Bitcoin Forum
April 25, 2024, 12:02:49 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
Author Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100)  (Read 80881 times)
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
May 25, 2017, 11:23:06 AM
 #301

Υπάρχει κάποια κάρτα που να μπορώ να βάλω σε αυτήν την μητρική για να κάνω Mining?

https://www.asus.com/us/Motherboards/AM1MA/

τι απώλειες στην ταχύτητα θα έχω λόγω του 1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode) 2 x PCIe 2.0 x1

είναι πολύ τραγική η κατάσταση;  Cheesy

Το μόνο πρόβλημα που ενδέχεται να έχεις είναι το τροφοδοτικό που χρησιμοποιείς. Επειδή δεν ανέφερες τροφοδοτικό και επειδή υποθέτω ότι
ετοιμάζεσαι να κουμπώσεις την κάρτα σε ένα ήδη υπάρχον pc ενδέχεται το τροφοδοτικό σου να μην δίνει τα καλώδια που θέλεις για να βάλεις στην κάρτα
1714046569
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714046569

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714046569
Reply with quote  #2

1714046569
Report to moderator
1714046569
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714046569

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714046569
Reply with quote  #2

1714046569
Report to moderator
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714046569
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714046569

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714046569
Reply with quote  #2

1714046569
Report to moderator
bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
May 26, 2017, 02:04:21 PM
 #302

καλησπερα σε ολους

φιλε demarsac θα ηθελα τη γνωμη σου σε κατι...

επειδη παιζω και κανενα παιχνιδακι με την καρτα βλεπω οτι εχω προβληματα με artifacts..

ηθελα να σε ρωτησω αν  θα ηταν καλυτερα και πιο ξεκουραστα για την καρτα να βαλω τα 1750 timmings στα 2000 και ισως τα 1500 στα 1750..

αυτη τη στηγμη εχω τα 1500 στα 1750 και στα 2000

βεβαια θα μπορουσα να γυρισω σε boost mode για παιχνιδια και να ειναι ολα οκ αλλα ποιος ανοιγει το καπακι ολη την ωρα...χεχε

να πω οτι κυριως σκαβω zcash στο nicehash με equihash

απο οσο ξερω το zcash χρησημοποιει πιο πολυ τον επεξεργαστη της καρτας και οχι τοσο τις μνημες αν και ειδα διαφορα στο hashing....αυτο που δεν ειχα τσεκαρει πριν το bios mod ειναι η καταναλωση και δεν ξερω μετα το μοντ αν εχω λιγοτερη
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
May 27, 2017, 06:14:53 PM
 #303

καλησπερα σε ολους

φιλε demarsac θα ηθελα τη γνωμη σου σε κατι...

επειδη παιζω και κανενα παιχνιδακι με την καρτα βλεπω οτι εχω προβληματα με artifacts..

ηθελα να σε ρωτησω αν  θα ηταν καλυτερα και πιο ξεκουραστα για την καρτα να βαλω τα 1750 timmings στα 2000 και ισως τα 1500 στα 1750..

αυτη τη στηγμη εχω τα 1500 στα 1750 και στα 2000

βεβαια θα μπορουσα να γυρισω σε boost mode για παιχνιδια και να ειναι ολα οκ αλλα ποιος ανοιγει το καπακι ολη την ωρα...χεχε

να πω οτι κυριως σκαβω zcash στο nicehash με equihash

απο οσο ξερω το zcash χρησημοποιει πιο πολυ τον επεξεργαστη της καρτας και οχι τοσο τις μνημες αν και ειδα διαφορα στο hashing....αυτο που δεν ειχα τσεκαρει πριν το bios mod ειναι η καταναλωση και δεν ξερω μετα το μοντ αν εχω λιγοτερη

Θα είναι πιο ξεκούραστα αλλά δεν ξέρω αν θα κάνεις δουλειά γιατί δεν το έχω δοκιμάσει

Καταλαβαίνω ότι με αυτές τις κάρτες είναι κρίμα να μην παίζει κάποιος παιχνίδια όμως θεωρώ ότι θα έπρεπε να ξεχωρίσεις το μηχάνημα για mining με το μηχάνημα για gaming
H απλώς γύρνα το σε stock settings και έχε το και για τα 2.

Ελπίζω όχι ταυτόχρονα?
bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
May 27, 2017, 06:41:25 PM
 #304

οχι ταυτοχρονα εννοειται

σιγουρα θα ηταν πιο καλα να ηταν ξεχοριστα ...αν ειχα rig με πολλες θα το ειχα ...τωρα με μια δυσκολο....

maxmad
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 55
Merit: 3


View Profile
May 27, 2017, 07:02:04 PM
 #305

2 μηνες μετα η Saphire RX 480 8GB εχει εξαφανιστει απο την παγκοσμια αγορα...

και οτι εχει μεινει ειναι overpriced.

Σε περιπτωση που βρεθει καποια σε λογικη τιμη, θα υπαρχει bios mod? δλδ θελω να πω το bios mod περιοριζεται μονο για τις saphire?

Η αμεσως καλυτερη εναλλακτικη θεωρειται η RX 580 8GB ?  εκει υπαρχει mod? υποψιαζομαι οτι ακομα τα πραγματα δεν ειναι ιδανικα αλλα θα ξεπεραστουν σε επομενες εκδοσεις.

βεβαια το ερωτημα ειναι ποτε θα ερθουν ολα αυτα...
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
May 28, 2017, 07:49:08 AM
 #306

2 μηνες μετα η Saphire RX 480 8GB εχει εξαφανιστει απο την παγκοσμια αγορα...

και οτι εχει μεινει ειναι overpriced.

Σε περιπτωση που βρεθει καποια σε λογικη τιμη, θα υπαρχει bios mod? δλδ θελω να πω το bios mod περιοριζεται μονο για τις saphire?

Η αμεσως καλυτερη εναλλακτικη θεωρειται η RX 580 8GB ?  εκει υπαρχει mod? υποψιαζομαι οτι ακομα τα πραγματα δεν ειναι ιδανικα αλλα θα ξεπεραστουν σε επομενες εκδοσεις.

βεβαια το ερωτημα ειναι ποτε θα ερθουν ολα αυτα...


Όπως εξηγούσα σε έναν άλλο φίλο το overpriced είναι μια έννοια σχετική. Όταν πλέον το κέρδος είναι διπλάσιο από πριν 2 μήνες τότε η κάρτα που έπαιρνες με 280 ευρώ και τώρα την παίρνεις 400 ευρώ (αν την βρεις) δεν είναι στην πραγματικότητα overpriced.

Έχεις 2 επιλογές που πραγματικά δεν μπορώ εύκολα να υπολογίσω τι είναι καλύτερο:
1) Περιμένεις το καινoύργιο batch που θα είναι σε χαμηλότερες τιμές αλλά όταν θα γίνει αυτό το κέρδος μας θα μειωθεί αφού θα αυξηθούν τα mining machines και κατά την διάρκεια της αναμονής δεν βγάζεις χρήματα.
2) Αγοράζεις τώρα σε αυξημένη τιμή όμως όλο τον καιρό μέχρι το καινούργιο batch βγάζεις κέρδος και καλύπτεις την διαφορά τιμής που την αγόρασες.

Η RX 580 έχουν mod αλλά δεν είναι ακόμα δοκιμασμένες. Καίνε περισσότερο χωρίς μεγάλη διαφορά στο κέρδος γι αυτό και υπάρχουν ακόμα στην αγορά και δεν έχουν εξαφανιστεί

Φυσικά αν καποιος δεν πληρώνει ρεύμα τότε η 580 δεν είναι κακή επιλογή..
silverhawk
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
May 28, 2017, 03:21:21 PM
 #307

Καλησπέρα, ποια η γνώμη σας?

https://www.youtube.com/watch?v=NtxMhBWcxW0
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
May 28, 2017, 03:31:48 PM
 #308

Καλησπέρα, ποια η γνώμη σας?

https://www.youtube.com/watch?v=NtxMhBWcxW0

Πατέντα της πατέντας, αν ειναι σταθερό ψήνομαι για μια τετοια mobo.
Αλλα ήδη φοβάμαι τα pci-e riser, να βαλω pci-e riser πανω σε αντάπτορα M.2 pci-e 4X δεν ειναι λογο ρίσκο;
silverhawk
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
May 28, 2017, 06:02:25 PM
 #309

Καλησπέρα, ποια η γνώμη σας?

https://www.youtube.com/watch?v=NtxMhBWcxW0

Πατέντα της πατέντας, αν ειναι σταθερό ψήνομαι για μια τετοια mobo.
Αλλα ήδη φοβάμαι τα pci-e riser, να βαλω pci-e riser πανω σε αντάπτορα M.2 pci-e 4X δεν ειναι λογο ρίσκο;

Δε βλεπω τον λογο να ανησυχεις.....εχεις και 2-3 backup και εισαι αρχοντας.
zed144
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
May 29, 2017, 10:27:33 PM
Last edit: May 29, 2017, 10:40:39 PM by zed144
 #310

Καλησπέρα , νεος στο mining , αρχικα πηγα να ξεκινήσω για bitcoint mining αλλα ειδα πως το GPU ειχε πεθάνει και εχουν αλλο τροπο οπως το ANT S9 . Μετα βρήκα ενα στο Win store ενα app που λέγεται Bitcoin miner, αλλα ειδα πως για να  βγαλεις  5000 Satoshi θελεις σχεδον τρεις μερες . Ετσι  βρηκα το ETH mining , ειμαι στο pool ethermine.org και ειδα πως σε μια μερα μολις αντίστοιχα  βγαζω 54400 Satoshi!!! .

 Στο ETH mining χρησιμοποιώ το  Claymores Miner , και εχω την GPU RX460 WINDFORCE OC 4G  με Μ.Ο H/s  σε 11.8MH/s με C σους 58,59 βαθμούς και 45% τους fans.  Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι το εξης .
1)Μπορω με καποιο τροπο να αυξήσω το H/s;  ( με OC μεσο του app της Gigabyte είναι ασφαλες ; )  
2)Το  Claymores Miner ειναι καλος κώδικας ή υπαρχουν και καλύτεροι;  (διαβασα την αρχικη και απο οτι καταλαβα ειναι ο καλυτερος )
3)Υπάρχουν καλύτερα pool για ETH για την Ελλάδα  ;
4)Ποια ειναι η καλύτερη θερμοκρασία για την GPU (εψαξα και στο manual αλλα δεν βρήκα κατι ) (ειδα πως λες μεχρι 65 C αρα λογικα ειμαστε οκ )
5)είδα  πως εκτός απο το ETH υπαρχει και το Zcash, ειναι καλύτερα να ασχοληθώ με αυτο ; (ειδα πως κερδισες 3000 σε 3 μερες τοτε  Shocked  ,  Πηγα να κανω mining Ζcash αλλα το  flypool λεει αυτο το μηνυμα ""Because of performance issues with the Zcash client we are unable to send payout transactions to z addresses! Therefore DO NOT use z addresses to mine on the pool."" υπαρχει αλλο pool ; . Επισης δεν μπορεσα να βρω καποιο wallet gia Zcash )
6)Για το ΕΤΗ χρησημοποιω το myetherwallet.com και για BTC το xapo .Μου πρωτηνεις καποιο αλλο;  


(τωρα ειδα οτι υπαρχει σχετικο thred στο forum ( το εχω ποσταρει και αλλου , εαν μπορει να μου απαντησει καποιος , σας ευχαριστω )


ΥΓ1: fun fact , καποια μελη λενε το mining , μιναρισμα/μιναρεις  που στην Πατρα  σημαινει "μα...κιζεσαι"/"μ@λ..ας   Grin  Cheesy

ΥΓ2:Moba εχω την GA-B150-HD3P (rev. 1.0) , 8 GB RAM στα 2133MHz , εναν i3 6100 στα 3,7 Ghz και τροφοδοτικο στα 650W  CORSAIR Gold .
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
May 30, 2017, 10:45:11 AM
 #311

Επειδή με έχουν ρωτήσει πολλοί σε pm κατά καιρούς είναι ευκαιρία να ξεδιαλύνω κάτι εδώ στο thread για να μην τα ξαναγράφω στα pm

POS (Proof of Stake) = Δεν επιτρέπεται το mining και όποιος έχει απο ένα ποσό ΕΤΗ και πάνω τότε θα παίρνει έναν τόκο σαν reward ανα κάποια τακτά χρονικά διαστήματα
POW (Proof of Work) = Επιτρέπεται το mining και τα rewards μοιράζονται στους miners

Λοιπόν το ΕΤΗ όπως ξέρουμε απο πέρυσι κάποια στιγμή έχει δηλώσει ότι θα γίνει POS απο POW
Αυτό έπρεπε να έχει γίνει απο πέρυσι τον Σεπτεμβριο. Αυτο δημιούργησε ένα κύμα ανθρώπων που έλεγαν ότι τέλος το GPU mining klp. klp.

Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι, το mining συνεχίζεται και είναι πιο κερδοφόρο απο ποτέ. Το καθαρό κέρδος για ένα 6αρι RIG όπως το περιγράφω είναι γύρω στα 800 Ευρώ το μήνα (ΑΦΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ)

Τα latest απο ΤΟΝ ΙΔΙΟ τον Vitaliκ λένε ότι δεν θα πάμε κατευθείαν σε POS ΤΕΛΙΚΑ. Θα υπάρξει κάποια περίοδος όπου θα υπάρχουν ταυτόχρονα POW & POS και ΜΕΤΑ θα
πάμε σε POS.

Πότε θα γίνει ΤΙ θα σας το έλεγα αλλά δυστυχως απο την στιγμή που δεν το ξέρει ΟΥΤΕ ο ίδιος ο Founder είναι δύσκολο να κάνω εκτίμηση.

Φυσικά υπάρχουν πολλές χρονικές εκτιμήσεις απο πέρσι που έλεγαν ότι θα είναι πέρσι τον Οκτώβριο, φέτος τον Ιανουάριο, φέτος τον Απρίλιο κλπ. αλλά αν είχα ακούσει τις εκτιμήσεις τώρα δεν θα είχα ούτε ένα RIG

Η τιμή απο τότε που ξεκίνησε η συζήτηση για POS έχει πάει απο 6-10$ στα 210$

Όσοι πάντως κάνουν σοβαρό mining του συμφέρει απίστευτα η συζήτηση περι POS γιατί όσο φοβάται ο κόσμος να μπεί τόσο κρατιέται το difficulty σε λογικά επίπεδα

Φυσικά "ΚΑΠΟΙΑ" στιγμή θα γίνει. Όταν θα γίνει εκτός του ότι ήδη υπάρχουν τουλάχιστον 5 crypto της προκοπής για mining που δεν χρειάζεται να υπάρχει το ETH για να κάνει κανείς mining.
ΑΡΑ

Μαθηματικά να το δεί κανείς μάλλον θα συμφέρει το να κάνεις mining για πολύ καιρό ακόμα

Επίσης υπάρχει περίπτωση να έχουμε έτοιμο (προς χρήση εννοώ γιατί έτοιμος είναι) σε κανα χρόνο τον κβαντικό υπολογιστή οπότε και πάλι τέλος το GPU mining

Όμως μέχρι τότε μπορεί να είμαστε σε καμμιά πλατεία και να σκάσει καμμια βόμβα, μπορεί να λύσουν τους 6 τελευταίους μαθηματικούς γρίφους ή να μην υπάρχει καν το ιντερνετ, οπότε μικρή σημασία έχει τι θα γίνει μέχρι τότε.


Συμπέρασμα:
Υπάρχει ρίσκο
ΑΛΛΑ
Γι αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχει και κέρδος
Το ρίσκο είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το κέρδος
Όπου δεν υπάρχει ρίσκο, δεν υπάρχει κέρδος


Ελπίζω να κάλυψα κάποιες απορίες

Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
May 30, 2017, 10:51:40 AM
 #312

Καλησπέρα , νεος στο mining , αρχικα πηγα να ξεκινήσω για bitcoint mining αλλα ειδα πως το GPU ειχε πεθάνει και εχουν αλλο τροπο οπως το ANT S9 . Μετα βρήκα ενα στο Win store ενα app που λέγεται Bitcoin miner, αλλα ειδα πως για να  βγαλεις  5000 Satoshi θελεις σχεδον τρεις μερες . Ετσι  βρηκα το ETH mining , ειμαι στο pool ethermine.org και ειδα πως σε μια μερα μολις αντίστοιχα  βγαζω 54400 Satoshi!!! .

 Στο ETH mining χρησιμοποιώ το  Claymores Miner , και εχω την GPU RX460 WINDFORCE OC 4G  με Μ.Ο H/s  σε 11.8MH/s με C σους 58,59 βαθμούς και 45% τους fans.  Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι το εξης .
1)Μπορω με καποιο τροπο να αυξήσω το H/s;  ( με OC μεσο του app της Gigabyte είναι ασφαλες ; )  
2)Το  Claymores Miner ειναι καλος κώδικας ή υπαρχουν και καλύτεροι;  (διαβασα την αρχικη και απο οτι καταλαβα ειναι ο καλυτερος )
3)Υπάρχουν καλύτερα pool για ETH για την Ελλάδα  ;
4)Ποια ειναι η καλύτερη θερμοκρασία για την GPU (εψαξα και στο manual αλλα δεν βρήκα κατι ) (ειδα πως λες μεχρι 65 C αρα λογικα ειμαστε οκ )
5)είδα  πως εκτός απο το ETH υπαρχει και το Zcash, ειναι καλύτερα να ασχοληθώ με αυτο ; (ειδα πως κερδισες 3000 σε 3 μερες τοτε  Shocked  ,  Πηγα να κανω mining Ζcash αλλα το  flypool λεει αυτο το μηνυμα ""Because of performance issues with the Zcash client we are unable to send payout transactions to z addresses! Therefore DO NOT use z addresses to mine on the pool."" υπαρχει αλλο pool ; . Επισης δεν μπορεσα να βρω καποιο wallet gia Zcash )
6)Για το ΕΤΗ χρησημοποιω το myetherwallet.com και για BTC το xapo .Μου πρωτηνεις καποιο αλλο;  


(τωρα ειδα οτι υπαρχει σχετικο thred στο forum ( το εχω ποσταρει και αλλου , εαν μπορει να μου απαντησει καποιος , σας ευχαριστω )


ΥΓ1: fun fact , καποια μελη λενε το mining , μιναρισμα/μιναρεις  που στην Πατρα  σημαινει "μα...κιζεσαι"/"μ@λ..ας   Grin  Cheesy

ΥΓ2:Moba εχω την GA-B150-HD3P (rev. 1.0) , 8 GB RAM στα 2133MHz , εναν i3 6100 στα 3,7 Ghz και τροφοδοτικο στα 650W  CORSAIR Gold .

1) Αν χρησιμοποιείς τον πιο καινούργιο miner του Claymore τότε όχι
2) Είναι ο καλύτερος
3) Όχι αυτη τη στιγμή
4) 65 είσαι τέλεια, 70 θέλει προσοχή, 75 αρχίζεις και μειώνεις την διάρκεια ζωής, 80 και πάνω παίιιιζεις με τη φλόγα...
5) Καλό είναι και αυτό και μπορείς να το κάνεις mining εκ περιτροπής με ΕΤΗ. Μην σε ανησυχεί αυτό το μήνυμα είναι εκεί 6 μήνες. Μπορείς απλά να έχεις t-address
6) Εγώ χρησιμοποιώ όλα της freewallet (Android)
killerjoegreece
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1666
Merit: 1007


Professional Native Greek Translator (2000+ done)


View Profile WWW
May 30, 2017, 12:18:16 PM
 #313

Υπάρχει κάποια κάρτα που να μπορώ να βάλω σε αυτήν την μητρική για να κάνω Mining?

https://www.asus.com/us/Motherboards/AM1MA/

τι απώλειες στην ταχύτητα θα έχω λόγω του 1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode) 2 x PCIe 2.0 x1

είναι πολύ τραγική η κατάσταση;  Cheesy

Το μόνο πρόβλημα που ενδέχεται να έχεις είναι το τροφοδοτικό που χρησιμοποιείς. Επειδή δεν ανέφερες τροφοδοτικό και επειδή υποθέτω ότι
ετοιμάζεσαι να κουμπώσεις την κάρτα σε ένα ήδη υπάρχον pc ενδέχεται το τροφοδοτικό σου να μην δίνει τα καλώδια που θέλεις για να βάλεις στην κάρτα

ένα απλό 400 watt είναι  Huh κάνει τιποτα?
zed144
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
May 30, 2017, 03:23:41 PM
 #314

Καλησπέρα , νεος στο mining , αρχικα πηγα να ξεκινήσω για bitcoint mining αλλα ειδα πως το GPU ειχε πεθάνει και εχουν αλλο τροπο οπως το ANT S9 . Μετα βρήκα ενα στο Win store ενα app που λέγεται Bitcoin miner, αλλα ειδα πως για να  βγαλεις  5000 Satoshi θελεις σχεδον τρεις μερες . Ετσι  βρηκα το ETH mining , ειμαι στο pool ethermine.org και ειδα πως σε μια μερα μολις αντίστοιχα  βγαζω 54400 Satoshi!!! .

 Στο ETH mining χρησιμοποιώ το  Claymores Miner , και εχω την GPU RX460 WINDFORCE OC 4G  με Μ.Ο H/s  σε 11.8MH/s με C σους 58,59 βαθμούς και 45% τους fans.  Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι το εξης .
1)Μπορω με καποιο τροπο να αυξήσω το H/s;  ( με OC μεσο του app της Gigabyte είναι ασφαλες ; )  
2)Το  Claymores Miner ειναι καλος κώδικας ή υπαρχουν και καλύτεροι;  (διαβασα την αρχικη και απο οτι καταλαβα ειναι ο καλυτερος )
3)Υπάρχουν καλύτερα pool για ETH για την Ελλάδα  ;
4)Ποια ειναι η καλύτερη θερμοκρασία για την GPU (εψαξα και στο manual αλλα δεν βρήκα κατι ) (ειδα πως λες μεχρι 65 C αρα λογικα ειμαστε οκ )
5)είδα  πως εκτός απο το ETH υπαρχει και το Zcash, ειναι καλύτερα να ασχοληθώ με αυτο ; (ειδα πως κερδισες 3000 σε 3 μερες τοτε  Shocked  ,  Πηγα να κανω mining Ζcash αλλα το  flypool λεει αυτο το μηνυμα ""Because of performance issues with the Zcash client we are unable to send payout transactions to z addresses! Therefore DO NOT use z addresses to mine on the pool."" υπαρχει αλλο pool ; . Επισης δεν μπορεσα να βρω καποιο wallet gia Zcash )
6)Για το ΕΤΗ χρησημοποιω το myetherwallet.com και για BTC το xapo .Μου πρωτηνεις καποιο αλλο;  


(τωρα ειδα οτι υπαρχει σχετικο thred στο forum ( το εχω ποσταρει και αλλου , εαν μπορει να μου απαντησει καποιος , σας ευχαριστω )


ΥΓ1: fun fact , καποια μελη λενε το mining , μιναρισμα/μιναρεις  που στην Πατρα  σημαινει "μα...κιζεσαι"/"μ@λ..ας   Grin  Cheesy

ΥΓ2:Moba εχω την GA-B150-HD3P (rev. 1.0) , 8 GB RAM στα 2133MHz , εναν i3 6100 στα 3,7 Ghz και τροφοδοτικο στα 650W  CORSAIR Gold .

1) Αν χρησιμοποιείς τον πιο καινούργιο miner του Claymore τότε όχι
2) Είναι ο καλύτερος
3) Όχι αυτη τη στιγμή
4) 65 είσαι τέλεια, 70 θέλει προσοχή, 75 αρχίζεις και μειώνεις την διάρκεια ζωής, 80 και πάνω παίιιιζεις με τη φλόγα...
5) Καλό είναι και αυτό και μπορείς να το κάνεις mining εκ περιτροπής με ΕΤΗ. Μην σε ανησυχεί αυτό το μήνυμα είναι εκεί 6 μήνες. Μπορείς απλά να έχεις t-address
6) Εγώ χρησιμοποιώ όλα της freewallet (Android)

4)ειμαι στους 59 C οποτε ειμαστε καλα
5) εαν δεν σου ειναι κοπος μπορεις να μου πεις πως ; Δηλαδη με μια και μονο GPU με συμφέρει να κανω καποιες ωρες ή μερες μια φορα το ενα και μια φορα το αλλο;
6)επειδη εχω ξεκινισει ιδη με το mining στο ethermine.org μπορω να αλλαξω wallet και να παω στο freewallet? ( αν και νομιζω πως οχι )
7)επισης ειναι αναγκαιω να κατεβασω το Ethereum Wallet (καποιοι λενε για λογους ασφαλειας )

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου Smiley
scorpios
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
May 30, 2017, 04:08:37 PM
 #315

Καλησπέρα και από εμένα.

Σας παρακαλώ ενημερώστε με για το παρακάτω:

Αφού η RX 480 SAPPHIRE NITRO 8GB είναι πλέον δύσκολο να βρεθεί, η
MSI VGA Radeon RX 480 Gaming x 8GB είναι μία καλή εναλλακτική επιλογή μαζί με μητρική MSI Z97 GAMING 7  (όχι την 5 που αναφέρθηκε κατά την δημιουργία του thread) ??

Πείτε ρε παιδιά γιατί σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω και ψάχνω μία καλύτερη ενναλακτική για να προχωρήσω σε στήσιμο από Ελλάδα και να μην προσπαθήσω παραγγελίες μέσω δικτύου.

Ο λόγος είναι οικονομικός, εδώ θα τα αγοράσω με δόσεις ενώ από το εξωτερικό πρέπει να τα προπληρώσω και να ελπίζω να πάρω αυτό που παρήγγειλα.

Δώστε για μία ακόμη φορά τα φώτα σας....
squall50000
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
May 30, 2017, 06:49:40 PM
 #316

Καλησπέρα guys!
Τελευταίες μέρες μου βγάζει ένα
Gpu# hugs in opencl call.

Έχει τύχει σε κανέναν?
scorpios
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
May 30, 2017, 09:48:16 PM
 #317

Επιπλέον,

Θα ήθελα να μάθω εάν είναι κάποιος από Θεσσαλονίκη και θα έχει την δυνατότητα να με βοηθήσει στο στήσιμο του rig (με το αζημίωτο βέβαια) όταν με το καλό μαζέψω τα κομμάτια, γιατί άλλος από το forum που απάντησε στα μηνύματα και με εξυπηρέτησε ,αλλά μένει μακριά και είναι δύσκολο να βρεθούμε.
Όποιος μπορεί ας μου στείλει pm

Επιπλέον πείτε μου την γνώμη σας και για την
MSI VGA Radeon RX 580 Gaming x 8GB!!!!

Ευχαριστώ για ακόμα μία φορά.
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
May 31, 2017, 01:38:14 PM
 #318

Επιπλέον,

Θα ήθελα να μάθω εάν είναι κάποιος από Θεσσαλονίκη και θα έχει την δυνατότητα να με βοηθήσει στο στήσιμο του rig (με το αζημίωτο βέβαια) όταν με το καλό μαζέψω τα κομμάτια, γιατί άλλος από το forum που απάντησε στα μηνύματα και με εξυπηρέτησε ,αλλά μένει μακριά και είναι δύσκολο να βρεθούμε.
Όποιος μπορεί ας μου στείλει pm

Επιπλέον πείτε μου την γνώμη σας και για την
MSI VGA Radeon RX 580 Gaming x 8GB!!!!

Ευχαριστώ για ακόμα μία φορά.

Καλησπέρα, ρίξε μια ματιά και εδώ
http://www.cryptobadger.com/2017/04/build-ethereum-mining-rig-hardware/
δεν είναι δύσκολο να το στήσεις εφόσον τα έχεις όλα που χρειάζεσαι. Το πιο δύσκολο απόλα θα έλεγα είναι η κατασκευή του κουτιού, αλλά εγώ παλαιότερα είχα κάνει δουλειά και με ένα καφάσι από τη λαική!
SARA_2016
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 0


View Profile
May 31, 2017, 06:06:26 PM
 #319

paidia kalispera mipos bori kapios na mou pi poso ine to  -75mv stis rithmisis tou claymore giati sto trix beni ala thelw apo claymore settings eyxaristw
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
May 31, 2017, 09:00:17 PM
 #320

Υπάρχει κάποια κάρτα που να μπορώ να βάλω σε αυτήν την μητρική για να κάνω Mining?

https://www.asus.com/us/Motherboards/AM1MA/

τι απώλειες στην ταχύτητα θα έχω λόγω του 1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode) 2 x PCIe 2.0 x1

είναι πολύ τραγική η κατάσταση;  Cheesy

Το μόνο πρόβλημα που ενδέχεται να έχεις είναι το τροφοδοτικό που χρησιμοποιείς. Επειδή δεν ανέφερες τροφοδοτικό και επειδή υποθέτω ότι
ετοιμάζεσαι να κουμπώσεις την κάρτα σε ένα ήδη υπάρχον pc ενδέχεται το τροφοδοτικό σου να μην δίνει τα καλώδια που θέλεις για να βάλεις στην κάρτα

ένα απλό 400 watt είναι  Huh κάνει τιποτα?

Δεν έχεις πρόβλημα με τα watt. Το πρόβλημα θα είναι ότι τα καλώδια που φεύγουν από το τροφοδοτικό κατά μεγάλη πιθανότητα δεν θα κάνουν στην κάρτα γραφικών που θα πάρεις και αυτό γιατί τα τροφοδοτικά που χρησιμοποιούνται στους υπολογιστές συνήθως δεν υποστηρίζουν τέτοιες κάρτες.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!