispus sa petreaca N timp necesar pentru a mentine forum-ul.
2.Adaugarea unui model de navigare usor(Childboards) pentru diferite thread-uri eventuale tutoriale care faciliteaza la nevoile noiilor veniti si utilizatorilor curenti.(se rezolva odata ce se desemneaza un mod.)
3.A introduce bot(i) pe canalul #btc-romania , care prezinta valuta curenta si alte informatii, m-am gandit ca putem face si trivia(pe BTC/LTC Cheesy) in forma de donatie. Un fel del stimulus pentru useri noi veniti sa se implice si sa invete(e doar o idee).
4.Crearea unui Mining Pool dedicat Romaniei ( aici incerc sa intervin eu).


Am creat un spec pentru un posibil server p2pool pentru minat LTC(pare sa fie mai profitabil si nu este inca saturat de FPGA-uri si ASIC-uri.)

Processor : Intel Core i5-3350P Quad Core Processor 3.10GHz S1155 6MB
Motherboard : MSI Z77A-G43 Intel Z77 Socket 1155
RAM : Corsair 16GB (2 x 8GB) Memory RAM DDR3 Vengeance 1600MHz 240-pin DIMM CL10
HDD : Seagate Barracuda 1TB Serial ATA-600 3.5" Internal Hard Drive 7200rpm 64MB 6GB/s
PSU : Corsair Enthusiast Series TX850 V2 850W Internal ATX / EPS PSU Active PFC
Open Case : Aerocool Strike-X Air Open Frame PC Case

Inca nu am dat comanda, astept pareri, legat de performante, daca este indeajuns de performant sa duca un mining pool, sau daca pot opta la ceva mai ieftin performance/value. Momentan cred ca este indeajuns 1 TB, se poate adauga dupa in caz de ceva.

Sunt curios de opiniile voastre in ceea ce priveste setup-ul.

Cam atat pe moment. Sa speram ca progresam.

Astepti pareri!
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
ZeRo103
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
April 12, 2013, 02:48:39 PM
 #2

Si eu tot asta am zis in doar mai putine cuvinte. Eu am acasa servere comerciale (Dell PowerEdge 2850 Server for Business) cu care sunt gata sa fac aici in USA     numai cineva trebuie sa ajute cu facutu pe partea de scipting. AM primit ieri un link(in topiculdeschis de mine) la un VMware image cu un pool gata facut, da nu stiu cate incredere puteam avea in cine a facut serveru. Daca te pricepi si eu asta as vrea facem al tau in Ro si al meu in USA.

Pe termen lung ma gandesc sa facem un coin, noah daca cineva ma poate ajuta cu asta am niste idei pt cwe trebuie facut ca successul e 50% garantat.

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
hamstorg (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0



View Profile
April 13, 2013, 07:11:30 AM
 #3

Il rog pe Cyrus, sa inchida acest thread, deoarece este obsolete!. Smiley

Thread closed!.
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
April 15, 2013, 10:46:31 PM
 #4

1.Desemnarea unui moderator care este dispus sa petreaca N timp necesar pentru a mentine forum-ul.
2.Adaugarea unui model de navigare usor(Childboards) pentru diferite thread-uri eventuale tutoriale care faciliteaza la nevoile noiilor veniti si utilizatorilor curenti.(se rezolva odata ce se desemneaza un mod.)
3.A introduce bot(i) pe canalul #btc-romania , care prezinta valuta curenta si alte informatii, m-am gandit ca putem face si trivia(pe BTC/LTC Cheesy) in forma de donatie. Un fel del stimulus pentru useri noi veniti sa se implice si sa invete(e doar o idee).
4.Crearea unui Mining Pool dedicat Romaniei ( aici incerc sa intervin eu).

Ma bucur sa anunt ca 1,2 si 3 s-au rezolvat deja!

Mutam discutia in thread-ul "Ajutor sa cream un mining pool pt romani BTC and LTC" deoarece este mai activ.

thread closed upon request

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!