Bitcoin Forum
April 24, 2024, 10:42:02 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Cel mai sigur wallet  (Read 4077 times)
munteanudoru
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 90
Merit: 1


View Profile
January 02, 2018, 12:10:29 PM
 #21

https://portofel-de-hartie.net
Iti faci unul pentru ce moneda vrei si esti super sigur.
1713998522
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713998522

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713998522
Reply with quote  #2

1713998522
Report to moderator
1713998522
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713998522

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713998522
Reply with quote  #2

1713998522
Report to moderator
1713998522
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713998522

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713998522
Reply with quote  #2

1713998522
Report to moderator
Activity + Trust + Earned Merit == The Most Recognized Users on Bitcointalk
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713998522
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713998522

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713998522
Reply with quote  #2

1713998522
Report to moderator
concorde899
Member
**
Offline Offline

Activity: 163
Merit: 10


View Profile
January 02, 2018, 03:40:58 PM
 #22

Care este cel mai sigur portofel?
Sunt nou in domeniul asta, nu cunosc mai nimic, din ce m-am documentat, Etereum,Armory...par a fi foarte sigure...dar sunt putin cam complexe...in sensul ca trebuie sa fii putin experimentat cu ele.

Vreau sa imi fac pentru prima oara un portofel de tip hardware, ma gandeam la varianta Trezor(costul ar fi undeva la 129 euro cu livrare in Romania), se merita, este usor de folosit si care ar fi comisioanele/costurile...in comparati cu alte portofele(Etereum,Armory,etc)?

Multumesc!

 Depinde pentru ce iti trebuie. Un portofel utilizat frecvent este MyEtherwallet, dar foloseste etherum. Portofele sunt sigure, atat de mult cat doresti tu sa fie si ce masuri de precautie iei.


Prin Aprilie 2016, la recomandarea unui coleg de servici, am achizitionat o anumita cantitate de BTC, nu foarte mult, nu foarte putin. Dupa aceea, in anii urmatori, am uitat de acest lucru (proiecte si evenimente diferite, deasemenea probleme de sanatate). In Decembrie 2017, adica cu o luna in urma am auzit la televizor cum ca BTC-ul a crescut foarte mult in cursul anului. Mi-am adus aminte ca prin 2016 cumparasem si eu ceva BTC dar problema era ca nu mai stiam unde i-am depozitat. Dupa cateva zile de sapaturi adanci prin arhive si istoric am aflat ca i-am salvat pe blockchain.info. Dar nu mai stiam parola. Noroc mare am avut ca am salvat in cloud acele 24 de cuvinte cu ajutorul carora se poate recupera parola. Asta era singura varianta de a-mi mai accesa vreodata contul. Nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca suma respectiva a crescut de aproximativ 40 de ori.

Ce vreau sa spun este ca blockchain.info mi-a lasat o impresie foarte buna lasand asa suma pe acel cont si chiar si dupa aproape 2 ani in care am uitat complet, totul a ramas acolo neatins de nimeni. Si nu aveam nu stiu ce parola complicata, nici Two-Factor Authentication.

Mai nou, am achizitionat si alte monede si am trecut pe hardware wallet. Nu pentru ca nu am incredere in blockchain ci pentru ca nu are toate monezile pe care le doream. Walletul de care vorbesc este Trezor si are toate monezile de care sunt interesat si ma incanta idea ca am totul in acelasi loc.

Acuma ma intreb daca site-ul unde este portofelul online cade, se duc odaca cu el si toate investitiile noaste? Probabil ca da. S-au daca hardware wallet este mai sigur decat online wallet, iarasi probabil ca da. Cred ca totul depinde de sumele in jurul carora ne invartim. Daca suma e relativ mica nu dam asa mare importanta dar daca vorbim de mii sau zeci de mii de euro problema sigurantei devine numarul unu.


"Portofelul" blockchain.info nu este un portofel ca acela pe care il ai in buzunar. El este de fapt o interfata de a interactiona cu block-chain-ul. Chiar daca pica site-ul blockchain.info, tot puteai sa iti recuperezi investitia avand cele 24 de cuvinte (mnemonic phrase/seed). La fel e si cu Trezor. Trebuie sa intelegi ca BTC/ETH/LTC etc sunt niste "monede" care nu exsita nici macar virtual. Doar tranzactiile dintre ele exista si sunt impregnate in blockchain. Faptul ca ai tinut cele 24 de cuvinte (sau 12) pe cloud a fost intr-adevar norocul tau pentru ca : 1) ai reusit sa ti le recuperezi si 2) nu a intrat nimeni pe acolo sa iti ia fraza si respectiv banii.
concorde899
Member
**
Offline Offline

Activity: 163
Merit: 10


View Profile
January 02, 2018, 03:42:25 PM
 #23

pareri despre exodus?

Atata timp cat cheile sunt generate pe device-ul tau doar si nu sunt transmise nicaieri, orice interfata de interactionare cu BC este ok. Doar ai grija ce faci cu private keys si mnemonics.
nicolae20188
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 0


View Profile
January 02, 2018, 05:05:58 PM
 #24

Voi unde va tineti monedele noi aparute in care ati investit? sau monedele care nu le suporta walleturi gen exodus etc?? le tineti in walleturile exchangeurilor?si daca da...cat e de sigur sa iti tii acolo criptomonedele
concorde899
Member
**
Offline Offline

Activity: 163
Merit: 10


View Profile
January 02, 2018, 07:33:13 PM
 #25

Voi unde va tineti monedele noi aparute in care ati investit? sau monedele care nu le suporta walleturi gen exodus etc?? le tineti in walleturile exchangeurilor?si daca da...cat e de sigur sa iti tii acolo criptomonedele

Daca imi puteti da cateva exemple, poate va pot raspunde.
Spre exemplu, Token-urile din  bc eth pot fi tinute in metamask sau MEW pe online
La fel si in portofelele hardware care le suporta.
AlexSimion
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1078
Merit: 210


★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!


View Profile
January 03, 2018, 09:31:02 PM
 #26

Voi unde va tineti monedele noi aparute in care ati investit? sau monedele care nu le suporta walleturi gen exodus etc?? le tineti in walleturile exchangeurilor?si daca da...cat e de sigur sa iti tii acolo criptomonedele
Ledger Nano S ,  o investitie de 70 de euro dar care se merita 100 %.    Daca totusi nu vrei sa platesti suma asta pt un ledger , atunci iti recomand un paper wallet.

nicolae20188
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 02:06:10 PM
 #27

Dau 70 eu sa cumpar un hardware wallet daca stiu ca suporta orice criptomonede de pe fata pamantului fara nicio restrictie....dau 70 eu pe un hardware si imi tine monedele din primele 100? nu ma avantajeaza ...eu investesc in monede anonime si nu ma ajuta hardwareul
concorde899
Member
**
Offline Offline

Activity: 163
Merit: 10


View Profile
January 04, 2018, 03:50:13 PM
 #28

Dau 70 eu sa cumpar un hardware wallet daca stiu ca suporta orice criptomonede de pe fata pamantului fara nicio restrictie....dau 70 eu pe un hardware si imi tine monedele din primele 100? nu ma avantajeaza ...eu investesc in monede anonime si nu ma ajuta hardwareul

De acord, dar xrp unde il tineti?
munteanudoru
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 90
Merit: 1


View Profile
January 04, 2018, 04:24:27 PM
 #29

poti face aici https://portofel-de-hartie.net portofel pentru majoritatea monedelor, dar din cate stiu Ripple functioneaza altfel decat cele clasice...banuiesc ca te poti baza tot pe un portofel pe internet.
AlexSimion
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1078
Merit: 210


★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!


View Profile
January 04, 2018, 07:19:40 PM
 #30

Dau 70 eu sa cumpar un hardware wallet daca stiu ca suporta orice criptomonede de pe fata pamantului fara nicio restrictie....dau 70 eu pe un hardware si imi tine monedele din primele 100? nu ma avantajeaza ...eu investesc in monede anonime si nu ma ajuta hardwareul
Daca tu crezi ca exista vreun wallet care sa suporte orice criptomonede de pe fata pamantului atunci te sfatuiesc sa iti mai face temele in privinta criptomonedelor ,    daca vrei un hardwallet unde iti poti tine in siguranta !! BTC , ETH , si orice token pe platforma ETH , atunci ia-ti un ledger.
Dar mai intai te sfatuiesc sa te documentezi mai bine in privinta crypto.

concorde899
Member
**
Offline Offline

Activity: 163
Merit: 10


View Profile
January 05, 2018, 09:00:34 AM
 #31

Nu inteleg de ce ar fi nevoie de un HW.
Este doar un dispozitiv USB foarte scump (care mai are si pin).
Sunt multe alte metode de protectie a cheilor. Mult mai ieftine si mai eficace.

Sa nu faceti cum a facut nenea asta: https://www.wired.com/story/i-forgot-my-pin-an-epic-tale-of-losing-dollar30000-in-bitcoin/
adr2007
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
January 29, 2018, 06:40:05 PM
Last edit: January 29, 2018, 07:11:50 PM by adr2007
 #32

hey, am nevoie de putin ajutor ...daca nu am definit cele 12 cuvinte, si se pare ca nu pot sa ma loghez cu parola(sper sa nu fie virus/) ce mai pot sa fac??cei de la suport imi spun incontinuu de cele 12 cuvinte(eu nu le-am definit deoarece nu era o conditie obligatorie...)nu mai stiu ce sa fac deoarece nu ma pot loga...ma trimite incontinuu la mail ...iar acolo cele 12 cuvinte...dar cum nu le am... e vorba de un portofel BlockChain
concorde899
Member
**
Offline Offline

Activity: 163
Merit: 10


View Profile
January 30, 2018, 01:00:49 PM
 #33

hey, am nevoie de putin ajutor ...daca nu am definit cele 12 cuvinte, si se pare ca nu pot sa ma loghez cu parola(sper sa nu fie virus/) ce mai pot sa fac??cei de la suport imi spun incontinuu de cele 12 cuvinte(eu nu le-am definit deoarece nu era o conditie obligatorie...)nu mai stiu ce sa fac deoarece nu ma pot loga...ma trimite incontinuu la mail ...iar acolo cele 12 cuvinte...dar cum nu le am... e vorba de un portofel BlockChain

Salut,
Cuvintele nu trebuie sa ti le definesti tu (cel putin nu pe interfata blockchain.info), ele sunt generate automat (ultimul cuvant de obicei reprezinta un checksum pentru celelalte 11). Cu siguranta cele 12 cuvinte au fost generate cand ai facut portofelul, numai ca tu nu le-ai salvat.
Avand in vedere ca blockchain.info nu iti da access la cheile private ale adreselor din portofel, iar parola zici ca nu e cea corecta, nu prea ai solutii (din pacate).

Mai incearca la suport totusi...
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
January 30, 2018, 09:39:40 PM
 #34

salut. eu va recomand myetherwallet. am avut wallet pe orderbook.io, iar cand a venit timpul cand sa primesc bounty-ul, nu s-a putut dun motive tehnice ale orderbook.io. astfel am trecut la myetherwallet

munteanudoru
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 90
Merit: 1


View Profile
February 23, 2019, 10:00:30 PM
 #35

Aici puteti sa mai gasiti oferte pentru portofelele de "top" si preturile actualizate
http://promo-wallet.com
valentin68
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 459
Merit: 104


View Profile
April 17, 2019, 08:24:42 PM
Last edit: April 17, 2019, 09:57:11 PM by valentin68
 #36

Eu in viata mea (am 51 de ani si sunt inginer fizician) am avut si de viata buna si de viata rea. Cateodata am avut bani multi si mi-a fost bine, cateodata am fost atat de sarac (si m-au furat atat de mult) ca a trebuit sa traiesc o saptamana numai cu o cu pijama rupta in fund, si a trebuit sa asist la batai adevarate (pe care le-au luat altii). Am vazut atata lux si trai bun, si atata lipsuri si saracie cum nu multi oameni au avut parte. Nu sunt un om violent si nici nu voi fi vreodata. Nu am furat niciodata de la nimeni (nici macar o paine, atunci cand imi era foame, si va asigur ca mi-a fost foame) si intotdeauna i-am ajutat pe toti cum am putut si cu cat am avut.

 Aceasta fiind spuse, eu nu as avea curaj sa umblu cu bitcoinul in buzunar (sau la gat) intr-un portofel Hardware cum este Trezor. Mi s-a intamplat sa o patesc (sa ma simt in primejdie) si cand am avut 3000 de lei (RON) in buzunar.  Dar daca cineva ar stii ca am in buzunar o jumatate de milion de dolari (in Bitcoin)?  Eu tin bitcoinul la Blockchain si la Coinbase.  Mi-a frica sa folosesc un Hardware wallet.



AlexSimion
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1078
Merit: 210


★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!


View Profile
April 17, 2019, 09:03:26 PM
 #37

Si daca vreodata s-ar inchide coinbase , sau blockchain ? ce faci atunci ?    Nu trebuie sa stie nimeni ce si cu cat umblii tu in trezor sau in ledger . Daca te-ar urmarii vreodata cineva din cauza asta ar fii doar ca te-ai laudat tu Smiley

valentin68
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 459
Merit: 104


View Profile
April 17, 2019, 09:53:43 PM
 #38

Nu stiu ce as face daca s-ar inchide blockchain sau coinbase (daca ar disparea). O sa iau in considerare sa-mi cumpar un Hardware wallet, iti multumesc pentru observatie.
Nea Sandu
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 285


Crypto Way is the only Way!


View Profile WWW
May 11, 2019, 08:56:08 AM
 #39

Într-un sondaj de opinie, cele mai folosite portofele Bitcoin sunt Copay si Mycelium. Pentru altcoins sunt Jax si Coinomi.


Goana dupa Bitcoin

▬▬▬▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  ▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬
..DMEX ..

bitcoin-shark
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 2828
Merit: 605



View Profile
May 11, 2019, 08:05:35 PM
 #40

eu personal folosesc pentru bitcoin electrum si pentru celelalte pe mobil coinomi,dar cel mai sigur este un paper wallet...
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!