Bitcoin Forum
May 04, 2024, 11:38:02 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Ardahan lokasyonlu Veri Merkezine rig  koyarmısınız?
Evet Koyarım - 9 (32.1%)
Hayır Koymam - 19 (67.9%)
Total Voters: 28

Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  
Author Topic: Ardahan Veri Merkezine rig koyarmısınız?  (Read 1715 times)
tuanvie
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
December 01, 2017, 05:07:33 PM

Ben koyarım ama gerekli altyapı hakkında bir garanti sunulması gerekiyor, elektrik kesintisi ya da internet altyapısı gibi sorunlara ne gibi alternatif çözümler üretilecek?

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
alex219
Sr. Member

Activity: 628
Merit: 251

View Profile
December 01, 2017, 08:01:57 PM

Ben koymazdım o ilde elektrik ve internet kesintilerinin olacağı kesin ayrıca devamlı gidip göremeyeceğim bir şehir olduğundan dolayı fikre pek ısınamadım. Yukarıdakilerinde dediği gibi elektrik ve internet problemlerine çözüm getirilebilecekse ve bir kamera ile tesis izlenebilecekse Türkiye'nin en tatlı bulut madencilik sistemlerinden biri olabilir. Bu tam olarak bulut madenciliğide değil gerçi fiziksel/bulut madenciliği
panteraforlife
Sr. Member

Activity: 434

View Profile
December 01, 2017, 08:13:16 PM

Hem mantıklı hem mantıksız bir proje, Türkiye'de birçok insan o ilde yaşayamıyor ve insanlar bunu görüp rahatlamak isterse onlarca saat yol harcaması gerekecek, elektrik ve internet kesintisi, internet altyapısından bahsetmiyorum bile
Boinkit
Full Member

Activity: 386
Merit: 178

View Profile
December 02, 2017, 01:31:14 AM

koymam eve çok uzak, elektrik kesintiside olur minig yapilmaz
akiko6823
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

View Profile WWW
December 02, 2017, 10:31:08 AM

maliyet cçok yüksek  dolar 4 tl ekran kartları karaborsada vs vs vsyani sorun cok
KodesCrew
Full Member

Activity: 406
Merit: 101

View Profile
December 03, 2017, 01:01:49 PM

Ardahan'da hiç olmaz. ben şahsen rig falan koymam. bunun birçok sebebi var. sadece ısı problemi bir fayda sağlamaz.
türkiyenin bir ucunda sürekli orada bulunmak gerek miner için çok maliyetli olur.

twiifm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile
December 11, 2017, 11:54:25 PM

Koymam, şu anki konumuma göre çok uzak ayrıca ısı problem edilmesi gereken en son şeylerden biridir. Ardahan gibi bir şehirde elektrik ve internet kesintisi olacaktır, ulaşım problemli olduğu için bu kesintilere çözüm getirmek uzun saatler alacaktır ve Ardahan'da madencilik bana göre verimsizdir.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
December 12, 2017, 07:21:52 PM

Aslında çok iyi bir projeye benziyor lakin sistemlerinizin kirada olası demek ek masraf müdahale edilmesi gerektiğinde aynı şekilde ek masraf yani küçük yatırımcının ilgisini çekmeyecektir. En güzeli tesis sahibinin kendi farmını kurması olabilir sanki.

Arazi sahibi eğer gerekli talep olmaz ise bu alternatifi değerlendirmeyi düşünüyor.

Neden ardahan onu anlamadım hocam ben, alt yapısal olarak çok sıkıntı çekeceğinizi düşnüüyorum ben ardahan da eğer belediye de bir adamınız yoksa bu işler zor ilerler.

Hazır arazisi var yatırımcının, ayrıca kendisi inşaat sektöründe faaliyet gösterdiği için binayı da daha hesaplı şekilde yapabilecek. Bu nedenle düşünüldü bu proje.

Ben koyarım ama gerekli altyapı hakkında bir garanti sunulması gerekiyor, elektrik kesintisi ya da internet altyapısı gibi sorunlara ne gibi alternatif çözümler üretilecek?

Bu konuda olumlu görüşmeler yapıldı. İki farklı trafo sisteminden yedekli elektrik temini kesinleşmiş. VDSL, 3G, uydu şeklinde 3 bağlantı ile yedekli internet bağlantısı için ön talepler yapıldı.

Ben koymazdım o ilde elektrik ve internet kesintilerinin olacağı kesin ayrıca devamlı gidip göremeyeceğim bir şehir olduğundan dolayı fikre pek ısınamadım. Yukarıdakilerinde dediği gibi elektrik ve internet problemlerine çözüm getirilebilecekse ve bir kamera ile tesis izlenebilecekse Türkiye'nin en tatlı bulut madencilik sistemlerinden biri olabilir. Bu tam olarak bulut madenciliğide değil gerçi fiziksel/bulut madenciliği

Bulut madencilik aslında istenmiyor. Yatırımcı veri merkezini co-location ile dolduramazsa kendi mining yatırımını yapıp kendi başına çalışacak. Yatırım yapayım millete hash gücü satayım düşüncesine sıcak bakmadılar.

Hem mantıklı hem mantıksız bir proje, Türkiye'de birçok insan o ilde yaşayamıyor ve insanlar bunu görüp rahatlamak isterse onlarca saat yol harcaması gerekecek, elektrik ve internet kesintisi, internet altyapısından bahsetmiyorum bile

Bunlar zaman ve para ile çözülebilecek diye düşünüyoruz.

Ardahan'da hiç olmaz. ben şahsen rig falan koymam. bunun birçok sebebi var. sadece ısı problemi bir fayda sağlamaz.
türkiyenin bir ucunda sürekli orada bulunmak gerek miner için çok maliyetli olur.

Sizin sisteminizi yerleştirdikten sonra her süreci sizin yerinize takip edecek sürekli personel bulundurulacak orada.

wpt1wpt1
Sr. Member

Activity: 454
Merit: 300

View Profile
December 13, 2017, 09:32:49 PM

Hocam ardahan da veri merkezi açıp milletin riglerini barındıracağınıza bir cloud mining platformu kurmanız daha mantıklı değil mi? Her türlü karlılığı daha fazla olacaktır.

THRIVE            ▄█▄
        ▄▄█████
   ▄▄██████████
 ▄███████████▀

████████▀▀▀
████▄▄  ▄▄██▄
▀████████████
  ▀█████████▀
  ▐██████▀▀
  ▐███▄▄▄▄
   ▀▀████
    █████▀▀
    ▀█
THE PREMIUM
DECENTRALIZED
AD MARKETPLACE
███████████████████████████
██████████████▀▀▀▀▀████████
████████████░░░░░░░████████
███████████░░░░▄███████████
███████████░░░░████████████
████████░░░░░░░░░░░████████
████████▄▄▄░░░░▄▄▄█████████
███████████▄▄▄▄████████████
█████░████████▀░░░░▀▀▄█████
█████░░▀▀████░░░░░░░░▄█████
█████▀░░░░░░░░░░░░░░░██████
█████▄░░░░░░░░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░░░░░████████
████████▄░░░░░░░░▄█████████
████▄▀░░░░░░░░▄▄███████████
████▀░░▀███████████████████
████▄░░▄███████████████████
████░░░░██░░░░▀░░░░░░▀█████
████░░░░██░░░░░▄▄▄░░░░▀████
████░░░░██░░░░█████░░░░████
███████████▀▀▀▀▀███████████
███████▀▀░░░░░░░░░▀▀███████
█████▀░░░░░░░░░░░░░░░▀█████
████░░░░░░░░░░░░▄▄░░░░░████
███░░░░░░░░▄▄██▀██░░░░░░███
███░░░░▄███▀▀▄▄███░░░░░░███
███░░░░░░░░▄█████░░░░░░░███
████░░░░░░░█▀░▀██░░░░░░████
█████▄░░░░░░░░░░░░░░░▄█████
███████▄▄░░░░░░░░░▄▄███████
███████████▄▄▄▄▄███████████
█████▄░░░░███████▀░░░▄█████
███████░░░░█████▀░░░░██████
███████░░░░░███▀░░░░░██████
███████░█░░░░█▀░▄░░░░██████
███████░██░░░░░▄█░░░░██████
███████░███░░░▄██░░░░██████
█████▀░░░▀██░▄██▀░░░░▀█████
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
December 13, 2017, 09:38:47 PM

oo mhan trilyoner olmuşsun galiba  Grin topladın 2 bin liraya btcleri bende komisyonculuk yapıyor sanıyordum.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
December 14, 2017, 07:43:07 PM

Hocam ardahan da veri merkezi açıp milletin riglerini barındıracağınıza bir cloud mining platformu kurmanız daha mantıklı değil mi? Her türlü karlılığı daha fazla olacaktır.

Proje sahibi, Cloud mining için yatırımı yaptıktan sonra millete niye kiralayayım yapı bana çalışsın diyor. Bu nedenle cloud mining şimdilik gündemde değil.

oo mhan trilyoner olmuşsun galiba  Grin topladın 2 bin liraya btcleri bende komisyonculuk yapıyor sanıyordum.

Yok hocam zengin olmadım. Topladığım bitcoinleri  koinime satıyordum hep. keşke demek kötü ya Sad
Ben artık işin tekniğinde ilerlemeye çabalıyorum danışmanlık yapıyorum bu tür yatırım projelerine.
Kienbui
Sr. Member

Activity: 478

View Profile
December 17, 2017, 08:57:22 AM

Hayır koymam, koyan olacağınıda sanmıyorum çünkü Ardahan elektrik ve internet kesintisinin bol olacağı yani madenciliğe uygunsuz bir şehir olacaktır. Bana göre ısı kolayca halledilebilir fakat elektriğin sürekliliği bölgeseldir, daha iyi altyapıya sahip bölgeler tercih edilmeli.

"İki farklı trafo sisteminden yedekli elektrik temini kesinleşmiş."

denmiş eğer süreklilik sağlanırsa forumdan güvenilir kişilerin böyle bir işe el atması gayet iyi.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
December 17, 2017, 02:59:32 PM

Değerli konu takipçileri,
Konu değişik bir hal aldı. Forumdan bir arkadaş (adı bende saklı) üşenmeyip araştırmış ve yatırımcıya ulaşmış.
elindeki hazırdaki 60 adet 6lı rig'i koymak üzere görüşmüşler.
Daha inşaat bile başlamadan bu şekilde bir ilgi olması proje sahibini kamçılamış görünüyor.
Bina tasarımı devam ediyor. Çizimler elime gelince forumda paylaşacağım.
RTE
Full Member

Activity: 294
Merit: 103

View Profile
December 17, 2017, 03:26:34 PM

Ben Ardahanlıyım Aynı zamanda hem python yazılım işleri ile ilgileniyorum hemde sistem yöneticiliği konusunda kendimi gelişitiriyorum.
Ardahan fizibilite araştırmaları konusunda kars'a göre daha kötü çekilicek fiber hatlar masrafları çok arttıracaktır. En yakın pop noktaları gözden geçirilmeli.

Bu proje normal verimerkezi açmak arasında neredeyse hiç bir farkı olmayacak sadece hat kullanım oranları vs ve önemli sorulardan beri peering kısmı nasıl çözülecek dediğim gibi bir sürü ayrıntı var .

Size ALLAH'tan kolaylıklar diliyorum personel lazımsa ilk ben başvururum Smiley

ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
December 17, 2017, 03:58:16 PM

asic cihazlarada hizmet verirseniz arada güven ortamı olursa ben düşünebilirim.
rafsa
Member
**

Activity: 252
Merit: 10

View Profile
December 20, 2017, 11:42:28 AM

Devasal bir farm yapılacaksa ardahan değilde gürcistana çıkmak daha mantıklı olur. Zaten çok yakın. Yanlış bilmiyorsam ezik gürcü devleti istihdam sağlayana her türlü kıyağı yapıyormuş, elektrik zaten ucuz BitFury şirketi veya farmları burada. Artı vatandaşlık bile kopartılabilir gürcüden..
Arkadasın dedınıne katılıyorum hem elektrık ucun devlet destegıde var  büyük farmlarda var..
Bitcoin-Turkiye
Sr. Member

Activity: 1664
Merit: 271

View Profile
December 26, 2017, 10:02:00 PM

Hocam koymasına koyarız da, bir 8li rig, veya s9 , l3+ koyduk diyelim, cihaz bakım,teknik servis (yedek parça değişim) yer temini ücreti elektrik parası servis bedeli gibi kalemlerle 1 cihazdan ne kadar ücret alıcaksınız? yani her şey dahil, elektrik parası 300 tl diyelim, 200 de aylık bakım ücreti alırsanız bir çok kişi koyacaktır. sizin ne karınız olur? kendi poolunuzu kurabilirsiniz misal.
,

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
adile
Member
**

Activity: 252
Merit: 10

View Profile
December 27, 2017, 05:50:30 AM

aslında yapılması gereken kiralama usulü. cihazi kirala bir sene sonra cihaz sana kalsın ve bu aşamadada kendi üretim fabrıkanı kurmus olursun.
Fraelle
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
January 05, 2018, 12:58:21 AM

Internet konusu onemli turkiye serverlari hep sorunlu oluyor. Ulkenin dogusuna bilincli yavaslatma sansur vs. sorunlar cikabilir.
muteahhit
Member
**

Activity: 364
Merit: 20

View Profile
January 05, 2018, 02:31:56 AM

Ardahan ve Van'a atanmış iki tane öğretmen arkadaşım var. onlarla görüşmemden sonra o bölgenin terörden ne kadar uzak olduğunu farklı iki kaynaktan daha şahit olunca mutlu oldum. Türkiye'nin bu tipte büyük projelere ihtiyacı var. umarım başarı sağlar.

Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  

Jump to: