Bitcoin Forum
April 19, 2024, 05:57:52 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Fatura Tahsilat Merkezi Açma  (Read 1365 times)
hhk1045 (OP)
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
February 27, 2017, 08:57:54 AM

Amacım su,telefon,elektrik vb tahsilat yapabilecegil tl yukleyecegim ufak bir buro acmak. Acacagim yerde emekliler yogunlukta olup pttnin de kapanmasiyla ciddi bir talep var. Bunu firsata cevirmek istiyorum sizce nasil bir yol izlemeliyim. Bu isler hakkinda bilgisi olan var mi?
1713506272
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713506272
Reply with quote  #2

1713506272
Report to moderator
"With e-currency based on cryptographic proof, without the need to trust a third party middleman, money can be secure and transactions effortless." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713506272
Hero Member
*

Ignore
1713506272
Reply with quote  #2

1713506272
Report to moderator
1713506272
Hero Member
*

Ignore
1713506272
Reply with quote  #2

1713506272
Report to moderator
1713506272
Hero Member
*

Ignore
1713506272
Reply with quote  #2

1713506272
Report to moderator
srknbyr
Hero Member

Activity: 661
Merit: 581

View Profile
February 27, 2017, 10:16:08 AM

Bankaya teminat gösterme gibi bir imkanınız varsa;

Fatura tahsilatı için aracı bir kurum bulusunuz,

Her faturanın üzerine 1 lira işlem ücreti ekleyerek fatura tahsilatınızı yaparsınız..

Tahsilat yaptıkça bankadaki teminatınızdan tahsil ettiğiniz fatura tutarları düşer,

Parayı bankaya tekrar koyarak tahlisat limitinizi teminat tutarına eşitlersiniz,

Bir ayda 5 bin fatura tahsilatı yapsanız, aylık 5000 liralık geliriniz olur.

5000 liralık tahsilata 762 lira kdv ödersiniz..

Elde kaldı mı 4238 lira,

Personel çalıştıramayıp kendinizin çalışacağını düşünüyorum o yüzden personel masrafı koymuyorum kaldı ki bu arada kendi sigortanızı da yatırmanız lazım,

2000 lira kira olsa, işyeri olduğu için 2000 + 500 stopaj toplam 2500 lira kira ödersiniz,

1738 liramız kaldı.. Elektrik (klima ile ısınma) ortalama 350 lira gelse su 50 lira gelse onlar da 400 lira

1338 lira kaldı.. (bunu unutmayalım)

elektriği (350), suyu (50) ve kirayı toplarsak (2000) = 2400 lira,
2400 lirayı da kdv ödedikten sonra elde kalan miktardan (4238) çıkartırsak 1838 lira kalır,

bu 1838 liradan da sürekli gelirimiz olacak en yüksek vergi dilimine gireriz %35 yapar, o da 643 lira yapar,

Kira, elektrik su ödedikten sonra elde kalan 1338 liramızdan da 643 liralık gelir vergisi öderiz kdvnin dışında,

elde kalan net tutar 695 TL..

.▄███████████████████████▄
███████████████████████████
██████▌       ▀▀▀█████████
█████████▄          ▀██████
██████████▄          ▀█████
██████████           █████
███████████    ▄██▄   █████
███████████▄▄▄▄████ ▄█████
 ▀███████████████████████▀
.digilira.||||
nyks
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
February 27, 2017, 10:40:59 AM

+ Her ay kdv beyannamesinin damga vergisi 33 lira
+ 3 ayda bir Geçici Verginin damga vergisi 50 lira
+ 3 ayda bir stopajın damga vergisi 50 lira
+ Dükkanın masa sandalye bilgisayar internet masrafı
+ Apartman aidatı aylık 25 lira
+ Muhasebe ücreti aylık en az 100 lira

Esnaflığın tadı tuzu kalmadı artık verginin birini ödemeden diğeri geliyor.
igotek
Hero Member

Activity: 2030
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
February 27, 2017, 11:00:33 AM

İnternet ücreti
Temizlik giderleri
Bağkura ödenecek ücret

Türkiyede dükkan sahibi olmak çok zor.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
February 27, 2017, 01:34:49 PM

+ Her ay kdv beyannamesinin damga vergisi 33 lira
+ 3 ayda bir Geçici Verginin damga vergisi 50 lira
+ 3 ayda bir stopajın damga vergisi 50 lira
+ Apartman aidatı aylık 25 lira
+ Muhasebe ücreti aylık en az 100 lira

aylık 200 tl kesin gider.

kiranı anlaşarak 500 tl den gösterirsen 125 stopaj yapar

200+125=325 tl

internet 100 tl
elektrik 350 tl
su 50 tl
kendin çalışırsan herhangi bir sigortan yoksa bağkur mecburiyeti var bağkur : 500 tl

aylık 1350 tl ye ulaştı

kirayı da ortalama 2000 tl düşünürsek

aylık 3350 tl oldu bile

temizlik, çay kahve cart curt masrafları olarak da günlük 10 tl den 300 tl koyarsak
aylık 3650 tl oldu

dükkanın hiç iş yapmasa bile sana maddi yükü 3650 tl.
dükkan için kale güvenlik veya pronet gibi güvenlik şirketleriyle çalışabilirsin bunların masrafları
ha bu arada gelir vergisini ve kdv yi hiç katmadım bile. her şey faturalı olduğu için bunlardan kaçamayacaksın veya düşürmeyeceksin.
kısaca günlük 130 140 faturadan sonrası senin cebine kalacak.
bunlar her ay uğraşacağın ödemeler.

ha bir de dükkanın ilk açılması için yapacağın masraflar var.
dükkan tutulması kira depozito emlakçı.
dükkanın tadilattan geçirilmesi.
ofis malzemeleri elektronik malzemeler. bilgisayar klima masa sandalye vb.
şirket açılması.
noter masrafları
teminat masrafı.
reklam giderleri tabela totem vb
pos masrafları
kamera ve güvenlik sistemleri.

gibisinden aklıma gelen her şeyi yazıyorum. sırf eğer bu işe girersen sonradan önüne daha az masraf çıksın diye. bunları da göz önünde bulundurursan canın daha az sıkılır.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
February 27, 2017, 07:48:43 PM

yalnizca fatura odeme noktasi ile gunu kurtarmak hakikaten zor. arkadaslarin da dedigi gibi sabah dukkani en az 200TL ile acican ki eve ekmek goturebilesin.
tl yukleme, telefon aksesuari kirilmaz cam, kilif, fotokopi, fax... vb baktiginda para kazandirmayacak gibi gordugun ufak getirili isler de yapmalisin ki carki dondurebilesin.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
February 27, 2017, 08:04:52 PM

Bunu kayıt dışı olarak yapabilirsin. Misal bizim eski yazlıkta bir lise bebesi vardı seneler önce. Öyle internet şubeleri otomatik ödemeler filan popüler değildi.
500 dairelik sitenin tüm elektrik su telefon faturalarını bu öderdi. sistemi de oturtmuştu. millet'den nakit parayı toplar sonra dolmuşa atlar mersin merkeze iner faturaları öder gelirdi.
fatura başına da sabit gidiş dönüş dolmuş parası alırdı. ben çüş lan dediğimde abi tamam sana zahmet poponu kaldır bin dolmuşa git gel derdi Smiley ortalama 3 günde bir mersine gider gelir 30-40 fatura öder gelirdi.

ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
February 27, 2017, 08:34:58 PM

Muhasebe vergi falan anlamam ama şöyle bi olay var otomatik ödeme talimatı gittikçe yaygınlaşıyor
mesela şuan emeklilik promosyonu diye bütün emeklilere promosyon verilecek şartı ise 2 adet otomatik ödeme talimatı verilmesi Smiley sen düşün artık..
Alakasız ama aklıma geldi zamanında henüz yokken otobüs vb bilet alım arama sitesi yapma fikiri vardı şimdi yüzlerce böyle site var çünkü ben aptalım  Cheesy
Demek istediğim değişik şeyler lazım ufak komisyonlar üzerine sürümden ciddi paralar kazanılabiliyor biraz saksıyı çalıştırmak lazım.
cnkt
Sr. Member

Activity: 267
Merit: 252

View Profile
February 27, 2017, 09:07:45 PM

Amacım su,telefon,elektrik vb tahsilat yapabilecegil tl yukleyecegim ufak bir buro acmak. Acacagim yerde emekliler yogunlukta olup pttnin de kapanmasiyla ciddi bir talep var. Bunu firsata cevirmek istiyorum sizce nasil bir yol izlemeliyim. Bu isler hakkinda bilgisi olan var mi?

Bulunduğumuz bölgede o işi Elektirik Dağıtım firmasının bayiliğini alıp yapıyorlar. Elektrik Dağıtım şirketi tahsilat ofisi açmıyor . Kesme Abonelik işlerini sana yıkıyor o zaman kazanç sağlayabiliyorsun. Bir arkadaşım yeni başladı böyle bir işe 1 hafta oldu . Tüm Faturaları tahsil ediyor 2 kasiyer bayan 2 elektrik açma kapama elemanı çalıştırıyor. Ortalama 60 bin tl tabela giydirme vs.. parası verdi. Ama kazançı nasıldır ne değildir önümüzdeki 3 ayda belli olacak ya batacak ya cıkacak ... Kolay değil 4 personel çalıştırmak en basit 2500 TL x 4 = 10bin , cadde üstünde işyeri 4Bin tl en basit kirası vs... derken ay sonu 20 Bin kafadan harcama yapar ama Fatura tahsilatından Abonelik Açma Elektrik kesme vs.. işlerden ne kadar pay alır bilmiyorum balıklama daldı arkadaş Hayırlısı...
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
February 28, 2017, 07:25:36 AM

bu tarz işyerleri en sonunda dayanamayıp tahsil ettiği o ayki fatura tutarlarını alıp dukkanı kapatıp kaçarlar. yapılan iş verilen emeğe değmez.
bileq
Legendary
*

View Profile
March 03, 2017, 06:26:19 PM

bolge dagitim sirketleri tedas tredas kiltas vs. bunlar abonelik acilisi ya da kapanisina para oder mi bilmem ama adsl basvurusu, elektrik dagitici (sozlesmesi aboneligi (su yeni dagiticini secebilme mevzuu) isleri oldukca iyi paralar birakiyor. ornegin adsl acilis hakedisi 75TL gunluk 75 tane fatura kesecegine 3 sayfalik sozlesme imzalatiyorsun ayni parayi kazaniyorsun. eger abonelik acilislarini da baska bir bayii, temsilci uzerinden yaparsan net kazanc olarak yansir kdv fatura derdi de olmadan kemiksiz olur hakedisin.
elektrik faturasi alirken yeni dagitici sozlesmesini de kriterlere uyan abonelere imzalatirsan kazancli olabilir
srknbyr
Hero Member

Activity: 661
Merit: 581

View Profile
March 03, 2017, 07:31:30 PM

bolge dagitim sirketleri tedas tredas kiltas vs. bunlar abonelik acilisi ya da kapanisina para oder mi bilmem ama adsl basvurusu, elektrik dagitici (sozlesmesi aboneligi (su yeni dagiticini secebilme mevzuu) isleri oldukca iyi paralar birakiyor. ornegin adsl acilis hakedisi 75TL gunluk 75 tane fatura kesecegine 3 sayfalik sozlesme imzalatiyorsun ayni parayi kazaniyorsun. eger abonelik acilislarini da baska bir bayii, temsilci uzerinden yaparsan net kazanc olarak yansir kdv fatura derdi de olmadan kemiksiz olur hakedisin.
elektrik faturasi alirken yeni dagitici sozlesmesini de kriterlere uyan abonelere imzalatirsan kazancli olabilir

Adsl eskiden 75 liraydi, su anda 40 lira onu da iki ayda alabiliyorsunuz Turk Telekom'dan

.▄███████████████████████▄
██████▌       ▀▀▀█████████
█████████▄          ▀██████
██████████▄          ▀█████
███████████    ▄██▄   █████
███████████▄▄▄▄████ ▄█████
 ▀███████████████████████▀
.digilira.||||
zokora
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 251

View Profile
March 04, 2017, 08:42:09 PM

bir faturadan 1liradan fazla komisyon alınıyor. 3-5 liraya kadar çıkıyor. o yüzden yukarıdaki hesaplama yanlış. çok daha karlı bir iş
hhk1045 (OP)
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
March 04, 2017, 09:03:13 PM

kendi kredi kartım veya banka kartı ile ödeyeceğim diyelim, fakat ödediğime dair fatura kesmek istiyorum. bilgisayara bağlayacağım ve fatura kesebileceğim ucuz yollu bir nokta vuruşlu tarzı yazıcı önerisi olan varmı ? diyelim su ödemek için online ödeme var mesela balıkesir su baskiden online olarak ödeyebiliyorsun ve faturasını çıkarabilirsin, aynı şekilde bir çok ilin var su faturalarında oradan ödeyim faturasını yazıcıdan çıkaracağım.
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
March 05, 2017, 01:33:55 AM

bir faturadan 1liradan fazla komisyon alınıyor. 3-5 liraya kadar çıkıyor. o yüzden yukarıdaki hesaplama yanlış. çok daha karlı bir iş

hangi fatura ödemesinde 3 lira komisyon alınıyor ki?
bileq
Legendary
*

View Profile
March 05, 2017, 10:30:23 AM

kendi kredi kartım veya banka kartı ile ödeyeceğim diyelim, fakat ödediğime dair fatura kesmek istiyorum. bilgisayara bağlayacağım ve fatura kesebileceğim ucuz yollu bir nokta vuruşlu tarzı yazıcı önerisi olan varmı ? diyelim su ödemek için online ödeme var mesela balıkesir su baskiden online olarak ödeyebiliyorsun ve faturasını çıkarabilirsin, aynı şekilde bir çok ilin var su faturalarında oradan ödeyim faturasını yazıcıdan çıkaracağım.

bu dedigini genellikle tahsilat makbuzu seklinde kesiyorlar. bizim buralardaki fatura odeme merkezleri nakit odeme yaparsan 1tl kredi karti ile odeme yaparsan +1 tl 2tl lik bir komisyon aliyorlar. fakat anlasma yapacagin araci kurumu oncesinde iyice bir arastir. bu aracilar genellikle bayilerin paralarini dondurup islem yaptiklari icin zaman zaman cok aksakliklar yasatiyorlar. ornegin senin iceride bakiyen var. odedigin faturalar bu bakiyeden dusuyor ama faturayi araci kurumun sistemine odendi diye kaydediyorsun, bu islem cogunlukla toplu olarak gun sonunda yapiliyor.

3yil once bu isi yapan bi arkadasim vardi. bunyesine 1 programci bir de temsilci ile tum turkiyede 180 e yakin bayi agi olusturmustu. o donemde yasal mevzuatta fatura odeme merkezi olabilmek icin herhangi bir teminat ya da kriterler yoktu. bayi paralarini dondurerek cok iyi paralar kazanmisti. ornegin araci kurumda o gunku faturalari odeyecek meblag o gun cikismadiysa ertesi gun para yatiran bayilerin parasiyla onceki gunku odemeler yapiliyordu.

---
edit: sen kendin bankalarin online islem merkezlerinden islem yaparken gunluk odeme limitleri bulunuyor. gelen tum faturalari ayni hesap ile odeyemezsin. fakat adsl digiturk vb benzeri faturalari kurumlarin kendi sitelerinden kredi kartin ile odemede herhangi bir sinir yok sanirim.
zokora
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 251

View Profile
March 05, 2017, 02:19:54 PM

hangi fatura ödemesinde 3 lira komisyon alınıyor ki?

şimdi kontrol ettim. 100 liralık digiturk için 1.75 komisyon almışlar
3-4 lira da hatırlıyorum. doğalgaz olabilir.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
March 05, 2017, 08:22:04 PM

Bankaya teminat gösterme gibi bir imkanınız varsa;

Fatura tahsilatı için aracı bir kurum bulusunuz,

Her faturanın üzerine 1 lira işlem ücreti ekleyerek fatura tahsilatınızı yaparsınız..

Tahsilat yaptıkça bankadaki teminatınızdan tahsil ettiğiniz fatura tutarları düşer,

Parayı bankaya tekrar koyarak tahlisat limitinizi teminat tutarına eşitlersiniz,

Bir ayda 5 bin fatura tahsilatı yapsanız, aylık 5000 liralık geliriniz olur.

5000 liralık tahsilata 762 lira kdv ödersiniz..

Elde kaldı mı 4238 lira,

Personel çalıştıramayıp kendinizin çalışacağını düşünüyorum o yüzden personel masrafı koymuyorum kaldı ki bu arada kendi sigortanızı da yatırmanız lazım,

2000 lira kira olsa, işyeri olduğu için 2000 + 500 stopaj toplam 2500 lira kira ödersiniz,

1738 liramız kaldı.. Elektrik (klima ile ısınma) ortalama 350 lira gelse su 50 lira gelse onlar da 400 lira

1338 lira kaldı.. (bunu unutmayalım)

elektriği (350), suyu (50) ve kirayı toplarsak (2000) = 2400 lira,
2400 lirayı da kdv ödedikten sonra elde kalan miktardan (4238) çıkartırsak 1838 lira kalır,

bu 1838 liradan da sürekli gelirimiz olacak en yüksek vergi dilimine gireriz %35 yapar, o da 643 lira yapar,

Kira, elektrik su ödedikten sonra elde kalan 1338 liramızdan da 643 liralık gelir vergisi öderiz kdvnin dışında,

elde kalan net tutar 695 TL..

Arkadaş kalem kalem açıklama yapmış ama tablo gerçekten ürkütücü 5000 tl lik karının giderler çıktıktan sonra 700 tl ye elinde kalmış olması ve bunun anlamının bu işlere hiç bulaşma git bir askeri ücretli iş bul kafan ağrımasın al maaşını gününü kurtar anlamına geliyor  , benim babam esnaftı 15 yıl önce 6 ay çalışır 6 ay yatardı 4 nüfusa bakardı , şimdi esnafın düştüğü duruma makın bunun adı ülkenin gerilediğidir!
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
March 06, 2017, 02:59:16 PM

Yukarda arkadaşlar güzel açıklama yapmışlar fakat şu var bu işi yapanların %60 ı neredeyse milleti dolandırıp gidiyorlar bizim burada sıkça oldu bu durum zaten dolandırmayan kesimde büyük ihtimal kapatıp gidiyor bu işi yapacak adamın kesinlikle elinin sağlam olması lazım ayrıca iş yapması lazım. Bazıları 1 tl'den fazla alanlar olabiliyor yani belki sende komisyonu fazla tutman lazım ama komisyonu ne kadar fazla tutarsan o kadar çok müşterin azalıyor buda bir sıkıntı diyebiliriz.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: