Bitcoin Forum
April 24, 2024, 07:06:56 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Comisioane  (Read 1629 times)
maxamus (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 833
Merit: 267


View Profile
April 26, 2013, 01:05:14 PM
 #1

Salutare. Dintre cei ce au cumparat/ vandut bitcoin /litecoin, imi puteti spune va rog care sunt taxele pe care le-ati platit si in cat timp s-a procesat comanda?
 
gen:  am vandut btc/ltc  pe site-ul x cu fee y si am primit banii in z ore/zile
        am cumparat btc/ltc de pe site-ul x cu fee y si am primit btc/ltc in z ore/zile

Care au fost taxele cele mai mari (dar si cele mai mici ) cand ati cumparat/ vandut?

vreau sa imi fac o idee cam de unde  e mai convenabil sa cumperi/vinzi BTC/LTC.

Mersi fain.

Am I spamming? Report me!
1713985616
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713985616

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713985616
Reply with quote  #2

1713985616
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
sedric398
Member
**
Offline Offline

Activity: 71
Merit: 10


View Profile
April 26, 2013, 06:13:22 PM
 #2

Recent lucrurile nu stau foarte bine
bittcoin24-fonduri blocate
bitcoin-central -hacked
mtgox- backlog de 2-3 saptamani la retrageri SEPA
bitstamp- singura varianta mai decenta cand vine vorba de EU, singurul lucru care ar putea fi considerat un dezavantaj este ca in general ca pret e 1-5 dolari mai mic pretul fata de gox(comision la Sepa 1.5% daca nu ma insel)
incearca local -nimic nu se compara cu 0% comisioane si bani instant cash fara sa ii convertesti
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
April 26, 2013, 07:12:01 PM
Last edit: April 27, 2013, 09:47:41 AM by Cyrus
 #3

Mut thread-ul din Market. Acolo se posteaza doar cereri si oferte.


thread moved to Main board.

8fold
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 391
Merit: 250



View Profile
April 26, 2013, 09:14:59 PM
 #4

incearca local -nimic nu se compara cu 0% comisioane si bani instant cash fara sa ii convertesti

Majoritatea celor care vand local cer un fee care sa le acopere deranjul (5% - 10%).

Bitrated user: 8fold.
alpha5
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 51
Merit: 0


View Profile
April 27, 2013, 06:55:54 AM
 #5

ce inseamna sa vinzi 'local'Huh
sedric398
Member
**
Offline Offline

Activity: 71
Merit: 10


View Profile
April 27, 2013, 08:46:57 AM
 #6

incearca local -nimic nu se compara cu 0% comisioane si bani instant cash fara sa ii convertesti

Majoritatea celor care vand local cer un fee care sa le acopere deranjul (5% - 10%).
Daca te referi la anunturile de pe localbitcoins.com ai dreptate sunt acolo niste comisioane nesimtite, dar sunt si altii care fac asta fara comision de ex ai putea sa incerci sa dai direct de mineri care ar prefera sa vanda f2f

@Cyrus
poti sa pui in practica ideea de a crea o sectiune separata la Market pentru acest tip de tranzactii



@alpha5
Local ar insemna f2f dupa o discutie pe mail/pm/tel
Te poti intalni sa realizezi tranzactia acasa,McDonald sau orice loc public cu wifi
Cred ca este un thread despre notiunile de eticheta (best practices) in engleza referitor la tranzactiile f2f
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
April 27, 2013, 09:39:48 AM
Last edit: April 27, 2013, 09:48:20 AM by Cyrus
 #7

Quote from: sedric398 link=topic=188312.msg1958016#msg1958016

@Cyrus
poti sa pui in practica ideea de a crea o sectiune separata la Market pentru acest tip de tranzactii


Chiar.
De la inceput m-am mirat de tacerea forumului roman vis-a-vis de vanzarea/cumpararea produsului muncii.
Nu este voie sau care e politica?
alpha5
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 51
Merit: 0


View Profile
April 27, 2013, 09:47:11 AM
 #8

Multumesc, m-am gandit eu dar nu eram sigur Smiley
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
April 27, 2013, 09:50:47 AM
Last edit: April 30, 2013, 05:31:09 PM by Cyrus
 #9

Quote from: sedric398 link=topic=188312.msg1958016#msg1958016

@Cyrus
poti sa pui in practica ideea de a crea o sectiune separata la Market pentru acest tip de tranzactii


Chiar.
De la inceput m-am mirat de tacerea forumului roman vis-a-vis de vanzarea/cumpararea produsului muncii.
Nu este voie sau care e politica?


Normal ca este voie. Daca este o cerere pentru o sectiune dedicata vanzare/cumparare de bitcoin, cu siguranta o va fi creata!
Deocamdata puteti posta cererile si ofertele in Market(daca in timp vor fi destul de multe si va fi anevoios sa gasesti ceva... voi propune o sectiune separata).

Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
April 27, 2013, 09:54:37 AM
 #10

 Cheesy
In regula.
Chiar ma intriga situatia dar daca am vazut tacere am crezut ca e subiect tabu ...si m-am incolonat.
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
April 27, 2013, 10:08:09 AM
 #11

Cheesy
In regula.
Chiar ma intriga situatia dar daca am vazut tacere am crezut ca e subiect tabu ...si m-am incolonat.

Un thread de genul [Vand] Bitcoins in Bucuresti - intalnire personala(sa fie cat mai multe detalii in titlu si sa se respecte o formatare) iar in thread detalii despre suma, zona, pret, etc, ar fi perfect!
O sa fac cat de curand un thread cu niste explicatii si reguli pentru zona Market.

maxamus (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 833
Merit: 267


View Profile
April 27, 2013, 10:34:53 AM
 #12

so pana la urma f2f ar fi cea mai profitabila chestie.  Grin

Am I spamming? Report me!
sedric398
Member
**
Offline Offline

Activity: 71
Merit: 10


View Profile
April 27, 2013, 10:48:14 AM
 #13

so pana la urma f2f ar fi cea mai profitabila chestie.  Grin
Prefer f2f mai mult pentru ca  ajuta la mentinerea decentralizarii ceea ce e un lucru pozitiv.In plus,e pe aceasi unda cu "ideologia" bitcoin, desigur faptul ca nici-un ban nu se pierde in buzunarele bancilor e un avantaj.

Singurul dezavantaj e ca spre deosebire de varianta cu folosirea unui exchange(mtgox,bitstamp etc..) e ca nu poti astepta un pret mai bun decat cel stabilit sau cel din momentul intalnirii.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
April 30, 2013, 12:31:58 PM
 #14

Domnilor, mare mister sunt comisioanele astea. Nu stiu daca sunt anuntate peste tot dar sigur sunt bine dosite prin pagini.

Cand am vazut ca vircurex imi ia 0.01 BTC (la transfer inapoi in portofel) dupa ce am vandut o manuta (una slabaaa, amarata si uscativa) de NMC-uri si cand am vazut ce ramane am zis: "Tulai Doamne, dar nu mai am nici sa intru intr-un closet public" Cheesy

Nici nu stiu daca sa plang sau sa rad.  Roll Eyes

Este exact ce se intampla si cu minerii/cautatorii de aur: toti ii jupuiau iar ei ramaneau numai cu naduful.

Apropo...tocmai derulez prima vanzare on-line.
Astept confirmarile de intrare la aia a monedutelor mele (nici nu stiu cum s-ar face un comert cu crypto avand clientii langa case asteptand ...3...6...x confirmari)

Ce pot sa spun, pana una alta?
Emotia e profunda...diuretic curat.  Grin Roll Eyes
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
April 30, 2013, 12:41:00 PM
 #15

si la btc-e tot 0.01 e comision .. am vazut azi ...
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
April 30, 2013, 12:48:08 PM
 #16

Am incercat sa ma inregistrez la toti granzii...
Ba liste de asteptari, ba inregistrari oprite, ba acte ca la cununie... Balamuc.

Acuma sa vad cum merge vanzarea mea amarata, in lei, la dealerul nostru bastinas (are topic aici)
Am 3 confirmari de la blockchain ca faramiturile au plecat dar in noul portofel inca suiera vantul (poate asteapta 6 confirmari...cine stie...ca eu sigur nu stiu Grin)
maxamus (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 833
Merit: 267


View Profile
April 30, 2013, 04:35:27 PM
 #17

probabil ca sunt foarte multe cereri de inregistrare si sunt oameni putini care trebuie sa faca manual fiecare verificare si pe buna dreptate, ca e time consuming  sa iei fiecare user sa ferifici nume, prenume, adresa, tel, mail.. etc etc etc. desi la ce profit au , ar putea sa se adune cativa sa faca in asa fel incat treaba sa se miste mai rapid. eu personal am 2 sapt de cand astept de la bitstamp verificarea countului. am trimis toate  actele, tot arborele genealogic, and now waiting.. waiting... waiting.... acum sa vedem. deci in principal.. face to face e cel mai avantajos.

Am I spamming? Report me!
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
April 30, 2013, 05:36:40 PM
 #18

MtGox avea vreo 4 angajati acum un an. In momentul de fata din cate stiu, sunt vreo 22 de oameni.
Va mai dura pana se va mai pune infrastructura la punct.

Cat despre comisioane... ele oricum sunt peste tot, dar intr-adevar, se simt.

Desi sunt inca unele neajunsuri, una peste alta, mie cel putin, tot mai avantajos mi se pare sa operezi in criptovalute.

Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
April 30, 2013, 05:40:53 PM
 #19

Chiar.
De la inceput m-am mirat de tacerea forumului roman vis-a-vis de vanzarea/cumpararea produsului muncii.
Nu este voie sau care e politica?

Ca sa intaresc afirmatia ca 'este voie', dau chiar startul. Am pus un thread la Market, pentru a vinde una bucata "produsul muncii". Sper sa nu fiu singurul ofertant din Market prea mult timp Tongue.

Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
April 30, 2013, 05:58:29 PM
 #20

Am vazut. Succes!  Smiley

Eu, in Arad, nu am prea multe sanse.
Am vandut "o tzandurica" de moneda pe bitcoin-exchange.info, acuma sa vad daca si intra leii.  Roll Eyes

Daca ar fi functional ar fi grozav pentru Romania.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!