Bitcoin Forum
May 11, 2024, 06:18:41 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Bitcoin - Altcoin İlişkisi?  (Read 662 times)
granchio (OP)
Full Member

Activity: 336
Merit: 100

View Profile
November 09, 2017, 06:31:10 PM
Last edit: November 09, 2017, 06:45:26 PM by granchio

Bitcoin fiyatı ile altcoin fiyatları arasında net bir ilişki kurmak mümkün müdür?

Deneyimleriniz doğrultusunda bitcoin ve altcoin fiyatları arasında tanımlayabildiğiniz bir ilişki var mı?

Teşekkürler!
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
zody
Member
**

Activity: 81
Merit: 10

View Profile
November 09, 2017, 06:53:13 PM

en temel ilişki fiyat çünkü altcoin almak için önce bitcoin alıyorsun bazı eth usd gibi hariç genel piyasaya girmek için önce btc alıyorsun?! bir nevi gateway aslında...

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
THE FABRIC TOKEN ECOSYSTEM   ▲   WHITE PAPER  •  ANN THREAD  •  SLACK   ▲   DRAG-AND-DROP SMART CONTRACTS
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Midesiz
Member
**

Activity: 378
Merit: 20

View Profile
November 09, 2017, 08:30:43 PM

Aslında bu ilişkiyi ben de merak ediyorum. Çünkü az bir zamanda gördüğüm forklar btc te yarıyor (bence tam tersi olması lazım ama) , o sebeple fork öncesi para altlardan btc ye geçiyor. Altlar düşerken btc tükseliyor. Bir de btc sert bir şekilde düşerse altlarıda yanına çekiyor. Haa diyeceksin bu altlar ne zaman yükselir? Onu bilenlere sormak lazım.

yenilmez86
Member
**

Activity: 1256
Merit: 43

View Profile
November 09, 2017, 08:36:15 PM

Baya bildiğin yasak bir ilişki var aralarında.. Alt alabilmek için önce btc almak zorundasın. Alt aldıktan sonra al-sat yapacaksan anlık btc değişimini dikkate almak zorundasın. Btc az yükselince altlar düşer bu alım fırsatıdır, aldıktan sonra btc biraz düşünce altlar yükselir bu da satım fırsatıdır. Fakat btc bir anda beklenenden çok düşerse veya beklenenden çok yükselirse altlar her ihtimalde düşer ve o anda elinde alt olanların ebesini düdükler.
zenfon6
Member
**

Activity: 148

View Profile WWW
November 09, 2017, 08:46:50 PM

aslında alt almak için illa btc gerekmiyor ETH de iş görüyor  Cheesy bu fork mork olayları bitcoini ponziye çevirdi resmen..balon gibi şiştikçe şişiyor

primeer
Sr. Member

Activity: 883
Merit: 262

View Profile
November 09, 2017, 08:51:19 PM

bitcoin pumplanırken negatif olan bu ilişki, bitcoin dumplanırken pozitife dönüşüyor  Grin
zenfon6
Member
**

Activity: 148

View Profile WWW
November 09, 2017, 09:37:25 PM

bitcoin pumplanırken negatif olan bu ilişki, bitcoin dumplanırken pozitife dönüşüyor  Grin

evet ama sürekli fork falan çıkacaksa altlar ne zaman gülecek  Cry şimdi de btc silver çıkacak falan diye bi söylenti çıkmış doğru mu değil mi bilmiyorum

calligrapher
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 254

View Profile
November 09, 2017, 09:54:53 PM

her zaman bitcoin düşerken altlar yükselecek diye bir şey yok aslında. önümüzdeki günlerde bitcoin düşerken altların da nasıl çılgın gibi düştüğüne şahitlik edeceğiz bence.

henüz altcoin piyasası dibi görmedi gibi geliyor bana. şu anki değerlerin yarısına 3te birine inmesini bekliyorum şahsen yüklü alımlar yapmak için.

selamlar olsun.
Egosmaster
Hero Member

Activity: 629
Merit: 508

View Profile
November 09, 2017, 10:04:31 PM

her zaman bitcoin düşerken altlar yükselecek diye bir şey yok aslında. önümüzdeki günlerde bitcoin düşerken altların da nasıl çılgın gibi düştüğüne şahitlik edeceğiz bence.

henüz altcoin piyasası dibi görmedi gibi geliyor bana. şu anki değerlerin yarısına 3te birine inmesini bekliyorum şahsen yüklü alımlar yapmak için.

daha çok beklersin. buradaki herhangi biri şu değerinin 3'te 1'ine satacağına mezara götürür o coinleri yine satmaz.
sokusimafuckusima
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 250

View Profile
November 09, 2017, 11:02:43 PM

Benim gözlemlediğim bitcoin artınca altlar düşer. Bitcoin düşünce yine altlar düşer.

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
CryptoTalk.org| 
MAKE POSTS AND EARN BTC!
🏆
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
November 09, 2017, 11:32:09 PM

Arada kesin net bir durum oldugunu soylemek zor bazen bitcoin dustugu zaman para altcoinlere gecis yapmadigi icin altcoinler dusmeye baslayabiliyorlar. Etkinlikleri takip edip gerceklesecegi gunden onceki bir zamanda en yuksek degerlerde satmak daha uygun duruyor.
CTRLX
Hero Member

Activity: 910
Merit: 503

View Profile
November 09, 2017, 11:34:44 PM

Nisan 2017'de Bitcoin yükselirken altcoinler yükseliyordu, altcoinler yükselirken Bitcoin yükseliyordu fakat şu an o piyasa bitti Bitcoin ve altcoinler birbirine ters hareket ediyor. Bu piyasa spekulasyon ile büyüyor dolayısıyla hiçbir analiz aracı tam olarak geçerli değildir, haberlere göre pozisyonunuzu alın ve yatırımınızı yapın.
btcwav
Full Member

Activity: 210
Merit: 103

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile WWW
November 10, 2017, 03:08:27 AM

Evet Bitcoin altcoin ilişkisi son zamanlarda şöyle oldu; Bitcoin yükselirken altcoinler düşüyor, bitcoin düşerken altcoinler düşüyor! Yani her şartta altlar kırmızı, artık hangisi pump yiycek denk getircen de alıcan da zararını kurtarıcan. Zor...

M.Terzi
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
November 10, 2017, 04:57:36 AM

Bitcoin her altcoinin kapısını açar olay bu Smiley
samuel3414
Full Member

Activity: 252

View Profile
November 10, 2017, 05:21:28 AM

Evet Bitcoin altcoin ilişkisi son zamanlarda şöyle oldu; Bitcoin yükselirken altcoinler düşüyor, bitcoin düşerken altcoinler düşüyor! Yani her şartta altlar kırmızı, artık hangisi pump yiycek denk getircen de alıcan da zararını kurtarıcan. Zor...

Gerçekten öyle oldu bu aralar demekki fork sürecinde bitcoin ile altcoinlerin ilişkisinin durumu farklı oluyor  Smiley Daha doğrusu bitconinin durumu ne olursa olsun altcoinler fork döneminde düşüyor.
jesselui
Full Member

Activity: 854
Merit: 109

Trident Protocol | Simple «buy-hold-earn» system!

View Profile
November 10, 2017, 06:32:38 AM

Bunu bende çok merak ediyorum günlerdir takip ediyorum fakat adam akıllı mantıklı sonuçlar geçmedi elime

Simple «buy-hold-earn» system!      │      TRIDENT PROTOCOL      │      HIGH FIXED APY  >>> 382,945%
THE HIGH PAYING AUTO-STAKING & AUTO-COMPOUNDING PROTOCOL

██████████████|               Twitter               |              Telegram              |                Reddit                |██████████████
aliyagiz207
Full Member

Activity: 266
Merit: 242

View Profile
November 10, 2017, 06:44:33 AM

bundan 1 yıl once piyasadaki mesela 10 mılyon dolar toplam hacim varsa bunlar altcoin pumplandıgında btc den altlara kayardı, sonra dump ile btc ye gerı gıderdı. Sonradan piyasaya yenı yatırımcılar gırınce işler degişti. BTC yükselmeye altlar düşmeye veya onlarda yukselmeye başladı, ama btc den çıkanlar altlara geçmemeye tetherde kalmaya veya komple fiat'a donmeye başladılar. Yanii o terazi bozuldu, btc düşünce altlarda düşmeye başladı anlayacağınız.
Marginatus
Member
**

Activity: 152
Merit: 11

View Profile
November 10, 2017, 08:31:22 AM

Birebir bağlantı  kurmak doğru değil derim ben
değişkenlik göstermekte
Ama sunu soyleyebiliriim altlar btc ye karsı da direnmek zorundalar
temel nokta bu
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
November 10, 2017, 08:44:29 AM

ilişki falan yok Smiley . Altların büyük bir bölümü BTC ye göre fiyatlanıyor yanlız tether yada usd olarak değeri de oynuyor.

Yani bir altcoinin değeri btc karşsında  BTC yükselirken erirken, aynı zaman da usd veya tether karşısında yükselebiliyor. Karmaşık ilişkiler söz konusu Smiley .

BTC nin $ karşısında ki fiyat / altcoinin btc karşısında ki fiyat =  gibi bir formülü yok yani .

Ama genel olarak BTC yukarı sert hareket yaparsa altcoinlerin de değer kaybetmesi çok olası. Ama olmayabiliyor da . BTC düşerken de keza altcoinler son sürat btc den önce aşağı gidebiliyorlar.

Not: Birisi çevirisini yaparsa sevinirim tanım yapacağım derken , kafayı sıyıracağım. 
DeepOcean21
Full Member

Activity: 182

View Profile
November 10, 2017, 08:45:11 AM

Ben aralarında artık düzgün bir ilişki görümüyorum. Bitcoin yükseliyor altcoinler yine düşüyor, bitcoin düşüyor altcoinler yine düşüyor. Hiçbir şey anlamıyorum aralarında nasıl bir ilişki var. Yani altcoinler herhalükarda düşüyor Cheesy
Byakuya
Full Member

Activity: 461
Merit: 112

View Profile
November 10, 2017, 09:55:10 AM
Last edit: November 10, 2017, 11:54:51 AM by Byakuya

Aslında duruma göre çok değişiyor ama en basit haliyle bitcoin ve blockchain teknolojisine zarar verecek bir haber çıkıp total market capitalization düştüğünde bitcoin düşüyor altcoinler daha çok düşüyor.(Çinin ICO'ları yasaklaması) "Bitcoin" için iyi haberler geldiği zaman bitcoin artıyor altlardan bitcoine para akışı olduğu için altlar düşüyor.(Forklar) Piyasanın sakin olduğu zamanlarda yada bitcoinin yükselişinden sonra hafif aşağı saldığı zamanlarda insanlar bitcoinden altlara geçiyorlar bitcoin hafif düşüyor altlar artıyor. (Şimdi ve ağustos forkundan sonra olduğu gibi) Bitcoin ve blockchain teknolojisi için iyi haberler çıkıp total market capitalization arttığı zaman bitcoin artıyor altcoinler daha çok artıyor.(Nisan mayıs aylarında olduğu gibi) Yani bence bitcoin ile altcoinler arasında sabit bir korelasyon yok ama ben bitcoini duyalı sadece 1 yıl oldu ve nisandan beri aktif takip ediyorum çok daha tecrübeli üyler daha doğru yorumları yapabilir.

Altcoinlerin bitcoinden neden daha fazla etkilendiği ise Total Market Capitalization yüzdelerinden anlaşılabilir. Şu an bütün marketteki paranın yüzde 60'ı bitcoinde yüüzde 15'i ethereumda yüzde 5'i bitcoin cash'de diğer 1000 coine yüzde 20 kalıyor. Yani çok basit mantıkla düşünürsek(tam olarak doğru bir mantık değil) piyasaya dışarıdan para girmediği zamanlarda bitcoinin yüzde 10 artması için ethereum ve bitcoin cash dışındaki altcoinlerin ortalama yüzde 30 düşmesi lazım. Aynı şekilde para bitcoinden altcoinlere akarkende bu durum olduğu için altcoinler daha çok artıyor.

Bu yüzden altcoinlerle işlem yaparken daha dikkatli olmak lazım ama risk yoksa kazanç da yoktur. Yatırım tavsiyesi değildir.
serguvan
Member
**

Activity: 532
Merit: 14

View Profile
November 10, 2017, 10:19:01 AM

Aslında duruma göre çok değişiyor ama en basit haliyle bitcoin ve blockchain teknolojise zarar verecek bir haber çıkıp total market capitalization düştüğünde bitcoin düşüyor altcoinler daha çok düşüyor.(Çinin ICO'ları yasaklaması) "Bitcoin" için iyi haberler geldiği zaman bitcoin artıyor altlardan bitcoine para akışı olduğu için altlar düşüyor.(Forklar) Piyasanın sakin olduğu zamanlarda yada bitcoinin yükselişinden sonra hafif aşağı saldığı zamanla insanlar bitcoinden altlara geçiyorlar bitcoin hafif düşüyor altlar artıyor. (Şimdi ve ağustos forkundan sonra olduğu gibi) Bitcoin ve blockchain teknolojisi için iyi haberler çıkıp total market capitalization arttığı zaman bitcoin artıyor altcoinler daha çok artıyor.(Nisan mayıs aylarında olduğu gibi) Yani bence bitcoin ile altcoinler arasında sabit bir korelasyon yok ama ben bitcoini duyalı sadece 1 yıl oldu ve nisandan beri aktif takip ediyorum çok daha tecrübeli üyler daha doğru yorumları yapabilir.

Altcoinlerin bitcoinden neden daha fazla etkilendiği ise Total Market Capitalization yüzdelerinden anlaşılabilir. Şu an bütün marketteki paranın yüzde 60'ı bitcoinde yüüzde 15'i ethereumda yüzde 5'i bitcoin cash'de diğer 1000 coine yüzde 20 kalıyor. Yani çok basit mantıkla düşünürsek(tam olarak doğru bir mantık değil) piyasaya dışarıdan para girmediği zamanlarda bitcoinin yüzde 10 artması için ethereum ve bitcoin cash dışındaki altcoinlerin ortalama yüzde 30 düşmesi lazım. Aynı şekilde para bitcoinden altcoinlere akarkende bu durum olduğu için altcoinler daha çok artıyor.

Bu yüzden altcoinlerle işlem yaparken daha dikkatli olmak lazım ama risk yoksa kazançta yoktur. Yatırım tavsiyesi değildir.

oldukça bilgilendirici bir post olmuş. elinize sağlık, çok teşekkürler Smiley
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: