Bitcoin Forum
March 28, 2024, 10:31:17 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Paper wallet nasıl oluşturulur?  (Read 2912 times)
semender35 (OP)
Newbie
*

Activity: 42
Merit: 0

View Profile
January 18, 2017, 07:26:21 AM

Bitcoininizi güvende tutmak için en popüler seçeneklerden biriside paper wallet (kağıt cüzdan). Bu yazıda dijital paraları nasıl fiziksel olarak kağıda dökeceğimizi anlatacağım.

Kağıt cüzdan nedir?

Paper wallet, bir wallet ı oluşturan public ve private keys lerin kopyalarını içeren bir belgedir. Genellikle QR kodlarından oluşmaktadır; böylece onları hızlı bir şekilde tarayabilir ve bir işlem yapmak için mevcut walletınıza ekleyebilirsiniz.

Papper wallet in avantajı public ve private keys lerin dijital ortamda saklanması yerine fiziksel olarak saklanmasıdır. Bu nedenle siber saldırılara ya da donanım arızalarından doğacak sorunlara tabi değildir.

Papper wallet in dezavantajı ise kağıda basıldığı için ateşten yada sudan etkilenebilir. Bu yüzden dikkatli saklanmalıdır. Ayrıca, papper wallet i kaybederseniz, adresine gönderilen bitcoinlere asla erişemezsiniz.

Papper wallet oluşturma
Papper wallet oluşturmak için gereken 10 adım var:
1.   Yeni Bitcoin adresi üretmek için BitAddress.org (veya litecoin için LiteAddress.org ) tıklayın.

2.   Bitcoin adresi (veya Litecoin addresi) için açılan sitede mouse imlecini rasgele  şekilde oynatın.

3.   İşlem %100 olunca site size puclic, private keylerin ve QR kodların olduğu bir ekran gelecek. Sakın QR okuyucu ile taramayın.

4.   Menüden  ' Papper wallet ' sekmesini tıklayın.

5.   Açılan bölümden ‘Addresses to generate’ kısmına kaç adres istediğinizi rakam ile yazın.

6.   Eğer görsel olarak resim istemiyorsanız ‘Hide Art?’ bölümünü tıklayın.

7.   Papper wallet oluşturmak için ‘Generate’ butonuna tıklayın .

8.   Papper wallet üretildikten sonra ‘Print’ tuşuna basarak yazdırın ve fiziksel olarak kağıda dökün.

9.   Yazdırma ekranında isterseniz ‘PDF’ olarak ta ayrı bir flash belleğe kayıt yaptırabilirsiniz. Bu sayede olurda yazdırdığınız kağıt ile ilgili sorun olursa bu kopyasını kullanırsınız.
10.   Bitcoin (veya Litecoin)  adreslerini kaydederek yada QR kodlarını okutarak coin yatırabilirsiniz.

Dilerseniz  Bitcoinpaperwallet.com adresinden de benzer adımları izleyerek daha fazla alternatif ile Papper wallet üretebilirsiniz.

forumda yabancı bölümde gördüm. dilim döndüğünce çevirmeye çalıştım.yeni başlayanlar için umarım faydalı olur.
kaynak:http://www.coindesk.com/information/paper-wallet-tutorial/
bitcointalk:https://bitcointalk.org/index.php?topic=1755927.0;topicseen
1711621877
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711621877
Reply with quote  #2

1711621877
Report to moderator
1711621877
Hero Member
*

Ignore
1711621877
Reply with quote  #2

1711621877
Report to moderator
1711621877
Hero Member
*

Ignore
1711621877
Reply with quote  #2

1711621877
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
dhan000
Sr. Member

Activity: 419
Merit: 255

View Profile WWW
January 18, 2017, 08:46:57 AM

şimdi burda oluşturulan paper wallet adreslerine benim bitcoin mi göndermem gerekiyor....
semender35 (OP)
Newbie
*

View Profile
January 18, 2017, 09:10:05 AM

şimdi burda oluşturulan paper wallet adreslerine benim bitcoin mi göndermem gerekiyor....

evet.oluşturduğun paper walletler boş.senin içine coin yüklemen lazım.
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
January 18, 2017, 10:00:22 AM

Cok harika bir yazi olmus, benim anlamadigim 10 sene bir kasada dursa, gecerliligini yitirir mi paper wallet ?
semender35 (OP)
Newbie
*

View Profile
January 18, 2017, 12:34:36 PM

Cok harika bir yazi olmus, benim anlamadigim 10 sene bir kasada dursa, gecerliligini yitirir mi paper wallet ?

public ve private keyleri kaybetmediğiniz sürece bir sorun olacağını sanmıyorum. ama forumdaki uzman arkadaşlara danışmak lazım. onlar daha iyi bilir.
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
January 19, 2017, 01:21:52 AM

public ve private keyleri kaybetmediğiniz sürece bir sorun olacağını sanmıyorum. ama forumdaki uzman arkadaşlara danışmak lazım. onlar daha iyi bilir.
doğru biliyorsunuz. publici boşver priv keyi sakla o bile yeter. ama cüzdan üretimi, oluşturması kısmını internete bağlı olmayan bir bilgisayarda yapmak en güvenlisi. sonuçta github üzerine kodlar paylaşılmış. zor gelirse başka yöntemler de bulunur.

For rent...
graviteta
Sr. Member

Activity: 415
Merit: 250

View Profile
January 19, 2017, 10:56:41 PM

teşekür ederim, deneyeceğim. kağıtta saklamak en mantıklısı gibi görünüyor, bilgisayarlara visus falan bulaşır, mafolursun.

▄▄▄                                          ███                ▄▄▄     ███
███                                          ███               ▐███▌    ███
███                                          ███                ▀▀▀     ███
███        ▄███████▄   ▐███▄█████▄     ▄▄███████ ▄▄███████▄▄    ███   ███████▄
███       ████▀  ████  ▐████▀▀████▌   ████▀▀██▀▄████▀▀▀▀▀███▌   ███   ▀▀███▀▀▀
███      ▐████▄▄▄████  ▐███    ███▌  ████    ▄████▀▄█▌   ▐███   ███     ███
███      ▐███▀▀▀▀▀▀▀▀  ▐███    ███▌  ███▌   ████▀▄███▀   ▐███   ███     ███
███       ████▄    ▄▄  ▐███    ███▌  ████▄   ▄█████▀▄█   ████   ███     ███▄ ▄▄
▀████████  ▀████████▀  ▐███    ███▌   █████████▀▀  ████████▀    ███     ▀█████▀

ALL YOU NEED IS LOAN

▄▄██████▄▄
       ▄▄██████████████▄▄
    ▄▄████████████████████▄▄
 ▄████████████████████████████▄
████████████▌  █████████████████
████████████▌  █████████████████
███████▀▀      ███▀      ▀██████
██████   ▄██▄▄▀▀  ▄▄▄██▄   █████
█████▌  ████    ▄▀  ████   █████
█████▌  ▐███▄▄▀▀  ▄▄████   █████
██████   ▀▀▀   ▄▄█▀  ▀▀   ▄█████
████████▄▄▄▄███████▄▄▄▄▄████████
▀██████████████████████████████▀
   ▀▀███████████████████████▀▀
      ▀▀████████████████▀▀
          ▀▀▀██████▀▀▀
bulutsuz
Full Member

Activity: 128
Merit: 100

View Profile
January 20, 2017, 06:41:07 PM

teşekür ederim, deneyeceğim. kağıtta saklamak en mantıklısı gibi görünüyor, bilgisayarlara visus falan bulaşır, mafolursun.

Uzun süre saklayacağım diyorsan paper wallet denilen yöntemi kullanabilirsin. Paper dediğime bakma, paper dışında da fikirler var. Forumda araştırırsan buna kafa yormuş arkadaşlara ve yorumlarına rastlayabilirsin.
cunal
Newbie
*

Activity: 15

View Profile
September 02, 2017, 04:44:21 PM

cüzdana gönderilen paradan nasıl emin oluyoruz gittiğine dair içinde ki bakiyeyi göremiyoruz dimi.
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
September 25, 2017, 10:47:25 AM

cüzdana gönderilen paradan nasıl emin oluyoruz gittiğine dair içinde ki bakiyeyi göremiyoruz dimi.

görebilirsin.

blockchain.info veya btc.com sitesinde arama kutusuna btc gönderdiğin paper walletteki adresi yaz. içinde ne kadar btc var , son bakiye durumu nedir transfer bitince görebilirsin.

l3irsen
Full Member

Activity: 126

View Profile
September 25, 2017, 12:00:26 PM

bilgilendirme için teşekkürler.. Smiley
Co7in
Jr. Member
*

Activity: 80
Merit: 3

View Profile
September 25, 2017, 12:54:53 PM

Yeni başlayanlar için güzel anlatım olmuş.

Paper Wallet daha detaylı anlamak isteyenler Alp Işık videosuna bakabilir. Paper Wallet konusunda videolu anlatımı vardı diye hatırlıyorum.
enclock01
Jr. Member
*

Activity: 110
Merit: 2

View Profile
September 25, 2017, 04:22:24 PM

Anlatım güzel ancak paper wallet özellikle online sitelerden üretilmesi çok riskli. Size yeniymiş gibi sunulan adresler daha önceden hazırlanmış olabilir
Druvax
Full Member

Activity: 364

View Profile
September 26, 2017, 12:17:16 PM

Online sitelerden olustururken internet baglantisini kesmeniz guvenlik icin yeterli olur. Offline sekilde cuzdan olusturmus olursunuz. Gayet basit ve kullanisli oluyor paper walletlar
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
September 26, 2017, 12:25:21 PM

görebilirsin.

blockchain.info veya btc.com sitesinde arama kutusuna btc gönderdiğin paper walletteki adresi yaz. içinde ne kadar btc var , son bakiye durumu nedir transfer bitince görebilirsin.

Bakiyenizi kontrol etmek için block explorer ile adresi kontrol edebilirsiniz ama cüzdan olarak kullanmayın. Bu tarz online siteler private keyinizi saklıyor olabilir hiç biri güvenli değil core wallet indiremiyorsanız bunun yerine electrum indirip işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
alpermuratmavis
Member
**

Activity: 266
Merit: 10

View Profile
October 29, 2017, 04:47:48 AM

Kağıt cüzdandan tekrar çıkarmak için aynı yolu tersine mi yapacağız? Mesela kağıt cüzdanı açmak istediğimizde, herhangi bir cüzdanda açabiliyor muyuz?
afmfk
Member
**

Activity: 271
Merit: 12

XMONETA ICO

View Profile
October 30, 2017, 11:38:31 AM

Çok karışık. Bu piyasada işlem yapmak için yazılımcı ya da iyi düzeyde bilgisayar dilini bilmek gerekiyor. Şu coini güvenli bir şekilde saklamanın basit bir yolu yok mu hiç?

osmanismet
Full Member

Activity: 182

Hakuna Matata

View Profile
October 30, 2017, 05:15:53 PM

Anlamadığın, karışık olan yer neresidir?

Altı üstü paper wallet... Daha basitten kasıt nedir?
rtyu123
Newbie
*

Activity: 32

View Profile
October 30, 2017, 08:26:21 PM

Benim de paper walletta anlamadığım kısım o adrese atacağım bitcoinleri nasıl kullanacağım. Ayrıca güvenlik konusunda da hala çekincelerim var.
redsilentstorm
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile
October 31, 2017, 11:45:57 AM

Benim de paper walletta anlamadığım kısım o adrese atacağım bitcoinleri nasıl kullanacağım. Ayrıca güvenlik konusunda da hala çekincelerim var.

Mesela Bitcoin için düşünürsek ilgili cüzdan da paper wallet seceneği ile hem public hem de private keyi yazıcıdan veya pdf olarak alıyorsunuz. Buraya kadar sorun yok dimi?

Devamlı girip priv keyi kullanmadığınız dan sağlamdasınız. Ne zaman ki priv keye ihtiyaç duyacarsanız import diyip elle veya barkodu nu okuttuğunuz zaman o cüzdan o public ve private keyler ile blockchaindeki sizin hesabını zı o cüzdana yüklüyor olacak zaten ondan sonra istediğiniz yere atabilirsiniz.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: