Bitcoin Forum
April 18, 2024, 08:12:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 18.yy İngilteresinde Bira içmek  (Read 765 times)
hhk1045 (OP)
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
April 29, 2017, 05:46:56 PM

Hiç gerçekleşmeyecek hayallerimden biridir. Tahtadan yapılmış bardaklara konulmuş soğuk İngiliz birası yanan meşe odununun kokusunda yudumlamak için belki biraz geç dünyaya geldim.
Betonlar arasına sıkışmış dünya da her şey petrol ve demire dayalı seri üretimden ibaret oldu. Orjinallik kusursuzluk kayboldu. 18.yy dünyasının en güzel şehirleri İngiltere'deydi. Sanayi devrimi daha yeni yeni altyapısı oluşmaya başlarken Amerika'dan gelen altınlarla zenginleşen İngilterenin pub larında şarkılar söylenir ve soğuk biralar yudumlanırdı. Ortaçağ'dan kalma dar sokaklardan evlerine giden insanlar huzurlu bir uyku çekerdi. Ancak zaman hızlı geçti sanayi devrimi derken 2.sanayi ve 3.sanayi devrimleriyle dünya orjinallikten uzaklaştı, tahtadan yapılmış kaşıklar bardakların yerini demir ve cam aldı. Meşe odununun kokusu ekmeğin üzerinden ve odalardan çıktı. Fıçılarda bekletilen o eski güzel biranın tadı değişti. Kırların yeşilliklerin yerini betonlar kapladı...Geç mi geldik dünyaya yoksa erken mi bilemedim şimdi.
1713427938
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713427938
Reply with quote  #2

1713427938
Report to moderator
1713427938
Hero Member
*

Ignore
1713427938
Reply with quote  #2

1713427938
Report to moderator
1713427938
Hero Member
*

Ignore
1713427938
Reply with quote  #2

1713427938
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713427938
Hero Member
*

Ignore
1713427938
Reply with quote  #2

1713427938
Report to moderator
1713427938
Hero Member
*

Ignore
1713427938
Reply with quote  #2

1713427938
Report to moderator
1713427938
Hero Member
*

Ignore
1713427938
Reply with quote  #2

1713427938
Report to moderator
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
April 29, 2017, 06:17:27 PM
Last edit: April 29, 2017, 06:29:07 PM by MorpheWQ

İşin romantikliğini kaçıracağım belki ama o dönemlerde insanlar birayı mecburiyetten içiyorlardı. Salgınlar o kadar büyük boyutlara ulaşıyordu ki su içmek neredeyse mümkün olmuyordu. Zenginler çoğunlukla şarap, fakirler ise bira içmek durumunda kalıyorlardı.

Ayrıca en son Thames kenarında bira içtiğim yer 18. yüzyıldan kalma olduğunu söyleyebilirim. Kaldığım evin tahta perdesini kazıdığımda en az 30 kat boya çıkıyordu. Londra dokusunu hala koruyor. Geç kalınmış bir şey yok  Wink

Sanayinin Avrupadaki beşiği Almanya mesela. Ben Almanya'yı görene kadar her tarafı fabrika sanıyordum. Ama oradaki yeşilliğe bakmaya doyamadım.

Ama derseniz ki İstanbul'un eskisine özlem duyabilirim, işte bunun geri dönüşü yok. Bırakın 18. yüzyılı 1990'ları bile görmek mümkün değil artık...

themoonmic
Newbie
*

Activity: 41
Merit: 0

View Profile
April 29, 2017, 06:50:04 PM

Biraz daha eskiye gidip roma döneminde metal kadehde şarap içmekte hayal oldu Smiley
Yunuyunuyun
Member
**

Activity: 93
Merit: 14

View Profile
April 29, 2017, 07:02:17 PM

Daha daha eskilere gidip kafa tasından da şarap yudumlamak güzel olur aslında Tongue
Klasik bir M&B Repliği
http://www.incisozluk.com.tr/w/%C5%9Farab%C4%B1m%C4%B1-senin-kafatas%C4%B1ndan-i%C3%A7ece%C4%9Fim/
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
December 30, 2020, 07:10:07 PM

Meşe odunu kokusu
Bira
Yanında güzel bir biftek daha ne isteyebiliriz ki.

anonymous3x
Sr. Member

View Profile
December 30, 2020, 07:13:15 PM

İşin romantikliğini kaçıracağım belki ama o dönemlerde insanlar birayı mecburiyetten içiyorlardı. Salgınlar o kadar büyük boyutlara ulaşıyordu ki su içmek neredeyse mümkün olmuyordu. Zenginler çoğunlukla şarap, fakirler ise bira içmek durumunda kalıyorlardı.

Ayrıca en son Thames kenarında bira içtiğim yer 18. yüzyıldan kalma olduğunu söyleyebilirim. Kaldığım evin tahta perdesini kazıdığımda en az 30 kat boya çıkıyordu. Londra dokusunu hala koruyor. Geç kalınmış bir şey yok  Wink

Sanayinin Avrupadaki beşiği Almanya mesela. Ben Almanya'yı görene kadar her tarafı fabrika sanıyordum. Ama oradaki yeşilliğe bakmaya doyamadım.

Ama derseniz ki İstanbul'un eskisine özlem duyabilirim, işte bunun geri dönüşü yok. Bırakın 18. yüzyılı 1990'ları bile görmek mümkün değil artık...

Nasıl yani hocam salgınlar yüzünden insanlar bira mi içiyordu ?
Pulsar77
Sr. Member

Activity: 1694
Merit: 309

View Profile
December 30, 2020, 09:58:23 PM

vay be. eskiden bira fakir şarap zengin içeceğiymiş. günümüzde fakirler şarap içer oldu artık. maliyeti daha fazla olmasına rağmen biradaki vergiler ve şarapın evde yapılabilmesi bu dengeleri değiştirdi.
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
December 31, 2020, 08:09:33 AM

vay be hayallere bak, ulan hiç böyle hayallerim olmadı, çok sığ adamım ben sanırım, bu tür şeyler düşünebilen insanlara hayran kalıyorum, biz akşam çocuklara mandalina götürme derdindeyken millet 18. yy ingilteresinde bira içme hayalleri kurabiliyor. Smiley

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
anonymous3x
Sr. Member

View Profile
January 11, 2021, 06:29:44 PM

vay be hayallere bak, ulan hiç böyle hayallerim olmadı, çok sığ adamım ben sanırım, bu tür şeyler düşünebilen insanlara hayran kalıyorum, biz akşam çocuklara mandalina götürme derdindeyken millet 18. yy ingilteresinde bira içme hayalleri kurabiliyor. Smiley

Ne var ya Smiley hayal kurmakta mi yasak
Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
January 12, 2021, 07:01:14 PM

Bira içmek hem de 18. yy iyiymiş. artık kafana da peruk takarsın hayal bu ya o zamanlar öyleymiş galiba senin hayaline katılamıyorum ama karışmıyorum da hayallerin kadar özgürsün.

illetyus
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 367

View Profile
January 13, 2021, 09:55:45 AM

18.yy'da ingiltere'de bira içen adam bugün bizlerin yaşadığı hayatı görse muhtemelen çok özenirdi.
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
January 13, 2021, 10:45:50 AM

Hiç gerçekleşmeyecek hayallerimden biridir. Tahtadan yapılmış bardaklara konulmuş soğuk İngiliz birası yanan meşe odununun kokusunda yudumlamak için belki biraz geç dünyaya geldim.
Betonlar arasına sıkışmış dünya da her şey petrol ve demire dayalı seri üretimden ibaret oldu. Orjinallik kusursuzluk kayboldu. 18.yy dünyasının en güzel şehirleri İngiltere'deydi. Sanayi devrimi daha yeni yeni altyapısı oluşmaya başlarken Amerika'dan gelen altınlarla zenginleşen İngilterenin pub larında şarkılar söylenir ve soğuk biralar yudumlanırdı. Ortaçağ'dan kalma dar sokaklardan evlerine giden insanlar huzurlu bir uyku çekerdi. Ancak zaman hızlı geçti sanayi devrimi derken 2.sanayi ve 3.sanayi devrimleriyle dünya orjinallikten uzaklaştı, tahtadan yapılmış kaşıklar bardakların yerini demir ve cam aldı. Meşe odununun kokusu ekmeğin üzerinden ve odalardan çıktı. Fıçılarda bekletilen o eski güzel biranın tadı değişti. Kırların yeşilliklerin yerini betonlar kapladı...Geç mi geldik dünyaya yoksa erken mi bilemedim şimdi.
Hayal gibi hayal.. Bu tarz uçuk hayalleri olan insanları severim. Bi de bunun tahta bardakta bira içerken başka hayaller üzerine sohbet etmek de güzel bir hayal olabilir.
Ayrıca birebir olmasa da yakın ortamı bulabileğin ortamlar bulabilirsin diye düşünüyorum

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
│▌
AME TRADE HERE
▄██████▄ ▀██████▄
█████████  ▀█████
███████▀     ▀███
██████▀  ▄█▄  ▀██
██████▄  ▀█▀  ▄██
███████▄     ▄███
█████████  ▄█████
▀██████▀ ▄██████▀
AME TRADE HERE
   ▐███▄
   ████▌
▐██████████▄
████████████
 ████▌  █████
▐████  ▄████
██████████▀
 ▀█████▀▀
▐│
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
diderdrogba
Member
**

Activity: 406
Merit: 47

View Profile
January 13, 2021, 07:25:05 PM

Alman birasını İngiliz birasına tercih etmişimdir hep. Tadı rengi çok daha hoşuma gitmiştir. Tatlı bir şey içmek istesem portakal suyu alırım bira dediğin sert olacak  Grin

Pages: [1]
  Print  

Jump to: