Bitcoin Forum
April 25, 2024, 08:58:41 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ventilatoare si alte sisteme de racire  (Read 2388 times)
M0ndialu (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
May 23, 2013, 04:26:41 PM
 #1

Avand in vedere ca vine vara si temperaturile vor creste semnificativ, ce ventilatoare/aeroterme/aer conditionat folositi pentru racirea rigurilor ? Cheesy
 si cam ce consum pe luna/lei aduce la factura Cheesy
Vreau sa imi cumpar ceva cat mai economic, de preferat un ventilator sa ruleze non stop Cheesy
Astept pareri recomandari...etc  Roll Eyes

1714035521
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714035521

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714035521
Reply with quote  #2

1714035521
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714035521
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714035521

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714035521
Reply with quote  #2

1714035521
Report to moderator
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
May 23, 2013, 06:03:17 PM
Last edit: May 24, 2013, 06:21:46 AM by philips
 #2

Am incercat si eu vara trecuta ceva ventilatoare economice, un block valora 50 BTC si era rentabil sa tii placile la voltaj mare avand totusi ca urmare un consum ridicat de curent.

Deci am cautat ventilatoare cu un consum mai mic, macar aici sa fac economie. Dar, de...ce e ieftin de multe ori e si prost.
Doua s-au ars, iar un al treilea si-a ars ultima viteza. Unul singur a supravietuit.
Vorbesc aici de ventilatoarele clasice cu un picior pe care le vedeti prin magazine, alea care se rotesc incetisor...duca-se.
Pe langa faptul ca nu par sa reziste 24/7, sunt foarte anemice, nu reusesc sa miste mase mari de aer.

Asa ca anul asta m-am hotarat sa iau ceva zdravan. M-am dus la diverse magazine (Brico/Praktiker/Dedeman, etc) si am luat toate soiurile de ventilatoare la rand.
La Carrefour (cred) am avut ocazia de a face o comparatie directa, erau toate insirate intr-un rand asa ca le-am dat drumul la toate la viteza maxima (cam stresati saracii vanzatori).

Apoi am aplicat metoda absolut stiintifica de a ma plimba prin fata lor pana imi zboara vreunul sapca din cap masurand in acelasi temperaturile cu senzorul din palma.
In sfarsit, ca sa scurtez povestea l-am ales pe asta:


http://www.heinner.com/products/fans/hmf-1400

E destul de scump (imi pare rau acum ca nu mai tin minte exact cat), consuma 135 W la putere maxima avand trei viteze: 90W>100W>135W. (un ventilator obisnuit cu picior consuma 50W maxim).
E construit zdravan sa dureze, cu pale metalice si mai are un pic si zboara singur.
La viteza maxima este zgomotos, la celelalte, suportabil.

Sunt tare multumit de el si imi pare rau ca nu l-am avut anul trecut.
Deocamdata il tin la viteza minima si e arhisuficient.



La metode mai avansate de racire (AC) nu m-am gandit inca, mai vedem.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!