Bitcoin Forum
May 04, 2024, 01:32:55 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Rig Almadan Önce Mutlaka Okumalısın  (Read 921 times)
Bheze (OP)
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 253

View Profile
August 20, 2017, 07:07:16 PM
Last edit: August 20, 2017, 09:36:04 PM by Bheze

Merhaba, özellikle zorluğun yükselip kar oranlarının düşmesi ile birlikte rig satışları gerek forumda gerek bazı sitelerde artmış durumda zaten 3-4 ay ROİ gözüyle bakanlar çoktan bu işten vaz geçti anladığım kadarıyla.

Benim dikkatimi çeken satılan rigler den ziyade fiyatları ben sadece Nvidia rig konusunda bilgili olduğum için yeni arkadaşlara tavsiye vermek maksatlı açtım bu konuyu. Amacım kimsenin satışını baltalamak değil sadece bazıları insanları keriz yerine koymaya çalışıyor artık ben uyuz oldum Cheesy

Nvidia bir rig de Mh başına düşen değer satıcının emek harcıyarak parçaları topladığınıda hesaba katarsak 70 Tl dir. Eğer 12'li bir rig ise yani Biostar bir ana karta 12 adet ekran kartı bağlı ise sistem maliyeti düşeceğinden dolayı 60 Tl civarlarında diyebiliriz.(Sitemi topluyarak hazır satıp kar amacı güden bir insan bu fiyatlar üzerinden yeterince karını yapıyor zaten parçaların gelmesini beklerken taş atmıyor ki kolu yorulsun sistemi kurmak zaten taş çatlasın 1-2 saat.)

Rx kartlar da ise durum daha farklı tabi fiyatlarda en az bir 10Tl daha uygun olması gerekmektedir kurulum yapmağım yada kullanmadığım için yanıltabilecek bir bilgi vermek istemiyorum.

Tabi bu satılan riglerin ambalajında olan fiyatları yani ben olsam 2 ay kullanılmış bir rige Mh başına 50Tl den fazla ödemezdim zaten kartları Amazon üzerinden hızlı bir şelilde temin edebiliyoruz eğer kendiniz bekliyip temin etmek isterseniz 15 taş çatlasa 20 gün içerisinde parçalara ulaşabilirsiniz ve kendiniz topladığınız taktirde Mh başına 60Tl gibi bir rakam çıkıyor.

Fiyatları neye dayanarak söyledin? diyenleri duyabiliyorum kurduğum riglere dayanarak söyledim. Eğer tatmin edici gelmiyen veya abartıya kactığımı düşündüğünüz fiyatlar var ise örnek bir sistem göstererek söylediklerimi ispatliyabilirim.

Son olarak eklemek istediğim ekran kartlarını Amazon.de adresinden genelleme yaparsak hızlı bir şekilde ve garantili olarak temin edebilirsiniz. Hesaplamalarda Fiyatları Amazon.de olarak baz aldım zaten şuan da bildiğim kadarı ile en uygun kart alımı Amazon.de üzerinden yapılmaktadır.

Not: Biostar ana kart ile 12'li rig kurmadım fakat 12 Nvidia kartı aynı anda çalıştırabildiğini duydum bu konuda yalnış bir şey yazdıysam uyarılarız ile düzeltebilirim. (Arkadaş çalıştırmadığını belirtmiş bende 6 amd + 6 nvidia kart yazdığını görmüştüm fakat ben bunu karma olarak ta çalıştırabilir olarak algıladım fakat hala ben o arkadaşın ağzından çıkanlara inanmadığım çıkarları için konuştuğunu düşündüğüm için metni düzeltmiyorum.)
1714786375
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714786375
Reply with quote  #2

1714786375
Report to moderator
1714786375
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714786375
Reply with quote  #2

1714786375
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
August 20, 2017, 07:51:41 PM

Öncelikle  bu foruma  saygı duyuyorsan konuyu buraya açmamalıydın.  Pazar alanına adındanda  belli olacağı üzere sadece  alım satım ilanları açılır.

Moderatöre  raporladım konuyu.
gunesbaki55
Newbie
*

Activity: 37
Merit: 0

View Profile
August 20, 2017, 08:28:14 PM

Öncelikle  bu foruma  saygı duyuyorsan konuyu buraya açmamalıydın.  Pazar alanına adındanda  belli olacağı üzere sadece  alım satım ilanları açılır.

Moderatöre  raporladım konuyu.

birde demesin mi ben amazon fiyatlarına göre konuştum. malzemeyi alıp seçtiyse taş atıp kolumu yorulmuş yazması tam .... lik. bunlara biz malzemeyi 78 den alacağız, kurulum ve malzeme değiştirmeyle günlerce uğraşıp uğraşıp 70 den vereceğiz türkiye 24 ay garantili malı. mining işi çıkmadan önce 1070 1950 Tl idi. şimdi 2100-2300 arası alınıyor. bu işi yapana abartılı artış yok fiyatlarda. 2 ay önce rig kuran arkadaşlarımda 1070 leri 1950-2000 arası aldılar.

uyarıyorum, yurtdışı malzeme ile 12-24 ay arası çalışacak rig kurmak risklidir. rx lerin fiyat düşük olması hiçbir şey ifade etmez çünkü aşırı elektrik tüketimi, +psu harcaması ve yıl sonuna kadar %30 iş kaybı var.

siz bunların niye birer birer fiyatları bilmelerine rağmen ortaya döküldüklerini anlamışsınız zaten.

.... demişki birde malzeme seçiyorsa kolu taş atıp yoruldu mu? gelde ..... deme. 
gunesbaki55
Newbie
*

Activity: 37
Merit: 0

View Profile
August 20, 2017, 08:35:58 PM

btc250 pro  12 nvdia kartı birden çalıştırmaz. bu sebeple önüne gelen rig malzemesi alıp kuramaz dedik. cahilin işi değil. 6nvidia+6rx belki çalıştırır oda rxleri nvidia yanında stabil çalıştıramazsın.
Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
August 20, 2017, 09:32:33 PM

Öncelikle Ekiller hocam görüşüne ve report etmene saygı duyuyorum ben sadece bu alanda insanların kazıklanmaya çalışmasına kızgınım ayrıca bildiğim kadarı ile forumda satışlarla alakalı görüş belirtmek yasak değil tabi ki benim yazdıklarım aşırı ise konum silinir.

gunesbaki55 denen arkadaş öncelikle sanırım zoruna gitti muhtemelen rig satmaya çalışıyorsun ve bir kuyruk acısı oluştu istediğin kadar ağlamaya devam edebilirsin sorun değil ben yazdıklarımın arkasındayım. Ulan eğer bilmiyorsan uzak duracaksın alıp değiştirmeyle günlerce uğraşacakmış madem bilmiyorsun aç gözlülüğü bırak bilenler yapsın. Benim verdiğim fiyatlarda 6'lı bir rig için kurana aşağı yukarı 1.000 tl kalıyor tekrar söylüyorum malzemeleri bekliyorsun eyvallah rig kurulumu max 2 saat eğer daha fazla uğraşıyor isen bilenlere bırak harcın olmayan işler ile uğraşma. Satın alma kısmı hariç sadece 2 saat harcayacaksın Türkiye de kim 2 saat çalışıp 1.000Tl den fazla para kazanıyor. Şimdi diyeceksin ki temin etmek için bekliyorum beklerken taş mı atıyorsun ? kolun çok mu ağrıyor ?
Ağlamaya devam edebilirsin uygunsuz olan üslubun bile muhatabım değilsin sana bir daha cevap yazmayacağım ama üslubunu değiştirir adam gibi cevap verirsen seni bilmediğin yada söylemesi işine gelmeyen konular hakkında aydınlatabilirim.

ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
August 20, 2017, 11:59:14 PM

@Bheze   Kurallar dahilinde herşeyi tartışabiliyoruz, dediğin doğru.  Sadece konuyu olmaması gereken bir alana açmışsın. Onuda moderatör düzeltmiş.

İnsanların kazıklanmasına kızgın olabilirsin. O halde  ne yapabilirsin ?

Kendin bahsettiğin işi, satışı uygun fiyata yapabilirsin. Yapmaman için bir engel yok.

Kazıklanan insanlara gelince. Bir insan neden kazıklanır?

- Ya çok hırslı ve aç gözlüdür
- Ya aptaldır
- Ya zengindir
- Ya fiyat araştırması yapamayacak kadar tembeldir.

- Yada o malı o kazık fiyata almak zorundadır, çünkü daha ucuzu yoktur. (Buna bile bile kazık yemek denir.)

Yani kazıklayanı savunmuyorum ama  kazıklanan da  %100 masum değildir.  Çünkü kazıklanmamak birazda insanın kendi elindedir.
Nasıl "Sen"  kazıklanmadan  mal alabiliyorsan, bunu herkes yapabilir.   Herkesin elinin altında  aynı internet var.

Örnek olarak, son birkaç ay içinde   PC donanım fiyatlarına  piyasada  aşırı dalgalanma oldu.   Özellikle   GPU fiyatları , madencilik kârlılığının aşırı artış göstermesi öncesinde    850-1000 TL  arası olan bir  GPU    1800-2000 TL  hatta  daha üstüne satılır oldu.

Peki nasıl oldu bu ?   Bu kazığı yemeyi kabul eden ve sindirenler sayesinde oldu. Bu kişiler sayesinde  fiyatlar  arttı ve  diğer insanlarda bu kazığı yemek zorunda kaldılar.  Onlarda yemeyi kabul etti ve yedi,  sonra  fiyat daha da yükseldi.  Artık öyle bir hal aldı ki bu cihazları alabilmek için  bu kazığı yemek "zorunda" oldun.

Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
August 21, 2017, 09:50:32 AM

Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum benim dikkat çekmeye çalıştığım nokta şuydu 10 a toparlayıp 11 e satmak normal buda bahsettiğiniz tembellik olayı hatta bekleme yapmayacagın için 12 de normal  geçen sürede o parayı çıkartabilirsin ha 13 de acelen olsun bir nebze tamam.

Bir de şöyle bir gurup var 1200 liralık 6 ekran kartı 2500 liralık bir sistemi 15.000 e  satmaya çalışıyorlar tabiki satabilirler alıcı razı olduktan sonra hiç problem değil.

Benim üstüme vazife mi? Aslında hepimizin üzerine vazife alıcı eğer durumun farkında ve razı ise kendi bileceği iş emek vermem roi süreme şu kadar zaman eklerim der alır geçer.

Burada önemli olan pek fazla bilgisi olmayan arkadaşların kazıklanması yani adam aldığı sistemin ederini bilmiyor ve 2 katını ödüyorsa bence birilerinin gözünü açması gerekmekte.
yenivera
Sr. Member

Activity: 602
Merit: 256

View Profile
August 29, 2017, 12:49:52 PM

Arkadaş güzel bir başlık açmış benim gibi madencilik konusunda yetersiz bilgisi olanlar için aydınlatıcı başlıklar olsa böyle güzel olur.

Madencilik için anakart alırken neye dikkat etmeli?
İşlemcili nasıl olmalı ve hangi ekran kartları ile yola çıkmalı?

Yardımcı olacak arkadaşlardan öneri bekliyorum.

Anakart olarak Asus z270 k prime düşünüyorum.

İşlemci olarak Intel Pentium G3250 3.20 Ghz CPU
Harddisk olarak SANDISK SSD
Bellek icin 4GB DDR3 RAM
Ekran kartı olarak daMSI NVIDIA GeForce GTX 1060 GAMING X 6G 6GB 192 bit GDDR5 DX

░░░░░░▄▄▄████████▄▄▄
░░░░▄████████████████▄
░░▄████████████████████▄
████████████████████████
▐████████████████████████▌
██████████████████████████
▐████████████████████████▌
████████████████████████
░░▀████████████████████▀
░░░░▀████████████████▀
░░░░░░▀▀▀████████▀▀▀
.Defi for You.
defi.com.vn

Learn how to become your own bank and
implement a private investment strategy

▄▄                    ▄▄
█      Pawn | Sell     
           Services
      Buy   | Rent
     █
  ▀▀                    ▀▀

Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
August 29, 2017, 01:27:02 PM

Öm den attığın mesajda sorularını yapıtlıyorum hocam.
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
August 30, 2017, 09:40:47 AM

btc250 pro  12 nvdia kartı birden çalıştırmaz. bu sebeple önüne gelen rig malzemesi alıp kuramaz dedik. cahilin işi değil. 6nvidia+6rx belki çalıştırır oda rxleri nvidia yanında stabil çalıştıramazsın.

Benim böyle bir ana kart ile tecrübem yok. Ama anlamadığım bir şey var.
Eğer 12 nvidia kart veya 12 amd kart beraber çalışmıyor ise bu adamlar bu ana kartı neden üretti?
ucuz bir ana kart da değil. bunun parasına 2 tane 6 lı ana kart alınabiliyor?
yani tek işlemci disk ram kaynağı kullanmaktan öte bir artısı olmalı.
Bence bu konunun araştırılması lazım.
Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
August 30, 2017, 09:47:56 AM

Şöyle hocam 6 amd + 6 nvidia çalıştırıyor yani tabiri yerindeyse iki sistem kurup tek sistem parası ödüyorsun. Benimde kafama takıldı biraz araştırdım youtube da 6+6 yapmışlar hep aslında dezavantaj da sayılmaz gibi tek sistem 12 kart.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: