Bitcoin Forum
April 24, 2024, 11:49:50 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: BIP - anulowanie niepotwierdzonej transakcji  (Read 456 times)
Dawidxx7 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 14, 2017, 06:35:26 PM
 #1

Witam, chciałbym zaprezentować mój pomysł. Jak wiadomo zatwierdzonych transakcji nie da się cofnąć. Jeśli ktoś się pomyli przy wysyłaniu BTC (błędna kwota lub adres) to nie będzie mógł tego cofnąć. Dlatego wpadłem na pomysł, który jest raczej prosty w realizacji. Wystarczy wprowadzić możliwość anulowania transakcji, gdy ta jest jeszcze w mempoolu. Dlatego jeśli ktoś się pomyli i zauważy błąd będzie mógł swoją transakcję anulować. Będzie miał na to czas dopóki żaden górnik nie wykopie bloku z jego transakcją czyli teoretycznie około 10 minut.

Niestety nie jestem aż tak techniczny aby zaprezentować jakikolwiek kod, więc postaram się wytłumaczyć.
Anulowanie mogłoby odbywać się w taki sposób, że użytkownik wysyła do sieci wiadomość, że chce anulować daną transakcję. Taka wiadomość mogłaby zawierać zapewne txid transakcji, którą chce anulować (i pewnie jakieś swoje id tej wiadomości, stempel czasu itp.). Wiadomość musiałaby być podpisana kluczem albo jednego adresu wejściowego felernej transakcji, albo może wszystkimi wejściowymi (jeśli byłoby ich więcej) by udowodnić, że autor tej wiadomości jest posiadaczem adresu z felernej transakcji. Myślę, że dla bezpieczeństwa należałoby podpisać kluczami wszystkich adresów wejściowych.

Górnicy nic by na tym nie stracili. Mogliby kopać blok z felerną transakcją, a gdy odebrali by wiadomość o anulowaniu, wyrzuciliby tę transakcje z kopanego bloku. Czas wykopania bloku nie zwiększałby się ponieważ jest on wartością losową. Prawdopodobieństwo wykopania bloku nie zmieniłoby się. Z resztą zauważyłem, ze górnicy sami wrzucają transakcje do bloku w czasie kopania (może dlatego, że jakaś nowa doszła z dużym fee i zastępują/wywalają transakcję z mniejszym fee) i przecież średni czas wykopania bloku się przez to nie zwiększa.

Niestety nie wiem jakie miałoby to konsekwencje pod względem zapchania się mempoolu. Bo przecież ktoś mógłby zacząć spamować transakcjami i jednocześnie wiadomościami o anulowaniu ich. Nie wiem czy byłby to bardzo uciążliwe dla górników.

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku Wink
1713959390
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713959390

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713959390
Reply with quote  #2

1713959390
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
grovestr1
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
November 16, 2017, 06:52:35 PM
 #2

Już to mamy. Replace by fee.
Dawidxx7 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 16, 2017, 09:35:03 PM
 #3

Ale czy przez RBF można anulować daną transakcję? Czy tylko podnieść fee tak, żeby transakcja przeszła szybciej? Przez anulowanie rozumiem, że fee dla górnika zostaje ale BTC dla odbiorcy nie zostaną przesłane.
Freedingo
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
November 18, 2017, 03:04:47 PM
 #4

Hej pomysł świetny ale pewnie trudniejszy w wykonaniu i tak niestety nie ma czegoś takiego póki co. Jedynie właśnie podniesienie opłat transakcji ale to nie rozwiązuje problemu.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!