Bitcoin Forum
May 04, 2024, 12:14:10 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Hangi Linux Dağıtımı Kullanmalıyız?  (Read 102 times)
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
May 29, 2018, 11:08:43 PM
Last edit: May 29, 2018, 11:21:28 PM by xRaVeNx

Merhabalar.
Windows gibi donanımı hor kullanan bir sistemden verimli bir linux dağıtımına geçmek istiyorum. Görsel olarak çok büyük farklar olması mühim değil fakat terminalide çok kullandırmasın istiyorum. Dağıtımlar arasındaki farkları tam olarak bilmiyorum fakat normal Ubuntunun, Xubuntu veya Lubuntu dan daha fazla sistem gereksinimi olduğunu biliyorum. İhtiyaçlarım söz konusu olduğunda hangisini tercih etmeliğim emin değilim.
Sorunsal : Windows' u sadece sörf yapmak veya video seyretmek için kullandığımda hiçte akıcı hareket etmiyor. Win7 den Win10 a geçtiğim ilk dönemde baya rahattı fakat şuan çok kasılıyor ve bu muhabbetten bıktım.
1. Soru : Dağıtımlar arasındaki bu donanım kullanım artışının veya farklılılarının sebebini nedir ?
2. Soru : Dağıtımlardan hangisi daha verimli çalışmaktadır ?
3. Soru : Dağıtımlardan hangisi donanımı algılama konusunda daha stabil çalışır ? (Zamanında ubuntuyu denemek için kurmuştum, internet bağlı gözüktüğü halde internete erişemiyordum. Haftalarca uğraştım en sonunda sildim. 10 yıllık masaüstü sistemim var ve ethernet kartımı tanıtmam bir kaç güümü almıştı fakat oda işe yaramadı.)
4. Soru : Dağıtımlardan hangisinde Terminal bilgisine gereksinim duyulmaz? (Terminalle hobi olarak uğraşmak istiyorum beni Terminale zorunlu bırakmasın.)
5. Soru : Dağıtımlarda driver gibi sorunlar oluşuyor mu bilmiyorum fakat hangisinde driverları tanıtmak veya driverları bulmak daha kolay olur ?
6. Soru : SSD kullanıyorum ve şuan Win10 UEFI olarak kurulu. SSD den parça koparıp Dual boot kurulumu yapmayı planlıyorum.  UEFI destekleyen dağıtım var mı ve hangi dağıtımı uefi olarak veya legacy olarak Win10 un yanında rahatlıkla kullanabilirim ?
7. Soru : SSD linux dağıtımlarında fayda sağlar mı ? Büyük bir fayda oluşturmayacak ise HDD ile legacy dağıtım kursam sorun yaşarmıyım ?

Not : Dağıtımı tam performansda kullanmak istiyorum WMvare gibi programlar önermeyin lütfen. Win 10 u oyunlar için kullanıyorum, bu durumdan dolayı kesinlikle dual boot yapmam gerekiyor.
Not : Konunun ilerleyişine göre sorular artabilir. Sorulara verilen cevaplara göre ilk postu editleyip cevapları alıntılayacağım.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: