Bitcoin Forum
April 25, 2024, 11:22:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin - Türkiye'de yasal çerçeve  (Read 4819 times)
lastguard (OP)
Full Member

Activity: 125
Merit: 100

View Profile
May 11, 2017, 04:56:20 PM

Merhabalar,

Bir süre (yaklaşık 7 yıl) dönem borsa , fx üzerine teknik analiz yaparak işlemler yaptım. Yaklaşık 1 yıldırda dijital paraları takip ediyorum . İncelemediğim , teknolojisini, amaçlarını okumadığım coin nerdeyse kalmamıştır. Az çok blockchainin ne olduğunu sistemlerin hangi mantıklarla ve yöntemlerle çalıştığını biliyorum çok uzak değilim . Bence dijital para topluluğu , bu alanla uğraşan insanların çoğunluğu toxic olmayan genç ve ileri görüşlü insanlar. Bana göre bu teknoloji gelecek vaad ediyor fakat bu topluluk teknolojisinden daha fazla gelecek vaad ediyor.

Benim bu topluluğa soracağım bir kaç sorum var,

Türkiyede dijital paralar ve yasal çerçeve (muhtemelen bir çerçevede yok gerçi)

Aklımdaki sorular şunlar;

- Türkiyeden satın alınan sitelerin gelecekleri bulanık mı? (koinim,paribu) Her an birilerinin canını sıktı diye müdahele edilme ihtimali var mıdır? Çünkü sanıyorum bankalar bu kapsamda genel bir yasaklama yerine teker teker buldukça o sitelere/firmalara kısıtlama para alış verişini engelleme yöntemi uyguluyorlar.

- Akabinde yurt dışından bitcoin almak için para göndermek/almak bu işlemi yapana sorun çıkarabilir mi? yapılan kar ayrıca vergilere tabimidir. Ben mesela gördüğüm kadarıyla bazı bankalar yurt dışı dijital para satılıp alınan yerlere kartla harcamayı engelliyorlar.(3d şifresi girdikten sonra bile ödeme onayı gelmiyor).

- Genel anlamda dijital para alımı satımından kazanacağın (dişe dokunur bir miktar olduğunu varsayıyorum) paranın üzerine getireceği vergi yükü varmıdır.

- Diyelim ki ciddi bir miktar para kazandınız bu miktarı ülkeye döviz cinsinden getirmek yada tlye çevirmek buradaki bankalara transfer etmek (evet tamamen cryptocurrency felsefesine aykırı biliyorum), bitcoin vs olarak saklamak (paper wallet) ufak ufak bozdurup harcamak gibi seçeneklerden hangisini yapardınız.

Bu konularda tecrübeli yada bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum,

Saygılarımla,

ignorance is bliss.
1714044128
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714044128
Reply with quote  #2

1714044128
Report to moderator
1714044128
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714044128
Reply with quote  #2

1714044128
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
denetci
Sr. Member

Activity: 490
Merit: 278

View Profile
May 12, 2017, 07:35:14 AM

Aklınızdaki soruları ben de merak ediyorum. Detaylı sorduğunuz için teşekkür ederim. Umarım burada konu ile ilgili olarak bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaklardır.
bitkolik
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 254

View Profile
May 12, 2017, 02:41:37 PM

Merhabalar,

Bir süre (yaklaşık 7 yıl) dönem borsa , fx üzerine teknik analiz yaparak işlemler yaptım. Yaklaşık 1 yıldırda dijital paraları takip ediyorum . İncelemediğim , teknolojisini, amaçlarını okumadığım coin nerdeyse kalmamıştır. Az çok blockchainin ne olduğunu sistemlerin hangi mantıklarla ve yöntemlerle çalıştığını biliyorum çok uzak değilim . Bence dijital para topluluğu , bu alanla uğraşan insanların çoğunluğu toxic olmayan genç ve ileri görüşlü insanlar. Bana göre bu teknoloji gelecek vaad ediyor fakat bu topluluk teknolojisinden daha fazla gelecek vaad ediyor.

- Türkiyeden satın alınan sitelerin gelecekleri bulanık mı? (koinim,paribu) Her an birilerinin canını sıktı diye müdahele edilme ihtimali var mıdır? Çünkü sanıyorum bankalar bu kapsamda genel bir yasaklama yerine teker teker buldukça o sitelere/firmalara kısıtlama para alış verişini engelleme yöntemi uyguluyorlar.

- Akabinde yurt dışından bitcoin almak için para göndermek/almak bu işlemi yapana sorun çıkarabilir mi? yapılan kar ayrıca vergilere tabimidir. Ben mesela gördüğüm kadarıyla bazı bankalar yurt dışı dijital para satılıp alınan yerlere kartla harcamayı engelliyorlar.(3d şifresi girdikten sonra bile ödeme onayı gelmiyor).

- Genel anlamda dijital para alımı satımından kazanacağın (dişe dokunur bir miktar olduğunu varsayıyorum) paranın üzerine getireceği vergi yükü varmıdır.

- Diyelim ki ciddi bir miktar para kazandınız bu miktarı ülkeye döviz cinsinden getirmek yada tlye çevirmek buradaki bankalara transfer etmek (evet tamamen cryptocurrency felsefesine aykırı biliyorum), bitcoin vs olarak saklamak (paper wallet) ufak ufak bozdurup harcamak gibi seçeneklerden hangisini yapardınız.

Saygılarımla,

kendimce cevaplayacak olursam...

1- Türkiyedeki exchangelerin gelecekleri konusunda yasal bir altyapı olmadığı için yorum yapamıyoruz... bizim için her ülkedeki kriptopara borsalarının geleceği belirsizdir. bu sitelerde işlem yapmak risklidir. yasal bir güvence bulunmamaktadır. bu durum bu sitelerin dolandırıcı olduğu anlamına gelmez... reel para akışını bankalar vasıtasıyla yaptıkları için bu transferlerinin ilgili bankalarca engellenmesi olasıdır. son gelişmelere göre japonya hariç , çünkü resmi para birimi olarak tanıdı BTC yi

2-yurt içinde veya yurt içinde aldığınız veya sattığınız bir varlıktan dolayı kazanç elde etmeniz durumunda bu durumu vergi dairesine bildirerek kazançlarınızı vergilendirmeniz gerekmektedir. bunu yapan var mı bilemiyorum ama olması gerek budur.  bu işlemleri yapan sorunla karşılaşır mı ? bence bir sorun yaşamaz kripto para alışverişi sebebiyle ama bu alışverişin yasaklanan bir faaliyetten dolayı yapıldığı ispatlanabilirse sorun yaşamanız olasıdır. bunun ispatı çoook ama çok zordur. çünkü bu piyasanın en önemli özelliği anonim olmanızı sağlamasıdır.

3- ben soğuk cüzdanda paranın saklanması , ihtiyaç duyulması halinde borsaların durumuna göre kısmi olarak nakite çevrilmesinden yanayım... ciddi bir miktar kazancınız olursa bunu insanların gözüne soka soka nakite çevirirseniz dikkat çeker. parça parça zamana yayarak nakite dönüştürmek en mantıklısıdır.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
May 12, 2017, 04:33:46 PM

Merhabalar,

Saygılarımla,

1- Türkiyedeki exchangelerin gelecekleri konusunda yasal bir altyapı olmadığı için yorum yapamıyoruz... bizim için her ülkedeki kriptopara borsalarının geleceği belirsizdir. bu sitelerde işlem yapmak risklidir. yasal bir güvence bulunmamaktadır. bu durum bu sitelerin dolandırıcı olduğu anlamına gelmez... reel para akışını bankalar vasıtasıyla yaptıkları için bu transferlerinin ilgili bankalarca engellenmesi olasıdır. son gelişmelere göre japonya hariç , çünkü resmi para birimi olarak tanıdı BTC yi

2-yurt içinde veya yurt içinde aldığınız veya sattığınız bir varlıktan dolayı kazanç elde etmeniz durumunda bu durumu vergi dairesine bildirerek kazançlarınızı vergilendirmeniz gerekmektedir. bunu yapan var mı bilemiyorum ama olması gerek budur.  bu işlemleri yapan sorunla karşılaşır mı ? bence bir sorun yaşamaz kripto para alışverişi sebebiyle ama bu alışverişin yasaklanan bir faaliyetten dolayı yapıldığı ispatlanabilirse sorun yaşamanız olasıdır. bunun ispatı çoook ama çok zordur. çünkü bu piyasanın en önemli özelliği anonim olmanızı sağlamasıdır.

3- ben soğuk cüzdanda paranın saklanması , ihtiyaç duyulması halinde borsaların durumuna göre kısmi olarak nakite çevrilmesinden yanayım... ciddi bir miktar kazancınız olursa bunu insanların gözüne soka soka nakite çevirirseniz dikkat çeker. parça parça zamana yayarak nakite dönüştürmek en mantıklısıdır.

Japonya simdi resmi para birimi olan yeni birakip Bitcoine mi gecti ?
https://www.boj.or.jp/en/note_tfjgs/note/valid/index.htm/  burada oyle birsey gorunmuyor, belki demek istediginiz sey Japonya Bitcoini yasal odeme araclarindan birisi olarak kabul etti olabilir.
bitkolik
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 254

View Profile
May 12, 2017, 05:10:14 PM

Merhabalar,

Saygılarımla,

Japonya simdi resmi para birimi olan yeni birakip Bitcoine mi gecti ?
https://www.boj.or.jp/en/note_tfjgs/note/valid/index.htm/  burada oyle birsey gorunmuyor, belki demek istediginiz sey Japonya Bitcoini yasal odeme araclarindan birisi olarak kabul etti olabilir.

japonyanın yasal ödeme aracı olarak btc yi kabul etmesinden söz ediyorum tabiki...
Meteeray
Sr. Member

Activity: 329
Merit: 250

View Profile
June 08, 2017, 04:23:05 PM

Son sorunuz için sizin yerinizde olsam Türkiye'de tam anlamıyla yasal bir çerçeveye kavuşana kadar ihtiyacınız olduğu kadar, ufak miktarlarla kazançlarınızı harcamanız olacaktır. Sorduğunuz sorular aslında herkesin aklına gelen en temel sorular ama tam olarak cevabını kimsenin bulabildiğini düşünmüyorum.

░░░░░░░░░░░░░▄▄██▄▄░░░░░░░░░░▄▄██▄▄
░░░░░░░░░░░▄▄██████▄▄░░░░░░▄▄██████▄▄
░░░░░░░░░▄████████████▄░░▄████████████▄
░░░░░░░░█▄▀█████████████████████████▀▄█
░░░░░░░░███▄▀█████████████████████▀▄███
░░░░░░░░█████▄▀█████████████████▀▄█████
░░░░░░░░███████▄▄▀███████████▀▄▄███████
░░░░░░░░██████████▄▄▀█████▀▄▄██████████
░░░░░░░░█████████████▄▀█▀▄█████████████
░░░░░░░░▀▀█████████████░░████████████▀▀
░░░░░░░░░░░▀▀██████████░░██████████▀▀
░░░░░░░░░░░░░▀▀████████░░████████▀▀
░░░░░░░░░░░░░░░▀███████░░███████▀
░░░░░░░░░░░░░░░░███████░░███████
░░░░░░░░░░░░░░░░▀██████░░██████▀
░░░░░░░░░░░░░░░░░░░▀███░░███▀
░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░▀█░░█▀
░░░░░░░░░░░░░░░░░░

.

TEMCO

.
.
...
...
.
.
.

██████████
█░░░░░░░░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀░░░░█
██████████

.
.

░░░░░░░░░░░░░░░░░▄▄██▄
░░░░░░░░░░░░░▄▄█▀▀░░██
░░░░░░░░░▄▄█▀▀░░░░░█▌
░░░░░▄▄█▀▀░░░▄▀░░░██
░░▄▄█▀▀░░░░▄█▀░░░▐█
░██░░░░░░▄██▀░░░█▌
░▀▀█████▀░░░░░░██
░░░██▀▀█▄▄░░░░█▌
░░░█▄░░██▀▀▀▄██
░░░█▄█▀
petahashminer
Legendary
*

Activity: 1890
Merit: 1037

View Profile
June 08, 2017, 07:22:02 PM

turkiye de konuyla ilgili mevzuat yok, ancak bu bir gun turk borsalarina devletin mudahale etmeyecegi anlamina gelmez.

hele ki ohal doneminde. coinlerinizi kendi cuzdaninizda tutmanizi oneririm.

Bitcoin is the path to lambo. Lambo leads to women. Women lead to marriage. Marriage leads to...suffering.
levyashin
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 276

$CYBERCASH METAVERSE

View Profile
June 09, 2017, 01:56:54 PM

Koinime para gönderirken bir şirkete para yolluyoruz.

Sonuçta onlar bu paraları muhasebe hesaplarında göstermek durumundalar ve günlük baya bir hacimleri de var.

Muhasebe kayıtlarını nasıl yapıyorlar bilmediğimiz bir şey, aynı şekilde eğer yansıtmıyorlarsa devlet gelir bir gün hayırdır bu paralar ne iş diye sorabilir.

Yasal mevzuat çıkartsa nasıl çıkartacak tam bir soru işareti. İlerleyen dönemlerde bekleyip göreceğiz. Açıkçası bir gün vpn üzerinden bitcoin satan sitelere ulaşmak zorunda kalırsak hiç şaşırmam.

lvntbyrm
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 0

View Profile
June 09, 2017, 04:00:49 PM

Merhaba. Bildiğiniz gibi devlet memurları düzenli aralıklarla mal beyanı vermek zorundalar. O yıl için beyan ettiği taşınır taşınmaz varlıkların değeri  kazancı ile bir orantısızlık gösteriyorsa. Bununla ilgili olarak Sayıştay denetimine tabi tutulabilir. Nereden buldun sorusuyla karşılaşabilir. Diyelim ki azar azar paraya çevirdi. O zaman da hesabındaki yüklü para trafiği dikkat çekebilir ve takibe alınabilir. Mevzuatı olmayan bir kaynaktan elde edilen kazancın ne şekilde vergilendirileceği belli olmadığından yaptığımız her işlemin belgesini gösterebileceğimiz bir arşivimizin olması bir işe yarayabilir. Teknik olarak çok zor mudur bilmiyorum ama devlete "ben bu parayı borsadan kazandım. İster İnan ister inanma" demek sökmez gibime geliyor.
beatecoin
Full Member

Activity: 350
Merit: 110

View Profile
June 10, 2017, 01:05:57 AM

Günümüz Türkiye'sinde yarın ne olacağı hiç belli değil. O nedenle elinizdeki bitcoinlerin harcanması veya paraya dönüşmesi için alternatif yollar bulmanın faydası olur bana sorarsanız.
Babush
Full Member

Activity: 128

Uzman Veteriner Hekim

View Profile
June 10, 2017, 02:10:22 PM

Günümüz Türkiye'sinde yarın ne olacağı hiç belli değil. O nedenle elinizdeki bitcoinlerin harcanması veya paraya dönüşmesi için alternatif yollar bulmanın faydası olur bana sorarsanız.

Katılıyorum bu görüşe. Mesela ben ona buna arkadaş çevreme steam üzerinden oyun alıyorum sürekli. Öyle ucuz oyunlar da değil hani. Gta 5 veya CoD aw gibi 100-300 tl arası oyunları. Oyunun TL fiyatından da 15 20 tl ucuza veriyorum millete. Ufak ufak harçlık niyetine.

Mustafa Kemal Atatürk
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
June 10, 2017, 09:15:32 PM

İnsanlar artık bitcoinin ne olduğunu altcoin borsalarını öğrenmeye ve ufak ufak yatırımlar yapmaya başladı.
Yani yakın zamanda ikamet edilen şehirlerdeki insanlardan btc veya diğer altcoinler alınıp satılacaktır .Büyük şehirlerde bu baya kolaylaştı.
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
June 11, 2017, 12:45:00 AM

devlet vergi alıyorsa koruma yapar.
yada koruma için vergi alır denebilir.
bitcoinden ya vergi alacak yada vergisiz kazanç diye ceza kesecek.
henüz ne işe yaradığını anlayamadıkları için ses çıkarmıyorlar ama eninde sonunda burda para dönüyormuş diyecektir.
o zamana kadar bizdeki exchange ler her an parsayı toplayıp kaçabilir.öenmli olan elindeki walletlerdeki paramı yoksa trade lerden gelen mi.
Ergenekon
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 500

View Profile
June 11, 2017, 06:18:49 PM

devlet vergi alıyorsa koruma yapar.
yada koruma için vergi alır denebilir.
bitcoinden ya vergi alacak yada vergisiz kazanç diye ceza kesecek.
henüz ne işe yaradığını anlayamadıkları için ses çıkarmıyorlar ama eninde sonunda burda para dönüyormuş diyecektir.
o zamana kadar bizdeki exchange ler her an parsayı toplayıp kaçabilir.öenmli olan elindeki walletlerdeki paramı yoksa trade lerden gelen mi.

peki bitcoinden gelir vergisi olarak %18 mi alacak yoksa %25 mi?
Madara1
Full Member

Activity: 457
Merit: 101

View Profile
June 15, 2017, 08:02:19 PM

Sorularınıza cevap vermek kolay değil sonuçta burası Türkiye . İnsanlar btc tanımaya basladı ileri süreçte hayatımızın bir parçası olacagını düşünüyorum.
lcnmrt
Full Member

Activity: 134

View Profile
July 04, 2017, 06:39:57 PM

mevzuatta tek yetkili ptt olacak ancak nezaman olacak nasıl olacak henüz belli değil aylar önce duyurdular olacağı kesin ama ne zaman bilmiyorum.
Lethapudi
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 257

View Profile
July 05, 2017, 03:06:08 AM

Bu ülkede yüzbinlerce dolarla arbitraj yapanlar var. Onlara bir şey olmadı ama sizin gibi üç beş garibana olacak öyle mi? Bırakın Allah aşkına şu anlık taktik maktik yok bambam
püsür
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 673

View Profile
July 05, 2017, 09:46:17 AM

Konu çok karışık ancak burası Türkiye olduğu için kesinlikle belirsizlikler de giderilemez. Bir düzenleme yaparlar sonra kafalarına eser hop bir değişiklik, her şey tepetaklak olur

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
jednostka
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 252

View Profile
July 05, 2017, 01:59:06 PM

Öncelikle sizinde söylediğiniz gibi Türkiye de bu konuda yasal bir çerçeve olmadığı gibi bu konuda bilgili yöneticilerimiz, bilgi sahibi insanlarımız bile yok. Freelancerlar ise birçoğu para kazandığı için bilgilerini devletle paylaşmak istemeyecektir.

- Türkiye de herhangi bir kuruluşa istendiği şekilde istenildiği gibi istenilen bir sebeple müdahale yaparlar, arkasına Allah kitap derler susturmaya çalışırlar.

- Bunu BDDK'nın politikasına uyugn bir şekilde bakmak gerekiyor ama bunu sorun etmeyin, eğer Türkiye de öyle bir sorun olursa bu sorunu aşmak için birçok çözüm geliştirilebilir.

- Vergi yükü konusunda bir şey söylemek zor, maliyecilere ya da muhasebeceilere bu para nasıl gösterilecek muamma.

- Krakenden Euro olarak bozdurup Swift ile EFT alırdım. Vergisi de olmazdı. Temiz temiz yerdim.
Haymac
Full Member

Activity: 224

View Profile
July 08, 2017, 05:57:55 AM

Debit cardlar ile işlem yapmaya bir engel varmı ?
Bitcoini debitcard walletine yollayıp herhangi bir atmden çekmek gibi.

Bunun ne takip edilebilirliği var nede başka bir problemi sanırım.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: