Bitcoin Forum
April 19, 2024, 10:22:44 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Fon Yönetimi Taahhütnâmesi  (Read 3635 times)
ssantur (OP)
Sr. Member

Activity: 387
Merit: 252

View Profile
February 17, 2017, 12:54:42 PM
Last edit: March 06, 2017, 07:12:44 PM by ssantur
Merited by Zz (1)

Fon yönetiminde alınan riskler ve verilen sözlerin fonun en başından daha net anlaşılması ve kabul edilmesi adına, üzerinde sonradan değişiklik yapılamayacak bir "Fon Yönetimi Taahhütnamesi" önerisi sonucu, örnek şablon tasarım üzerinden geliştirilen formun son halini ilgililerin dikkatine sunuyorum.

Bitcointalk.org - Türkiye / Fon Yönetimi Taahhütnâmesi

v1.3.2 Güncelleme | 6 Mart 2017

* Geri ödeme şekli bilgisi girildi
* Çeşitli hata düzeltmeleri ve düzenlemeler
* Forum banner'ı eklendi

v1.3.1 Güncelleme | 1 Mart 2017

* Ana para koruma Yüzdesi için uyarı görseli eklendi
   * %100'ün altı ayarlar için ek uyarı metni girildi
* Kar paylaşımı için uyarı görseli eklendi (optimum ayar %50-%50)
* Anonim hesap IP Dökümü tamamen kapatıldı
* IP ve lokasyon data hataları giderildi ve güçlendirildi
* Arayüz iyileştirmeleri yapıldı

v1.3 Güncelleme | 25 Şubat 2017

* IP kaydı ve proxy tarama eklendi.

Dosya Linki:
https://www.sendspace.com/file/qtom5g

FYT forum banner

Herkese merhabalar, son günlerde sanıyorum ki hepimizin yakından takip ettiği, kimimizin yatırımıyla işin içinde, kimimizin ise (benim gibi) tamamen şans eseri dışında kaldığı bazı istenmeyen durumlar yaşadık. Öncelikle herkese geçmiş olsun, umuyorum ki her iki tarafta sağ duyulu davranmaya devam eder ve bu konuda bitcointalk TR ailesi içinde hallolur.

Fazla lafı uzatmadan konuya girersek. Fon yönetiminde alınan riskler ve verilen sözlerin fonun en başından daha net anlaşılması ve kabul edilmesi adına, üzerinde sonradan değişiklik yapılamayacak bir "Fon Yönetimi Taahhütnamesi" doldurularak yatırımcılara sunulmasını ve bu uygulamanın standartlaşmasını öneriyorum. Bu form doldurularak fon açılışında image olarak konuya eklenerek yatırımcılara sunulacak, akabinde yatırım yapanlardan biri aynı dosyayı farklı bir yere upload edip tekrar konuya ekleyerek tüm bilgileri tasdiklemiş sayılacak.

Benim fikrime göre işini doğru ve dürüst şekilde yapan, tanınan ve güvenilen isimlerin fon yönetiminde anonim kalma isteği kabul edilebilir. Sonuçta ortada güven esasına dayalı, riski kabul edilen bir mutabakat var. Ama yine de bu güven ortamını ne kadar ilerletebilir, yönetim ve yatırım tarafı olarak ortak paydalarda buluşabilirsek, olumsuz durumlardan ne kadar hızlı ders çıkarır ve harekete geçersek herkes için bir o kadar daha iyi olur diye düşünüyorum.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

1713565364
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713565364
Reply with quote  #2

1713565364
Report to moderator
1713565364
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713565364
Reply with quote  #2

1713565364
Report to moderator
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
MesutCan
Hero Member

Activity: 714
Merit: 503

www.mesutcandemir.com.tr

View Profile
February 17, 2017, 01:00:25 PM

Herkese merhabalar, son günlerde sanıyorum ki hepimizin yakından takip ettiği, kimimizin yatırımıyla işin içinde, kimimizin ise (benim gibi) tamamen şans eseri dışında kaldığı bazı istenmeyen durumlar yaşadık. Öncelikle herkese geçmiş olsun, umuyorum ki her iki tarafta sağ duyulu davranmaya devam eder ve bu konuda bitcointalk TR ailesi içinde hallolur.

Fazla lafı uzatmadan konuya girersek. Fon yönetiminde alınan riskler ve verilen sözlerin fonun en başından daha net anlaşılması ve kabul edilmesi adına, üzerinde sonradan değişiklik yapılamayacak bir "Fon Yönetimi Taahhütnamesi" doldurularak yatırımcılara sunulmasını ve bu uygulamanın standartlaşmasını öneriyorum. Bu form doldurularak fon açılışında image olarak konuya eklenerek yatırımcılara sunulacak, akabinde yatırım yapanlardan biri aynı dosyayı farklı bir yere upload edip tekrar konuya ekleyerek tüm bilgileri tasdiklemiş sayılacak.

Benim fikrime göre işini doğru ve dürüst şekilde yapan, tanınan ve güvenilen isimlerin fon yönetiminde anonim kalma isteği kabul edilebilir. Sonuçta ortada güven esasına dayalı, riski kabul edilen bir mutabakat var. Ama yine de bu güven ortamını ne kadar ilerletebilir, yönetim ve yatırım tarafı olarak ortak paydalarda buluşabilirsek, olumsuz durumlardan ne kadar hızlı ders çıkarır ve harekete geçersek herkes için bir o kadar daha iyi olur diye düşünüyorum.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Form güzel hazırlanmış eline sağlık böyle bir şey hazırlanıp fon konusuna link birakılabilir
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
February 17, 2017, 01:06:22 PM
Last edit: February 17, 2017, 01:14:35 PM by EAL

Ayrıntılı hazırlanmış ellerinize sağlık. Konunun foncu arkadaşlar tarafından değerlendirmesi daha uygun olucaktır kanaatindeyim.
mstfprcn
Hero Member

Activity: 700
Merit: 553

View Profile
February 17, 2017, 01:10:44 PM

güzel ve yararlı.ama yinede bağlayıcılığı olup olmadığını avukata danışmakta fayda var.

teşekkürler
deepocean
Hero Member

Activity: 756
Merit: 500

View Profile
February 17, 2017, 01:13:51 PM

Güzel hazırlanmış ama resmi bi şeyi yok anladığım kadarıyla
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
February 17, 2017, 01:16:14 PM

Anonim olduktan sonra bir şey değişmez.
İsmi, cismi, üzerine kayıtlı yeri yurdu, bağlayıcı şeyleri olmalı.
Yada escrow'larda anapara yada belirli bir yüzdesi saklı kalmalı.

Bu tarz şeyler tahaüttür.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
ssantur (OP)
Sr. Member

View Profile
February 17, 2017, 01:25:10 PM

Anonim olmayanlar için (örn: mesutcan'ın verdiği gibi) belirli teminat adresi bölümü, adres, telefon vs gibi bilgiler eklenebilir, ama kişi anonim kalmayı tercih ediyorsa burada tabi ki tüm risk yine yatırımcıya kalmış oluyor ama en azından verilen sözler değiştirilemeyecek bir şekilde belgelenmiş oluyor.. tartıştıkça fikri geliştirebiliriz.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
February 17, 2017, 01:57:51 PM

Islak imzasız hiçbir işe yaramaz ama güzel olmuş beğendim.
ismet19
Newbie
*

Activity: 42
Merit: 0

View Profile
February 17, 2017, 02:00:42 PM

Elinize Sağlık form geliştirilebilinir.
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
February 17, 2017, 03:22:30 PM

Anonim olmayanlar için (örn: mesutcan'ın verdiği gibi) belirli teminat adresi bölümü, adres, telefon vs gibi bilgiler eklenebilir, ama kişi anonim kalmayı tercih ediyorsa burada tabi ki tüm risk yine yatırımcıya kalmış oluyor ama en azından verilen sözler değiştirilemeyecek bir şekilde belgelenmiş oluyor.. tartıştıkça fikri geliştirebiliriz.
ilk mesajı alıntılarsak mesela deposit yapmadan önce quote ile alıntılayıp tximizi yapıştırırsak mesajını değiştirse bile ilk hali alıntı yaptığımız şekilde kalıyor. son olayda şartlar değişmese bile olmayan bir ibare eklenmesi bu yönde olmuştur. ama görüntü itibariyle güzel olmuş hocam eline sağlık.

For rent...
cnkt
Sr. Member

Activity: 267

View Profile
February 17, 2017, 03:46:57 PM

Bence fon yöneticisi koruma ve garanti veriyorsa anonim olmayacak ve topladığı yatırım kadar güvence göstermelidir.
kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1000

View Profile
February 17, 2017, 06:35:10 PM

Fon sahibi anonim olduktan sonra taahüt imzalasa ne olur imzalamasa ne olurki kaçmak istese kaçar gider en fazla burdaki hesabını kaybeder.
ssantur (OP)
Sr. Member

View Profile
February 17, 2017, 07:16:15 PM

Fon sahibi anonim olduktan sonra taahüt imzalasa ne olur imzalamasa ne olurki kaçmak istese kaçar gider en fazla burdaki hesabını kaybeder.

Keşke olunmasa ama buradaki "anonimliği" ben açıkcası tamamen Bob'un özelinde çerçevelendiriyorum. Baştada belirttiğim gibi ancak uzun süreli tanınırlık, bilinirlik, güven esası sonucu kendini bir şekilde kanıtlamış ve ispat etmiş profesyoneller olarak. Yoksa kimsenin istenilmediği taktirde anonim kalamayacağını aslında hepimiz biliyoruz.
Blau
Member
**

Activity: 91
Merit: 10

View Profile
February 17, 2017, 09:38:11 PM

Bence fon yöneticisi koruma ve garanti veriyorsa anonim olmayacak ve topladığı yatırım kadar güvence göstermelidir.

Güvence kısmı gayet yerinde bir seçenek, yabancı forumda da biri borç alırken collateral (borç alınan BTC eşdeğerinde bilindik altcoinler, hisse vs.) vermek zorunda çoğunlukla, borç alan kişi parayı alıp kaçarsa bu sistem borç vereni korumuş oluyor. Bizdeki anapara garantisi veren fon yöneticileri de en fazla teminatları (BTC, altcoin vs.) kadar fon toplayabilmeliler ve teminatlarını de fon bitene kadar bir escrowa devretmeliler. Böylece fon yöneticisinin başına bir şey gelirse herkes anaparasını escrowdan sorunsuz temin edebilecektir.
koinsever
Hero Member

For Rent

View Profile
February 17, 2017, 09:51:24 PM

Güvence kısmı gayet yerinde bir seçenek, yabancı forumda da biri borç alırken collateral (borç alınan BTC eşdeğerinde bilindik altcoinler, hisse vs.) vermek zorunda çoğunlukla, borç alan kişi parayı alıp kaçarsa bu sistem borç vereni korumuş oluyor. Bizdeki anapara garantisi veren fon yöneticileri de en fazla teminatları (BTC, altcoin vs.) kadar fon toplayabilmeliler ve teminatlarını de fon bitene kadar bir escrowa devretmeliler. Böylece fon yöneticisinin başına bir şey gelirse herkes anaparasını escrowdan sorunsuz temin edebilecektir.
ben 2BTC toplamak istiyorum. bu 2BTC'yi toplamak için 2BTC escrow'a mı vereceğim? biraz mantıksız geldi. geliştirilebilir bu escrow olayı.

For rent...
Blau
Member
**

View Profile
February 17, 2017, 09:57:09 PM
Last edit: February 17, 2017, 10:09:17 PM by Blau

ben 2BTC toplamak istiyorum. bu 2BTC'yi toplamak için 2BTC escrow'a mı vereceğim? biraz mantıksız geldi. geliştirilebilir bu escrow olayı.

Anapara koruması vermesi gereken arkadaşların yapması gereken de bu oluyor bir nevi, neresini mantıksız buldunuz hocam? Bankalar bile bu mantığa göre ev kredisi veriyor, krediyi bitirene kadar ev aslında bizim değil bankanın. Krediyi ödeyemezsek evi satıp zararını telafi ediyor banka.
Eger anapara koruması vermeyeceğim diyorsanız tabii ki istediğiniz kadar fonu teminatsız toplayabilirsiniz, o konuda kimse sizi engelleyemez.
koinsever
Hero Member

For Rent

View Profile
February 17, 2017, 10:04:42 PM

Anapara koruması vermesi gereken arkadaşların yapması gereken de bu oluyor bir nevi, neresini mantıksız buldunuz hocam? Tabii ki geliştirilebilir, fon yöneticisi arkadaşların ihtiyaçlarına göre düzenlenebilir bu sistem.
20BTC varsa bende neden 20BTC fon toplamaya çalışayım? burası mantıksız.

For rent...
runomata
Full Member

Activity: 134
Merit: 101

View Profile WWW
February 17, 2017, 10:17:02 PM

Evet çok mantıklı gerçekten..
Sevgili bay saf fon yöneticisi forumdaki bol paralı ve pek akıllı yatırımcılardan topladığı 10 BTC ile trade yapacak. AMA kendisi biraz değişik biri olduğu için cebinden başka bir "güvenilir kişi?!" olan escrowa kendi 10 BTC 'sini rehin verecek. Yine deli olduğu için kendi parasıyla trade yapıp kazancının keyfini tek başına sürmek yerine gelip burada sevgili yatırımcının parasıyla onun için çalışıp didinip yatırımcısına güzel güzel %10-%20 kazandıracak. Eh kendisi de %3-5 bir şeyler (komisyonu kaçsa artık) kazanacak..
AMA bu işi kendi rehin verdiği 10 BTC si ile yapmayacak.
Milletin riskini alacak, sinir stres olacak..
Haa son olarak bomba geliyor... Yaptığı işlemlerde diğer arkadaş gibi terste kalır ve yatırım kül olursa cebindeki paradan karşılayacak tüm ana para zararını..
Neden? Çünkü broker mal..
Neyse AMA Trader "güvende"... yani ana para "güvenli kişi" escrowda......
Escrow kim? Ee güvenilir biri işte... kime göre güvenilir?
....?
SÜPER EKSTRA FİKİR :::> Onun da kimliği açık olsun kesinlikle.. hatta o da kendisine escrow olarak verilen para kadarını bir yerde garanti etsin Wink
ssantur (OP)
Sr. Member

View Profile
February 17, 2017, 10:22:21 PM

Aynı başlıklar altında yeni geliştirmeler yapıyorum şuan.

*Yönetici ana para koruması veriyorsa otomatik olarak teminat btc ve karşılığı tl miktarı girişi ve teminat adresi bölümü açılıyor
*anonim değildir seçilirse ise de ad soyad, adres, telefon ve varsa iban bilgisi bölümü açılıyor
*anonim ise tüm diğer bölümler kapatılarak sorumluluğun yatırımcıda olduğuna dair bir uyarı metni geliyor

tabi konuya her iki tarafında gözünden baktığımızda şöyle de bir durum var: yönetici kişisel bilgilerini yatırım yapan/yapmayan herkese afişe etmek durumunda da değil, böyle bir durumda forumda yayınlanan belgede ilgili bölümlere "yatırımcıya özel" şeklinde bir ibare koyularak yayınlanır, belgedeki bilgilerin tam doldurulmuş halinin bulunduğu dosyanın linki de her yatırımcıya pm'le gönderilebilir.

Escrow konusu için de şöyle bir yorum yapabilirim: belgeye girilen depozit ve teminat adresleri zaten fon yöneticisi tarafından sorumluluğu kabul edilen adresler, yani kişi anonim değil ve bilgilerini açıkça paylaşmışsa zaten sorun yok.

Bir yatırımcı olarak her şekilde bana da en sağlıklı gelen yöntem escrow esasında ama bunun kararı yine fon yöneticisine kalıyor. 
Bir de bu kişi kim olacak, kimdir nedir, nasıl güvenilir hanya'ya giderken konya'da çarpılmakta var.
Blau
Member
**

View Profile
February 17, 2017, 10:49:38 PM

Evet benim önerdiğim gibi kalırsa hakikaten fon yöneticisinin karlılığı komik kalıyor, ancak yarı teminat ve 66 yönetici /33 fona girenler karı paylaşırsa fon yöneticisi uğraşına değer bir karlılık yakalayabilir ki bu da fon sahiplerini tatmin edecek faizi veremeyebilir.

Hepimiz bu konuda kafa patlatırsak doğru yere ulaşırız arkadaşlar, varsa bir çözüm yolu beraber deneye yanıla buluruz böyle böyle Smiley
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: