Bitcoin Forum
December 11, 2018, 09:38:00 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.17.0 [Torrent].
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: تکنیک هایی برای نقاشی ساختمان  (Read 81 times)
naghaship
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 46
Merit: 0


View Profile WWW
September 17, 2017, 08:43:19 AM
 #1

تکنیک هایی برای نقاشی ساختمان

در این مقاله به شرح تکنیک هایی برای نقاشی انواع سطوح خواهیم پرداخت:


نقاشی کابینت،سقف و آجر

به گفته متخصصین نقاشی و طراحی دکوراسیون،هر سطحی قابل رنگ شدن می باشد،اما،نکته بسیار مهم که وجود دارد این است که برای این کار باید با صبوری سطح مورد نظر را برای رنگ آمیزی آماده کرد.
تجربیات دو نقاش و دکوراتور (دنیل هیرش و برایان سانتوس) در رنگ آمیزی انواع سطوح

سقف

بهترین کار این است که نقاشی سقف قبل از رنگ آمیزی دیوارها انجام شود.سانتوس برای این کار از غلتک رنگ با دسته قابل تنظیم استفاده می کند (در فروشگاه های رنگ و ابزار ایران موجود است) و دو دست رنگ به سقف می زند،دست اول در جهت تابش منبع اصلی نور اتاق ( مثل پنجره ) و دست دوم عمود بر جهت این نور است (با قلم مو هم جهت رنگ آمیزی به همین صورت می باشد).برخی از تولیدکنندگان رنگ،رنگ سفید را با ترکیبی تولید می‌کنند که در زمان نقاشی صورتی یا آبی است اما پس از خشک شدن به رنگ سفید در می آید.این نوع رنگ ها به خصوص برای نقاشان تازه کار بسیار کارآمد هستند به این دلیل که به آن ها کمک می کنند تا در زمان نقاشی بر روی یک سطح سفید،از کاور شدن تمام سطح توسط رنگ اطمینان حاصل کنند.
اگر سقف منزل شما دارای بافت باشد،حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد رنگ بیشتری نیاز خواهید داشت.پیشنهاد می‌شود که برای این گونه از سقف ها از غلتک ابری استفاده کنید تا پوشش یکنواخت تری داشته باشید.“به این صورت شما با صرف انرژی کمتر،رنگ بیشتری به سطح مورد نظر خواهید زد.”

درب ها

هرچند بیشتر معمول است که قبل از رنگ آمیزی یک در،آن را از چهارچوب جدا کنند،اما به گفته سانتوس می‌توان آن را در جای خود هم رنگ کرد.این گونه شما می‌ توانید تمام اطراف آن را به یکباره رنگ کنید و نیازی به نصب مجدد هم نخواهد بود.اما قبل از شروع کار باید دستگیره ها و قسمت های فلزی دیگر مانند ذره بین،جای کلید و ... را از در جدا کرده و لولاها را با یک ماده مناسب مانند دو یا سه لایه چسب میسکیت بپوشانید.و بعد از یک بتونه و آستری با پایه روغنی استفاده کنید تا سطح اولیه در را کاملا بپوشاند،سپس حداقل دو دست رنگ براق یا نیمه براق به در بزنید.
چسب میسکیت: چسبی با پایه آمونیاک که با قلم موی نقاشی روی محل مورد نظر زده شده،و پس از خشک شدن حالت لاستیکی پیدا می کند و می‌توان آن را پس از پایان کار به راحتی از محل جدا نمود.

کابینت

به گفته هیرش هنگام رنگ آمیزی کابینت “مقدمات کار،اهمیت بالایی دارد”. ابتدا درها و کشوها و ابزار و یراق های دیگر داخل کابینت مثل سبدهای سیمی را بیرون بیاورید و سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کنید.نوع رنگ آستری که به کار می برید،به جنس کابینت شما بستگی دارد که از چوب باشد یا لمینت.
اگر کابینت ها از قبل رنگ شده باشند باید ببینید که چه نوع رنگی بوده است.اهمیت این نکته به این دلیل است که اگر رنگ قبلی دارای پایه روغنی بوده است،اکنون هم باید برای بتونه کاری و آستری رنگ روغنی به کار ببرید.
پس از زدن رنگ آستری مناسب،دو یا سه دست از رنگ مورد نظر خود را به سطح کار بزنید تا اطمینان حاصل کنید که رنگ کابینت ها برای استفاده هر روزه دوام خواهد داشت.طبیعتا هرچه شمار لایه های رنگ بیشتر باشد، دوام رنگ هم بیشتر خواهد شد.به بیان هیرش ” یک لایه رنگ پس از خشک شدن به ضخامت یک دستمال کاغذی خواهد بود”.سانتوس پیشنهاد می‌ کند که برای نتیجه هرچه بهتر،رنگ را با غلتک ابری به کابینت بزنید،سپس با یک قلم مو رنگ را پخش کرده و لایه ای یکنواخت روی آن ایجاد کنید.
مواد افزودنی دکوراتیو که به تازگی به رنگ ها اضافه می ‌شوند هم امکانات جالبی برای شما ایجاد خواهند کرد.به طور مثال افزودن ماده ای که باعث ترک خوردن رنگ می شود به رنگ قرمز و زدن لایه نهایی قرمز بر روی رنگ با پایه خاکستری،جلوه زیبایی ایجاد می‌کند برای اینکه ترک های ایجاد شده در رنگ قرمز موجب می شوند تا رنگ خاکستری زیرین نمایان شود و کابینت های قدیمی جلوه ای تازه پیدا کنند.

دیواره آجری دور شومینه

برای شروع باید آجرها را کاملا تمیز کنید.برای این کار می توانید از یک برس سیمی و یک ماده شوینده بدون کف دارای تری سدیم فسفات (TSP) استفاده کنید تا دوده ها و تیرگی ها به خوبی زدوده شوند.سانتوس توصیه می‌ کند که پس از تمیزکاری کامل،دست نگه دارید و شومینه را یک بار دیگر از نظر بنگرید.شاید تنها چیزی که برای زیبا شدن نیاز داشته،زدودن آلودگی ها بوده است و شما دیگر مایل به رنگ آمیزی آن نباشید.
در غیر این صورت،پس از اینکه آجرها تمیز و خشک شدند،یک دست رنگ آستری روی آن ها بزنید.هیرش رنگ آستری با مواد پوشاننده لکه را توصیه می‌ کند تا هر لکه دوده ای را بپوشاند.هنگام انتخاب رنگ توجه کنید که هر چقدر رنگ براق تر باشد،بیشتر در مقابل دوده استقامت دارد.سانتوس رنگ های پر جلا یا نیمه براق را توصیه کرده است.برای رنگ آمیزی قطعات فلزی می توانید از رنگ های مقاوم در برابر حرارت بهره ببرید.اما فراموش نکنید که به هیچ وجه داخل شومینه را رنگ نکنید.

مبلمان

برای وسایل چوبی پرداخت شده،از یک بتونه و آستری با پایه روغنی استفاده کنید.برای رنگ اصلی،رنگ های روغنی روکش مقاوم تری خواهند بود.اگر می خواهید بافت چوب همچنان دیده شود،از رنگ های شفاف براق یا مات استفاده کنید.
اگر قصد دارید وسیله ای ( همچون صندلی های حصیری ) را فوری و در کوتاه ترین زمان رنگ کنید یا جلا دهید،از رنگ های اسپری استفاده کنید.برای مبلمان و وسایل پلاستیکی،رنگ های اسپری مخصوص پلاستیک بکار ببرید و برای لوازم و اشیاء فلزی،از اسپری حاوی مواد ضد زنگ استفاده کنید.

کفپوش،گچ بری و دیوار

گچ بری

قبل از شروع به کار نقاشی قرنیزها و لبه های تزئینی بالای دیوار،ابتدا تمام ریختگی ها،شکاف ها و فواصل بین این قسمت و دیوار را با بتونه پر کنید.قبل از رنگ کردن دیوار ابتدا حاشیه ها را رنگ کنید.اگر اول دیوارها را رنگ کرده اید،برای جلوگیری از شره کردن رنگ لبه های تزئینی بین دیوار و سقف یا قرنیزها،رنگ دیوار را در قسمت مماس با این لبه ها با چسب نواری مخصوص بپوشانید.
قلم موی ۷ سانتی با لبه زاویه دار انتخاب مناسبی برای رنگ کردن پنجره و لبه های ظریف می باشد.هیرش توصیه می کند که برای رنگ کردن قرنیز از غلتک ۱۰ سانتی متری استفاده کنید و سپس لبه ها و شیارهای آن را با قلم مو رنگ کنید.بخش های افقی قرنیز را با ضربه های افقی قلم مو و قسمت های عمودی را با ضربه های عمودی رنگ کنید و هر بخش از گچ بری ها و قرنیزها را از پایین به بالا رنگ کنید.

کف

برای رنگ کردن کف چوبی،باید سطح را کاملا تمیز کرده و سمباده بکشید و تمام ترک ها را با بتونه چوب پر کنید.و بعد یک آستری روغنی به آن بزنید.پس از خشک شدن آستر می توانید رنگ اصلی را هم از نوع روغنی یا پلاستیک انتخاب کنید.برای محل های پر رفت و آمد،رنگ های اپوکسی و پلیمری انتخاب مناسبی خواهند بود. ورنی مخصوص کف نیز می تواند دوام رنگ را افزایش دهد.اگر ورنی با پایه آب را انتخاب کنید بهتر است به این دلیل که ورنی های روغنی به مرور زمان زرد رنگ می شوند.
برای پوشش دهی سطح بزرگی از کف،از غلتک هایی با دسته بلند استفاده کنید.برای سطوح کوچک،می توانید از قلم مو هم استفاده کنید.
نکته بسیار مهمی برای نقاشی کف وجود دارد،اینکه حتما کار را از جایی شروع کنید و به جایی تمام کنید که راه خروجتان از اتاق مسدود نشده باشد،از یک کنج شروع کنید و به سمت در خروجی حرکت کنید تا برای خارج شدن از اتاق روی رنگ راه نروید!
برای رنگ کردن کف بتنی،شما یک آستری هیدرودینامیک لازم دارید.این پلیمر خاص پلاستیکی با آب موجود در بتن و آهک موجود در سیمان پورتلند واکنش نشان می دهد و سطح آن را مسدود می کند تا رطوبت به رنگ نفوذ نکند.پس از استفاده از این نوع آستر،می توانید از رنگ مخصوص کف استفاده کنید.
رنگ کردن کفپوش های وینیل چندان دوام ندارد و توصیه نمی شود.مگر اینکه بخواهید برای مناسبتی خاص، فقط چند روز از آن استفاده نمایید.

دیوارها

قبل از نقاشی دیوار،سطح آن را با محلول تری سدیم فسفات (TSP) بشویید و ترک ها و سوراخ های آن را با بتونه بگیرید.اگر محل مورد نظر شما نوساز است و دیوارها تا کنون رنگ نشده است،بهتر است قبل از نقاشی دیوارها را به روغن بزرک آغشته نمایید.برای دیوارهای قدیمی و گچی یک آستری برای پوشاندن لکه های نم و اثر مداد رنگی و مانند آن نیاز است.اگرچه دیوارهای ساده و نسبتا تمیز با یک دست رنگ هم خوب به نظر می رسند،اما به جای اینکه یک دست رنگ غلیظ به دیوار بزنید،برای دو یا سه دست رنگ آماده شوید.
اگر دیوارها کاغذ دیواری دارند،قبل از نقاشی آن ها را بردارید.اگر زمان کافی برای این کار در اختیار ندارید یا کاغذها به سادگی کنده نمی شوند،یک دست آستر با رنگ روغنی به آن ها بزنید.رنگ پلاستیک برای این کار به هیچ وجه مناسب نمی باشد زیرا آب موجود در آن،کاغذها را نمناک کرده و موجب تشکیل حباب های هوا در رنگ و برآمدگی لبه های کاغذ می شود.

توصیه ها و نکات مفید

روغن یا آب؟

برای امتحان کردن یک سطح رنگ کاری شده،یک گلوله پنبه را در آمونیاک خیس کنید و آن را با یک چسب زخم بندی روی دیوار بچسبانید.پس از گذشت حدود یک ساعت،چسب و پنبه را بردارید.اگر رنگ چروک خورده بود رنگ پلاستیک است و در غیر این صورت روغنی است.

تمیز کردن

برای اینکه قلم موهای خود را تمیز کنید،از محلول آب و نرم کننده پارچه استفاده کنید و قلم موها را در آن حرکت دهید.هر ۲/۱ پیمانه نرم کننده پارچه،با حدود ۴ لیتر آب،محلول مناسبی تشکیل می دهند.

بتونه

بتونه باید متناسب با رنگ مورد نظر تهیه گردد.ساده ترین روش برای این کار این است که پودر مل را با مقداری از رنگی که برای دیوار در نظر گرفته شده،مخلوط کنید.اگر از بتونه آماده استفاده می کنید،برای رنگ پلاستیک از بتونه روغن یا پلاستیک استفاده کنید اما برای رنگ روغن باید حتما از بتونه روغنی استفاده کنید.

قلم مو

جنس قلم مو بسیار حائز اهمیت است.برای رنگ پلاستیک باید از قلم مویی با موی مصنوعی استفاده کنید و برای رنگ روغنی قلم مویی با موی طبیعی را به کار بگیرید.

لک شدگی شیشه

در زمان رنگ کردن پنجره ها برای جلوگیری از لک شدن شیشه ها توسط رنگ،به جای استفاده از نوار چسب کاغذی،می توانید از برق لب های جامد استفاده کنید و آن را به لبه های شیشه بزنید.بعد از اینکه رنگ خشک شد،این نواحی به سادگی با نوک کاردک کنده می شوند.اگر اثراتی از برق لب بر روی شیشه باقی ماند می توانید محل را با سشوار گرم کنید و موم را با دستمال خشکی پاک کنید.

کجا را رنگ نکنیم

متخصصین این گونه بیان می کنند که زمان با ارزش خود را با رنگ کردن قسمت های زیر تلف نکنید:

وان و دستشویی:

رنگ کردن این سطوح به رنگ هایی نیاز دارد که حاوی مواد سمی است و از آن جایی که کار بسیار تخصصی هم می باشد،بهتر است آن را به کاردان بسپارید.

پیشخوان آشپزخانه:

رنگ های موجود در بازار برای نقاشی روی پیشخوان مناسب نیستند و با استانداردهای لازم برای سلامت و بهداشت مواد غذایی مطابقت ندارند.از طرفی این رنگ ها در مقابل حرارت،خراشیدگی و رطوبت مقاومت ندارند.

کاشی های سرامیک در محل های مرطوب:

آب رنگ را از بین می برد.حتی اگر از آستر و بتونه هم استفاده کنید،ملاط سرامیک رنگ را از زیر نمناک کرده و تمام زحمت شما را از بین می برد.
نکته نهایی این است که،قبل از آغاز کار نقاشی،دستگیره درها را با کیسه پلاستیکی و کش بپیچید و کلید و پریزهای برق را با ورقه های نایلونی بپوشانید تا هیچ لکه رنگی بر روی آن ها ایجاد نشود.

مقالاتی درباره نقاشی ساختمان

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!