Bitcoin Forum
March 28, 2024, 08:50:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: 1 August UAHF - Cum sa pastram atat BTC, cat si BCC (Bitcoin Cash)  (Read 3616 times)
arlekyn13 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 288
Merit: 250


View Profile
July 28, 2017, 06:14:16 AM
 #1

Regula (sau mai bine zis...povata/zicala) numarul 1 pentru cei ce doresc sa detina BTC: Nu esti detinatorul (real) de BTC daca nu esti in posesia private-key-ului care contine acei BTC. Pe scurt, fara amanunte tehnice, nu e recomandat sa pastrati BTC la exchanges/online wallets - regula generala valabila tot timpul, nu numai pentru ziua de 1 August.
Revenind la 1 August, pentru cei ce vor sa detina ambele "variante" de BTC, aceasta modalitate a fost prezentata pe reddit si consider ca este de interes general si nu strica sa fie tradusa si-n romana:

1)  Descarcati si instalati Electrum (sunt multe alte variante de wallet-uri, acesta insa este un wallet popular si usor de folosit) - de pe https://electrum.org/
2)  Mutati BTC pe una din adresele (private-key-urile) din noul instalat electrum.
3)  Exportam/salvam private key pe care am mutat BTC.
4)  Asteptam linistiti 1 August cu al sau UAHF (user activated hard fork).
5)  Daca UAHF are loc, mutam din nou BTC din acel private key pe un alt private key (intr-un alt wallet).
6)  Descarcam un client/wallet care suporta nou aparuta BCC.
7)  Importam private-key-ul salvat/exportat la pasul 3 in noul wallet care suporta (lucreaza cu) BCC, cel descarcat la pasul 6.

Rezultatul:

- In wallet-ul de BTC vom avea BTC, in cel de BCC vom avea BCC. Pasul 5 este practic optional, dar recomandat ca masura de siguranta impotriva unui posibil furt de BTC de catre cei ce vor lansa BCC wallets - pentru ca BCC wallet sa "vada" BCC-ul nostru, este nevoie de acelasi private key pe care noi am pus initial BTC, dar pe care l-am "golit" de BTC la pasul 5. Tranzactia de golire de la pasul 5 va fi recunoscuta de BTC network, deci BTC se vor afla intr-un alt wallet, in timp ce BCC network nu va "vedea" aceasta tranzactie, fiind deja un chain separat. Asadar, pe chain-ul BCC, private-key-ul salvat la pasul 3 va contine in continuare BCC-ul.


1CmrswU7JYpi9WNC8EHWCV3aam1FJsW2Zu - to show appreciation for my work
1711659035
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711659035

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711659035
Reply with quote  #2

1711659035
Report to moderator
1711659035
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711659035

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711659035
Reply with quote  #2

1711659035
Report to moderator
The block chain is the main innovation of Bitcoin. It is the first distributed timestamping system.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711659035
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711659035

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711659035
Reply with quote  #2

1711659035
Report to moderator
1711659035
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711659035

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711659035
Reply with quote  #2

1711659035
Report to moderator
1711659035
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711659035

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711659035
Reply with quote  #2

1711659035
Report to moderator
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 28, 2017, 07:23:40 AM
 #2

UAHF (User Activated Hard Fork) este in contradictie clara cu UASF (User Activated Soft Fork)

In momentul de fata pool-urile sunt castigate de UASF...si ele, numai ele, tin sirul de blocuri in viata.
Rebeliune fara pool-uri este ca lovitura de stat fara participarea fortelor armate (caz care poate sa reuseasca tot atat cat poti sa prinzi potul cel mare la loto...fara sa iei bilet)

Acuma eu stiu ca sunt prost dar macar am invatat sa citesc semnele date de destepti in mediu.
Iar acum, in mediu, tocmai creste usurel pretul la BTC si scade la shitcoinuri...daca BTC era in pericol oamenii destepti salvau in fiat si/sau in shitcoinuri agoniseala lor (ca scindarea nu naste explozie la pret)

Imi scapa ceva? (dincolo de vena cerebrala care vrea sa puste cand aude de BCC/BTC-abc)
arlekyn13 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 288
Merit: 250


View Profile
July 28, 2017, 07:40:45 AM
 #3

Dap, si eu sunt de parere ca doar actualul chain BTC va fi cel cu valoare, dar, acest mic ghid este pentru aceia care vor sa aiba acces in conditii de siguranta la ambele chain-uri - dupa hard fork.

1CmrswU7JYpi9WNC8EHWCV3aam1FJsW2Zu - to show appreciation for my work
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 28, 2017, 08:03:05 AM
 #4

Recitind ce am scris am realizat ca poate sa para artagoasa postarea mea.

Nici vorba. Te felicit sincer pentru demersul tau.
Este folositoare si bine venita discutia dar mai ales sfaturile tale.
Santinella
Member
**
Offline Offline

Activity: 80
Merit: 10


View Profile
July 28, 2017, 08:15:27 AM
 #5

pai hard fork-ul nu mai are loc, din cate am citit eu. nu?
s-a votat pentru BIP91..sau cat e ala, adica soft fork, adica nu vor fi 2 blockchain.
nu?!  Huh
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
July 28, 2017, 08:25:40 AM
 #6

abia astept sa fac dump la BCC
Santinella
Member
**
Offline Offline

Activity: 80
Merit: 10


View Profile
July 28, 2017, 10:40:45 AM
 #7

foarte util ceea ce ai detaliat, insa ar fi profitabil pentru cei care au valori mari BTC, nu pentru noi amaratii, cu 0.5-1-2 btc.
la valori asa mici in portofele profitul ar fi infim. totusi este doar o banuiala pentru ca nu stim ce valoare va avea noul BCC.
Nea Sandu
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 285


Crypto Way is the only Way!


View Profile WWW
July 29, 2017, 04:15:09 PM
 #8

foarte util ceea ce ai detaliat, insa ar fi profitabil pentru cei care au valori mari BTC, nu pentru noi amaratii, cu 0.5-1-2 btc.
la valori asa mici in portofele profitul ar fi infim. totusi este doar o banuiala pentru ca nu stim ce valoare va avea noul BCC.

de ce sa nu fie valoros si pentru cei mici?
un caz ipotetic: BCC face pump sa castige mai multi adepti. Credema daca ai 1-2 btc te uiti la cateva sute de dolari! Daca ai multi de gandesti cum sa ii asiguri.


Goana dupa Bitcoin

▬▬▬▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  ▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬
..DMEX ..

bluedeep
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 977
Merit: 1011



View Profile
July 29, 2017, 10:47:01 PM
 #9

UAHF (User Activated Hard Fork) este in contradictie clara cu UASF (User Activated Soft Fork)

In momentul de fata pool-urile sunt castigate de UASF...si ele, numai ele, tin sirul de blocuri in viata.
Rebeliune fara pool-uri este ca lovitura de stat fara participarea fortelor armate (caz care poate sa reuseasca tot atat cat poti sa prinzi potul cel mare la loto...fara sa iei bilet)

Acuma eu stiu ca sunt prost dar macar am invatat sa citesc semnele date de destepti in mediu.
Iar acum, in mediu, tocmai creste usurel pretul la BTC si scade la shitcoinuri...daca BTC era in pericol oamenii destepti salvau in fiat si/sau in shitcoinuri agoniseala lor (ca scindarea nu naste explozie la pret)

Imi scapa ceva? (dincolo de vena cerebrala care vrea sa puste cand aude de BCC/BTC-abc)
Cam gresit. Ai dreptate cand afirmi ca USHF este diferit fata de UASF - chiar daca ambele implica consensul utilizatorilor. Cred ca amesteci putin lucrurile. Pool-urile sustin Intelegerea de la New York (New York Agreement - Segwit2x) intr-o proportie covarsitoare. Din ce observ din semnalele de pe blockchain, dupa 1 August com avea si BitcoinCash. Segwit2x- ul va fi activat in urmatoarea perioada.

Ca sa intelegi mai bine cum stau lucrurile:


||
IDO PARTNER
▄▄▄▀▀▀██▄▄
████▀▀░▀███
███▌████▐███
███▌████████▌
███▌█████████
███▌█████████
███▌████▐███▌
▄▄▄▄▄█▀░███▀
▀▀██▀▄██▀▀
.
DAOStarter
IEO PARTNER
▄███▄
▄██▀▀▀▀██▄
██░░░░░░▀▀
██░░▀██▄▄░░
▀██▄▄▀▀██▄
░░▀▀██▄░░██
▄▄░░░░░░██
▀██▄▄▄▄██▀
▀███▀
.
Coinstore
LISTING
██▀▀▀▀████▄▄
███▄▄▄▄▄▄▄█▀█
██▄▄▄▄▄▄▄▄░▐▐▌
█████▄▄▄▄▄▄▌█
███▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄
███▄▄▄▄▄▀▀▄▀█▐▌
██▄▄▄▄░▄▄▄░░▐██
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄▀
░▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀


▄███▄░▄███▄
▄██████████▄
▄█████████████▄
▄███████████████▄
▀███████████████▀
BitMart
MEXC
DEX PARTNERS

░▀▄░█▀▀▄▄▄
░▀▄▀████▀███▄
██▀██████▄▄▄▄▀
███░░▀████▀▀██▄
▄█████████░█▄░▀
█▀█▄███▀▀█████
▀▀▀░▀█▀▀▄████
██████▀░▀▄


█████▄▄▄▄▀
██▄▀█████▀░░▄▄
░▀█▄████▀███▄▀▀
▀█▄▀▀█▀█▀▄░▀████▀
█▄██▄░▀▄▀▄▀██▀▀
██▀▀
UNISWAP
LobsterSwap
bitcoin-shark
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 2800
Merit: 605



View Profile
July 30, 2017, 05:54:27 PM
 #10

deci exista si posibilitatea ca dupa soft fork sa urmeze un alt hard fork in noiembrie...ai ai ai...eu sper sa nu obtina la inceput 80% si dupa aceia nici 50% din minieri,as prefera sa ramana totul cum este acum,inca continui sa sper...
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 30, 2017, 06:15:06 PM
 #11

Tot nu pricep.

Ma uit zilnic la xbt.eu si vad ca si bip148 a intrat ca in branza, la fel ca bip91.
Pana la sfarsitul anului nu vad nici o problema.

De unde anafura maicutei lui mai rasare si BCC, zau daca pricep.
Acuma inteleg ca sunt doritori care vor sa primeasca o dublare a numarului de monede dar cat de prost e omul care nu intelege ca vechile monede nu au cum sa ramana la pret mare daca o parte de fiat zboara (in piete) si pe struto-camilele care apar?

bluedeep
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 977
Merit: 1011



View Profile
July 30, 2017, 11:53:46 PM
 #12

Tot nu pricep.

Ma uit zilnic la xbt.eu si vad ca si bip148 a intrat ca in branza, la fel ca bip91.
Pana la sfarsitul anului nu vad nici o problema.

De unde anafura maicutei lui mai rasare si BCC, zau daca pricep.
Acuma inteleg ca sunt doritori care vor sa primeasca o dublare a numarului de monede dar cat de prost e omul care nu intelege ca vechile monede nu au cum sa ramana la pret mare daca o parte de fiat zboara (in piete) si pe struto-camilele care apar?


BCC-ul se "implementeaza" tot printr-un hard fork doar ca ei nu au nevoie de sustinerea majoritatii minerilor Tongue deasta este o solutie  mult mai controversata, practic ei raman cu blocurile care nu semnalizeaza SegWit-ul, 10% 5%  cine stie cat... Tind ca cred ca  in cazul BCC-ului este  vorba mai mult de o "ambitie" a unora... se stiu care...

||
IDO PARTNER
▄▄▄▀▀▀██▄▄
████▀▀░▀███
███▌████▐███
███▌████████▌
███▌█████████
███▌█████████
███▌████▐███▌
▄▄▄▄▄█▀░███▀
▀▀██▀▄██▀▀
.
DAOStarter
IEO PARTNER
▄███▄
▄██▀▀▀▀██▄
██░░░░░░▀▀
██░░▀██▄▄░░
▀██▄▄▀▀██▄
░░▀▀██▄░░██
▄▄░░░░░░██
▀██▄▄▄▄██▀
▀███▀
.
Coinstore
LISTING
██▀▀▀▀████▄▄
███▄▄▄▄▄▄▄█▀█
██▄▄▄▄▄▄▄▄░▐▐▌
█████▄▄▄▄▄▄▌█
███▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄
███▄▄▄▄▄▀▀▄▀█▐▌
██▄▄▄▄░▄▄▄░░▐██
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄▀
░▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀


▄███▄░▄███▄
▄██████████▄
▄█████████████▄
▄███████████████▄
▀███████████████▀
BitMart
MEXC
DEX PARTNERS

░▀▄░█▀▀▄▄▄
░▀▄▀████▀███▄
██▀██████▄▄▄▄▀
███░░▀████▀▀██▄
▄█████████░█▄░▀
█▀█▄███▀▀█████
▀▀▀░▀█▀▀▄████
██████▀░▀▄


█████▄▄▄▄▀
██▄▀█████▀░░▄▄
░▀█▄████▀███▄▀▀
▀█▄▀▀█▀█▀▄░▀████▀
█▄██▄░▀▄▀▄▀██▀▀
██▀▀
UNISWAP
LobsterSwap
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 31, 2017, 05:21:56 AM
Last edit: July 31, 2017, 08:53:33 AM by Martisor-Sobru
 #13

Oh, ambitia umana o inteleg.
Dar nu cand vine in contradictie cu lacomia umana.

Asta pentru ca lantul de blocuri a monedelor mutante de btc trebuie sustinut cu hash. Iar sa comuti minarea de pe batranul btc (care face aprox. 3000 parai) pe mutantele care sigur (dar sigur-sigur) nici nu o sa se apropie de suma asta, e un act de nebunie.
bitcoin-shark
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 2800
Merit: 605



View Profile
August 02, 2017, 09:37:34 AM
 #14

tutorial pentru electrum cum sa obtinem btc si bcc daca aveam btc inainte de 1 august(e in engleza)
https://electrum.org/bcc2.txt
Andrew1337
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 574
Merit: 255


View Profile
August 02, 2017, 02:17:16 PM
 #15

Damn ! , de dimineata era undeva pe la 200 usd , acum a deja la 680 , aproape de 700 , cred ca in cateva zile o sa ajunga la aceeas valoare cu btcu
M3kk
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 128
Merit: 100


View Profile
August 02, 2017, 03:36:37 PM
 #16

Yo!

Am ceva BTC uri itr-un wallet BTC Core.. Trebuia sa fac ceva inainte de 1 August ca sa obtin ceva BCH? Se poate si acum?

Am citit asta, insa nu-mi e clar punctul 3. cu " 3. Move all your Electrum funds to a new Electrum wallet. This will move only your BTC, and not your BCC, because the BCC blockchain has replay protection. Wait until the transaction is confirmed." ?

Mersi pentru raspunsuri Smiley.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 02, 2017, 03:40:33 PM
Last edit: August 02, 2017, 04:00:24 PM by Martisor-Sobru
 #17

@ Andrew1337: Nu cred.

Pe bittrex (de exemplu) nu intra/ies bcc, doar btc. Cei care am avut btc in bittrex am primit 1:1 bcc si pe astia i-am vandut.
Adoratorii de bcc isi fac mendrele si urca pretul profitand ca miscarea de bcc aproape nu exista (lantul de blocuri abia se misca, portofele nu exista inca ca lumea, etc...efectiv in bittrex acum se tranzactioneaza doat bcc-ul dat de bittrex, de aia e pretzaluit in secunda asta la 900 parai, echivalent btc)

Cand piata o sa fie lovita de toata forta celor peste 10 milioane de bcc (ca 16 milioane, ca btc-ul existent, nu sunt din cauza de btc rataciti sau aflati in locuri care nu au dat bcc) aleluia pret ridicat (ca pur si simplu nu intra fiat cat inca pe btc iar detinatorii de btc chiar nu sunt gata sa dea vrabia din mana pe cioara de pe gard)

De aia zic ca asta cam este momentul de glorie maxima a bcc-ului.

(mentiune: nu va luati dupa mine. Emit doar parerea mea. Nu sunt Mafalda)
jeleu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
August 02, 2017, 03:55:24 PM
 #18

Yo!

Am ceva BTC uri itr-un wallet BTC Core.. Trebuia sa fac ceva inainte de 1 August ca sa obtin ceva BCH? Se poate si acum?

Am citit asta, insa nu-mi e clar punctul 3. cu " 3. Move all your Electrum funds to a new Electrum wallet. This will move only your BTC, and not your BCC, because the BCC blockchain has replay protection. Wait until the transaction is confirmed." ?

Mersi pentru raspunsuri Smiley.


Nu trebuia sa faci nimic, daca ai avut inainte BTC automat poti sa ai si BCH, doar sa ai cheile private de la wallet-ul de BTC.

Ca sa nu risti sa-ti expui cheile private de la BTC prin cine stie ce portofel dubios si sa risti sa ramai fara monede e foarte buna metoda explicata pe https://electrum.org/bcc2.txt

Practic ce trebuie sa faci tu:

1. Trimiti din wallet-ul actual monedele intr-un nou wallet (atentie, nu alta adresa din acelasi wallet, creezi unul nou), la care normal ii face backup la seed/chei private.

2. Astepti sa se confirme tranzactia

3. Instalezi un portofel pentru BCH, gen Electron Cash, BitcoinABC etc.

4. Dai import la cheile private de la wallet-ul vechi, cel care e gol acum si trebuie sa ai exact aceeasi balanta BCH care o aveai la BTC inainte de 1 august.

Atentie! Instalezi portofelul BCH pe un pc/device care nu are instalat portofelul BTC ca sa nu risti nimic.

In felul asta o sa ai BTC-ul care il aveai inainte de fork dar si BCH fara sa risti sa-ti fie compromise cheile private de la BTC.
M3kk
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 128
Merit: 100


View Profile
August 02, 2017, 04:24:32 PM
 #19

Mersi jeleu.

Deci merge si pe urma?
Ce inseamna chei private? dat ul salvat din wallet sau o adresa BTC?
bitcoin-shark
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 2800
Merit: 605



View Profile
August 02, 2017, 04:57:34 PM
 #20

sau fraza salvata seed sau file salvat dat...
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 02, 2017, 06:14:14 PM
 #21

Pe cat citesc mai mult despre bcc pe atat ii vad viitorul mai sumbru.

Practic este o moneda care s-a nascut cu peste 50% din cantitate pre-minata.
Iar pre-minatul asta este imprastiat peste tot si nu poti nici macar sa speri ca niste balene il detin si vor vinde cu grija ca sa nu ii darame pretul.

Apoi moneda s-a nascut direct cu dificultatea colosala a btc-ului.
Da, dupa nu stiu cate blocuri o sa scada dificultatea dar cei care il mineaza acum o sa intre pe schimburi cu minatura lor odata cu cei care au primit pleasca monedele, nu le-au minat si deci nu au nici un respect sau grija pentru vreun ROI si o sa vanda ca apucatii.

Nici nu stiu daca a existat vreo nastere de moneda mai dificila ca asta.  Grin
bitcoin-shark
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 2800
Merit: 605



View Profile
August 03, 2017, 08:09:42 AM
 #22

cred ca nu va ajunge niciodata la valorile btc dar cred ca vor convietui,vor merge in paralele foarte mult timp,poate in noiembrie,decembrie fac alt fork...
alexcrys
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 166
Merit: 100


View Profile
August 04, 2017, 05:29:50 AM
 #23

Am urmat toti pasi in walletul BCH(abc) nu am inca BCH, in blockchair imi apare la Total unspent (balance) ca ii am, la tranzacti imi apare"Open for 200 more blocks" ce sa  inteleg ca dupa 200 de blocuri ii am in portofel ? Smiley))
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 04, 2017, 03:52:55 PM
 #24

Uau, cat a tinut pana a coborat tot lantul de blocuri? (ca bchabc stiu ca da jos tot)
Cat mai are? Peste 100 de GB, nu?

Din pacate nu stiu sa iti spun daca trebuie sa astepti 200 blocuri.
mr.robot8
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 159


View Profile WWW
August 05, 2017, 07:20:11 AM
 #25

exista si o alta procedura de la electrum la coinomi(wallet android) transferul cheilor private prin qr code




bluedeep
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 977
Merit: 1011



View Profile
August 06, 2017, 09:20:35 PM
 #26

exista si o alta procedura de la electrum la coinomi(wallet android) transferul cheilor private prin qr code





Sau poate sa foloseasca direct Electron Cash, cu importarea seed-ului iar dupa aceea isi muta BCH ul pe o alta adresa generata in Electron ( foarte important acest aspect atunci cand se importa direct seed-ul si nu cheia privata)

||
IDO PARTNER
▄▄▄▀▀▀██▄▄
████▀▀░▀███
███▌████▐███
███▌████████▌
███▌█████████
███▌█████████
███▌████▐███▌
▄▄▄▄▄█▀░███▀
▀▀██▀▄██▀▀
.
DAOStarter
IEO PARTNER
▄███▄
▄██▀▀▀▀██▄
██░░░░░░▀▀
██░░▀██▄▄░░
▀██▄▄▀▀██▄
░░▀▀██▄░░██
▄▄░░░░░░██
▀██▄▄▄▄██▀
▀███▀
.
Coinstore
LISTING
██▀▀▀▀████▄▄
███▄▄▄▄▄▄▄█▀█
██▄▄▄▄▄▄▄▄░▐▐▌
█████▄▄▄▄▄▄▌█
███▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄
███▄▄▄▄▄▀▀▄▀█▐▌
██▄▄▄▄░▄▄▄░░▐██
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄▀
░▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀


▄███▄░▄███▄
▄██████████▄
▄█████████████▄
▄███████████████▄
▀███████████████▀
BitMart
MEXC
DEX PARTNERS

░▀▄░█▀▀▄▄▄
░▀▄▀████▀███▄
██▀██████▄▄▄▄▀
███░░▀████▀▀██▄
▄█████████░█▄░▀
█▀█▄███▀▀█████
▀▀▀░▀█▀▀▄████
██████▀░▀▄


█████▄▄▄▄▀
██▄▀█████▀░░▄▄
░▀█▄████▀███▄▀▀
▀█▄▀▀█▀█▀▄░▀████▀
█▄██▄░▀▄▀▄▀██▀▀
██▀▀
UNISWAP
LobsterSwap
mr.robot8
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 159


View Profile WWW
August 14, 2017, 07:25:48 AM
 #27

pentru siguranta dupa ce sau exportat cheiele private pe coinomi sau pe electron cash sfatuiesc transferul bitcoinilor(btc) pe un alt wallet
hauber
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
September 20, 2017, 06:51:56 AM
 #28

Salut baieti,

va rog sa-mi explicati si mie; dar ca pentru unul care nu a fost inzestrat cu darurile gandirii profunde; cum pot sa-mi obtin BCC (Bitcoin Cash). Deci pe 1 august, aveam 0,4 btc, in portofelul meu, bitcoincore. de atunci si pana acum, fara exagerare, a tot sincronizat, asa cate 4/5 ore pe zi , acum zice ca e sincronizat. Am si un Trezor, nou nout, pe care nu l-am folosit inca, ca sa nu par stupid, adica pentru 0,4 btc ...; dar care ma gandesc ca poate fi folositor acum. Deci ce trebuie sa fac ca sa obtin BCC, avand aceste portofele disponibile.
Merci anticipat.
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
September 20, 2017, 02:31:12 PM
 #29

Salut baieti,

va rog sa-mi explicati si mie; dar ca pentru unul care nu a fost inzestrat cu darurile gandirii profunde; cum pot sa-mi obtin BCC (Bitcoin Cash). Deci pe 1 august, aveam 0,4 btc, in portofelul meu, bitcoincore. de atunci si pana acum, fara exagerare, a tot sincronizat, asa cate 4/5 ore pe zi , acum zice ca e sincronizat. Am si un Trezor, nou nout, pe care nu l-am folosit inca, ca sa nu par stupid, adica pentru 0,4 btc ...; dar care ma gandesc ca poate fi folositor acum. Deci ce trebuie sa fac ca sa obtin BCC, avand aceste portofele disponibile.
Merci anticipat.

ai putea sa citesti mai sus...e explicat deja
hauber
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
September 20, 2017, 03:41:24 PM
 #30


Merci Wickedsick, doar ca am specificat ca nu este foarte clar pentru mine. Nu sunt, nesimtit sa intreb ceva inainte sa citesc ce s-au chinuiti alti colegi sa scrie.
Deci eu am inteles asa:

1. transfer BTC, din bitcoin core in trezor in portofelul de BTC, din Trezor. ( in aceasta faza balanta la mine in bitcoin core va fi 0, corect? )
2. descarc un portofel care suporta BCC, dar nu Bitcoin Core, pentru ca deja este in calc meu.
3. ales in acest portofel nou de BCC sa incarc un portofel deja existent sau copiez efectiv wallet.dat de la portofelul bitcoin core, care acum nu mai are nimic in el
4. ar trebui sa-mi apara in acest nou portofel, cei 0,4 BCC, la care ravnesc.
Corect? Am omis ceva? Am gresit ceva?
Multumiri anticipate.
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
September 21, 2017, 07:11:26 AM
 #31

deci tu ai bitcoinul intr-o adresa...adresa aia are o chie privata > tu trebuie sa importi cheia aia privata in portofelul BCC...dar inainte de import e recomandat sa iti muti bitcoinul in alta adresa (care bineinteles o sa aibe alta cheie privata)
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 21, 2017, 10:52:51 AM
 #32

Eventual, daca ai dubii referitor la prezenta BCC/BCH intr-un portofel, poti sa verifici atat BTC-ul cat si BCC/BCH-ul aici: https://blockchair.com/bitcoin-cash/blocks
Desigur folosesti adresa publica ca sa vezi ce este in acel portofel.

Pasii i-ai enuntat corect.

Probleme pot sa apara (eu am avut) la modul cum sunt "impaturite" adresele private.
Unele portofele recunosc un tip de "comprimare" altele alt tip, dar atata timp cat ai cheile private exista modalitati de comutare intre "comprimari" pana gasesti aia compatibila cu portofelul nou bitcoin cash.
(evident ca e nevoie sa descarci softurile necesare din surse sigure ca abunda netul in incercari de inselaciune la crypto)
hauber
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
September 21, 2017, 11:49:11 AM
 #33

Multumesc pentru lamuriri, baieti.
hauber
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
October 09, 2017, 06:08:31 PM
 #34

Problema a fost rezolvata cu succes pentru acel portofel, dar la altul, aveam la momentul 1 August, 1.01 btc, si totusi am primit 0.9 bcc. De ce? Ceav idei?
Multumesc anticipat!
eadriki
Member
**
Offline Offline

Activity: 69
Merit: 10


View Profile
October 22, 2017, 05:16:24 PM
 #35

multumesc pt lamuriri Wink

 *Image Removed*
Pages: 1 2 [All]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!