Bitcoin Forum
May 09, 2024, 04:54:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Python dilini kullanarak bitcoin alternatifi bir kripto para geliştirme eğitimi.  (Read 253 times)
yasinaktimur (OP)
Newbie
*

Activity: 8
Merit: 0

View Profile
December 14, 2017, 07:22:57 PM

Herkese merhaba bitcoin'i ilk duyduğumdan beri 2012 senesine denk geliyor tek istediğim şey nasıl çalıştığını anlamaktı. O kadar eksik bilgim vardı ki ilk iş olarak paranın ne olduğu ve ekonominin nasıl işlediğini anlamak için ortalama iki sene harcadım.O süreçte açık anahtarlı şifreleme ve diğer şifreleme türkleri hakkında bilgi sahibide oldum ve en sonunda tüm detaylarıyla ancak 2017 nin 2. çeyreğinde kavrayabildim ve eğitimini vermek üzere bir dijital para yazmaya başladım. 2017 3. çeyreğinin son 2 ayında eğitimi geliştridim ve bu ayın 4. ünde ancak tanıtım videosunu hazırlayıp kursu udemy'de paylaştım.

Eğitimin tanıtım videosu burada : https://youtu.be/srBkAVeQLag açıklamadada indirimli olarak satın alabileceğiniz bir link paylaştım.

Eğitimde en başta kriptoloji nedir? den başlayarak dijital para yaratırken kullanılan  sha-256  ve diğer özet fonksiyonlarından bahsettim.

Ardından bir wallet'ın RSA ile olan ilişkisinden. Simetrik ve asimetrik şifrelemeden ve açık anahtarlı şifrelemenin detaylarından bahsettim.

Ardından internet üzerinden ödeme yapabilmek kontratlar yapabilmek için bilmek zorunda olunan dijital imza kavramını anlattım. yalnız  sadece anlatmıyorum python ile bir veriyi nasıl dijital imzalayacağınızıda gösteriyorum. Dünyadaki diğer tüm eğitimlerden farkı bu.

Şifreleme ve kriptolojiyi iyi kavramadan blockchaini tam anlamak mümkün değil çünkü.

Eğitimin 2. kısmında konumuz blockchain.blockchain nedir? neden dağıtık olmak zorundadır? neler yapılabilir gibi googleda bulabileceğiniz konuların üzerinden farklı yönü ile teknik olarak geçtim. farklı olarak hamleti blockchain güvencesi altına aldık ve mining , zorluk sürekli duyduğunuz şeyleri gerçekten kendi miner yani madenci algoritmamızı yazarak zorlık arttırarak madenciliğin tüm detaylarından bahsettim.

3. Kısımda githubda açık kaynak kodlu paylaştığım kripto para : https://github.com/omgbbqhaxx/cloudbankproject cloudcoin'i kodladık.

4. Kısımda bu yazdığımız para birimini merkezi olmayan dağıtık bir yapıya getirmek için UDP, TCP portlar, soket ve web socket kavramı , realtime ve async programlama. twisted matrix kullanımı , tpython autobahn kullanımı gibi peer to peer (p2p) bir sistemin nasıl yazılacağını anlattım.

Ben yaptım diye demiyorum gerçekten dünyada eşi olmayan bir eğitim oldu. Zaten en yakın zamanda ingilizce / (çince alt yazılı) versiyonuda satışa çıkacak.

Kursun tanıtımı ingilizce olsada içerik türkçedir. Umarım beğenirsiniz. Şu zamana kadar gelen yorumlar inanılmaz iyi.

Once a transaction has 6 confirmations, it is extremely unlikely that an attacker without at least 50% of the network's computation power would be able to reverse it.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715273679
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715273679
Reply with quote  #2

1715273679
Report to moderator
oguzhangazi
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
December 15, 2017, 09:05:45 PM

Yazılım ile ilgilenen kişilerin işine yarar bu yarar. Ethereum tabanlı olarakta üretim vardı bunuda ilgilenenler ethereum.org/token kismindan inceleyerek yapabilirler .waves uzerinden bike hic kod bilmeden dahi yapılabilir. Hangi tabanda yapacaginiza karar verdikten sonra eğer ki sha tarzı olucaksa bu içerik iş görür.
ethereumcu
Full Member

Activity: 434
Merit: 111

Hydax Global Bounty Program

View Profile
December 16, 2017, 04:17:39 AM

waves de kripto para üretmiyorsun token üretiyorsun arada dağlar kadar fark var, oldukça farklı şeyler, adam yeni bir kripto paradan bahsetmiş.

HYDAX EXCHANGE BOUNTY ANN
A Secure, Efficient, Simple Cryptocurrency Exchange
Exchange Futures & Options IEO APP Community
followm3
Full Member

Activity: 322
Merit: 126

EndChain - Complete Logistical Solution

View Profile
December 17, 2017, 07:33:22 AM

Udemyde gezinirken kursu görmüştüm ilgimi çekti python biliyorum kursuda almayı düşünüyorum teşekkür ederiz böyle bir kurs için Smiley

Bitcoin-Turkiye
Sr. Member

Activity: 1664
Merit: 271

View Profile
December 28, 2017, 06:32:52 PM

emeğinize sağlık, Bu ülkenin sizin gibi insanlara ihtiyacı var, yazılım bilgim olmadığı için malesef kursu alamam, ama ileriye dönük bir projeniz varsa içerisinde yer almak isterim.

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
nthere
Member
**

Activity: 229
Merit: 11

View Profile
January 01, 2018, 06:46:46 PM

Hocam tebrik ediyorum bu emeğin için seni. İngilice bu tarz kaynak ararken türkçe bulabilmek efsane oldu.
kriptocan
Newbie
*

Activity: 67
Merit: 0

View Profile
January 06, 2018, 08:07:42 PM

Tebrikler ve başarılar!
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
January 06, 2018, 08:17:20 PM

Vallahi bravo!

İşin detayına inmeden sadece dışarıdan bakıp bitcoin alayım mı abi diye o kadar yazılımcıyla karşılaştım ki bugüne kadar. Hatta bu gün bir geliştiri arkadaşımla aynı şeyi konuştuk. Konu ile yeni yeni ilgilenmeye başlayan ve yazılım geliştiricisi olan "abi ne yapalım bu işi?" diye soran herkese bilmem sen söyle diyorum.

Tebrikler, devamını bekliyoruz. Burası sizin de gördüğünüz gibi dipsiz bir kuyu ve eğitim anlamında çok güzel bir adım atmışsınız. Umarım devamı gelir.
paulk11087
Sr. Member

Activity: 987
Merit: 254

View Profile WWW
January 07, 2018, 09:43:25 PM

Kesinlikle çok sağlam bir içerik olmuş başarılarınızı ndevamını dilerim daha önce buna benzer bir şeyi yabancı bir forumda da görmüştüm elinize sağlık kesinlikle.
laserguy
Member
**

Activity: 98
Merit: 10

"Highest ROI crypto infrastructure"

View Profile
January 14, 2018, 02:13:17 PM

Üniversitede yazılım veya bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşlara tavsiye edilmeli böyle videolar. İlgilerini çekeceğini düşünüyorum. Güzel iş.

coinbergh
Member
**

Activity: 532
Merit: 29

View Profile
January 15, 2018, 11:51:06 AM

Python öğrenmeye yeni başlayan biri olarak belli bir seviyeye geldikten sonra, kodlamaya ilgim devam ederse bu eğitimle de ilgilenmeyi düşünebilirim.

Öğrenmenin sınırı yok ve boş zamanları değerlendirmenin en mantıklı yolu bu tarz kurslar. Python'u da udemy'den öğreniyorum bu arada. Genel kültür olarak da artısı büyük. İleri seviyeye ulaşılmasa bile dizi izlemekten her türlü iyidir.
SimonBeCoinin
Sr. Member

Activity: 402
Merit: 250

View Profile
January 15, 2018, 02:39:40 PM

Python ile böyle bir eğitim konusunda önder olmanız çok güzel bir adım olmuş kesilnikle umarım emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız ve Türkiye de ilk olan kaliteli içeriğe ulaşırsınız.
binbash
Full Member

Activity: 294
Merit: 101

View Profile
January 15, 2018, 08:27:48 PM

Böyle eğitimlerinin keşke devamı gelse tebrik ediyorum rica etsek eğitim 2 videosu veya eğitim süresine daha fazla video eklerseniz süper olur 4 saat az geldi bana.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: