Bitcoin Forum
April 19, 2024, 11:59:08 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »  All
  Print  
Author Topic: USD/TL (2,50-3,00) ------ 2017/Son Çeyrek  (Read 9633 times)
sebastianpenguen
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 250

View Profile
June 10, 2017, 11:26:22 PM

Doların bu saatten sonra 3.00 TL altına hiçbir surette ineceğini düşünmüyorum. Ani bir yükselişle 10-12 aylık süreçte 2.80'lerden  3.95-4.00 seviyelerini gördü. Bu kadar kısa sürede tekrar 3.50'ye düşmesi istikrar veya bir başarı göstergesi değildir sadece geçici bir serinliktir. Nihai olarak baktığımızda; malesef Türk Lirası dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olmuştur.
ek yapmak gerekirse; dünya piyasalarında dolar Trump'ın seçilmesiyle çok ciddi değer kaybı yaşarken Türk lirası karşısında dolar değerlenmiştir.
Bu da Türk lirasının dünya paraları karşısında en az 2 kat değersiz olduğunun göstergesidir.

Üstteki iki arkadaşa yazıyorum bunu. İkinizin de dolar/tl konusundaki yorumlarınız doğru. Belki coin forumundayız ama yani bunları da işte açıkça yazabilmek lazım. Bazıları yazmaya çekiniyor.
1713571148
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713571148
Reply with quote  #2

1713571148
Report to moderator
1713571148
Hero Member
*

Ignore
1713571148
Reply with quote  #2

1713571148
Report to moderator
1713571148
Hero Member
*

Ignore
1713571148
Reply with quote  #2

1713571148
Report to moderator
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713571148
Hero Member
*

Ignore
1713571148
Reply with quote  #2

1713571148
Report to moderator
1713571148
Hero Member
*

Ignore
1713571148
Reply with quote  #2

1713571148
Report to moderator
denetci
Sr. Member

Activity: 490
Merit: 278

View Profile
June 13, 2017, 12:30:16 PM

ben orta vadede doların bu seviyelerden oldukça yüksek olacağını düşünüyorum. o yüzden btc ve diğer altcoinlerde olan yatırımların dışındaki tüm yatırımı dolara yaptım ve bekliyorum.
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
June 13, 2017, 03:21:30 PM

Şu aşamada kaçan fırsatlar ya da yatırımlardan ziyade elindeki paranın değer kaybetmesini önlemenin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Geçenlerde Mahfi hocanın bir yazısında vardı, aldığımız tl faiz enflasyondan arındığında sadece 0,1 yapıyor diye. TL'de kalan para kuş olmaya mecburdur.
cacakax
Member
**

Activity: 299
Merit: 11

View Profile
June 13, 2017, 09:53:16 PM

Sen anca 2.5 u rüyanda görürsün gelip buraya propaganda yapma trollerin gelmediği bi bura kalmıştı.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
June 14, 2017, 06:59:35 AM

Doların TL karşısında güç kaybetmesi söz konusu bile değil arkadaşlar.
Kendi gözlemimi sizinle paylaşmak isterim. Doların baskı altına alındığı zamanlarda ülkede ithalat patlaması yaşanıyor.
Buda cari açığın büyümesine sebep oluyor ve bu çılgın ithalat, baskılı kur döneminin sonuna dolar yeniden olması gereken seviyeye dönüyor ve bunun sonuçlarını hep beraber yaşıyoruz.

Bu bağlamda burda tartışmamız gereken asıl mesele bu dönemin bitiminde oluşacak krizde kripto para yatırımcıları olarak biz pozisyonumuzu nasıl almalıyız olmalı.
mstfprcn
Hero Member

Activity: 700
Merit: 553

View Profile
June 14, 2017, 07:05:15 AM

Dolar ne zaman TL karşısında zayıf oldu ki bundan sonra olsun , olması için güçlü bir Türk ekonomisi gerekli, üreten, katma değeri olan,

geçiniz...

doları düşürmek için bu ülkenin cumhurbaşkanı dolar bozdurmaya çağırdı milleti Smiley

Para politikamız bu yani çokta şaapmamak lazım Smiley
ForeverFener
Sr. Member

Activity: 546

View Profile
June 14, 2017, 07:35:12 AM

Aslında tl değer kazanmıyor dolar değer kaybediyor usd ile euro yu karşılaştırdığınızda bunu net bir şekilde görebilirsiniz.İlerleyen süreçte politikamız değişmedikçe doların maalesef 4ü göreceğini düşünüyorum
Stavri
Sr. Member

Merit: 275

View Profile
June 14, 2017, 07:41:01 AM

Doların TL karşısında güç kaybetmesi söz konusu bile değil arkadaşlar.
Kendi gözlemimi sizinle paylaşmak isterim. Doların baskı altına alındığı zamanlarda ülkede ithalat patlaması yaşanıyor.
Buda cari açığın büyümesine sebep oluyor ve bu çılgın ithalat, baskılı kur döneminin sonuna dolar yeniden olması gereken seviyeye dönüyor ve bunun sonuçlarını hep beraber yaşıyoruz.

Bu bağlamda burda tartışmamız gereken asıl mesele bu dönemin bitiminde oluşacak krizde kripto para yatırımcıları olarak biz pozisyonumuzu nasıl almalıyız olmalı.
Bence oyle bir kriz kar realizasyonu için uygun bir zaman olacaktır. Dolar arttıkça cryptoparalarda try karşısında değerleniyor doğal olarak.
Crethix
Newbie
*

Activity: 22
Merit: 0

View Profile WWW
June 15, 2017, 09:14:20 AM

Bir ülke parası neden değerlidir? Bunun için borsada işlem yapan şirket isimlerine bile bakmamız yeterli. Türkiye şu an AKP tarafından hipnotize etmiş yığınlar tarafından ite kaka gidiyor ve sanal bir refah havası yaratılmaya çalışılıyor. Doların 4.00 seviyesinden dönmesinin en büyük nedeni MB ve Borsa'ya kaçan paralar. Türkiye cari açık veren bir ülke, sürekli borç döndürmek zorunda olan bir ülke ve yüksek teknoloji ithalatı %2,5 seviyelerinde, yani katma değerli ürün üretme kapasitesi düşük, dünya bilim ve teknoloji ile dönerken biz bu alanda yokuz, enerjimizi bile ithal ediyoruz durum böyle olunca USD/TL 2.5 olacak demek cehaletin son noktasıdır, ekonomiden hiç anlamamaktır. Dolar dalgalanırken buna nedenin forex olduğunu düşündü bu hükümet ve forex'i biçti forex yatırımcısı ya yurtdışına kaçtı ya da Borsa'ya girdi, şu an yaşanan sanal tablo Borsa'daki şişkinlikten kaynaklı. Türkiye dünyanın en volatil ve spekülasyona açık tahtasıdır bu yüzden büyük düşüşler ancak spekülatiftir ayrıca MB yıl sonu tahmini 3,83 iken başka bir şey demeye de gerek yok.
Meteeray
Sr. Member

Activity: 329

View Profile
June 16, 2017, 12:13:40 PM

Doların değil bu sene sonuna kadar daha birkaç yıl 3,5 tl bandında seyredeceğini düşünüyorum.

░░░░░░░░░░░░░▄▄██▄▄░░░░░░░░░░▄▄██▄▄
░░░░░░░░░░░▄▄██████▄▄░░░░░░▄▄██████▄▄
░░░░░░░░░▄████████████▄░░▄████████████▄
░░░░░░░░█▄▀█████████████████████████▀▄█
░░░░░░░░███▄▀█████████████████████▀▄███
░░░░░░░░█████▄▀█████████████████▀▄█████
░░░░░░░░███████▄▄▀███████████▀▄▄███████
░░░░░░░░██████████▄▄▀█████▀▄▄██████████
░░░░░░░░█████████████▄▀█▀▄█████████████
░░░░░░░░▀▀█████████████░░████████████▀▀
░░░░░░░░░░░▀▀██████████░░██████████▀▀
░░░░░░░░░░░░░▀▀████████░░████████▀▀
░░░░░░░░░░░░░░░▀███████░░███████▀
░░░░░░░░░░░░░░░░███████░░███████
░░░░░░░░░░░░░░░░▀██████░░██████▀
░░░░░░░░░░░░░░░░░░░▀███░░███▀
░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░▀█░░█▀
░░░░░░░░░░░░░░░░░░

.

TEMCO

.
.
...
...
.
.
.

██████████
█░░░░░░░░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀░░░░█
██████████

.
.

░░░░░░░░░░░░░░░░░▄▄██▄
░░░░░░░░░░░░░▄▄█▀▀░░██
░░░░░░░░░▄▄█▀▀░░░░░█▌
░░░░░▄▄█▀▀░░░▄▀░░░██
░░▄▄█▀▀░░░░▄█▀░░░▐█
░██░░░░░░▄██▀░░░█▌
░▀▀█████▀░░░░░░██
░░░██▀▀█▄▄░░░░█▌
░░░█▄░░██▀▀▀▄██
░░░█▄█▀
Peao (OP)
Legendary
*

Activity: 1320
Merit: 1001

View Profile
June 16, 2017, 02:15:50 PM

ben anlamam ama Goldman Sachs hesaplamış demek ki!!

Türkiye düşürecek demiyorum en başından beri. Türkiye borsalarının yaklaşık %70 varlığına sahip olan dış fonlar değiştirecek bunu; istedikleri zaman istedikleri gibi. GS' da milletin kulağına kar suyu kaçırmaya başladı.

ilk etapta bir panik hopppp 3,30 -3,20 sonra çok düştü deyip Türklere aldıracaklar arkasından biraz yükseltip bi daha salacaklar aşağıya sonra istedikleri gibi oynayacaklar parayla. bu bütün ekonomilerde böyledir. güçlü fonlar her zaman kazanmak ister.

http://bigpara.hurriyet.com.tr/haberler/ekonomi-haberleri/dev-banka-dolartlnin-olmasi-gerektigi-degeri-acikladi_ID1439105/

YTD. bu benim düşüncem. sadece saygı çerçevesinde eleştiri yaparsanız sevinirim..

kolay gelsin.

bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
June 16, 2017, 09:06:05 PM

arkadaşım türkiye yakın tarihinde olmamış bir şeyden bahsediyoruz.
doların düşebilmesi için üretim ve stabil zemin gerekir.
türkiyede yapılan sadece oy toplamak için inşaat sektörünü desteklemek.
malum ara eleman yetiştiren bir ülke olduğumuz için en çok amele istihdamımız var
bu durumun dolara hiç bir gaydası olmadığı ve
her an arabistan  rusya iran veya avrupa birliği tarafından ticareti kesme tehdidi altındayken nasıl üretim yapıp
katmadeğerli ürün satıp cari açığı kapatıp üstüne birde doları düşürecek.
biz de bu ülkede yaşıyoruz doların düşmesi bizimde işimize geliyor.

ama düşmesi için gereken şartlar mal satarsın karşılında dolar alırsın
çok satarsın çok dolar alırsın ve düşer.
bu olmadan dolar düşmesi maniplasyondur yeni bir hareket geliyordur.
burası türkiye burda pek mutlu olunmaz.anlık sevinçler yaşarsın.
hhk1045
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
June 16, 2017, 11:46:58 PM

Türkiye yi düşman  belleyip Rusya'nın kucağına iten batı bloğu anlaşılan o ki baya sıkışmış... Türkiye'ye yine ihtiyaç duymaya başlamış ki pembe senaryolar çiziyor. 40 yıllık NATO müttefikini ne türlü haberlerle karaladılar. İtibarsızlaştırdılar şahit olduk. Üzüldük, ki tek amacı Avrupa Birliğine girmek olmak bir ülkeyi bugün Avrupa'dan nefret eder hale getirdiler ve buna rağmen AB'ye gitmesinler diye 4 milyon mülteciyi bakan Türkiye'yiz şuan.
Dolar 2.50 olur mu olmaz mı bence bunlara bakmayalım olursa gayet iyi olur ancak sağdan soldan gelen olumlu sinyallere bakmadan Üretim ekonomisine geçme zamanı geldi, pempe ıslak rüyalardan uyanıp kendi motorumuzu arabamızı üretme zamanı. 4. sanayi devrimi ile büyük atılım yapma zamanı. Ülkemize güvenme zamanı. Bunu başaracak gücümüz var bunu başaracak kanı taşıyoruz. Goldman onu demiş dünya bankası şunu demiş devri bitti. Batıdan dostluk bekleme, medet umma devri de bitti. Sıcak para devri de bitti. Artık biz bizeyiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keselim.
dilemx
Full Member

Activity: 202
Merit: 100

View Profile
June 17, 2017, 07:10:33 AM

enflasyon çok yüksek,karşılığında verilen MB faizi diğer gelişmekte olan ülkelere göre çok düşük.
Jeopolitik riskler çok yüksek.
İşsizlik çok yüksek.
Ülkede gazeteciler,milletvekilleri hapis.Yarın kimlere ne olacağı belli değil.OHAL devam ediyor.Dış yatırımcı bu koşullarda yatırımı tercih etmez.
Yüksek genç nüfus var ama geleceğe yönelik eğitim yok.
2018 de erken seçim riski var.
Eğer Trump,doları değersizleştirecek bir hareket yapmazsa 2.50  2017-2018 için çok zor.

■  RESTART ENERGY 
RED MWAT Token DEMOCRATIZING ENERGY
Facebook Twitter Telegram AnnouncementJoin our Token Sale
Turkoin
Sr. Member

Activity: 392

View Profile
June 19, 2017, 12:57:57 PM

bence trump doları değersizleştirecektir. avrupada da bunun için elinden geleni ardına koymaz. zaten rusya ve çin çanak tutuyor bu tür olaylara.

Türkiyenin durumu çok iyi değil ama bu $/TL nin düşmeyeceği anlamına gelmez. belki 3,35 seviyelerini görebiliriz yakın zamanda.

coininiz bol olsun. Smiley
enfarktus
Full Member

Merit: 152

View Profile
June 19, 2017, 04:51:28 PM

İlk önce Fed'in bilanço küçültme operasyonu bir netleşsin de o aşamadan sonra doların gerçek fiyatına bakalım. Sadece Trump değil tüm üretim yapan tüm ülkeler paraları değerlensin istemez.
Peao (OP)
Legendary
*

Activity: 1320
Merit: 1001

View Profile
June 19, 2017, 05:31:29 PM

ne 3.50 ' ymiş be desteği bi kıramadı gitti. Cheesy sanırım bu yıl kırılacağını göremeyeceğiz.  Undecided

3,48 i gördü ama fazla kalamadı 3,5 atıyor mübarek.  Cheesy
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
June 24, 2017, 12:31:43 AM

dolar yıl sonu 4 tl yı görur.. ulke ıyıye gıtmıyor en ufak bır catısma bomba darbe ortamı oldugu an dolar fırlayacak. bu dedıklerımde kasım ayına kadar olcak seyler.tayyop böle devam ederse .edecekte zaten..sınırlara yogun askerı sevkıyat var .bayramdan sonra ne olcagı bellı degıl.kısaca dolar en az 4 tl yazın bır köşeye abılerım kardesım Cheesy
kripto para
Hero Member

Activity: 644
Merit: 501

View Profile
July 01, 2017, 09:10:12 PM

dolar yıl sonu 4 tl yı görur.. ulke ıyıye gıtmıyor en ufak bır catısma bomba darbe ortamı oldugu an dolar fırlayacak. bu dedıklerımde kasım ayına kadar olcak seyler.tayyop böle devam ederse .edecekte zaten..sınırlara yogun askerı sevkıyat var .bayramdan sonra ne olcagı bellı degıl.kısaca dolar en az 4 tl yazın bır köşeye abılerım kardesım Cheesy
Trump amerikan başkanlığından gitmediği müddetçe dolar 4'ü görmez gibi. 4'ü görür ama çok fazla tutunmaz orda.
Dolar dünya çapında düşüş yaşıyor, Türkiye'de yükseliyor. Dünya çapında bir arbitraj merkezi haline geldi Türkiye.
Örneğin avrupa'da ucuza dolar toplayıp Türkiye'de TL'ye TL'den de Euro'ya geçip paranızı çektiğinizde kardasınız.
tumece
Full Member

Activity: 392
Merit: 107

View Profile
July 02, 2017, 04:27:16 PM

2017 yılı için 4 tl unutmak lazım. O seviyeleri 2017 de görmesi için ortada bir sebep yok. En fazla 3.7 'leri görür bana gore
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »  All
  Print  

Jump to: