Bitcoin Forum
May 06, 2024, 12:43:12 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Ya kurgulanmış bir MATRIX'Te yaşıyorsak ?  (Read 1376 times)
hhk1045 (OP)
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
May 16, 2017, 11:50:00 AM

Olayı ateizm teizim tartışmasına götürmeyelim. Şu ilginç resme bir bakalım aşağıdaki kırmızı noktalar bilgisayarın gelişimini gösteriyor. Bizim zekamızı yakalamak üzereler.

Evinize bir maymun veya köpek alın, maymun ve köpek evin sizin tarafınızdan yapıldığını ve kurgulandığını asla anlamayacaktır. Hatta daha ileri gidelim evinize inşaat halinde iken bile götürseniz evin tasarlandığını ve bir ev yapıldığını anlayamaz. Zeka seviyeleri bunu anlamaya müsait değildir.

Nereye geliyoruz?
Bir insanın zekası 10^15'tir. İnsan zekası 10^40 zekaya sahip bir canlının varlığından bile haberi olmayabilir. Çünkü aklının sınırları o varlığın aklı yanında bir böcek aklı gibi kalacaktır.

Yapay gerçeklik veya yapay zeka gerçek olabilir mi ?

2000 li yıllara geldiğimizde bir bilgisayar böcek aklına erişmiş durumdadır ve üstel biçimde bu büyüme devam ediyor. Bir fare beynine ulaşmak üzereler. Kuantum bilgisayarları ile bir maymun zekasına eşdeğer olacakları hatta 2040 tan sonra insan zekasını yakalayacakları konuşuluyor.

Üstel büyüme devam ederse ne olur ?

2050 yılları kritik eşik gibi duruyor eğer üstel büyüme bu şekilde devam ederse 1 bilgisayar 2050 de tüm insanların zekasına eşit olacaktır ?

Peki tüm insanların zekasını geçtiğinde ?

O zaman işimiz Tanrıya kalıyor. Zira onların tasarımlarını yapacaklarını bilmemiz anlamamız mümkün olmaz. İnsan yazılımı ve beyninin çalışma şeklinin gereği 10^15 maksimum evrilerek 10^18 seviyelerine çıkacaktır. 2100 lü yıllarda bir bilgisayar 10^50 zeka seviyesine hatta daha fazla seviyelere ulaşabilir.

10^50 zeka seviyelerine ulaşırsa ne olur ?
Bilgisayarların bizi bir matrix'e hapsettiğinde bunu anlamamız imkansız olur. Böyle bir zekanın kurulayamayacağı kuramayacağı bir yapay gerçeklik düzeni yoktur.

---
Olayı Tanrı var mı yok mu tartışmasına çekmek bizi bir yere götürmez. Ben vicdanım gereği Kadere inanan biriyim. Kaderin bizi götürdüğü yere gideceğimizi düşünüyorum. Ne kadar kontrollü yaşarsanız yaşayın bazı şeyler kontrolunüz dışındadır. Gerçekliğin sorgulandığı günümüzde Allah'a inanmak bir seçimdir. Zorunluluk değil.
1714999392
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714999392
Reply with quote  #2

1714999392
Report to moderator
1714999392
Hero Member
*

Ignore
1714999392
Reply with quote  #2

1714999392
Report to moderator
1714999392
Hero Member
*

Ignore
1714999392
Reply with quote  #2

1714999392
Report to moderator
Make sure you back up your wallet regularly! Unlike a bank account, nobody can help you if you lose access to your BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714999392
Hero Member
*

Ignore
1714999392
Reply with quote  #2

1714999392
Report to moderator
1714999392
Hero Member
*

Ignore
1714999392
Reply with quote  #2

1714999392
Report to moderator
1714999392
Hero Member
*

Ignore
1714999392
Reply with quote  #2

1714999392
Report to moderator
sinerjji
Member
**

Activity: 122
Merit: 10

View Profile
May 16, 2017, 12:19:33 PM

Merak ettiğim birkaç soruya cevap verirsen çok sevinirim. Smiley

Matrixe gönderme yapıyorsun sürekli ama animelerini seyrettin mi?

Hayvanlar arasındaki farkındalıkla ilgili bir yandan konuyu bağlamaya çalışıyorsun ama neden buna balinaları ve yunusları katmıyorsun? Balinalar ve yunuslar, ayna testi denilen testten geçen ve etraflarında gerçekleşenlerin farkında olan hayvanlardandır. Ama yaratan onları insanoğlu için yarattığı için bu bilgileri göz ardı edebiliriz tabiki^^
Ayna testini merak edenler için: https://www.youtube.com/watch?v=cKs_iW0QVNY
Ayna testinin içinde yer aldığı kült romanlardan biri: http://www.kitapyurdu.com/kitap/suru/132414.html

İnsan zekası neye göre hesaplanmıştır bu grafiğe göre? Ölçek olarak ne kullanılmıştır?

Grafikte tüm insanların beyni olarak gösterilen yerde var ama biz sürü halinde ortak düşünen ve karar veren hayvanlardan değiliz Cheesy Hadi onu geçtim tüm insanların beyinleri, bir insan ortalama beyni*toplam insan sayısıyla mı hesaplanmış? Kim yapmış bu görseli... oO

Sürekli konuyu inanç tartışmasına çevirmeyelim deyip bir yandan da ben kadere inanıyorum, işimiz allaha kaldı diye sürekli konuyu oraya getirmek göre çok gülünç gözüküyor^^

hhk1045 (OP)
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
May 16, 2017, 12:31:07 PM
Last edit: May 16, 2017, 12:49:56 PM by hhk1045

Merak ettiğim birkaç soruya cevap verirsen çok sevinirim. Smiley

Matrixe gönderme yapıyorsun sürekli ama animelerini seyrettin mi?

Hayvanlar arasındaki farkındalıkla ilgili bir yandan konuyu bağlamaya çalışıyorsun ama neden buna balinaları ve yunusları katmıyorsun? Balinalar ve yunuslar, ayna testi denilen testten geçen ve etraflarında gerçekleşenlerin farkında olan hayvanlardandır. Ama yaratan onları insanoğlu için yarattığı için bu bilgileri göz ardı edebiliriz tabiki^^
Ayna testini merak edenler için: https://www.youtube.com/watch?v=cKs_iW0QVNY
Ayna testinin içinde yer aldığı kült romanlardan biri: http://www.kitapyurdu.com/kitap/suru/132414.html

İnsan zekası neye göre hesaplanmıştır bu grafiğe göre? Ölçek olarak ne kullanılmıştır?

Grafikte tüm insanların beyni olarak gösterilen yerde var ama biz sürü halinde ortak düşünen ve karar veren hayvanlardan değiliz Cheesy Hadi onu geçtim tüm insanların beyinleri, bir insan ortalama beyni*toplam insan sayısıyla mı hesaplanmış? Kim yapmış bu görseli... oO

Sürekli konuyu inanç tartışmasına çevirmeyelim deyip bir yandan da ben kadere inanıyorum, işimiz allaha kaldı diye sürekli konuyu oraya getirmek göre çok gülünç gözüküyor^^

Bu görsel Ray kruzweil'in İnsalık.2.0 adlı kitabında benzeri mevcuttur. İlgili resim ise kaynak olarak evrim ağacından alınmıştır.
Kendi kitabımdan (insanlık 2.0) sizin için şimdi çektiğim resim ise bu; diğer paylaştığım resimle bire bir ortak yanları var bilgisayarların gelişimini üstel büyüme şeklinde grafiğe aktarmış ray kruzweil hocamız:

Animatrix seyrettim. İnsan bilgisayar kapışmaları robotların muhteşem üretim gücü karşısında tüm ekonomiyi ele geçirmeleri özellikle insanların bile ucuz diye insanların ürettiklerini değil de robotların ürettiği malzemeleri satın alması ilginçti ve  sonunda insanların dayanamayıp robotlara savaş açması. Çok ilgi çekiciydi zaten bu noktalara kadar Matrix ile geldim diyebilirim. Her kapı farklı bir konuyu açıyor. Felsefe ve bilimi seven biriyim yazdıklarım sallama değil süzdürülmüş bilgilerdir.
Paylaştığım resimlere gelince tüm bu hesaplamalar çok kaliteli bilgisayar uzmanları tarafından hesaplandığından emin olabilirsiniz.
Yunuslar türüne özgü farklı bir yapıda olabilirler onu bilemem. Lakin ortada bir gerçek var ki artık gerçeklik gerçekten sorgulanıyor.

Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: