Bitcoin Forum
April 20, 2024, 04:20:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ HAKKINDA  (Read 640 times)
pitipawn (OP)
Full Member

Activity: 196
Merit: 578

kedim çilek şeker çiçek !

View Profile
September 19, 2017, 10:23:49 PM
Last edit: September 19, 2017, 11:00:52 PM by pitipawn

kolay gelsin arkadaşlar ; 2fa koruması olmayan bir maille o mail üzerinden aldığım bir facebook hesabım vardı.

nasıl oldu bilmiyorum ama maili ve facebooku kaptırdım küt diye

kullanmakta olduğum iki farklı mail adresi de o an açıktı sekmelerde (2fa korumaları vardı onlarda, borsalara onlarla üye olduğum için açmıştım korumayı)

herhalde 2fa sayesinde kaptırmadım onları , hacklenen maili kurtarmaya çalıştığımda , kurtarma mailinin değiştirildiğini gördüm . önemli değil o . bişey yoktu içinde ya da önemli bir yerle bağlantısı yoktu kaptırdığım mailin.

ama sonuç olarak acaip gerildim ve korktum olay sonrasında ; hemen bilgisayardaki keyleri vs ne varsa telefona attım. bilgisayardaki önemli her şeyi sildim . sonraki güne kadar da ne herhangi borsaya ne de mew adresine girdim.

ertesi gün (yani olay gecesinin sabahı) format atıp hayatımda ilk kez linux kurdum (mint). linuxla nasıl bir güvenlik sağlanır bilmiyorum ama hep güvenlikle yan yana anılıyor linux un adı . şimdi kafam rahat biraz . (disklere girmeye çalışınca 'unable to mount' hatası alıyorum , bi 128lik ssd bi de 500lük hdd var .) onu da çözmeye çalışıyorum ; bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse çok iyi olur .

bunun dışında tecrübeli arkadaşlardan tavsiyeler almak isterim . linuxu kurduk , şimdi ne yapmamı önerirsiniz maksimum güvenlik için ?
(linux mint sistemine kurulacak program tavsiyeleri vs ? )

slack kanallarından gelen hiçbir şeye tıklamıyorum , mew e girerken 3 4 kere linki okuyorum , gönderi yapacağım zaman iki adresi de baştan sona kontrol ederim , nasıl kaptırdım maille facebooku hala fikrim yok . önemsiz bi adres diye her yere girdiğim bi maildi gerçi .

ve en güvenli saklama yolu nedir ? her şeye güvensiz diyolar . ledger almayı düşünüyorum . ne dersiniz ? ledger alan birinin korkmasına gerek var mıdır ?

1713586809
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713586809
Reply with quote  #2

1713586809
Report to moderator
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Taratoor
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 251

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
September 22, 2017, 06:45:18 PM

ne olursa olsun lisanslı bir antivirüs programı alınmalı bence bilgisayar güvenliği için. KasperSky İnternet Security adlı virüs programını önerebilirim.dropbox tarzı bulut sunuculardada önemli dosyalarınızı barındırırsanız bilgileriniz dahada güvende olur

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄       ▄█▄         
                                  █████     █████         
                         ▄██▄      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▄█▄     ▀██▀                             
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
                 ▀█▀                                     
           ▄                       ▄█▄       ▄█▄         
          ▀█▀            ▄██▄     █████     █████         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▀█▀                                     
            ▄                       ▄█▄      ▄█▄         
           ▀█▀             ▄██▄    █████    █████         
     ██             ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀         
              ▄     ▀█▀                                   
             ▀█▀                          ▄█▄             
        ██               ▄█▄    ▄██▄     █████           
                   ▄     ▀█▀    ▀██▀      ▀█▀             
                  ▀█▀                                     
             ██                    ▄██▄                   
                     ▄      ▄█▄    ▀██▀                   
                    ▀█▀     ▀█▀                           

▄█    ▄█  ▄█         ▄█████▄    ▀█▄      ▄█▀
██    ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██     ▀█▄  ▄█▀
██    ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀       ████   
██    ██  ██    ██  ██▄    ▄█     ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀    ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
September 22, 2017, 06:56:47 PM

kolay gelsin arkadaşlar ; 2fa koruması olmayan bir maille o mail üzerinden aldığım bir facebook hesabım vardı.

nasıl oldu bilmiyorum ama maili ve facebooku kaptırdım küt diye

Sizin bu kaptırdığınız mail hesabı ve facebook hesabı sanırım mail adresi ve facebook adresi aynı olması lazım peki soru şu 2 sindede şifre aynımıydı?
nasip35
Full Member

Activity: 398
Merit: 118

View Profile
September 23, 2017, 04:33:59 PM

Bencede kesinlikle lisanslı bir saglam antivirus programı alınması saçma sapan linklere basılmaması gereksiz downloadlar yapılmaması onun haricinde daha  iyi önerisi olanlar söylerse bizde yararlanalım
HARDCRACKERS
Full Member

Crypto Trader

View Profile
September 23, 2017, 05:59:24 PM

Bencede kesinlikle lisanslı bir saglam antivirus programı alınması saçma sapan linklere basılmaması gereksiz downloadlar yapılmaması onun haricinde daha  iyi önerisi olanlar söylerse bizde yararlanalım

önerim şu sana arkadaşım hack ve crack olmasın denirse özellikle sitelerdeki üyeliklere saldırılar olur bruteforce tarzıı
 anlatsam uzun hikaye korunma yolu basit.mail şifren mail adresin misal sana özel olduğu için o şifreyi hiç bir siteye girerken kullanma birde diyelim 50 farklı siteye üye oldun her sitede farklı nick kullan...ve şifre farklı...onlarıda kaydet.
ben hack ve crack sitelerinin dünayada 50 sitesinde üyeyim şu nick ismi sadece 2 sitede var ama ordaki şifre burdaki şifre farklı  ordaki mail burdaki mail farklı mesele kısaca böyle.sadece her sitede farklı nick ve şifre kullanın...ve onlarıda bir güzel txt dosyada kaydetip rar layıp saklayın zamanlada yeni üyelik aldıkça eski txt silip yeniyi rarlayın yola devam
tanımadığınız yerlerden mail adresinize gelen mailleri açmadan silin.
keylogger yemeyin..... Wink
Bunlara dikkat ederseniz kolay kolay hesaplarınız gitmez...
Bayyn
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

Web Developer

View Profile
September 23, 2017, 07:16:02 PM

Bilmediginiz programlari indirmeyin arkadaşlar. Virüs durup dururken girmez bilgisayariniza. Azicik dikkatli davranirsaniz antivirusede gerek kalmaz.
epoxe
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
September 24, 2017, 08:21:59 PM

Parola güvenliği ile ilgili lastpass adlı yazılım/tarayıcı eklentisini tavsiye ederim. Başka programlar da var buna benzer. Sadece lastpass a iyi bir parola ver ve diğer siteler için de lastpass'dan rastgele üretilmiş ve içinde özel işaretler, büyük harf, küçük harf, rakamlar bulunan upuzun parolalar kullanabilirsin. Atıyorum Gmail için ayrı outlook için ayrı parolalar ve bunları sen dahi bilmiyorsun. Her site için ayrı parola. Ana parolanı kaybetme, internette bir yerde de kaydetme mantık bu. Ben daha güvenli bir yol bilmiyorum parola yönetimi konusunda.
yunus64
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 0

View Profile
September 24, 2017, 10:31:00 PM

Genelde bu tür parola ele gecirme olaylari oltalama saldırıları ile gerceklestirilmektedir. Bilgisayariniza lisansli bir antivirus programi kursanizda hersey o bilgisayari kullanan kisinin farkindalik seviyesine kalmis, girdiginiz sitelerdeki adres cubuklarini kontrol etmekte fayda var, basinda HTTPS olup olmadigini da kontrol etmeli,  bide maillere gelen linklere hemen tiklanmamali temkinli yaklasilmalidir,
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
September 25, 2017, 11:23:14 AM

mail hackleme olayları genellikle hazırda liste halinde tutulan binlerce kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarıyla yapılıyor. bunu captca ile önlemeye çalıştılar. artık bununla pek yapmıyorlar.

bazen başka bir siteye kayıt olurken mail adresimizin şifresini aynen giriyoruz. bu durumda site sahipleri  veya şifreleyip saklamayan siteler hacklendiğinde ellerinde bu kombinasyonlar oluyor.

o yüzden ben bir mailde kullandığım bir şifreyi ne başka bir mailde ne de başka bir sitede asla kullanmam.

HARDCRACKERS
Full Member

Crypto Trader

View Profile
September 28, 2017, 02:22:24 PM
Last edit: September 28, 2017, 02:33:56 PM by HARDCRACKERS

Hazır listeler zaten varda mesele işte  elinde liste olursa mail combo denir diğerinede normal comboda denir userpass comboda denir işte sentry brute force config yapılır ve sentryde taranır genelde  bilgisayarı 24 saat açık bırakırsın hedef site taranır yakaladıklarınıda alıp bakılır.
bazı siteler kolay taranır bazısı zor.zor olanada bol proxy çakarsın onla tarar gene crack işlemini yapar...

örnekte olduğu gibi programda görürsün zaten yakaladığın hesapları   Shocked Shocked Grin

https://i.hizliresim.com/mJzk1V.png
bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1287

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
September 29, 2017, 12:43:45 PM

Sanırım herkeste antivirus yüklüdür ve yeterli kabul ediyorsunuzdur ama durum pek öyle değil. Virusler, trojanlar, fidyeciler tüm dünyada cirit atıyor ve çoğu bilgisayarın antivirus korumalı olduğuna eminim ama yine de bulaşıyorlar. Çok dikkatli ve bilinçli kullanmak ve şunu unutmamak gerekiyor; önce virus yazılır, sonra antivirus kodu, yani zararlılar her zaman bir adım öndedir.
Benim tavsiyem şu (şifre güvenliği konusu anlatılmış zaten, tekrar yazmıyorum), sadece antiviruse güvenmeyin, en azından iyi bir antilogger da satın alıp yükleyin, önerimi sorarsanız ben Zemanayı tercih ettim.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████