Bitcoin Forum
April 25, 2024, 06:05:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: [OFFTOPIC] Δείτε τι αξία έχει σήμερα ένα χιλιάρικο και κλά&#  (Read 3563 times)
catch.me.if.you.can (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 500



View Profile
May 22, 2016, 10:19:08 AM
Last edit: May 22, 2016, 11:05:21 AM by mitzie
 #1



Τι αγοράζαμε με αυτό το 1999 και τι αγοράζουμε τώρα με 2,93 ευρώ;

Αναλυτικά:

Τσιγάρα: 400 δραχμές.

Τυρόπιτα: 100 δραχμές.

Καφές φραπέ: 500 δραχμές.

Σύνολο χίλιες δραχμές κι όλα αυτά, με… βασικό μισθό 170 χιλιάδες δραχμές (498 €).

Σήμερα (2015) τα ίδια προϊόντα κοστίζουν:

Τσιγάρα: 3,70 – 4,70 ευρώ.

Τυρόπιτα 1,5 ευρώ.

Καφές φραπέ ή freddo: 3 – 4 ευρώ.

Σύνολο 8-9 ευρώ, δηλαδή περίπου τρία χιλιάρικα, με βασικό μισθό 480 ευρώ.

Ο βασικό μισθός σε δραχμές υπολογίζεται ότι είναι 163.000 δρχ (περίπου όσο και το 1999).

Απλά 15 χρόνια μετά, το κόστος ζωής τριπλασιάστηκε.

Ο βασικός μισθός μειώθηκε και για ένα τεράστιο κομμάτι του πληθυσμού δεν υπάρχει καν.

Τα συμπεράσματα δικά σας….

http://tonwtiko.com/dite-ti-axia-echi-simera-ena-chiliariko-ke-klapste/
1714025108
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714025108

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714025108
Reply with quote  #2

1714025108
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714025108
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714025108

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714025108
Reply with quote  #2

1714025108
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 22, 2016, 11:19:03 AM
 #2

Ζήτω η Ευρώπη Tongue Έχω ένα πεντοχίλιαρο ακόμα κρατημένο. Αν θέλει κάποιος του το πουλάω για btc  Grin

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
catch.me.if.you.can (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 500



View Profile
May 22, 2016, 12:09:02 PM
 #3

Αυτο καλο θα ηταν να το μετεφραζε καποιος και να το ποσταριζε στο Politics & Society να το διαβασουν οι μπαγλαμαδες οι ξενοι.
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
May 22, 2016, 12:11:55 PM
 #4

τι αγοράζουμε τώρα με 2,93 ευρώ;

Δυστυχώς ότι θα αγοράζαμε με 50.000 δραχμές, αν είχαμε ακόμη δραχμούλα. Δεν είμαι υπέρ του ευρώ πάση θυσία(ειδικά όταν ορισμένοι έχουν στο νου τους πάντα τις θυσίες ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ) αλλά η αλήθεια να λέγεται...
HmmMAA
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1111
Merit: 584



View Profile
May 22, 2016, 05:50:56 PM
 #5

τι αγοράζουμε τώρα με 2,93 ευρώ;

Δυστυχώς ότι θα αγοράζαμε με 50.000 δραχμές, αν είχαμε ακόμη δραχμούλα. Δεν είμαι υπέρ του ευρώ πάση θυσία(ειδικά όταν ορισμένοι έχουν στο νου τους πάντα τις θυσίες ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ) αλλά η αλήθεια να λέγεται...

Θα μπορουσες να εξηγησεις που ακριβως το στηριζεις αυτο ? Ιδιως αν υπαρχει καποιος με γνωσεις οικονομικων θα ηθελα την αποψη του . Για τα εισαγομενα προϊοντα το καταλαβαινω , αλλα για τα εγχωρια δε νομιζω πως θα συνεβαινε κατι τετοιο .

"It is hard to imagine a more stupid or more dangerous way of making decisions than by putting those decisions in the hands of people who pay no price for being wrong." Thomas Sowell
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
May 22, 2016, 06:05:23 PM
 #6

τι αγοράζουμε τώρα με 2,93 ευρώ;

Δυστυχώς ότι θα αγοράζαμε με 50.000 δραχμές, αν είχαμε ακόμη δραχμούλα. Δεν είμαι υπέρ του ευρώ πάση θυσία(ειδικά όταν ορισμένοι έχουν στο νου τους πάντα τις θυσίες ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ) αλλά η αλήθεια να λέγεται...

Θα μπορουσες να εξηγησεις που ακριβως το στηριζεις αυτο ? Ιδιως αν υπαρχει καποιος με γνωσεις οικονομικων θα ηθελα την αποψη του . Για τα εισαγομενα προϊοντα το καταλαβαινω , αλλα για τα εγχωρια δε νομιζω πως θα συνεβαινε κατι τετοιο .

Πέρα από το γεγονός ότι τα εγχώρια προϊόντα είναι ελάχιστα, τα περισσότερα από αυτά προϋποθέτουν την ύπαρξη εισαγώμενων προϊόντων ή υπηρεσιών...
(πχ λιπάσματα, σπόροι, υλικά συσκευασίας, ανταλλακτικά μηχανημάτων, καύσιμα κλπ.) Δηλαδή αμιγώς εγχώριο προιόν πρακτικά δεν υπάρχει.

Θυμάμαι και εγώ μια ισοτιμία, 600000 δρχ το 1995 για υπολογιστή pentium1 Tongue
HmmMAA
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1111
Merit: 584



View Profile
May 22, 2016, 06:41:29 PM
 #7

τι αγοράζουμε τώρα με 2,93 ευρώ;

Δυστυχώς ότι θα αγοράζαμε με 50.000 δραχμές, αν είχαμε ακόμη δραχμούλα. Δεν είμαι υπέρ του ευρώ πάση θυσία(ειδικά όταν ορισμένοι έχουν στο νου τους πάντα τις θυσίες ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ) αλλά η αλήθεια να λέγεται...

Θα μπορουσες να εξηγησεις που ακριβως το στηριζεις αυτο ? Ιδιως αν υπαρχει καποιος με γνωσεις οικονομικων θα ηθελα την αποψη του . Για τα εισαγομενα προϊοντα το καταλαβαινω , αλλα για τα εγχωρια δε νομιζω πως θα συνεβαινε κατι τετοιο .

Πέρα από το γεγονός ότι τα εγχώρια προϊόντα είναι ελάχιστα, τα περισσότερα από αυτά προϋποθέτουν την ύπαρξη εισαγώμενων προϊόντων ή υπηρεσιών...
(πχ λιπάσματα, σπόροι, υλικά συσκευασίας, ανταλλακτικά μηχανημάτων, καύσιμα κλπ.) Δηλαδή αμιγώς εγχώριο προιόν πρακτικά δεν υπάρχει.

Θυμάμαι και εγώ μια ισοτιμία, 600000 δρχ το 1995 για υπολογιστή pentium1 Tongue

Συμφωνω , αλλα η τιμη των καυσιμων θα ηταν παρακατω μιας και η φορολογια θα ηταν πολυ μικροτερη , πχ αυτη τη στιγμη ο φορος καυσιμου ειναι περιπου 70% .

"It is hard to imagine a more stupid or more dangerous way of making decisions than by putting those decisions in the hands of people who pay no price for being wrong." Thomas Sowell
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
May 22, 2016, 07:06:14 PM
 #8

αυτο ειναι που λεμε inflation?
αν ειχαμε ακομα δραχμη "ισως" το inflation της δραχμης να ηταν πολυ μεγαλυτερο απο του ευρω (εγω το εχω σιγουρο).
βεβαια υπαρχουν και αλλοι παραγοντες οπως "προσφορα και ζητηση προιοντων", "κακοδιαχειρηση", "κλεψιμο φορολογικων εσοδων",
"μιζες"
ο καταλογος ειναι ατελειωτος!
δεν φταιει 100% το νομισμα και η πολιτικη που το κατευθυνει
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
May 22, 2016, 07:35:48 PM
 #9

Συμφωνω , αλλα η τιμη των καυσιμων θα ηταν παρακατω μιας και η φορολογια θα ηταν πολυ μικροτερη , πχ αυτη τη στιγμη ο φορος καυσιμου ειναι περιπου 70% .

Oι ανάγκες για έσοδα θα ήταν ίδιες αν όχι μεγαλύτερες, σα να τους ακούω ήδη να λένε(λίγο πριν αυξήσουν τη φορολογία και στα φτηνά καύσιμα όπως τα λες)

"Είμαστε η μόνη ευρωπαϊκή χώρα με τόσο φτηνές τιμές στα καύσιμα...."

"Σε όλα τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά κράτη η τιμή της βενζίνης....."

Το ότι ο μισθός μας θα ήταν καμια 300αρια ευρω και των υπόλοιπων Ευρωπαίων 4ψηφιος θα ήταν μια μικρή λεπτομέρεια ανάξια λόγου και αναφοράς...


Η λύση σε όλα μας τα προβλήματα!!!
via Imgflip Meme Maker
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
May 22, 2016, 07:50:03 PM
 #10

http://www.investopedia.com/terms/l/laffercurve.asp
να τολμησω να υποθεσω οτι παμε ολο και προς τα δεξια της καμπυλης? Grin
αριστερη κυβερνηση σου λεει μετα ο αλλος! Cheesy
catch.me.if.you.can (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 500



View Profile
May 22, 2016, 07:53:58 PM
 #11

Εχω την εντυπωση οτι ο πληθωρισμος του ευρω ειναι πληθωρισμος Βενεζουελας!  Grin
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
May 22, 2016, 08:14:30 PM
 #12

Εχω την εντυπωση οτι ο πληθωρισμος του ευρω ειναι πληθωρισμος Βενεζουελας!  Grin
φανταζομαι εννοεις την υπερβολικη αυξηση των ειδων πρωτης αναγκης. αυτο δεν ειναι απλα πληθωρισμος,
αλλα ενορχηστρωμενη (καρτελιστικη) αυξηση ειδων που χωρις αυτα δεν μπορεις να ζησεις πλεον
(διατροφη,ενεργεια,υγεια)
ο θεος να μας φυλαει Shocked
εγω δεν μπορω, ειμαι μικρουλης ακομα Tongue
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
May 23, 2016, 08:14:19 AM
 #13

Έχω δει παρόμοια δημοσιεύματα, παιζουν κατά καιρούς

Είναι αυτό που λέμε ότι "ναι, δεν λέει ψέμματα, αλλά δεν λέει και όλη την αλήθεια"

Είναι πολλές οι παράμετροι για να μπορέσει κάποιος να κάνει την σύγκριση με εντελώς πραγματικά στοιχεία, είναι πολοί οι παράγοντες που αλλάζουν χρόνο με το χρόνο.

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ, είναι γιατί και με ποια λογική δεν εκδόθηκε ποτέ χαρτονόμισμα του 1 και των 2 ευρώ.
Doomer
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 251


Rider of comets, and brother to the nebulae


View Profile
May 23, 2016, 10:51:18 AM
 #14

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ, είναι γιατί και με ποια λογική δεν εκδόθηκε ποτέ χαρτονόμισμα του 1 και των 2 ευρώ.
Έχει σημασία αυτό ξέρεις, και ψυχολογικά μόνο.

Τα μικρά ευρωκέρματα ντρέπεσαι να τα δώσεις και σε ζητιάνο.
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
May 23, 2016, 11:32:04 AM
 #15

αυτος σιγουρα δεν ντρεπετα να τα παρει Grin
παντως οι ζητιανοι ειναι η ντροπη της κοινωνιας!
δεν προσφερουν τιποτα (εκτος του οτι ικανοποιουν τον εγωκεντρισμο του ελεημονα)
και....
ασε, παω να φαω καλυτερα μεγαλη μπουκια απο το να πω καμια μεγαλη κακια Tongue
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
May 23, 2016, 11:35:41 AM
 #16

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ, είναι γιατί και με ποια λογική δεν εκδόθηκε ποτέ χαρτονόμισμα του 1 και των 2 ευρώ.
Έχει σημασία αυτό ξέρεις, και ψυχολογικά μόνο.

Τα μικρά ευρωκέρματα ντρέπεσαι να τα δώσεις και σε ζητιάνο.

το φαντάζομαι, γι αυτό το λέω

βλέπε για παράδειγμα το δολάριο

Θα μου πεις βέβαια ότι η Αγγλία δεν έχει χαρτονόμισμα της μιας λίρας, ούτε η Γερμανία είχε 1 μάρκο...

cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
February 03, 2023, 02:55:06 PM
 #17

Το ότι ο μισθός μας θα ήταν καμια 300αρια ευρω και των υπόλοιπων Ευρωπαίων 4ψηφιος θα ήταν μια μικρή λεπτομέρεια ανάξια λόγου και αναφοράς...
Η αλήθεια να λέγεται (όπως λες κι εσύ):

Καμιά 300αριά ευρώ (του 2016) είναι ο μισθός το 2023 με τον πληθωρισμό που βιώνουμε... τον πραγματικό πληθωρισμό, όχι τον μαγειρεμένο της ΕΛ.ΣΤΑΤ.

Βλέπω πολλά προϊόντα καθημερινής χρήσης (από κωλόχαρτα που έλεγε η Βούλτεψη, μέχρι βούτυρο/τυρί/κρέας) να έχει διπλασιαστεί η τιμή τους. Δεν χρειάζομαι καμία κυβερνητική αρχή να μου το πει, μάτια έχω και βλέπω.

Οπότε ναι, εκεί φτάσαμε, απλά επειδή τρώνε το αγγούρι και οι Ευρωπαίοι (με 4ψήφιο μισθό όπως λες) δεν μας κακοφαίνεται και τόσο πολύ.

Είναι σαν να λέμε τι είναι καλύτερο; Να καίγεται το σπίτι σου, ενώ του γείτονα να είναι άθικτο ή να καίγεται ΚΑΙ το σπίτι σου ΚΑΙ του γείτονα;

Πρακτικά και στις 2 περιπτώσεις καίγεται το σπίτι σου (κανονικά αυτό θα πρέπει να σε ενδιαφέρει και μόνο). Όμως ψυχολογικά νιώθεις «καλύτερα» αν ξέρεις ότι και ο γείτονας τα ίδια χάλια με εσένα βιώνει πάνω-κάτω...

Οι Αμερικάνοι έχουν και μια σχετική παροιμία για αυτό το ψυχολογικό φαινόμενο. Wink

Εχω την εντυπωση οτι ο πληθωρισμος του ευρω ειναι πληθωρισμος Βενεζουελας!  Grin
Κοντοζυγώνουμε...

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ, είναι γιατί και με ποια λογική δεν εκδόθηκε ποτέ χαρτονόμισμα του 1 και των 2 ευρώ.
Υπάρχουν πρακτικοί, αλλά ενδεχομένως και συνωμοσιολογικοί λόγοι.

Πρακτικοί: χαρτονομίσματα μικρής αξίας αλλάζουν χέρια πολύ συχνά, άρα φθείρονται πιο γρήγορα (δες το €5 πως είναι συνήθως).

Βέβαια αυτό λύνεται σχετικά εύκολα με polymer notes: https://www.royaldutchkusters.com/blog/the-five-pros-and-cons-of-polymer-banknotes

Συνωμοσιολογικοί: ξεφτιλίζεις/υποτιμάς σαν κεντρική τράπεζα το νόμισμα σου, αφού τα κέρματα -ψυχολογικά- δεν τα εκτιμά το ίδιο ο κόσμος.

βλέπε για παράδειγμα το δολάριο

Θα μου πεις βέβαια ότι η Αγγλία δεν έχει χαρτονόμισμα της μιας λίρας, ούτε η Γερμανία είχε 1 μάρκο...
Και η Ελβετία έχει 5 CHF σε κέρμα, αλλά μιλάμε για άλλη αγοραστική δύναμη (σαν 500 δρχ δικές μας).

Και σε εμάς στα τελευταία της δραχμής είχε βγει κέρμα 500 δρχ...
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!