Bitcoin Forum
July 03, 2024, 04:39:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 »  All
  Print  
Author Topic: REHBER: Ledger Nano S incelemesi, kullanım rehberi, detaylar, sorular, cevaplar  (Read 25265 times)
valek55
Member
**

Activity: 380
Merit: 31

View Profile
April 10, 2019, 07:01:50 AM

çok teşekkür ederim ilk defa  kullanacağım için aklıma takılıyor.

ledgerle neon wallete bağlandığımızda o otomatik kaydediyor o zaman.

Harika bir iş çıkarmışsınız çok bilgilendirici .
PHI1618 (OP)
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
April 10, 2019, 07:26:45 AM

Otomatik kaydediyor derken, işin arka planında teknik basit şeyler var aslında.
Sizin cihazınızdaki tüm cüzdanların kökeni, kökü, her şeyi size cihazın verdiği 24 kelimelik seed'dir. Bütün coinleriniz bu 24 kelimede gizli.
Siz o 24 kelimeyi kaybetmediğiniz sürece ledger bozulsa, çalınsa, kırılsa dahi hiç bir şey olmaz. Yeni bir Ledger alıp 24 kelimenizi girersiniz, bambaşka bir bilgisayarda başka bir neon wallet'ta açarsınız, yine eski public key'inize ve coinlerinize ulaşırsınız.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
jeton
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
April 10, 2019, 12:10:04 PM

Sizin cihazınızdaki tüm cüzdanların kökeni, kökü, her şeyi size cihazın verdiği 24 kelimelik seed'dir. Bütün coinleriniz bu 24 kelimede gizli.
Siz o 24 kelimeyi kaybetmediğiniz sürece ledger bozulsa, çalınsa, kırılsa dahi hiç bir şey olmaz. Yeni bir Ledger alıp 24 kelimenizi girersiniz, bambaşka bir bilgisayarda başka bir neon wallet'ta açarsınız, yine eski public key'inize ve coinlerinize ulaşırsınız.

Öğrenmek istediğim bir nokta var, bütün coinlerin saklı olduğu 24 kelime altında bulunan private keyler nerede saklanıyor. Bu sorum seed veren bütün cüzdanlar için geçerli.
Düşünceme  göre her cüzdan uygulaması bunu kendi serverlarında şifrelenmiş olarak tutuyor.   
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 10, 2019, 12:26:03 PM

çok teşekkür ederim ilk defa  kullanacağım için aklıma takılıyor.

Öğrenmek istediğim bir nokta var, bütün coinlerin saklı olduğu 24 kelime altında bulunan private keyler nerede saklanıyor. Bu sorum seed veren bütün cüzdanlar için geçerli.
Düşünceme  göre her cüzdan uygulaması bunu kendi serverlarında şifrelenmiş olarak tutuyor.  
Private key'ler bu 24 kelimelik seed'den üretilir. Hiç bir donanım cüzdan kendi server'ında şifrelenmiş verinizi tutmaz. Seed'den priv key üreten algoritma cihaz içinde var.
Siz 24 kelimelik seed'inizi ledger'a da girseniz, trezor'a da girseniz aynı cüzdanlarınıza ulaşırsınız. Çünkü aynı algoritma ile çalışırlar.

https://medium.com/@ahmetseyhan/sha-256-kriptografik-hash-algoritmas%C4%B1-294d13f0ca5d
https://medium.com/@ahmetseyhan/bitcoin-matemati%C4%9Fi-ve-bloklar%C4%B1n-dili-6cc6fa5d0ae2

Bitcoin'in ardındaki mantık çalışıyor cihazlar içinde. Önemli olan bu. Cihazlar sadece koruma seviyesini arttırıyor.

Bu 24 kelime şuradan geliyor;

https://github.com/bitcoin/bips/blob/master/bip-0039/english.txt

Bip0039'da 2048 adet kelime var. Bu havuzdan tamamen rastgele çekeceğiniz 24 kelime size özel binlerce cüzdan oluşturur.
https://iancoleman.io/bip39/

jeton
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
April 10, 2019, 12:36:09 PM

Güzel bir soru sormuşum cevabın güzelliğine bakınca. Şimdi daha net canlandırabildim kafamda. Ne kadarda yanlış biliyormuşum aslında Smiley
Bilginize emeğinize sağlık teşekkürler.
valek55
Member
**

Activity: 380
Merit: 31

View Profile
April 11, 2019, 01:23:40 AM

İşde merak ettiğim buydu. Şimdi ben ledgerimi kaybetsemde yada resetlesemde 24 keyi yazıp tekrar neonwalleta bağlandığımda aynı cüzdanı açacak. saolun dostum.

Kafamdaki sorular bunlardı.

Coinscup
Member
**

Activity: 291
Merit: 11

View Profile WWW
April 11, 2019, 12:00:07 PM

Aynı marka cihazda seed kelimelerinin sıkıntı çıkartmayacağını biliyordum ama başka marka hardware wallet veya cüzdanlarda çalışacağını bilmiyordum. Bunu deneyeceğim. Teşekkürler  Cheesy
H1
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
July 25, 2019, 08:44:15 AM

I don't know how much time I have, but I've been tied up for more than a year in the nano s in my hand I say that I've gone so far because the markets are terrible. Another issue was the informative thanks to the friend who opened the subject. It may make sense for more varieties.
Hedaelus
Full Member

Activity: 350
Merit: 110

View Profile
September 05, 2019, 02:26:48 PM

https://www.ledger.com/ledger-live-securely-supporting-erc-20-tokens/?utm_source=Twitter&utm_medium=Social&utm_campaign=ERC20%20announce

ERC-20 desteği de geldi nihayet.
hgozener
Newbie
*

View Profile
September 15, 2019, 10:16:34 AM

Herkese selam!
Geçen hafta ledger.com'dan ledger nano s aldım, paketi jelatinsizdi,kurulum yapılmamıştı tabiki. Açıkçası şaşırmadı değilim. Destek aldığımda cihazınızı bağladığınızda orjinallik kontrolünden geçiyorsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz denildi. kurulum yaparken ilk verdiği kelimeleri kaydetmedim, daha doğrusu yarıda bıraktım,cihazı usb'den çıkarıp tekrar takıp kuruluma başladığımda farklı kelimeler verdi, bu da bana güven verdi açıkçası. İlk ledger nano s tecrübemi paylaşmak istedim. Smiley
Sorum şu ki, böyle bir durumla(ledgerın kendi sitesinden jelatinsiz kutu) karşılaşan oldu mu?
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
September 15, 2019, 10:24:35 AM

Herkese selam!
Geçen hafta ledger.com'dan ledger nano s aldım, paketi jelatinsizdi,kurulum yapılmamıştı tabiki. Açıkçası şaşırmadı değilim. Destek aldığımda cihazınızı bağladığınızda orjinallik kontrolünden geçiyorsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz denildi. kurulum yaparken ilk verdiği kelimeleri kaydetmedim, daha doğrusu yarıda bıraktım,cihazı usb'den çıkarıp tekrar takıp kuruluma başladığımda farklı kelimeler verdi, bu da bana güven verdi açıkçası. İlk ledger nano s tecrübemi paylaşmak istedim. Smiley
Sorum şu ki, böyle bir durumla(ledgerın kendi sitesinden jelatinsiz kutu) karşılaşan oldu mu?

Sen eski ledgerwallet.com, yeni ledger.com üzerinden hardware cüzdan satın aldıysan gümrükteki görevli ürün içeriğini kontrol etmek için paketi açabiliyor. Bu kontrolün yapılması son derece normal çünkü kaçakçılar ürün içeriğini değiştirip tekrar paketleme yöntemiyle sınırdan illegal olan farklı malları ülkemize sokabiliyor. Site orijinal olduğu için paketi açılmış ürün sana hiçbir sorun yaşatmaz çünkü Ledger’in bu konuda bir güvenlik önlemi sözkonusu, cihaz sahte olsaydı uygulamaları kullanamazdın ayrıca 24 kelimeye reset attığın anda sıfır bir cüzdan gibi kullanmaya devam edebilirsin.
hgozener
Newbie
*

View Profile
September 15, 2019, 12:20:48 PM

Herkese selam!

Sen eski ledgerwallet.com, yeni ledger.com üzerinden hardware cüzdan satın aldıysan gümrükteki görevli ürün içeriğini kontrol etmek için paketi açabiliyor. Bu kontrolün yapılması son derece normal çünkü kaçakçılar ürün içeriğini değiştirip tekrar paketleme yöntemiyle sınırdan illegal olan farklı malları ülkemize sokabiliyor. Site orijinal olduğu için paketi açılmış ürün sana hiçbir sorun yaşatmaz çünkü Ledger’in bu konuda bir güvenlik önlemi sözkonusu, cihaz sahte olsaydı uygulamaları kullanamazdın ayrıca 24 kelimeye reset attığın anda sıfır bir cüzdan gibi kullanmaya devam edebilirsin.

İlginize teşekkürler, içim rahattı, daha da rahatladı. Deneme amaçlı, cihazı komple sıfırladım, ledger live i komple silip yeniden yükledim, 24 kelime ile yeniden kurulum yaptım, içerisinde bıraktığım ufak  bakiye sorunsuz geri geldi. Aşırı güvenli birşey olduğunu, 24 kelimenin hiçbir sunucuda saklanmadığını, 24 kelime -tamamen 'bize ait'- adreslerin şifrelenmiş hali olduğunu idrak ettim ve çok güvende hissediyorum. klasik şifrelemede 39 karakter(alfabe ve rakam) in kombinasyonu sözkonusu. bunda ise önceden belirlenmiş 2048 tane kelimenin 24 lü kombinasyonu, muazzam bir güvenlik yöntemi!! Çok tereddütlerim vardı ama artık yok, herkese tavsiye ederim.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
September 16, 2019, 07:05:50 AM

Herkese selam!
Matthias'ın dediği gibi muhtemelen gümrükte açılmıştır.
Kaldı ki siz de gereken güvenlik denemelerini yapmışsınız zaten. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

2run
Hero Member

Activity: 1904
Merit: 795

View Profile
October 14, 2019, 10:35:56 AM

Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var daha doğrusu görüşe. Ledger cihazımda uzun süredir problemler vardı bunu giderdim şu an kullanabiliyorum. Yatırımlarım 4-5 farklı coin üzerine. Örnek; Btc,Eth, Stellar, neo, Waves diyelim. Ben bu kadar coini cüzdana yüklemiş olsam bir sıkıntı çıkarır mı? bazen bendeki cihaz donuyor o nedenle korkmuyor değilim... Şimdi cüzdanları yüklemedim ve öncesinde sormak istedim.. kısaca ledger nano s üzerine 4-5-6 coin kurmuş olsam bir sıkıntı olur mu?
Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
October 14, 2019, 10:47:43 AM

Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var daha doğrusu görüşe. Ledger cihazımda uzun süredir problemler vardı bunu giderdim şu an kullanabiliyorum. Yatırımlarım 4-5 farklı coin üzerine. Örnek; Btc,Eth, Stellar, neo, Waves diyelim. Ben bu kadar coini cüzdana yüklemiş olsam bir sıkıntı çıkarır mı? bazen bendeki cihaz donuyor o nedenle korkmuyor değilim... Şimdi cüzdanları yüklemedim ve öncesinde sormak istedim.. kısaca ledger nano s üzerine 4-5-6 coin kurmuş olsam bir sıkıntı olur mu?

Hayir, problem olmaz. Nano S'in tek kotu tarafi hafizasi biraz dusuk bu nedenle cuzdan yuklerken arada bi "yetersiz alan" hatasi ile karsilasabilirsin, bunun onune gecmenin tek yolu nadir kullandigin walletlarin adresini aldiktan sonra bir yere kaydedip (Ledger Live guzel bir kaynak) daha sonra Nano S uzerinden o application'u silmek ve daha sik kullandigin bir application'u yuklemek.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
October 14, 2019, 11:26:43 AM

Hayır hiç bir sorun olmaz.
Nihayetinde coinleriniz 24 kelimede saklı.
Nano X modelinde çoklu coin desteği işini çözdüler ama S'te malesef halen çok fazla eş zamanlı destek yok. Bunun önüne Deathwing'in dediği şekilde geçebilirsin.

2run
Hero Member

Activity: 1904
Merit: 795

View Profile
October 14, 2019, 11:42:28 AM

Bunu bilmiyordum. Dediğiniz gibi yükleme yapıp adres kayıt ettikten sonra ilgili cüzdani kaldırmak mantıklı. Çok teşekkür ederim.
Hayir, problem olmaz. Nano S'in tek kotu tarafi hafizasi biraz dusuk bu nedenle cuzdan yuklerken arada bi "yetersiz alan" hatasi ile karsilasabilirsin, bunun onune gecmenin tek yolu nadir kullandigin walletlarin adresini aldiktan sonra bir yere kaydedip (Ledger Live guzel bir kaynak) daha sonra Nano S uzerinden o application'u silmek ve daha sik kullandigin bir application'u yuklemek.

Aslında çok fazla kullanmıyorum ama borsalarda sürekli sorun çıktığı için artık cüzdana almak istedim. Nano X belki ilerde alırım veya ileride daha farklı bir modeli çıkarsa çıkarsa onu tercih ederim. Çok teşekkür ederim.

Hayır hiç bir sorun olmaz.
Nihayetinde coinleriniz 24 kelimede saklı.
Nano X modelinde çoklu coin desteği işini çözdüler ama S'te malesef halen çok fazla eş zamanlı destek yok. Bunun önüne Deathwing'in dediği şekilde geçebilirsin.
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
January 18, 2020, 08:42:04 AM

Saniye de 10, 100, 200 milyon gibi private keyleri bulacağını iddia eden yazılımlar var. Uçuk bir teori. İnsanın ömrü yetmiyor bir kere. Ne kadar başarılı olacağından söz etmiyorum. Konu o değil. Seed keyin bulunması zaten zor.

1- Direkt düz mantık olarak gidelim. Örneğin, Ledger cüzdanımıza ait erişim anahtarı (seed key) bu program ile bulundu. Direkt çalacak olan kişi kendi cüzdanına çekebilir mi?

Yoksa ledger buna izin vermiyor ve o usb cihazın illa ki pc ye takılı olması mı gerekiyor, bu şekilde mi ancak transfer işlemleri başlayacak?

2- Ledger bize bitcoin adresinin 50 küsür basamaklı erişim anahtarını veriyor mu? İkincisi seed key olarak değil örneğin 52 basamaklı private key bitcoin adresini herhangi bir yazılım buldu. O erişim anahtarını electrum, blockchain vs aktarmasına ledger engel olacak mı?

----------------

Ledgerin yerinde olsam ingilizce karakterlerin yer aldığı o kelimeleri bizlerin oluşturmasına izin verirdim. türkçe, ispanyolca, çince neyse kısaca latin alfabesi içeren kelimeleri biz oluşturacağız ki iyice zorluk artsın. Chrome tarayıcıdan biz kelimeleri yazarız ve cihazın bu kelimeler ile cüzdan oluşturmasını kastediyorum. Çünkü bu kelimeler sözlük de yer alıyor. Şu anda değil ama gelecekte belki quantum bilgisayarlar ile zor anlar yaşayacağız.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
January 18, 2020, 08:50:01 AM
Merited by Vispilio (2), Captain Corporate (1), mandown (1), jopen (1), Senius (1)

Saniye de 10, 100, 200 milyon gibi private keyleri bulacağını iddia eden yazılımlar var. Uçuk bir teori. İnsanın ömrü yetmiyor bir kere. Ne kadar başarılı olacağından söz etmiyorum. Konu o değil. Seed keyin bulunması zaten zor.

1- Direkt düz mantık olarak gidelim. Örneğin, Ledger cüzdanımıza ait erişim anahtarı (seed key) bu program ile bulundu. Direkt çalacak olan kişi kendi cüzdanına çekebilir mi?

Yoksa ledger buna izin vermiyor ve o usb cihazın illa ki pc ye takılı olması mı gerekiyor, bu şekilde mi ancak transfer işlemleri başlayacak?

2- Ledger bize bitcoin adresinin 50 küsür basamaklı erişim anahtarını veriyor mu? İkincisi seed key olarak değil örneğin 52 basamaklı private key bitcoin adresini herhangi bir yazılım buldu. O erişim anahtarını electrum, blockchain vs aktarmasına ledger engel olacak mı?

----------------

Ledgerin yerinde olsam ingilizce karakterlerin yer aldığı o kelimeleri bizlerin oluşturmasına izin verirdim. türkçe, ispanyolca, çince neyse kısaca latin alfabesi içeren kelimeleri biz oluşturacağız ki iyice zorluk artsın. Chrome tarayıcıdan biz kelimeleri yazarız ve cihazın bu kelimeler ile cüzdan oluşturmasını kastediyorum. Çünkü bu kelimeler sözlük de yer alıyor. Şu anda değil ama gelecekte belki quantum bilgisayarlar ile zor anlar yaşayacağız.

Her cüzdanın kendine ait bir derivation path'ı vardır.
Seed'i bulan kişinin aynı zamanda senin cüzdanının pathini bulması gerekir. (Ledger farklı path kullanır, MEW farklı kullanır vsvs.)
Piyasada en çok kullanılan cüzdanların pathlerini deneyerek/otomatik bir yazılımla Ledger'e ihtiyaç duymadan çok kolay bir şekilde kripto paralarına ulaşabilirsin.

Ledger sana hiçbir şey vermiyor ama sahip olduğun 12/24 kelime ile her adresin 'tek tek' private keylerine bip39 üzerinden erişebiliyorsun ama Ledger'i güvenli kılan bu private keylerin dışarı çıkartılmamış olması.. Yani böyle aksiyonlara zor durumda kalmadıkça gerek yok. Ledger hiçbir şeye engel olamaz sadece bir cüzdan ve arayüzdür. Her şey blockchain içerisindedir, private key kimde ise cüzdan sahibi odur.
yunusilk
Newbie
*

Activity: 9

View Profile
March 22, 2020, 10:47:40 PM

[/quote]

Her cüzdanın kendine ait bir derivation path'ı vardır.
Seed'i bulan kişinin aynı zamanda senin cüzdanının pathini bulması gerekir. (Ledger farklı path kullanır, MEW farklı kullanır vsvs.)
Piyasada en çok kullanılan cüzdanların pathlerini deneyerek/otomatik bir yazılımla Ledger'e ihtiyaç duymadan çok kolay bir şekilde kripto paralarına ulaşabilirsin.

Ledger sana hiçbir şey vermiyor ama sahip olduğun 12/24 kelime ile her adresin 'tek tek' private keylerine bip39 üzerinden erişebiliyorsun ama Ledger'i güvenli kılan bu private keylerin dışarı çıkartılmamış olması.. Yani böyle aksiyonlara zor durumda kalmadıkça gerek yok. Ledger hiçbir şeye engel olamaz sadece bir cüzdan ve arayüzdür. Her şey blockchain içerisindedir, private key kimde ise cüzdan sahibi odur.
[/quote]

Merhaba. Bir soru da ben sorayım izninizle.
Ledger nano s cihazımın sürümünü yükselteceğim, sanırım yükseltme işleminden sonra seed'i yeniden cihaza girmem gerekecek. Bu durumda seed'i kullanmış ya da private key'leri dışarı çıkartmış olup cüzdan güvenliğini azaltmış olur muyum?
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 »  All
  Print  

Jump to: