Bitcoin Forum
April 26, 2024, 03:07:56 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Ποιο πορτοφολι να κατεβασω?  (Read 4111 times)
MarioLuck990
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 157
Merit: 100


View Profile
August 16, 2017, 01:09:58 PM
 #21

Pliroforiaka iparxi ke to Lykke.com , ine wallet gia ios ke android, polla pio safe apo otidipote allo. I eteria kani refund se periptosi klopis. Episis exi polla pleonextimata se sxesi me ena aplo wallet.
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 16, 2017, 02:37:02 PM
 #22

Εχεις κανονικα τα κλειδια σου και στο jaxx wallet

δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά είναι γενικός κανόνας ότι εμπιστευόμαστε μόνο πορτοφόλια που είμαστε διαχειριστές των private key μας.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Giann
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
August 17, 2017, 03:18:16 PM
 #23

Electrum πολυ καλο!
dlx
Member
**
Offline Offline

Activity: 61
Merit: 10


View Profile
August 17, 2017, 04:22:05 PM
 #24

Εχεις κανονικα τα κλειδια σου και στο jaxx wallet

δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά είναι γενικός κανόνας ότι εμπιστευόμαστε μόνο πορτοφόλια που είμαστε διαχειριστές των private key μας.

Δεν ηξερες... Δεν ρωταγες;

Ειπαμε, ειναι ολα στο PC σου, τιποτε στο cloud.  Σαν το core, αλλα χωρις να εχεις ολο το blockchain κατεβασμενο, μονο τις δικες σου κινησεις (cache).


Thracian
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100


View Profile
August 17, 2017, 05:18:24 PM
 #25

Εχει καταλάβει κανείς αν το bitcoin core wallet ver.0.14.2 θα έχει ζήτημα με την ενεργοποίηση του BIP148 σε μερικούς μήνες; Πρέπει να κάνουμε κάτι;
Aiolos79
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 148
Merit: 100



View Profile
August 17, 2017, 05:34:25 PM
 #26

Καλησπέρα και από μένα. Διάβασα όλο το post και μπερδεύτηκα.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα πορτοφόλι που να αποθηκεύονται τα coins στον υπολογιστή, να μην κατεβάζει όλες τις κινήσεις στον υπολογιστή όπως κάνει το core και να έχω πρόσβαση στο private key ώστε αν μου καεί πχ το pc (φτου φτου φτου) να μπορώ να το βάλω σε άλλο wallet;
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 17, 2017, 10:14:39 PM
 #27

Εχει καταλάβει κανείς αν το bitcoin core wallet ver.0.14.2 θα έχει ζήτημα με την ενεργοποίηση του BIP148 σε μερικούς μήνες; Πρέπει να κάνουμε κάτι;

για ποια ενεργοποιηση του 148 λές? Μήπως λες για το fork και όταν γίνει? Αν ναι τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και θα μπορείς να πάρεις τα forked όπως έγινε και με το bcash.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
gmerk
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 100


View Profile
August 20, 2017, 12:56:53 PM
 #28

Καλησπέρα και από μένα. Διάβασα όλο το post και μπερδεύτηκα.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα πορτοφόλι που να αποθηκεύονται τα coins στον υπολογιστή, να μην κατεβάζει όλες τις κινήσεις στον υπολογιστή όπως κάνει το core και να έχω πρόσβαση στο private key ώστε αν μου καεί πχ το pc (φτου φτου φτου) να μπορώ να το βάλω σε άλλο wallet;


Electrum portable.
Ούτε εγκατάσταση ούτε τίποτα. Το τρέχεις όπου/όπως θέλεις. Στο ίδιο folder σώζονται όλα (data, wallet).
Λίγη προσοχή χρειάζεται (όπως και με όλα τα wallet). Μην το τρέχεις σε άγνωστους υπολογιστές (π.χ. από usb stick), παίρνε backup το wallet πότε πότε, γράψε κάπου το seed, και βάλε ένα δυνατό password. Μην ξεχάσεις στην αρχή να τσεκάρεις και το "encrypt wallet" όταν ορίσεις το password. FYI, το seed και το password πρόσεχε τα σαν τα μάτια σου. Αν σου πάρει κάποιος το wallet.dat, θα σε σώσει το password. Αν σου πάρει το seed, δε θα σε σώσει τίποτα, τον ήπιες...

Σχετικά με τα private keys, τα κάνεις export αν θέλεις (ξεχωριστά για κάθε διεύθυνση), αλλά και με το seed είσαι καλυμμένος.
Χρειάζεται να ξαναπώ να προσέχεις το seed και το password;  Wink

Άντε και καλό μας flippening...  Grin


Aiolos79
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 148
Merit: 100



View Profile
August 20, 2017, 01:08:14 PM
 #29

Καλησπέρα και από μένα. Διάβασα όλο το post και μπερδεύτηκα.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα πορτοφόλι που να αποθηκεύονται τα coins στον υπολογιστή, να μην κατεβάζει όλες τις κινήσεις στον υπολογιστή όπως κάνει το core και να έχω πρόσβαση στο private key ώστε αν μου καεί πχ το pc (φτου φτου φτου) να μπορώ να το βάλω σε άλλο wallet;


Electrum portable.
Ούτε εγκατάσταση ούτε τίποτα. Το τρέχεις όπου/όπως θέλεις. Στο ίδιο folder σώζονται όλα (data, wallet).
Λίγη προσοχή χρειάζεται (όπως και με όλα τα wallet). Μην το τρέχεις σε άγνωστους υπολογιστές (π.χ. από usb stick), παίρνε backup το wallet πότε πότε, γράψε κάπου το seed, και βάλε ένα δυνατό password. Μην ξεχάσεις στην αρχή να τσεκάρεις και το "encrypt wallet" όταν ορίσεις το password. FYI, το seed και το password πρόσεχε τα σαν τα μάτια σου. Αν σου πάρει κάποιος το wallet.dat, θα σε σώσει το password. Αν σου πάρει το seed, δε θα σε σώσει τίποτα, τον ήπιες...

Σχετικά με τα private keys, τα κάνεις export αν θέλεις (ξεχωριστά για κάθε διεύθυνση), αλλά και με το seed είσαι καλυμμένος.
Χρειάζεται να ξαναπώ να προσέχεις το seed και το password;  Wink

Άντε και καλό μας flippening...  Grin




Σε ευχαριστώ πολύ. Αν και το seed δεν κατάλαβα τι είναι ακριβώς. :p
trumpman (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 914
Merit: 299



View Profile
August 20, 2017, 01:11:35 PM
 #30

τελικά για να σας λυθεί η απορία έβαλα electrum Δυνατό εργαλειο, ευχαριστώ που μου το προτείνατε  Grin Grin Grin

Aiolos79
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 148
Merit: 100



View Profile
August 20, 2017, 01:25:46 PM
 #31

Μόλις το εγκατέστησα και γω. Είναι τέλειο. Επιτέλους δεν περιμένω να συγχρονίσει κάτι και επίσης δεν σέρνεται ο υπολογιστής.
gmerk
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 100


View Profile
August 20, 2017, 01:45:45 PM
 #32

Καλησπέρα και από μένα. Διάβασα όλο το post και μπερδεύτηκα.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα πορτοφόλι που να αποθηκεύονται τα coins στον υπολογιστή, να μην κατεβάζει όλες τις κινήσεις στον υπολογιστή όπως κάνει το core και να έχω πρόσβαση στο private key ώστε αν μου καεί πχ το pc (φτου φτου φτου) να μπορώ να το βάλω σε άλλο wallet;


Electrum portable.
Ούτε εγκατάσταση ούτε τίποτα. Το τρέχεις όπου/όπως θέλεις. Στο ίδιο folder σώζονται όλα (data, wallet).
Λίγη προσοχή χρειάζεται (όπως και με όλα τα wallet). Μην το τρέχεις σε άγνωστους υπολογιστές (π.χ. από usb stick), παίρνε backup το wallet πότε πότε, γράψε κάπου το seed, και βάλε ένα δυνατό password. Μην ξεχάσεις στην αρχή να τσεκάρεις και το "encrypt wallet" όταν ορίσεις το password. FYI, το seed και το password πρόσεχε τα σαν τα μάτια σου. Αν σου πάρει κάποιος το wallet.dat, θα σε σώσει το password. Αν σου πάρει το seed, δε θα σε σώσει τίποτα, τον ήπιες...

Σχετικά με τα private keys, τα κάνεις export αν θέλεις (ξεχωριστά για κάθε διεύθυνση), αλλά και με το seed είσαι καλυμμένος.
Χρειάζεται να ξαναπώ να προσέχεις το seed και το password;  Wink

Άντε και καλό μας flippening...  Grin


Σε ευχαριστώ πολύ. Αν και το seed δεν κατάλαβα τι είναι ακριβώς. :p

Το seed είναι 12 (ή παραπάνω) λέξεις βάση των οποίων δημιουργείται το wallet. Με αυτές μπορείς να ξαναφτιάξεις το ίδιο wallet.
Προσοχή, το seed δημιουργεί το wallet εξαρχής, χωρίς το password (γιαυτό αν χάσεις το seed τον ήπιες).
Στο site του electrum έχει πολλές πληροφορίες στο documentation: http://docs.electrum.org/en/latest/faq.html

Για αρχή προτείνω να μη μπλέξεις με περίεργα wallets (two factor, κλπ), φτιάξε ένα απλό να δεις πως είναι, και στην πορεία βλέπεις.
Την πρώτη φορά που θα φτιάξεις το wallet, μπορείς να είσαι και offline για μεγαλύτερη ασφάλεια (ας πούμε...). Όλα (seed, wallet) φτιάχνονται στο pc σου, όχι online.
BTW, και το coinomi για android φαίνεται συμπαθητικό, αλλά με τίποτα δε θα του εμπιστευόμουν σοβαρά ποσά.

Το πορτοφόλι είναι εύκολο, το να βρεις τα bitcoin είναι το δύσκολο... Smiley


Aiolos79
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 148
Merit: 100



View Profile
August 20, 2017, 01:49:13 PM
 #33

ok ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απορώ πως τόσο καιρό ασχολιόμουν με το αργό core.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 20, 2017, 10:14:18 PM
 #34

ok ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απορώ πως τόσο καιρό ασχολιόμουν με το αργό core.

απλά το core θωρείτε πολύ ποιο ασφαλές από κάθε wallet έκει έξω. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι λειτουργεί και σαν node άρα δεν εμπιστεύεσαι τρίτους που να σου δίνουν το ιστορικό των συναλλαγών του Bitcoin blockchain όπως στη περίπτωση του electrum και του κάθε mobile wallet.
Το core για μένα είναι και ότι πρέπει για να δημιουργήσεις wallet να τα πάρεις backup σε στικάκια η οτιδήποτε άλλο μέσο και απλά μετά να τα καταχωνιάσεις κάπου και τα ξεχάσεις.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
gmerk
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 100


View Profile
August 21, 2017, 04:03:20 PM
 #35

+1 για το core, αλλά -2 για τα 170+ Gb (έχουμε και ssd, ντροπή...)

 Grin

theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
August 22, 2017, 08:05:01 AM
 #36

+1 για το core, αλλά -2 για τα 170+ Gb (έχουμε και ssd, ντροπή...)

 Grin


δεν φταιει το πορτοφολι για το μεγεθος του blockchain!
αν θες να εχεις full node ο,τι πορτοφλι και να βαλεις τοσο χωρο θα πιασει!
αν δεν σε νοιαζει να εχεις full node, τοτε κανεις pruning
https://bitcoin.stackexchange.com/questions/37496/how-can-i-run-bitcoind-in-pruning-mode
Faliro
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 181
Merit: 100



View Profile
August 22, 2017, 03:05:25 PM
 #37

+1 για το core, αλλά -2 για τα 170+ Gb (έχουμε και ssd, ντροπή...)

 Grin


δεν φταιει το πορτοφολι για το μεγεθος του blockchain!
αν θες να εχεις full node ο,τι πορτοφλι και να βαλεις τοσο χωρο θα πιασει!
αν δεν σε νοιαζει να εχεις full node, τοτε κανεις pruning
https://bitcoin.stackexchange.com/questions/37496/how-can-i-run-bitcoind-in-pruning-mode

τι σημαίνει αυτό το pruning?
τι κάνει δηλαδή διαφορετικά?
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 22, 2017, 03:35:02 PM
 #38

+1 για το core, αλλά -2 για τα 170+ Gb (έχουμε και ssd, ντροπή...)

 Grin


δεν φταιει το πορτοφολι για το μεγεθος του blockchain!
αν θες να εχεις full node ο,τι πορτοφλι και να βαλεις τοσο χωρο θα πιασει!
αν δεν σε νοιαζει να εχεις full node, τοτε κανεις pruning
https://bitcoin.stackexchange.com/questions/37496/how-can-i-run-bitcoind-in-pruning-mode

τι σημαίνει αυτό το pruning?
τι κάνει δηλαδή διαφορετικά?

απλά ενώ κατεβάζει όλο το ιστορικό του blcockchain κρατάει μόνο το μέγεθος gb που θέλεις.
Δλδ αν βάλεις στο bitcoin.conf αρχείο το prune=5000 το core wallet θα έχει μέγεθος στον σκληρό μόνο 5gb. Nomίζω αυτό είναι και το μικρότερο μέγεθος που μπορείς να βάλεις.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
gmerk
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 100


View Profile
August 22, 2017, 04:27:00 PM
 #39

Δεν το ήξερα αυτό για το pruning, ενδιαφέρον. Thanks...

Την πρώτη (και τελευταία) φορά που έβαλα το core, κατέβασε 7Gb και μου είχαν φανεί ακόμα κι αυτά πολλά...

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 22, 2017, 05:47:10 PM
 #40

τώρα έχει φτάσει στα 140gb Tongue

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!