Bitcoin Forum
October 15, 2018, 11:00:35 PM *
News: Make sure you are not using versions of Bitcoin Core other than 0.17.0 [Torrent], 0.16.3, 0.15.2, or 0.14.3. More info.
 
   Home   Help Search Donate Login Register  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 »  All
  Print  
Author Topic: Çiftlik Bank  (Read 4761 times)
yatmaca
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
November 23, 2017, 06:15:08 AM
 #81

Bir çok kişi detaylı incelemeden ön yargı ile yine internette okudukları ile yorum yapmış.

Bir bankacı olduğumdan çok özet olarak çiftlik bank aslında size vadeli borçlanma senedi sunmaktadır.
Gelir ve gider tablosu çok nettir ve hesaplanabilmektedir.

Matematik yoksunu olanlar sunulan ürünleri ve bunun yem,depo gibi maliyetlerini hesaplayamadığından hemen ponzi damgasını yapıştırmışlar.
Ayrıca alınan hayvanlar bir yıllık olduğunda ponzi şüphesi uyandırmaktadır yazan var. Devlet bono ve repo ile borçlanma ihalesi açtığında süresiz ve sınırsız mı açıyor? Çiftlik bank'ta sizden borç alırken süresi ve sınırı belli olarak alıyor. Stoklarını ödeme dengesine göre artırmakta ya da azaltmaktadır.

Tüm araştırmalarım sonucu sistemin oldukça güvenilir olduğunu gördüm ve denemek amaçlı 700 TL ile girdim.
Toplam 37 gün ay oldu sisteme gireli ve 700 TL'ye karşılık 172 TL kazanmış  ve çekmiş durumdayım. Neden daha fazla yatırım yapmadığımı soran olur ise çünkü alt coinlerde arbitraj yapmak bana daha fazla kazandırıyor. Bu ay sonunda tekrar yatırım yapmayı planlıyorum. 4 ay sonunda zaten yatırımım amorti olacak.

Dolayısıyla çiftlik ponzi demeye devam edenler 1 sene önce de ponzi diyordu. 1 sene sonrada ponzi diyecekler. İlk açıldığında 9 TL olan en düşük tavuk yatırımı şu anda 19 TL olmuş durumda ve buna rağmen sistem hala karlı. Yine ürünlerin stoklu olması, yapılan yatırımların ulusal haberlere bile çıkması, kazancınız bir kısmı (%5) ile raf ömrü olan yani üretilen ürünlerin alıcısını hazır etmek amacıyla gümüşe dönüşmesi bile sistemin ponzi değil vadeli borçlanma ile yatırım aracı olduğunu çok net gösteriyor.

Bazıları ponzi demeye devam etsinler. Sistemden her gün 400 TL kazanan tanıdıklarım var. İsteyen olursa onlarında ekran resmini koyabilirim. Bir kere bile ödeme alamadığı olmadı ve yatırımını 4 ay sonunda amorti etmiş durumda. Şu anda karını çekmekte...

Çiftlik Bank ponzidir batacaktır diyenler. Şu anda hala batmadılar mı? Sisteme yeni girenlere ödediler şimdi ödemeyecekler gibi kısır bir döngüye girdiler.
Aynen bitcoin ile yeni tanışıp balondur, patlayacaktır diyenler gibi Smiley

Ponzidir diyenlere dikkat edin. Araştırmayıp kulaktan dolma bilgiler ile yorum yapmaktadırlar. Ayrıca daha sistemden parasını alamayan bir kişi dahi olmamıştır. Ponzidir yorumunu yapanlar; "Bir arkadaşım vardı parasını alamadı" evresinde bile değiller. Tam tersine yatırım yapan arkadaşlarım parasını alıyor evresindeler.

Daha da ileri gidip aramızda yatırım yapan varsa ifşa edelim yazan olmuş. Kendisine aşağıdaki tabloyu yolluyorum. İfşa edebilir.
Parasını çekemeyen bulursa onu ifşa etmeyi beklediğinden beni istediği kadar ifşa edebilir. zira ben kazandığıma bakarım Smiley

https://i.hizliresim.com/rJa35a.png


evet bankacı arkadaşım sana bir soru sorayım ozaman.
şu anda hali hazırda çalışan şirketimin üstüne kayıtlı 3 tane fabrikam var ve fabrikalarımın değerini ekspertiz geldi ve 6 milyon tl olarak belirledi.
bu işletmelerim üzerinden kredi çekmek istedim. 10 yıllık vade ile %kaç faiz ile geri ödeme istersiniz? en fazla %kaç faiz koyarsınız?

ha bilmiyor değilim milyon üstü krediler de her banka personeli hesaplayamıyor bunları uzmanların risk raporlarını çıkartması gerekiyor. istersen ziraat bankasında uzman arkadaşım var onun hesaplarından birisinin üstünden de konuşabiliriz ama sen de biliyorsundur bilmiyorsan bile tahmin edebilirsin.

bu aklının bi ucunda dursun.

şimdi senin açıklamana geliyorum. sen yatırım yapıyorsun ve hesaplamışsın 4 ay sonra paranı amorti ediyorsun. yani şirkete 1 lira yatırım yapıyorsun şirket 1 yıl sonunda sana toplamda 3 lira olarak geri ödüyor. şirket 1 yılda %200 faiz ödemesi gerçekleştirdi.

şimdi ben şirket olarak bankadan kredi çekmeye kalsam 200bine 1 yıl vade de taş çatlasın geri ödemem 250bin tl olur.

peki ya bu şirket ne yapıyor ben 200bin yatırdım 4 ayda amorti ettim kalan 8 ayda da 400bin kazandım toplamda şirket benden 200bin aldı 1 yılda bana 600bin olarak geri ödedi. (senin verdiğin değerler üzerinden hesaplıyorum)

yani bir tarafta 200bini 250 bin lira ödemek varken bu arkadaşlar 200bini 600 bin olarak geri ödemeyi tercih ediyor.

hangi işletmeci böyle bir şeyi kabul eder?

diyorsan ki hayvancılık yapıyor kazançlı cart curt. ben o hayvancılığı biliyorum. devletin desteklerini de biliyorum. devlet şu anda hibe+kredi veya kredi 5 yıl sonra ödemeye başlıyor şeklinde destekler dağıtıyor.

şu anda para veriyor olması para vermeye devam edeceği anlamına gelmez. sen bankacısın. bu hesapları benden daha iyi yapabilirsin.
en azından faiz hesaplarını benden daha iyi yapabileceğine eminim.

yıllık %200 faizle mi kredi çekmek istersin yoksa yıllık %20 faizle mi? hesap basit.

Bilmeden ne güzel manipüle ediyorsun.
1-Bu sistemde topladıkları para kadar bankadan kredi çekme olanakları yok.

2- Bu sistemde ödemelerin vadesi tüm oyuncuların performansına bağlı. Kimisi günlük kazancını çeker. Kimisi çekmez yatırım yapmaya devam eder.
Dolayısıyla banka kredisi çekildiğin borçlu taksiti gününde ödemek zorundadır. Borçlu bu günü atlayamaz.
Ancak bu sistemde her ay ödenecek zorunlu bir rakam bulunmuyor. Sisteme girenlere ilk 4 ay ödemeler zaten kendi paraları ile yapılıyor.  

3- Sisteme girildiğinde 700 lira yatırdım. Şu kadar kazanacağız diye hesapladığım maksimum değerlerdir. Uyaya kalabilirim. Yem almayı unutabilirim. Kazancım düşer. Dolayısıyla çiflik bankın ödeyeceği faiz azalabilir. Banka kredisinde bu söz konusu değil

Bankadan kredi çektiğinizde ödeyeceğiniz sabit tutar belli iken burda ödeyeceğiniz sabit tutar daha düşük olabilir. Hatta para çekmeyenler olursa vadeyi daha da uzatma imkanına sahipsiniz.

4-Bankadan borç aldığınızda faizi sabitlersiniz. Burada yeni yatırımcılara ürünlerin fiyatını daha yüksek toplayarak eski yatırımcıların ödemelerini çıkartma imkanınız var. Dolayısıyla banka kredisinde ödeme konusunda ipler sizin elinizde değil ancak burda ipler sizin elinizde


5- Dönem dönem kampanyalar yapılmakta. Örneğin Manisa Tavuğu başlangıçta 9. Şu anda 19 TL. İdi. Geçen ay yapılan kampanya ile fiyatı 13 TL'ye düşürüldü. Böylece hem mevcuttaki üyelerde vade uzatımı yapıldı. Hemde yeni üye kazanılarak eski üyelerin karları ödendi. Şu anda tavuk fiyatı yine 19 TL.

6-Sonuçta yapılan yatırımlar ortada. Siz küçümseye devam edebilirsiniz ancak bu yatırımları banka kredisi ile kurma imkanları yoktu. Sistem şu anda %30 üretilenlerin satılması %70 sisteme giriş yapanlar ile çeviriliyor. Bu rakam bir ay önce %25-%75 şeklindeydi. Yani giderek yeni yatırımcıdan gelen paraya ihtiyaç azalıyor. Bu da yeni giren üyelere verdikleri karı azaltıyor.


7- Üretilen ürünlerin üretim aşamasından piyasaya gelene kadar her şey çiftlik bank'a ait. Tesisleşme artıkça ürün oyundaki borçlanma araçlarının fiyatları artacak. Örneğin Tavuk 25 TL olacak.

8- Siz %200 faiz gibi olayı basitleştirmeye çalıştınız ama 9 TL ile sattığı tavuğu'da %100'den fazla fiyat artırarak sattığı kısmını hesaplayamadınız.
Zira 9 TL'den ödemek zorunda olduğunu şu anda 19 TL'den satışları ile ödüyor. Dolayısıyla borçlanma aracının fiyatı da artı. ve bu ürünün stok sayısı belli fiyatı belli. Yani ne kadar borçlanırsa  maksimum ne kadar ödeyebilecekleri önceden görülebildiği için sınırsız sayıda borçlanma aracınıza sahip olamıyorsunuz. Başka bir tabirle paranın döngüsünde ödeyemeyeceklerinden fazlasını satmıyorlar.

9- Bankadan kredi çektiğinizde ödemeyi para ile yaparsanız. Burda ödemelerin %5'i üretilen ürünler ile yapılıyor. %5 oyunda gümüş olarak birikiyor. Bu gümüşler ile bal,peynir,yumurta v.b. ürünleri alabiliyorsunuz. Dolayısıyla sistem hem kendine ödeme kolaylığı sağlıyor hem de benden aldığı borç  ile ürettiğini bana veriyor. Çünkü ürünlerin raf ömrü belli Smiley

Örneğin oyunun en karlı yatırımı olan Keçi stok sayısı 30 adet civarında. Zira keçi fiyatı 12.000 ve ömrü 2 yıl. Amortisman süresi ise 280 gün. Tabi hiç yemsiz bırakmaz ve depoyu boşaltmayı unutmazsanız.

Bunu anlamamış olmanızı bankacı olmamanıza bağlıyorum Smiley Dolayısıyla sistemde amaç vade kazanmak. Eğer ponzi olsalardı tavuk bir yılda 9 TL'den 19 TL'ye yükselmezdi. Keçi 8.000 TL'den 12.000'TL ye yükselmezdi. Yatırımlar oturdukça bu fiyat artışı devam edecek kar marjı düşecektir. Sistem sona geldiğinde ise tesisler v.b. şirkete kalacaktır.

Bu arada ürünlerin üretim hızları asla değişmiyor. Siz hangi fiyattan aldıysanız karınız etkilenmiyor. Fiyat artışı yeni giren ya da yatırım yapmayı devam eden üyeleri etkiliyor.

Yani benden aldığı borcu bana öderken şartları var. Ve bunun maksimum süresi keçi hariç 1 yıl.

İlerleyen dönemde sisteme alımları azaltacakları açıkladılar.

Yine sistemi bilmediğinizden depo almak zorundasınız. Çünkü insanoğlu uyuyor. Yaptığınız yatırım bir sene sonunda bitiyor ama depo yatırımınız ömür boyu. Dolayısıyla depoya verdiğiniz para şirkete kar olarak kalıyor.

Ücretsiz verdikleri bir bir adet tavuğu simule ederek bunun yanında daha önemlisi şirketin kayıtlarını,sermaye artırımları, edindiği mülkleri takip etmem sonucunda sisteme yatırım yaptım.

Zaten kalkıp benim aldığım tavukla tavuk mu alıyorlar diyen adam bu sisteme girmesin.
Bu döngüyü anlamayanlar da sisteme ponzi demeye devam etsin. Zira şu anda sistemin batma ihtimali kalmadı.

Umarım bu kadar detaylı anlatımı paranın sadece borç alacak ilişkisine bakarak yorumlanmayacağını bono gibi borçlanma araçlarının bulunduğunu bu oyununda aslında bir bono çeşidi olduğunu teknik kısma girmeden anlatabilmişimdir.

Daha da basitleştirirsem Manisa Tavuğunu 9 TL'den alan bir senede net 13 TL net kazanç sağladı. Yani toplam kazancı 22 TL. Tabi hiç depoyu boşaltmayı unutmadığında ve yemsiz bırakmadığında. Bu tavuğun fiyatı önce 13 TL yapıldı. Sonra 19 TL yapıldı. Yani sisteme benden önce girenlerin parasını benim girişimle  peşin olarak temin ettiler.

Benden önce girenlere bir sene sonunda ödeyecekler. Arada kazandıkları bu vade ile tesislerini kurdular.
Ben 13 TL'den girdim. ve bir sene sonunda 26 TL kazanacağım. Yani net kazancım 13 TL.

Şu anda tavuk ne kadar 19 TL. Yani benim kazanacağım 13 TL'den 6 TL daha fazlasını sisteme yeni girenden kazandılar Smiley
19 TL'den sisteme girenler bir sene sonunda 32 TL kazanacak. net kazancı 13 TL.

Dolayısıyla sisteme girenlerin amorti süresinin şu anda 6 aya çıktığı düşünülürse ve sisteme yeni girenler ile yıllık ödeme miktarından fazlasının elde edildiği düşünülürse bankadan kredi çekmek yerine bu şekilde yatırım yapmayı tercih ederim. Zira Tavuk 9 TL iken yatırımcı sayısı 50.000'idi.
Tavuk 19 TL oldu yatırımcı sayısı şu anda 250.000 kişi.... Smiley

Hesap ortada Smiley

Bankadan kredi çekseydi. Yatırımdan kazandığı ile ödemek zorundaydı. Burada Ahmet parasını benimle benim paramı sisteme yeni girenle ödediler.
Yani ceplerinden bir lira çıkmadı. Arada kazandıkları vade farkı ile de tesislerini kurdular. Şimdi anlıyor musun neden bankadan kredi çekmediklerini.

Ödeme dengelerinde istekleri seviyeye geldiklerinde üye alımını kapatabilirler. Ya da mevcut ürünlerin fiyatını artırabilirler ya da ürünlerin stok sayısını azaltabilirler. bunların hepsi şirket yönetiminin bileceği iş. Makro  ödeme dengelerine bağlı. Ya da tam tersi paraya ihtiyaçları olduklarında fiyatları düşürebilirler stok sayısını artırabılırler...  

Tüm bunlar yatırımcıyı etkılemez. Sisteme girenler yatırımlarının karşılığını almaya devam eder. Bu sebeple yatırımlar maksimum bir yıllık. Yani bize ömür boyu kazandırmayacaklar.


Bu arada manisa tavuğu kar marjı en düşük olandır. Sistemde kampanyalar hariç her hayvanın daha doğrusu borçlanma aracının getiri hesabı yapılıyor ve yüksek tutarlı hayvanların karı daha yüksek. Yine fiyatı düşük hayvanların stok sayısı daha fazla ama fiyatı yüksek olan hayvanların stok sayısı daha az.
Gişe görevlisi kendisine bankacı derse evet sen bankacısın. Haricinde boru gibi ponzi şemasıyla oluşmuş bu sistemi savunma ihtimalin olamaz. Enflasyonun %15 bile olmadığı ülkede yatırımcı gerizekalı yıllık %100 faiz verecek hadi dediğin gibi unuttu adam suyunu yemini vermeyi %50verdi diyelim. Böyle bir faiz yok. Biz sizin bu oynadığınız ciftlik oyununun 2014te btc lisini oynuyorduk ponzi olduğunuda herkes biliyordu zaten 3-5ay sonra patlattılar. artık bu alemde bu tarz ponzilere giren olmadıgı icin yapmayıda bıraktılar. Yok yozgat tavuguymus mozambik ineğiymiş geçeceksiniz bunları. Para sizin isterseniz kredi cekip girin oynayın bizi ilgilendirmez ama buraya gelipte tereciye tere satmaya çalışmayın. Patladığında zaten buraya uğrayacak yüzünüz olmayacak. İnsanların acemilerin ahlarını almayın.


Geldi yine ponzcilerden biri. Birde laf sokmuş gişe yetkilisi diye. Şimdi ne kadar geri zekalı olduğunu kanıtlamadan önce soralım.

Ben buraya kartvizitimi koyacağım. Hem yetkimi hem pozisyonumu görürsün. Ben bunu yaptıktan sonra sen geri zekalı ve ön yargılı aptalım biri olduğunu kabul edecek misin? Smiley

Daha yazdıklarımı bile okumadan bu imkansız diyor. Bir tane ödeme alamayan gördün mü?
Göremezsin.

Devlet destek kredisi ve hibe verdi diyorum. Bu mal hala gişe yetkilisi kendini bankacı sanınca diyor.
Devlette geri zekalı demek ki dolandırıcılara kredi veriyor.

Şimdi

1- Ben karvizitimi koyunca aptal olduğunu kabul edecek misin?
2- Devlet destek kredisini bu adamlar dolandırıcı olduğu için mi veriyor?
3- Bana bir tane parasını alamayan yatırımcı gösterebilir misin?

15 ay oldu daha patlayan yok. Hatta ah yerine hayır duası alıyorlar. 5 ay sonra da sistemin hala devam ettiğini göreceksin 15 ay sonrada...

Şimdi sorularıma cevap ver geri zekalı. Yetkimi görmeye hazır mısın?

Kalkıp bu adamlara sistemin detayını anlatmaya çalışıyoruz. Adam hala bir şey biliyormuş gibi bana oran söylüyor.
Meslek lisesi tek düzeyinde matematikleri ile hesap yapıyorlar.
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1539644435
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1539644435

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1539644435
Reply with quote  #2

1539644435
Report to moderator
1539644435
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1539644435

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1539644435
Reply with quote  #2

1539644435
Report to moderator
yatmaca
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
November 23, 2017, 06:22:10 AM
 #82

Yine kimse burada reklam yapmıyor. Hele hele senin gibi geri zekalılara zaten tere satmaya çalışmıyor.
Kazandığının resmini ve sistemin işleyişini detaylarıyla anlatıyor.

Nato mermer nato kafalar ise hala inanmak istemiyor.

Dikkat ettiysen kanıtlarıyla kazandığımı yazdım. Beğenmiyorsan başlığa yazmazsın.

Elinde daha kanıtın yok ön yargın ile dolandırıcıdır diye yargılayamazsın. Kanıtlarını ortaya koyarsın. Eğer kanıtın yoksa ön yargılı olduğunu kabul edersin.

Daha bir firmanın ticaret siciline nasıl bakıldığını dahi bilmeyen adam kalkmış bana neler söylüyor.
4-5 ay sonra da burada olacağım. Bakalım senin bu başlığa yazmaya yüzün olacak mı?  Grin

 
yatmaca
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
November 23, 2017, 07:00:27 AM
 #83

Birde faucetten kazandığı 3-5 satoshi ile oynadığı ponzi oyun ile kıyaslıyor.

Çünkü zekası araştırmaya el verişli değil.
Diyorum ya ticaret sicil gazetesine bakmayı dahi bilmez.
Tapudan kayıt sorgulamayı bilmez.
En basitinden findeks'e adamların vergi numarasını girip ödedikleri çek miktarlarına bile bakmayı akıl edemez Grin

Girdiği site kendisine sözleşme yolluyor muydu?  Kaybedeceğimizi bilerek girdik yazıyor birde akılsız.

Bizde kazanacağımızı bilerek girdik ve kazanıyoruz  Grin
Prisis
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 11


View Profile
November 23, 2017, 07:51:22 AM
 #84

Benimde tanıdığım bir kaç insan uğraşıyor yaptırdığınız paranın amorti süresi 6 ay. Aldığınız hayvan 1 sene yaşıyor yani her seferinde yatırım ikiye katlanıyor. Haliyle bir kazanan bir daha yatırıyor ve sürekli yeni kurbanlar ekleniyor. Bu ponzi zinciri mutlaka patlayacaktır uzak durunuz.

hero_coin
Member
**
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 16


View Profile
November 23, 2017, 07:58:25 AM
 #85

Bilmeden ne güzel manipüle ediyorsun.
1-Bu sistemde topladıkları para kadar bankadan kredi çekme olanakları yok.
1.bu çiftlik bank ilk kurulduğu zaman hali hazırda tesisi vardı. kredi almama olasılığı yok.

2- Bu sistemde ödemelerin vadesi tüm oyuncuların performansına bağlı. Kimisi günlük kazancını çeker. Kimisi çekmez yatırım yapmaya devam eder.
Dolayısıyla banka kredisi çekildiğin borçlu taksiti gününde ödemek zorundadır. Borçlu bu günü atlayamaz.
Ancak bu sistemde her ay ödenecek zorunlu bir rakam bulunmuyor. Sisteme girenlere ilk 4 ay ödemeler zaten kendi paraları ile yapılıyor.
2. banka ödemesini ay sonunda yapılmasını ister burada oyuncular günlük olarak isteyerek sistemi zora sokabilir. birisinde kesin 1 ay sonra ödeyeceksin herşey belli ve net diğerinde her gün isteyebilirler büyük bir değişken o ihtimale karşı o parayı kasada bulundurmak zorundasın hiç bir yere bağlayamazsın  

3- Sisteme girildiğinde 700 lira yatırdım. Şu kadar kazanacağız diye hesapladığım maksimum değerlerdir. Uyaya kalabilirim. Yem almayı unutabilirim. Kazancım düşer. Dolayısıyla çiflik bankın ödeyeceği faiz azalabilir. Banka kredisinde bu söz konusu değil
3. evet azalabilir %200 den aşağı doğru çeker bunu. ama hiç bir zaman %20lere kadar düşmez. bunun olması için oyuncuların %80inin parasını talep etmemeleri gerekir.

Bankadan kredi çektiğinizde ödeyeceğiniz sabit tutar belli iken burda ödeyeceğiniz sabit tutar daha düşük olabilir. Hatta para çekmeyenler olursa vadeyi daha da uzatma imkanına sahipsiniz.
aynen yatırım yapanların %80inden fazlasının para talep etmemesi durumunda daha geri ödemeler daha düşük olur.

4-Bankadan borç aldığınızda faizi sabitlersiniz. Burada yeni yatırımcılara ürünlerin fiyatını daha yüksek toplayarak eski yatırımcıların ödemelerini çıkartma imkanınız var. Dolayısıyla banka kredisinde ödeme konusunda ipler sizin elinizde değil ancak burda ipler sizin elinizde
4. bende bunu diyorum zaten oyuna yeni oyuncu katılmadığı zaman eski yatırımcıların paralarını ödeyebilmek için kaynak bulamayacaksın. bu yüzden ponzidir diyorum zaten. eski gelenlerin paralarını yeni gelenlerden ödüyorsun döngüyü bu şekilde sağlıyorsun. üretim kisvesi altında para döndürüyorsun ponzi zaten budur.

5- Dönem dönem kampanyalar yapılmakta. Örneğin Manisa Tavuğu başlangıçta 9. Şu anda 19 TL. İdi. Geçen ay yapılan kampanya ile fiyatı 13 TL'ye düşürüldü. Böylece hem mevcuttaki üyelerde vade uzatımı yapıldı. Hemde yeni üye kazanılarak eski üyelerin karları ödendi. Şu anda tavuk fiyatı yine 19 TL.
5. vade uzatma değil bu sisteme daha fazla para sokmak için yapılan oyunlar.

6-Sonuçta yapılan yatırımlar ortada. Siz küçümseye devam edebilirsiniz ancak bu yatırımları banka kredisi ile kurma imkanları yoktu. Sistem şu anda %30 üretilenlerin satılması %70 sisteme giriş yapanlar ile çeviriliyor. Bu rakam bir ay önce %25-%75 şeklindeydi. Yani giderek yeni yatırımcıdan gelen paraya ihtiyaç azalıyor. Bu da yeni giren üyelere verdikleri karı azaltıyor.
6. ben de bunu diyorum zaten. sistemin şu anda bunu çevirmesine imkan yok. yarın sisteme giriş azalırsa bu ödemeler nasıl gerçekleşecek veya ödeme gerçekleşecek mi?


7- Üretilen ürünlerin üretim aşamasından piyasaya gelene kadar her şey çiftlik bank'a ait. Tesisleşme artıkça ürün oyundaki borçlanma araçlarının fiyatları artacak. Örneğin Tavuk 25 TL olacak.
7. parayı çevirmek gerekiyor tabi

8- Siz %200 faiz gibi olayı basitleştirmeye çalıştınız ama 9 TL ile sattığı tavuğu'da %100'den fazla fiyat artırarak sattığı kısmını hesaplayamadınız.
Zira 9 TL'den ödemek zorunda olduğunu şu anda 19 TL'den satışları ile ödüyor. Dolayısıyla borçlanma aracının fiyatı da artı. ve bu ürünün stok sayısı belli fiyatı belli. Yani ne kadar borçlanırsa  maksimum ne kadar ödeyebilecekleri önceden görülebildiği için sınırsız sayıda borçlanma aracınıza sahip olamıyorsunuz. Başka bir tabirle paranın döngüsünde ödeyemeyeceklerinden fazlasını satmıyorlar.
8. basitleşme veya değil ben senin verilerinle işlem yaptım. o yüzden yazdım zaten senin hesapların üstünden hesap yapıyorum diye. en kötü planda 7 ayda amorti edip kalan 5 ay kazanıyor. bu da %75 faiz ödemesi demek

9- Bankadan kredi çektiğinizde ödemeyi para ile yaparsanız. Burda ödemelerin %5'i üretilen ürünler ile yapılıyor. %5 oyunda gümüş olarak birikiyor. Bu gümüşler ile bal,peynir,yumurta v.b. ürünleri alabiliyorsunuz. Dolayısıyla sistem hem kendine ödeme kolaylığı sağlıyor hem de benden aldığı borç  ile ürettiğini bana veriyor. Çünkü ürünlerin raf ömrü belli Smiley
9. senin ürettiğin şey belli zaten. ve bu ürünler satılıyor ha bu ürünlerle yapmışsın ha bu ürünleri satmış onunla ödemişsin. %5'in %20 si kadar değer değişkenliği gösterir.

Örneğin oyunun en karlı yatırımı olan Keçi stok sayısı 30 adet civarında. Zira keçi fiyatı 12.000 ve ömrü 2 yıl. Amortisman süresi ise 280 gün. Tabi hiç yemsiz bırakmaz ve depoyu boşaltmayı unutmazsanız.

Bunu anlamamış olmanızı bankacı olmamanıza bağlıyorum Smiley Dolayısıyla sistemde amaç vade kazanmak. Eğer ponzi olsalardı tavuk bir yılda 9 TL'den 19 TL'ye yükselmezdi. Keçi 8.000 TL'den 12.000'TL ye yükselmezdi. Yatırımlar oturdukça bu fiyat artışı devam edecek kar marjı düşecektir. Sistem sona geldiğinde ise tesisler v.b. şirkete kalacaktır.

Bu arada ürünlerin üretim hızları asla değişmiyor. Siz hangi fiyattan aldıysanız karınız etkilenmiyor. Fiyat artışı yeni giren ya da yatırım yapmayı devam eden üyeleri etkiliyor.

Yani benden aldığı borcu bana öderken şartları var. Ve bunun maksimum süresi keçi hariç 1 yıl.

İlerleyen dönemde sisteme alımları azaltacakları açıkladılar.

Yine sistemi bilmediğinizden depo almak zorundasınız. Çünkü insanoğlu uyuyor. Yaptığınız yatırım bir sene sonunda bitiyor ama depo yatırımınız ömür boyu. Dolayısıyla depoya verdiğiniz para şirkete kar olarak kalıyor.

Ücretsiz verdikleri bir bir adet tavuğu simule ederek bunun yanında daha önemlisi şirketin kayıtlarını,sermaye artırımları, edindiği mülkleri takip etmem sonucunda sisteme yatırım yaptım.

Zaten kalkıp benim aldığım tavukla tavuk mu alıyorlar diyen adam bu sisteme girmesin.
Bu döngüyü anlamayanlar da sisteme ponzi demeye devam etsin. Zira şu anda sistemin batma ihtimali kalmadı.

Umarım bu kadar detaylı anlatımı paranın sadece borç alacak ilişkisine bakarak yorumlanmayacağını bono gibi borçlanma araçlarının bulunduğunu bu oyununda aslında bir bono çeşidi olduğunu teknik kısma girmeden anlatabilmişimdir.

Daha da basitleştirirsem Manisa Tavuğunu 9 TL'den alan bir senede net 13 TL net kazanç sağladı. Yani toplam kazancı 22 TL. Tabi hiç depoyu boşaltmayı unutmadığında ve yemsiz bırakmadığında. Bu tavuğun fiyatı önce 13 TL yapıldı. Sonra 19 TL yapıldı. Yani sisteme benden önce girenlerin parasını benim girişimle  peşin olarak temin ettiler.

Benden önce girenlere bir sene sonunda ödeyecekler. Arada kazandıkları bu vade ile tesislerini kurdular.
Ben 13 TL'den girdim. ve bir sene sonunda 26 TL kazanacağım. Yani net kazancım 13 TL.

Şu anda tavuk ne kadar 19 TL. Yani benim kazanacağım 13 TL'den 6 TL daha fazlasını sisteme yeni girenden kazandılar Smiley
19 TL'den sisteme girenler bir sene sonunda 32 TL kazanacak. net kazancı 13 TL.

Dolayısıyla sisteme girenlerin amorti süresinin şu anda 6 aya çıktığı düşünülürse ve sisteme yeni girenler ile yıllık ödeme miktarından fazlasının elde edildiği düşünülürse bankadan kredi çekmek yerine bu şekilde yatırım yapmayı tercih ederim. Zira Tavuk 9 TL iken yatırımcı sayısı 50.000'idi.
Tavuk 19 TL oldu yatırımcı sayısı şu anda 250.000 kişi.... Smiley

Hesap ortada Smiley

Bankadan kredi çekseydi. Yatırımdan kazandığı ile ödemek zorundaydı. Burada Ahmet parasını benimle benim paramı sisteme yeni girenle ödediler.
Yani ceplerinden bir lira çıkmadı. Arada kazandıkları vade farkı ile de tesislerini kurdular. Şimdi anlıyor musun neden bankadan kredi çekmediklerini.

Ödeme dengelerinde istekleri seviyeye geldiklerinde üye alımını kapatabilirler. Ya da mevcut ürünlerin fiyatını artırabilirler ya da ürünlerin stok sayısını azaltabilirler. bunların hepsi şirket yönetiminin bileceği iş. Makro  ödeme dengelerine bağlı. Ya da tam tersi paraya ihtiyaçları olduklarında fiyatları düşürebilirler stok sayısını artırabılırler...   

Tüm bunlar yatırımcıyı etkılemez. Sisteme girenler yatırımlarının karşılığını almaya devam eder. Bu sebeple yatırımlar maksimum bir yıllık. Yani bize ömür boyu kazandırmayacaklar.


Bu arada manisa tavuğu kar marjı en düşük olandır. Sistemde kampanyalar hariç her hayvanın daha doğrusu borçlanma aracının getiri hesabı yapılıyor ve yüksek tutarlı hayvanların karı daha yüksek. Yine fiyatı düşük hayvanların stok sayısı daha fazla ama fiyatı yüksek olan hayvanların stok sayısı daha az.

neyse okudumda farkettiğim herkes yerinden mutlu. benim için ponzidir.

ha umarım ben yanılıyorumdur bundan 5 yıl sonra tesis sayısını 10 a çıkartırlar üretimlerine son gazla devam ederler. yanılmışım lan ben de yatırsaydım demek isterim. sonuçta o üretim bu ülke sınırları içinde yapıldığı için ülkeye girdisi olacak.
CarolineWeishaupt
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
November 23, 2017, 08:52:47 AM
 #86

Arkadaşlar bende ponziyi sevmem ama yaklasık 3 bintl yatırırım mevcut burda düzenli ödeme alıyoruz. Ufak ufakda yatırım yapacagım ortalama 50 bintl yatırımda bırakacagım. Ana parayı cıkartsak gerisi kardır kaç ay giderse artık.
Afterweeks
Member
**
Offline Offline

Activity: 155
Merit: 10


View Profile
November 23, 2017, 09:04:10 AM
 #87

sanal yatırımlarınızı reel olarak değerlendiren girişimcilik. gerekli desteğin verilmesi ve iyi bir vizyonla ülkenin tarım ve hayvancılık alanında gelişmesine katkı sağlayacak, dışa olan bağımlılığımızı azaltacak bir nevi ziraat reformunun öncüsü niteliğinde başarılı bir girişimcilik örneği.

yalnız verdikleri yüksek kâr marjları insanı kıllandırıyor. lakin oyunun almanya serverinin açılması adamların vizyoner olduklarının kanıtıdır. umarım başarılı olur ve içine ettiğimiz tarım ve hayvancılığın tekrar eski ve daha ilerisi bir seviyeye taşırlar.
s.kocaman
Member
**
Offline Offline

Activity: 350
Merit: 55


View Profile WWW
November 23, 2017, 10:21:58 AM
 #88

ne tartışmalar dönmüş be. herkes kendi firması gibi tartışmış çözmeye çalışmış.

ponzi mi bana göre ponzi. kim giriyorsa girsin kim kazanıyorsa kazansın. girmediğim için kazananlara bok atacak değilim veya sistem patlayabilir patladığı zaman da sevinecek değilim.

hele ulan keşke ben de yatırsaydım hiç demeyeceğim.

herkes kendi doğrusuna göre hareket ediyor. adam kazanmış o parayı biriktirmiş veya kredi çekmiş ister pavyonda yer ister araba alır ister buraya yatırır ister gider btc alır. fikrini sorarsa söylersin gerisini de uzatmaya gerek yok.

yatırım yapacaksa kendi çapına göre bi araştırsın mantıklı gelirse girsin.

▐ █ ██|    CRYPTONITY  ▐|   The Crypto Community Exchange  ▐|▐ █ █ ██
⚫  Whitepaper   ●⚫   Public Sale 1 Starts: Nov 1, 2018   ⚫●   ANN Thread  ⚫
Telegram  ●  Twitter  ●  Facebook  ●  Discord  ●  Reddit  ●  Medium  ●  LinkedIn
cabsav
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 1037View Profile
November 23, 2017, 02:03:23 PM
 #89

Mal kendiside biliyor sisteme yeni girişler olmazsa yatırım devam etmezse sistemin patlayacağını ondan gazlayıp duruyor. Koyda kartvizitini 5 ay sonra arayalım halini hatrını soralım. Bankacıymış çek o zaman 100 bin kredi yatır al 150-200bin tl ni. neden yapmıyorsun? odeyeceğin faiz 15bini geçmez para amorti edene kadar. Cebine min 35 bin kalır.
Neymiş parasını alamayan olmuşmu. ulan adam parayı ödemezse şuan zaten kimse girmez ekosisteme herkes panikle yatırımını geri ceker. Hadi bugun kampanyayı bıraksınlar bakalım millet gunluk parasını cekmeye başlasın 1 ay dayanabilecekler mi?
Zaten adam sürekli kampanya yaparak sizin karınızı tekrar yatırmanızı sağlıyor. ponzinin amacıda budur zaten. Ticaret kaydıymıs falan bunlar fasa fiso istediğin kadar şirket acayım sana masrafı kaç para bir sirket kurmanın.
En basitinden bir söz vardır hiçbir piyasada herkes sürekli kazanamaz diye. burda maşallah herkes deli gibi para kazanıyor.
Git donanım haberine orda post kas burası sana fazla gelir.

yatmaca
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
November 23, 2017, 03:32:45 PM
 #90

Mal kendiside biliyor sisteme yeni girişler olmazsa yatırım devam etmezse sistemin patlayacağını ondan gazlayıp duruyor. Koyda kartvizitini 5 ay sonra arayalım halini hatrını soralım. Bankacıymış çek o zaman 100 bin kredi yatır al 150-200bin tl ni. neden yapmıyorsun? odeyeceğin faiz 15bini geçmez para amorti edene kadar. Cebine min 35 bin kalır.
Neymiş parasını alamayan olmuşmu. ulan adam parayı ödemezse şuan zaten kimse girmez ekosisteme herkes panikle yatırımını geri ceker. Hadi bugun kampanyayı bıraksınlar bakalım millet gunluk parasını cekmeye başlasın 1 ay dayanabilecekler mi?
Zaten adam sürekli kampanya yaparak sizin karınızı tekrar yatırmanızı sağlıyor. ponzinin amacıda budur zaten. Ticaret kaydıymıs falan bunlar fasa fiso istediğin kadar şirket acayım sana masrafı kaç para bir sirket kurmanın.
En basitinden bir söz vardır hiçbir piyasada herkes sürekli kazanamaz diye. burda maşallah herkes deli gibi para kazanıyor.
Git donanım haberine orda post kas burası sana fazla gelir.


Geldi yine geri zekalı. Devletten aldıkları kredilere ve çek ödeme performanslarına bakabilirsin diyorum. Mal hala gazel okuyor bana.
Herkes salak bu akıllı çünkü...

Tavuk 9 TL'den 19 TL'ye çıktı diyorum. Sistemin yeni girenlere ihtiyacı var diyor.
Çünkü zekası bu kadarına yetiyor. Oyunda referans sistemi vardı. Kaldırdılar biliyor musun?

Çünkü sistemin şu anda yeni girene ihtiyacı yok Smiley

Detaylı yazdım. Bu ponzi diyenler bitcoin'e de yıllar önce ponzi diyordu.

5 ay sonra yine burada ponzi diyenler olacak keza 5 ay sonra  paramı çektim diyenler olacağı gibi....


Ama hiç kimse ben paramı çekemedim demeyecek. Bundan önce 16 aydır demediği gibi...
Bu alıkta bugüne kadar batmadılar bundan sonra batacaklar demeye devam edecek.

Adama parasını alamayan bir kişiyi göster diyoruz. Dolandırıcı bunlar diyor. Kimi dolandırmışlar diyorsun zaten başta parayı ödeyecekler diyor.
Hangi başta? 16 ay oldu...

Çek kredi yatır diye akıl vermiş birde... Altcoin arbitrajından çiftlik bank'tan kazandığımdan çok daha fazlasını kazanıyorum. Çok şükür çektiğim kredileri de ödeyebiliyorum. Senin gibi bir alığın bana tavsiye vermesi haddine değil Smiley

Sonuç olarak para çekemeyen daha bir kişi olmadı ama yatırım yapmadığı için kazananları gördükçe ponzi diyenler çoğaldı.
Ponzi olduklarına kanıt mı? Üstün geri zekalılıkları ve hisleri

Ben cebime girene bakarım. Sen ponzi demeye devam et.
Hopewithmoney
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100

ATATURK


View Profile
November 23, 2017, 03:39:46 PM
 #91

Ponzi olduğunu biliyorum, ponzi sistemler mega gibi; ödemeleri zamanında yaparlar, ilk giren yatırımcılar gayet iyi kazanır. Sonradan referansla reklamla müşteri çektikçe sistem sirkülasyonu sürdürür. Taa ki son müşteri gelene kadar. Ondan sonra sistem kendi parasını yemeye başlar ponzi şirketini kuranlar 10 torununa yeticek parayı alır ve iflas açıklar. Yatırımcılar apışıp kalırlar  Smiley

ATATURK
cabsav
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 1037View Profile
November 23, 2017, 05:08:37 PM
 #92

Mal kendiside biliyor sisteme yeni girişler olmazsa yatırım devam etmezse sistemin patlayacağını ondan gazlayıp duruyor. Koyda kartvizitini 5 ay sonra arayalım halini hatrını soralım. Bankacıymış çek o zaman 100 bin kredi yatır al 150-200bin tl ni. neden yapmıyorsun? odeyeceğin faiz 15bini geçmez para amorti edene kadar. Cebine min 35 bin kalır.
Neymiş parasını alamayan olmuşmu. ulan adam parayı ödemezse şuan zaten kimse girmez ekosisteme herkes panikle yatırımını geri ceker. Hadi bugun kampanyayı bıraksınlar bakalım millet gunluk parasını cekmeye başlasın 1 ay dayanabilecekler mi?
Zaten adam sürekli kampanya yaparak sizin karınızı tekrar yatırmanızı sağlıyor. ponzinin amacıda budur zaten. Ticaret kaydıymıs falan bunlar fasa fiso istediğin kadar şirket acayım sana masrafı kaç para bir sirket kurmanın.
En basitinden bir söz vardır hiçbir piyasada herkes sürekli kazanamaz diye. burda maşallah herkes deli gibi para kazanıyor.
Git donanım haberine orda post kas burası sana fazla gelir.


Geldi yine geri zekalı. Devletten aldıkları kredilere ve çek ödeme performanslarına bakabilirsin diyorum. Mal hala gazel okuyor bana.
Herkes salak bu akıllı çünkü...

Tavuk 9 TL'den 19 TL'ye çıktı diyorum. Sistemin yeni girenlere ihtiyacı var diyor.
Çünkü zekası bu kadarına yetiyor. Oyunda referans sistemi vardı. Kaldırdılar biliyor musun?

Çünkü sistemin şu anda yeni girene ihtiyacı yok Smiley

Detaylı yazdım. Bu ponzi diyenler bitcoin'e de yıllar önce ponzi diyordu.

5 ay sonra yine burada ponzi diyenler olacak keza 5 ay sonra  paramı çektim diyenler olacağı gibi....


Ama hiç kimse ben paramı çekemedim demeyecek. Bundan önce 16 aydır demediği gibi...
Bu alıkta bugüne kadar batmadılar bundan sonra batacaklar demeye devam edecek.

Adama parasını alamayan bir kişiyi göster diyoruz. Dolandırıcı bunlar diyor. Kimi dolandırmışlar diyorsun zaten başta parayı ödeyecekler diyor.
Hangi başta? 16 ay oldu...

Çek kredi yatır diye akıl vermiş birde... Altcoin arbitrajından çiftlik bank'tan kazandığımdan çok daha fazlasını kazanıyorum. Çok şükür çektiğim kredileri de ödeyebiliyorum. Senin gibi bir alığın bana tavsiye vermesi haddine değil Smiley

Sonuç olarak para çekemeyen daha bir kişi olmadı ama yatırım yapmadığı için kazananları gördükçe ponzi diyenler çoğaldı.
Ponzi olduklarına kanıt mı? Üstün geri zekalılıkları ve hisleri

Ben cebime girene bakarım. Sen ponzi demeye devam et.
Amına kodugumun denyosu daha dün foruma gelmiş burda ponzi övüp dallamalık yapıyor. Siktir git burdan başka forumlarda yap reklamı. Senin gibi buraya çok gelen oldu ama senin kadar dallaması ilk kez geldi. Koy su kartvizitide görelim bankacıyı. Hayatınız yalan
Altcoin arbitrajı yapıomuş. Broker kesildi başımıza şimdide yarında forex yaparsın.
Ignorelayın geçin. Ben oyle yaptım.

Hopewithmoney
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100

ATATURK


View Profile
November 23, 2017, 05:14:37 PM
 #93

Boşverin giren girsin. Elinde patlayınca burada ağlarlar çiftlikbnk dolandırıcıdır diye konu açarlar. Amorti 6 ay demişlerde ödeme alan tüm kerizler tekrar para yatırıp amortisini uzatıyor farkında değil  Grin

ATATURK
Nomad88
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1008
Merit: 1062


View Profile WWW
November 23, 2017, 05:37:47 PM
 #94

Uc kurusluk ekonomi bilgisi olmayan adamlar bize hesap kitap anlatmaya calisiyorlar. Birde gelmis ciftligini, bankasini Bitcoin forumunda ovuyor. Sark kurnazi, uc tane fazla uye toplamak icin buldugu her platformda reklam yapiyor. Katilanlar batip giderler 3-5 aya. Fakat basarili bir Ponzi calismasi.
CarolineWeishaupt
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
November 23, 2017, 06:00:32 PM
 #95

Ponziden nefret eden birisiyim ama ne demişler bak herkez kendi parasıyla kumar oynuyor bende hergün bir miktar yatırım yapıyorum ponzi batarsa zararı bana batmazsa karı bana risk budur risksiz iş kazanç olmaz. Suan 7 tane hayvanım var bu ay sonuna doğru 20 diğer ayda 50 hayvana tamamlayacagım. Gerisi ne bırakırsa artık gittiği yere kadar. Ben neden yatırım yapıyorum sistem çöksede bana koymaz üzülmeyeceğim için yatırım yapıyorum ama adam 5 bin yatırır sistem patlarsa ah vah edecekse hiç bulaşmasın.
bitcoinmuseum
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 560
Merit: 251View Profile WWW
November 23, 2017, 07:42:01 PM
 #96

Hocam bence siz başka dolandırıcıları da bir gezin Cheesy
Şaka maka bunlardan bir cacık olmaz 2 3 kuruşun derdinde bu herifler


▄████████▄
  ▀▀▀▀▀▀████   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄
         ███▌ ▀███████████▄
         ▐███         ▀████▌
          ███▌        ▄███▀
 ▄██████▄ ▐█████████████████▄▄
  ▀▀▀▀▀▀   ████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀███▄
      ▄██████████▄           ▀███
       ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀             ███▌
  ▄▄   ▄▄▄▄  ▄██▄           ▄████
 ▀██▀ ▀████▀  █████████████████▀
                ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
                 ▄█▀█▄  ▄█▀█▄
                 ▀█▄█▀  ▀█▄█▀

Buying.com


/                   ▄▄████
              ▄▄████████▌
         ▄▄█████████▀███
    ▄▄██████████▀▀ ▄███▌
▄████████████▀▀  ▄█████
▀▀▀███████▀   ▄███████▌
      ██    ▄█████████
       █  ▄██████████▌
       █  ███████████
       █ ██▀ ▀██████▌
       ██▀     ▀████
                 ▀█▌             ▄████▄▄   ▄
█▄          ██████████▀▄
███        ███████████▀
▐████▄     ██████████▌
▄▄██████▄▄▄▄█████████▌
▀████████████████████
  ▀█████████████████
  ▄▄███████████████
   ▀█████████████▀
    ▄▄█████████▀
▀▀██████████▀
    ▀▀▀▀▀▄█████████████████████████▄
███████████████████████████
███████████████▀       ████
██████████████      ▄▄▄████
██████████████    ▐████████
██████████████    ▐████████
██████████            ▐████
██████████            █████
██████████████    ▐████████
██████████████    ▐████████
██████████████    ▐████████
▀█████████████    ▐███████▀
BTC


       ▄▄▄███████▄▄▄
    ▄█████████████████▄
  ▄███  ▀▀█▀▀▀▀▀█▀▀  ███▄
 ▄███▌               ▐███▄
▐████                 ████▌
████                   ████
████▌                 ▐████
▐████                 ████▌
 ▀█▀▀█▄▄           ▄▄████▀
  ▀█▄  ▀█▀       ▐██████▀
    ▀█▄          ▐████▀
      ▀▀█▌       ▐█▀▀

/

  WHITE PAPER

YELLOW PAPER
avarel
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 41
Merit: 0


View Profile
November 24, 2017, 06:12:06 AM
 #97

oyundaki hesaplar incelemeye alınmış.
mentalpanda
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1372
Merit: 1002


View Profile WWW
November 24, 2017, 07:02:31 AM
 #98

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/iste-ciftlik-bank-gercegi/76000/76241/

Saadet zincirine dayanan sistemler internet oyunlarına da uzandı. Kısa sürede on binlerce üyeye ulaşan Çiftlik Bank birçok soru işareti barındırıyor. KKTC merkezli şirketin hesapları incelenecek.

Türkiye'de çeyrek asırdır farklı versiyonlarıyla kullanılmaya devam edilen titansaadet zinciri yapılanmasının sanal ortama taşındığı iddia ediliyor. Konu devletin de gündeminde. 'Çiftlik Bank' adıyla hemen hemen her yerde karşımıza çıkan internet oyununa, polisinden, doktoruna, hatta işadamına kadar on binlerce kişi 1 milyar TL'ye yakın para yatırmış durumda. Üyelerin yüzde 40'ının sistemde en az yüz bin TL ve üzerinde birikimi var. 200 bin TL yatırana aylık 50 bin lira kazanç vaat eden sistem sanal tavuk satıyor.

YATIRIM MI TİTAN MI?

Çiftlik Bank aslında internet üzerinden oynanan sanal bir oyun. Kişiler siteye üye olduktan sonra sanal tarım yatırımları gerçekleştiriyor. Yatırdığı paraya göre, tavuk, arı veya keçi satın alıyor. Üyeler, sanal yatırımın ardından yüzde 40'a yakın kazanç elde ediyor. Reel ekonomik gerçeklerden uzak olan bu kazanç, Maliye'nin de radarında. Şirket, bu kazancın kaynağını "Üyeler adına gerçek hayatta hayvan satın alıp, buradaki kazancımızı paylaşıyoruz" sözleriyle açıklıyor. Ancak her titan yönteminde olduğu gibi burada da asıl kazanç üyelik sisteminden geliyor. Sistem içindeki ödeme trafiği ise Papara adı verilen bir yazılım kullanılarak sağlanıyor.

PARALAR KKTC'YE

Çiftlik Bank'ın sermayedarı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) menşeli "Fame Game Software Ltd" isimli 100 bin dolar sermayeli bir firma. Bazı iştiraklerinin e-mail adresi olarak akp1453@hotmail.com kaydedilmiş. Vergiden kaçmak için KKTC merkezli şirket kurduklarını kabul ediyorlar.

İŞADAMI BİLE PARA YATIRMIŞ!

Sisteme 7 aydır üye olan M.Z. isimli işadamı "7 aydır sistemdeyim. Önceleri referans üyelik sistemi vardı. Getirdiğin arkadaşların üzerinden de para kazanıyordun. Şu an öyle bir uygulama kalmadı. Benim sistemde 200 bin liram var. Ayda 50 bin TL kazanç elde ediyorum" diyor.

MAVİ YUMURTA SATIYORUZ

Şirketin CEO'su Mehmet Aydın birçok yatırım yaptıklarını anlatıyor. Gerçekte hayvan aldıklarını onların yemi ve samanını da ürettiklerini söylüyor. Ancak "yatırım yaptık" dediği tesislerin hiçbirinde bu kazançları dağıtacak bir üretim yok. Şirket, tanesinin 10-15 TL'ye satıldığını öne sürdüğü mavi yumurtayla para kazandığını iddia ediyor.

İŞLETME YÖNETİCİSİNDEN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Mehmet Aydın'ın sözünü ettiği tesisler İnegöl, Tekirdağ ve Akhisar'da... Ancak bu tesislerin çoğu henüz para kazandıran yatırımlar değil. Tekirdağ'daki işletmenin yöneticileriyle konuştuk. Onlardan da itiraf gibi açıklamalar geldi: "Süt üretimi seneye başlayacak. Biz de henüz nasıl bir sistem olduğunu anlamadık. Çoğu kişinin konuyla ilgili şüpheleri var. Ayrıntılarını biz de bilmiyoruz." Türkiye genelinde Çiftlik Bank ürünlerini satan 70 adet de bayi bulunuyor. Bu tablo sisteme olan inancın artmasını ve daha fazla kişinin buraya para yatırmasını sağlıyor.

Ancak detaylı incelendiğinde, şirketin bayiliklerinin hepsinin kendileri tarafından kurulduğu görülüyor. Şirketin internet sitesine koyduğu tapuların da Çiftlik Bank adına değil, Mehmet Aydın adına kayıtlı olması da şüpheleri artırıyor.

Şirkete ait bütün varlıklar 27 yaşındaki Mehmet Aydın'a ait. Aydın, devamlı kurdele kesen, açılıştan açılışa koşan bir görüntü veriyor. Kendisini bilgisayar yazılımcısı olarak tanıtan Aydın, dev bir koruma ordusuyla geziyor.


cabsav
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 1037View Profile
November 24, 2017, 07:07:10 AM
 #99

http://www.hurriyet.com.tr/on-binlerce-uyesi-olan-ciftlik-bank-mercek-altinda-40656318

PARALAR KKTC'YE GİDİYOR

Çiftlik Bank'ın sermayedarı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) menşeli "Fame Game Software Ltd" isimli 100 bin dolar sermayeli bir firma. Bazı iştiraklerinin e-mail adresi olarak akp1453@hotmail.com kaydedilmiş. Vergiden kaçmak için KKTC merkezli şirket kurduklarını kabul ediyorlar.


Sisteme 7 aydır üye olan M.Z. isimli işadamı "7 aydır sistemdeyim. Önceleri referans üyelik sistemi vardı. Getirdiğin arkadaşların üzerinden de para kazanıyordun. Şu an öyle bir uygulama kalmadı. Benim sistemde 200 bin liram var. Ayda 50 bin TL kazanç elde ediyorum" diyor.

ÜRETİM YOK

Şirketin CEO'su Mehmet Aydın birçok yatırım yaptıklarını anlatıyor. Gerçekte hayvan aldıklarını onların yemi ve samanını da ürettiklerini söylüyor. Ancak "yatırım yaptık" dediği tesislerin hiçbirinde bu kazançları dağıtacak bir üretim yok. Şirket, tanesinin 10-15 TL'ye satıldığını öne sürdüğü mavi yumurtayla para kazandığını iddia ediyor.

İŞLETME YÖNETİCİSİNDEN İLGİNÇ AÇIKLAMA

Mehmet Aydın'ın sözünü ettiği tesisler İnegöl, Tekirdağ ve Akhisar'da... Ancak bu tesislerin çoğu henüz para kazandıran yatırımlar değil. Tekirdağ'daki işletmenin yöneticileriyle konuştuk. Onlardan da itiraf gibi açıklamalar geldi: "Süt üretimi seneye başlayacak. Biz de henüz nasıl bir sistem olduğunu anlamadık. Çoğu kişinin konuyla ilgili şüpheleri var. Ayrıntılarını biz de bilmiyoruz." Türkiye genelinde Çiftlik Bank ürünlerini satan 70 adet de bayi bulunuyor. Bu tablo sisteme olan inancın artmasını ve daha fazla kişinin buraya para yatırmasını sağlıyor. Ancak detaylı incelendiğinde, şirketin bayiliklerinin hepsinin kendileri tarafından kurulduğu görülüyor. Şirketin internet sitesine koyduğu tapuların da Çiftlik Bank adına değil, Mehmet Aydın adına kayıtlı olması da şüpheleri artırıyor.

Smiley sanırım sistemin patlaması 5-6 ayı bile bulmayacak. bugun tüm gazetelerin internet sayfaları bu haberle dolu. 1milyar tl vurgun yapmış adam. Adamın kendi tesisinin müdürleri bile itiraf etmiş üretimimiz yok diye.
Ama siz para yatırın süper bir yatırım. biz boşuna sövmüyoruz burda. Yazık günah büssürü saf insanın 3-5 kuruş birikimine göz dikmişler. İnsanlar kredi çekip girmişler. Burda yada başka yerde övenlerde sistem patladığında tüm bu insanların vebalini almış olacaklar. Birbirlerini yerler artık.
Kumar gözüyle bakıp yatırım yapanlara hiç sözüm yok bu bir ponzidir. Kazanmakta var kaybetmekte ama ısrarla ponzi olmadıgını iddia edip sistemi övenlere dayanamıyorum

Exael
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
November 24, 2017, 09:14:29 AM
 #100

Konuşmaları okudum baştan aşağıya da adam öyle bir savunmuş ki ponzi sistemini kendiside inanmış. 5 ay sonra koyunları kurt kaptı paraları ödemiyor diye ağlamaya başlarlar.
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!