Bitcoin Forum
May 07, 2024, 11:00:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Tüm madenci arkadaşlara selam olsun !  (Read 636 times)
cagatay (OP)
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
August 17, 2017, 10:03:32 AM

Herkese merhaba arkadaşlar;

Adım Çagatay 28 yaşındayım , Ankara'da yasıyorum. Uçak mühendisiyim ve aranıza yeni katılan bir madenci adayıyım. Bir süredir cryptocurrency ile ilgili araştırma yapıyorum. Farklı forumlar videolar makaleler üzerinden çok farklı bilgilere ulaşıyorum. Takdir edersiniz ki araştırmak iyidir.

Araştırdıkça da insanın kafasını iyice karıştırıyorlar. Herkes kendi fikrini söylüyor elbette.
Kafamda deli sorular  Roll Eyes BTC mi ETH mi ? Hangi GPU? GPU mu ASİC mi? Hangi MB ? RAM? SSD HDD? Hangi sistem için ne kadar harcarım ? KW gideri ne olur?...

Eminim sizlerde ( işi hakkı ile yapan üstadlar ) başlamadan önce bütün bu soruları kendinize ve diğer insanlara sordunuz. Ve araştırmalarınız sonucunda başladınız kazmaya.
Madencilik bir yana günümüzde hızla yayılmaya başlayan bir furya olan dijital para birimleri benim düşünceme göre (farklı düşünenler vardır tabii ki) geleceğin doları euro su frangı yen'i olacaklar. Hızla büyüyen bir dijital bir çağda yaşadığımızı düşünürsek bunun kaçınılmaz bir son olacağını düşünüyorum. Bill Gates babamız bile bir röportajında btc nin durdurulamaz olduğunu ve Blockchain altyapısı ile Dijital para birimlerinin geleceği oluşturacağını söyledikten sonra inancıma inanç kattı. Bazı ülkeler de btc bankamatikleri btc ile alısverişler başladı bile.

Forum'da ki bu ilk yazım biraz uzun olacak affınıza sığınıyor okuyanlara teşekkür ediyorum.

Şimdi bu kardeşinize araştırmalarında biraz da sizler yardımcı olursanız hem bu yazıyı daha sonra okuyan yeni başlayan kişilere hemde bana fikirleriniz ile yardımcı olmuş olursunuz.

Belirli bir bütçe ayırdım madenciliğe giriş için ve yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde de kararlarımı verip Ya Bismillah Diyeceğim.
Ayırmış olduğum bütçe ile hangi sistemi kuracağıma henüz karar vermedim.
Bitmain Antminer S9 ile ilgili suanda sitesinde sipariş veremiyoruz. Mail ile irtibata geçtim stokta olmadığını ve tarih'de veremeyeceklerini söylediler.

İlk olarak s9 u ele alalım;

S9 cihazının Çin'de ki fiyatı PSU ile birlikte 1250$ .

12-14 TH-s hashrate 1200w elektrik tüketimi bulunmakta cihazda.
Bir site üzerinden hesaplama yaptığımda bir cihaz şuanki değerler ile 400$ civarı bir getiri yapıyor. ( Dikkat şuan ki değerler ile !!!) bu değerler BTC nin düşmesi yükselmesi zorluk seviyeleri vs gibi birçok etkenden değişebilir.
Bu cihazın siteden satın alınıma açılması ile birlikte sipariş verdikten sonra yaklaşık olarak 22-30 gün içerisinde getiriyorlar. Ancak gümrük vs gibi sıkıntı yasayanlar olduğunu duydum gümrük için ekstradan 1000-1500tl gibi evrak işleri vs için para yatıranlar var. Herseyi halledip cihazı evinize getirip açdıktan sonra chip lerden calısmayan olabildiğini veya cihazın komple sorunlu olabildiği hakkında okuduğum yazılar var. Elbette cihazlar garantili ancak sipariş sırasında 1250$ yatırıyorsun yaklasık 1 ay bekliyorsun geldi cihaz sorunlu hoop geri gönderdin tutki oda 15gün sürdü gitti geri. Cihazın sorunu giderildi veya değiştirme işlemi yapıldı bu da nereden baksak 1 hafta 10 gün sürer. Tekrar gemiye verdiler gönderdiler bir 22-30 gün daha bekledin yatırdığın para yaklasık 2 2.5 ay oradan oraya gitti geldi. Tabi bu arada BTC nin durumu ne olur yükselir mi düşer mi ayrı zorluk seviyesi ayrı.

Birazda iyimser olalım hersey yolunda gitsin 15 günde cihaz gelsin sorunsuz çalışsın. 1 ay boyunca 7/24 çalıştığını varsayarak bugünkü değerlere göre hesaplama yapınca getirisi güzel 3-5 ayda cihaz parasını cıkartır. Ve bu şekilde olduğu zaman rx580 6lı bir rig 'den daha ucuza geliyor ve getirisi daha yüksek oluyor.

Gelelim ETH'e . Ethereum madenciliği için araştırma yapıyorum , rx580, rx 470 , 1070 , 1080 gibi ekran kartları ile madencilik yapan arkadaşlar var. Şimdi burada önemli olan GPU nun ne kadar MH/s bastığı GPU nun fiyatı vs gibi değerleri göz önünde bulundurmak gerekiyor.
6lı rx580 gpu ile bir rig kurmanın maliyeti suanda aşağı yukarı 13bin tl ye denk geliyor ve 160MH/s basıyor buda suan ki değerler ile aylık 1.25eth e denk geliyor.
Şuan da piyasada ekran kartı bulmakta ayrı bir sorun tabi . Ancak 13 bin tl ye 6lı bir rig kurduğun para ile yaklaşık 3 adet s9 alabiliyorsun. Mantık çerçevesinde baktığında s9 ağır basıyor.Yabancı forumlarda da baktığımda farklı stratejiler var;

ETH in suan ki zorluk seviyesi ve değeri göz önünde bulundurulduğunda ayda 1.25 eth kazabiliyoruz . Önemli olan cihaz için yatırılan para ve diğer giderleri kendin karşılayıp kazdığın ETH leri biriktirip ETH in değerinin yükselmesini beklemek. BTC den sonra en popüler olan coin ETH'de BTC gibi yarın 1000/2000/3000$ lara  geldiği vakit yaptığın yatırımın karşılığını alabiliyorsun. Yani kimileri bu strateji ile devam ediyor ve BTC aldı başını gitti 4350$ dan daha ne kadar çıkabilir artı zorluk seviyesi çok yüksek ve bu işi firma olarak 100lerce 1000lerce cihazla yapanlar var.

Diğer yandan bazılarının stratejisi de BTC nin şuan gelmiş olduğu değer bile hiçbirşey 50.000$ a varan değere ulaşacağını varsayan kişilerin sayısı da hiç az değil. Zorluk seviyesi vs tamam kazdığın miktar düşüyor fakat BTC nin de değeri yükseliyor talep çok bankamatikleri kuruluyor. Alışverişlerde kullanılıyor. Tüm bu etkenler BTC nin değerinin artmasını destekliyor.

Şimdi sevgili arkadaşlar sizlerin stratejisi nedir? ETH mi kazıyorsunuz neden? RİG maliyetiniz nedir? Aylık getirisi nedir? GPU tercihiniz nedir? MH/s değerleriniz nedir?
                                                                     BTC mi kazıyorsunuz neden? Cihaz maliyeti nedir? Aylık getirisi nedir? TH/s değerleriniz nedir?

Karar vermeden önce son araştırmaların için sizlerinde değerli görüşlerini almak istiyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ediyor bol kazançlı , sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.
1715079609
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715079609
Reply with quote  #2

1715079609
Report to moderator
The Bitcoin network protocol was designed to be extremely flexible. It can be used to create timed transactions, escrow transactions, multi-signature transactions, etc. The current features of the client only hint at what will be possible in the future.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
August 17, 2017, 04:12:10 PM

Asic cihaz ile Madencilik riskli bir şey, bozuldu mu hö der kalırsın. Milletler arası garanti değişime gidip gelmesi 3 ay sürer.  Ama bir ekran kartını garantiden değiştirmek TR de en fazla 1 hafta.
çinde 1250USD ye satılan cihazı tr ye getirmeyi başarırsan sana maliyeti 5000 USD oluyor. Yani 13.000 TL ye 3 S9 almak tamamen HAYAL.

ASIC cihaz kazançlılığını kaybettiği anda ederi hurda devre fiyatına iniyor.  oysa GPU yani ekran kartının ise çalıştığı müddetçe her türlü gideri vardır;
ikinci el satarsın. oyun pc'si toplar satarsın. satmayıp eşe dosta ikinci ekran kartı olarak hediye yapar adamlığa sayarsın.
AMD ekran kartları ile Ethereum, Ethereum Classic, musicoin ve bunun gibi çeşitli coinleri kazabilirsin.
NVIDIA ekran kartları ile X11 algoritmalı dash gibi coinleri kazarsın.

an itibariyle Hiç birini kazmıyorum ama kazasım var. Kazınca da AMD kartlar ile Monero ve Ethereum Classic kazma düşüncesindeyim.
Sebebi kazançlı olmaları değil, Biriktirmek için kazacağım kısmetse.

Başarılar dilerim.
cagatay (OP)
Newbie
*

View Profile
August 18, 2017, 06:54:20 AM

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. ASİC cihazların bozulması halinde dediğin gibi garanti kapsamında yaptırma işi baya uzun iş . Cihazın zaten Türkiye'ye gönderimi yok firma ile iletişime devam ediyorum eğer bir şekilde Türkiye'ye göndermeyi hallederler ise gümrük sorunum yok yani cihazın alış fiyatı ile getirebiliyorum buraya. O yüzden biraz cazip geliyor bana .
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1288
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
August 18, 2017, 03:45:38 PM

Gümrük sorunum yok derken o cihazı daha önce getirttin mi? Getirten birinden nasıl yapıldığına dair bilgi aldın mı? Herşey düşündüğünüz kadar kolay değil. Almayı planladığınız cihazın ağırlığı ve boyutları hakkında bilginiz var mı?  Diyelim ki herşey tam sizin hayalinizdeki gibi gitti (cihazı buldunuz -Bitmain şu an üretmiyor, diğer mağazalarda da PSU hariç 2000$ civarı-, satın aldınız, satıcı ürünü Türkiye'ye gönderdi, gümrükte tüm masrafları karşıladınız ve gümrük memurlarını ikna edip cihazı teslim aldınız) sonrasında kazıma başladınız.

Bir baktınız 13.5TH olarak tanıtılan cihaz 12-12,5TH üzerine çıkmıyor ya da saatlik ortalaması 13.5TH'a hiç ulaşamıyor. Tamam dediniz 12TH de yeter devam edeyim. Ama o da ne zorluk seviyesi her geçen gün artıyor. Cryptocompare'deki rakamları bir türlü tutturamıyorsunuz. Cihazları geri mi göndereceksiniz? Hayır. Kazmaya devam. Ay başında elektrik faturası bir gelecek bir bakacaksınız hesaplarınızdan fazla. Gitti gelirin bir kısmı daha...

Böyle böyle, sizin yatırımın geri dönüşü (ROI) 8 aydan 10 aya çıktı... Ama o da ne, 1 senede zorluk seviyesi almış başını gitmiş. Hadi 1-2 ay daha uzadı diyelim. 12 ayda cihazın parasını ancak çıkardınız, sonra ne olacak? Siz 1 sene sonra şimdikinin yarısı kadar getiri ile kazmaya devam edeceksiniz. Taa ki elektrik faturasını ödeyemez hale gelene kadar... Sonra, cihazlar çöp...

Aynı sürede Bitcoin'i alıp kenara koysanız, 1 sene sonra en az 2x kazandığınızı görebilirsiniz... (2016 Ağustos - 2017 Ağustos artış %634 ~7x)
cagatay (OP)
Newbie
*

View Profile
August 19, 2017, 06:57:19 AM

Onur hocam cevap için teşekkürler.

Şimdi şöyle bir durum var bitmain zaten TR ye gönderim yapmıyor. Avusturya ya göndereceğim kargoyu daha sonra da gidip oradan alıp geleceğim. Daha önce hiç cihaz almadım , gümrükte sorun olmaz dememin nedeni var bir şekilde dediğiniz gibi çıkartırım.
Cihazın boyutları ebatları hakkında bilgim var. TH/s değerlerine gelince evet bazen 14 TH/s altında kazım yapıyor ancak bu gibi durumlarda cihazın update lerini yaparak bu sorunu aştıklarını duydum. Tabi buna katılınan havuz vs de etki edebilir. Elektrik konusuna gelince cihazların calısacağı ülke Türkiye değil yurt dısında ikamet ediyorum. İkamet ettiğim ülke ile Türkiye arasında ki elektrik ücretleri tam yarı yarıya. Ben zaten calısıyorum dolayısıyla sadece cihazdan gelecek olan para üzerine kurmuyorum stratejimi. Aylık elektrik parasını kendim karşılarım yani. ROI konusuna gelince'de tabi ki yatırımı en hızlı sekilde cıkartabilmeyi herkes ister . Ancak ekran kartları ile eth veya baska altcoin için rig kurmak demek suanda 12,000 tl asagı yukarı. 6lı bir rig rx580 varsayalım eth'de basıyor 160mh/s ! ( 12000 tl lik rig ) . Şimdi bitmain den cihazı almam 1250$ bir cihaz . Yaklasık olarak 1 rig parasına 3 btc cihazı alıyorsun.

Bitcoin alıp kenara koy bekle işi bana göre değil ben uğraşmak istiyorum biraz işin tadı biraz da orada.
coinzoid
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 250

View Profile
August 19, 2017, 01:31:30 PM

Onur hocam cevap için teşekkürler.

Şimdi şöyle bir durum var bitmain zaten TR ye gönderim yapmıyor. Avusturya ya göndereceğim kargoyu daha sonra da gidip oradan alıp geleceğim. Daha önce hiç cihaz almadım , gümrükte sorun olmaz dememin nedeni var bir şekilde dediğiniz gibi çıkartırım.
Cihazın boyutları ebatları hakkında bilgim var. TH/s değerlerine gelince evet bazen 14 TH/s altında kazım yapıyor ancak bu gibi durumlarda cihazın update lerini yaparak bu sorunu aştıklarını duydum. Tabi buna katılınan havuz vs de etki edebilir. Elektrik konusuna gelince cihazların calısacağı ülke Türkiye değil yurt dısında ikamet ediyorum. İkamet ettiğim ülke ile Türkiye arasında ki elektrik ücretleri tam yarı yarıya. Ben zaten calısıyorum dolayısıyla sadece cihazdan gelecek olan para üzerine kurmuyorum stratejimi. Aylık elektrik parasını kendim karşılarım yani. ROI konusuna gelince'de tabi ki yatırımı en hızlı sekilde cıkartabilmeyi herkes ister . Ancak ekran kartları ile eth veya baska altcoin için rig kurmak demek suanda 12,000 tl asagı yukarı. 6lı bir rig rx580 varsayalım eth'de basıyor 160mh/s ! ( 12000 tl lik rig ) . Şimdi bitmain den cihazı almam 1250$ bir cihaz . Yaklasık olarak 1 rig parasına 3 btc cihazı alıyorsun.

Bitcoin alıp kenara koy bekle işi bana göre değil ben uğraşmak istiyorum biraz işin tadı biraz da orada.

Uğraşmak başta güzel gelse de zamanla bıktırıcı olabiliyor. Ben de bir süre gpu madenciliği yaptım. Ev ortamında olduğundan dolayı toz, havalandırma ve ısı ciddi sorun oldu. Klima olmasına rağmen yeterli bir hava akışı sağlamak uğraşmaktan aldığın keyifi zamanla işkenceye çeviriyor. Bilen birisi için uğraşmak zevkli oluyor kesinlikle...

Ancak bir süre sonra fikir değiştirebiliyorsunuz. BTC alıp kenarı atmak bu uğraşıya göre bence daha az risk faktörü içeriyor.

Ayrıca eğer rig yapmayı düşünüyorsanız asics miner yerine gpu mining tercih etmenizi öneririm. Arkadaşların da belirttiği gibi asisc eğer sorun yaşatırsa çöpe gider, oysa garantili bir ekran kartını kısa sürede değiştirebilirsiniz.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: