Bitcoin Forum
April 19, 2024, 08:30:40 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Συζήτηση για ένα καλύτερο μέλλον ( Brainstorm )  (Read 585 times)
simple_bach (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
November 19, 2017, 09:43:00 PM
 #1

Καλησπέρα σας,

Πριν ξεκινήσω να γράφω συγκεκριμένα, θα ήθελα να κάνω έναν γενικό πρόλογο. Αρχικά να αναφέρω ότι δεν συνηθίζω να γράφω σε forum, δεν γνωρίζω πως λειτουργούν οπότε, συγχωρέστε με έναν υπάρχει κάποιο λάθος σε όλο αυτό, εάν το topic είναι άκυρο για την σελίδα ή για οτιδήποτε άλλο δεν είμαι σε θέση να σκεφτώ επειδή δεν έχω εμπειρία σε αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας.

Απογοητευμένος από τον γενικό όρο που όλοι ονομάζουμε «σύστημα», ξενερωμένος από την κατάσταση που επικρατεί αυτόν τον καιρό στον κόσμο και πιο συγκεκριμένα στην Ελλάδα στην οποία έτυχε και γεννήθηκα, αλλά πάντα με μια τεράστια ελπίδα για κάτι καλύτερο, μέσα μου γεννήθηκε μια ιδέα την οποία θέλω να μοιραστώ. Αρχικά, για να καταλάβω εάν αυτό που σκέφτομαι έχει κάποια βάση και στην συνέχεια, εάν έχει βάση, να κρίνω με την βοήθεια διαφορετικών ανθρώπων, το πόσο εφικτό είναι να υλοποιηθεί. Όλη η ενημέρωση και η γνώση που έχω για το θέμα που θα αναπτύξω, έχει αντληθεί από το διαδίκτυο, οπότε είμαι σίγουρος ότι σε αυτά που θα γράψω, θα υπάρξουν αρκετά αδύναμα σημεία, για τα οποία, οποιαδήποτε διόρθωση ή κριτική είναι δεκτή.

Το υπερ διαδεδομένο πλέον Bitcoin, το γνώρισα σχεδόν στο ξεκίνημα του, μικρός στην ηλικία τότε, δεν του έδωσα αρκετή σημασία. Καθώς περνούσε ο καιρός, την μία το ξέχναγα την άλλη το προσπερνούσα, να μην μακρηγορώ ξεκίνησα να ασχολούμαι με το αντικείμενο εντατικά από φέτος τον Αύγουστο. Αρχικά, με σκοπό το κέρδος προσπαθούσα να καταλάβω, τι είναι το Bitcoin, πως λειτουργεί και που μπορεί να φτάσει. Μελετώντας όμως την τεχνολογία πίσω από αυτό, συνειδητοποίησα το πόσο τεράστια δυνατότητα δίνει η τεχνολογία αυτή. Θα προσπαθήσω πολύ απλά να δώσω το τι έχω καταλάβει για το Bitcoin, ώστε να γίνει κατανοητή η ιδέα μου.

Το Bitcoin λοιπόν, είναι ένα ‘ιντερνετικό’ νόμισμα, το οποίο ξεκίνησε να υπάρχει χωρίς κάποια αξία. Με τον καιρό, όλο και πιο πολύ κόσμος ενδιαφερόταν για αυτό με αποτέλεσμα να πάρει κάποια στιγμή μια πολύ μικρή αξία. Τι έγινε δηλαδή, δημιουργήθηκε ανάμεσα στους ανθρώπους που το είχαν μια εμπιστοσύνη προς αυτό. Έτσι ξεκινήσαν οι συναλλαγές. Βλέποντας οι ‘τρίτοι’ ότι το νόμισμα αυτό έχει απήχηση, δηλαδή έχει αγοραστική αξία, όλο και περισσότεροι αρχίσαν να αγοράζουν Bitcoin, άλλοι για να κάνουν συναλλαγές ή άλλοι για να το κρατήσουν ώστε να έχουν κάποιο κέρδος μακροπρόθεσμα.

Το Bitcoin, είναι ένα αποκεντρωμένο νόμισμα - πόσο μου αρέσει αυτή η λέξη – αποκεντρωμένο, δηλαδή καμία τράπεζα δεν έχει δύναμη πάνω του. Το Bitcoin το ελέγχει ο κόσμος που το έχει. Ο κόσμος κατά κάποιον τρόπο αποφασίζει εάν το νόμισμα αυτό θα έχει αξία ή όχι. Έτσι λοιπόν, έχει δημιουργηθεί ένα νόμισμα το οποίο, πολύ απλά, νικάει τις τράπεζες. Καμία τράπεζα δεν έχει αξία πάνω του, είναι πλέον κάτι έμπιστο και γενικά κατά την γνώμη μου, όλο αυτό το σύστημα του Bitcoin αποτελεί μια άμεση οικονομική δημοκρατία. Με κανόνες που όλοι τους δεχόμαστε και μπορούμε να πραγματοποιήσουμε σωστές και έμπιστες συναλλαγές.

Σκεφτείτε μια κοινωνία στην οποία οι συναλλαγές τέτοιου τύπου θα ήταν καθημερινότητα. Τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα. Πιο απλά, δεν θα είχαμε κανέναν ‘νταβατζή’ να μας κάνει κουμάντο τα λεφτά μας. Ποιο είναι το πρόβλημα σε όλο αυτό όμως; Πλέον, για τον απλό άνθρωπο, να μιλήσω συγκεκριμένα για τον μέσο Έλληνα, είναι κάπως αδύνατον να πάρει μέρος σε όλο αυτό, γιατί το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί θα είναι… «Τώρα το τρένο έφυγε, το Bitcoin έχει αποκτήσει μεγάλη αξία, είναι ανούσιο να προσπαθήσω να μπω στο παιχνίδι».
Αυτό που σκεφτόμουν λοιπόν είναι, πόσο εφικτό είναι να δημιουργηθεί εκ νέου ένα crypto-νόμισμα, ακριβώς όπως το Bitcoin, το οποίο θα επικεντρωθεί στην Ελλάδα, δηλαδή θα προσπαθήσει να γίνει αποδεκτό από το μεγαλύτερο ποσοστό Ελλήνων που μπορεί, έτσι ώστε να πάρει κάποια αξία και να ξεκινήσουμε όλοι να κάνουμε συναλλαγές με αυτό. Μιλάω για μια καθαρή αντιγραφή του Bitcoin, το οποίο, θα προσπαθήσουμε όλοι εμείς, ‘ Η ελληνική κοινότητα του Bitcoin ‘ με μεταξύ μας συνεννόηση να του δώσουμε αξία, και στην συνέχεια να το εμπιστευτούνε και τρίτοι. Με δεδομένο ότι το Bitcoin σαν νόμισμα είναι πετυχημένο και έμπιστο, επίσης δεδομένου ότι κανένας ‘νταβατζής’ δεν υπάρχει σε όλο αυτό, δεν θα μπορούσε ο Έλληνας να το εμπιστευτεί;

Απλούστερα, είναι εφικτό η δημιουργία ενός crypto-νομίσματος το οποίο θα επικεντρωθεί συγκεκριμένα σε μια χώρα, να καταφέρει να ρίξει το υπάρχον οικονομικό σύστημα της χώρας, και να καταφέρει τους πολίτες μιας χώρας να συναλλάζονται με αυτό επωφελούμενοι όλων των πλεονεκτημάτων του;

Έχω διαβάσει την φράση «Εάν έχω την δύναμη να ελέγξω την οικονομία μιας χώρας, μπορώ να ελέγξω και την ίδια την χώρα», τι θα γινόταν εάν την οικονομία την χώρας την έλεγχαν αποκλειστικά οι πολίτες της;

Να τονίσω, για να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο, δεν θα πρέπει να αφεθεί, θα πρέπει όλοι που ‘ασχολούμαστε’ με τα crypto να του δώσουμε μια δυνατή ώθηση.

Και το κερασάκι στην τούρτα, πως θα μπορούσε να λεγόταν αυτό το νόμισμα ώστε να ξυπνήσει κάτι μέσα στους Έλληνες; --- > ΔΡΑΧΜΗ ( DRXM )  Grin .

Δεν ξέρω εάν όλα αυτά είναι ανέφικτα κοινώς βλακείες, δεν είμαι συντάκτης, δεν είμαι οικονομολόγος…απλά είχα μια ιδέα που ήθελα να την μοιραστώ.

Τι λέτε; Είστε να γυρίσουμε στην δραχμή;

Περιμένω γνώμες…
1713558640
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713558640

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713558640
Reply with quote  #2

1713558640
Report to moderator
1713558640
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713558640

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713558640
Reply with quote  #2

1713558640
Report to moderator
1713558640
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713558640

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713558640
Reply with quote  #2

1713558640
Report to moderator
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713558640
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713558640

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713558640
Reply with quote  #2

1713558640
Report to moderator
1713558640
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713558640

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713558640
Reply with quote  #2

1713558640
Report to moderator
F8N00
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 230
Merit: 100


19/11/2018 - Capitulation !!!!


View Profile
November 19, 2017, 11:11:30 PM
 #2

Για να καταλάβω καλα τι διάβασα, ο λόγος που δεν θέλεις να ασχοληθείς με το bitcoin είναι γιατί δεν μπορείς πλέον να βγάλεις κέρδος και θέλεις να δημιουργήσεις ένα νέο νόμισμα, σαν το bitcoin (που θα μπορείς να βγάλεις κέρδος)?

Δεν έχεις καταλάβει ακόμα το bitcoin, δεν δημιουργήθηκε ωστε κάποιοι να βγάλουν κέρδος.
Αυτό που προτείνεις είναι ανέφυκτο (και καλά ενα νέο νόμισμα για τους Έλληνες, για να μπορούν να πάρουν την εξουσία στα "χέρια τους").

Ποτέ δεν είναι αργά για να "μπεις" στο bitcoin, αγόρασε μερικά και προσπάθησε να τα χρησιμοποιήσεις στην καθημερινότητα σου, θα σε βοηθήσει να το καταλάβεις καλύτερα.

Μια καλή αρχή είναι το βίβλιο του Αντωνόπουλου, το οποίο το διαθέτει και δωρεάν: https://www.bitcoinbook.info/translations/el/book.pdf

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 20, 2017, 12:47:41 AM
 #3

Το bitcoin είναι απο την φύση του ανοιχτό στον κώδικα του γιαυτό ακριβώς τον λόγο. Για να τον πάρει οποισδήποτε να τον αντιγράψει να πατήσει πάνω του και να δημιουργήσει το δικό του νόμισμα. Είναι ο ορισμός του αναρχοκαπιταλισμού που οι εκδόσεις των νομισμάτων δεν γίνονται από κεντρικές αρχές αλλά απο κοινότητες η ομάδες για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες τους.
Και φυσικά δεν χρειάζεται να πάρει κανείς την άδεια κανενός για να δημιουργήσει ένα νέο διαφορετικό νόμισμα.
Το κακό όμως είναι ότι ως συνήθως όποιος δημιουργεί τέτοια νομίσματα είναι και ο μεγαλύτερος holder τους δλδ έχει και τα περισσότερα τέτοια νομίσματα στην κατοχή του ακυρώνοντας ουσιαστικά την όποια αποκέντρωση.
Θέλεις να φτιάξεις ένα νέα νόμισμα. Κάντο όπως ο Satoshi και κατέστρεψε τα private key των δικών σου πρώτων νομισμάτων και μετά από λίγο εξαφανίσου.... Σίγουρα έτσι κάποιος θα σε πιστέψει και μπορεί να σε ακολουθήσει η καλύτερα να ακολουθήσει το νόμισμα σου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
November 20, 2017, 07:54:10 AM
 #4

μετα χριστον προφητης? δε δουλευει καλα αυτο!
αν μπορεσεις να φτιαξεις κατι επαναστατικο που δεν εχει ξαναδει ή φανταστει ο κοσμος και το βρει πραγματικα χρησιμο
τοτε θα εχεις κανει σωστη δουλεια!
για παραδειγμα πως θα μπορουν να συγχρονιστουν σωστα τα νομισματα οταν βρισκεσαι στον Αρη ή οταν ταξιδευεις στο διαστημα?
 Wink
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 20, 2017, 12:11:14 PM
 #5

μετα χριστον προφητης? δε δουλευει καλα αυτο!
αν μπορεσεις να φτιαξεις κατι επαναστατικο που δεν εχει ξαναδει ή φανταστει ο κοσμος και το βρει πραγματικα χρησιμο
τοτε θα εχεις κανει σωστη δουλεια!
για παραδειγμα πως θα μπορουν να συγχρονιστουν σωστα τα νομισματα οταν βρισκεσαι στον Αρη ή οταν ταξιδευεις στο διαστημα?
 Wink

με το lighting network γίνετε αυτό με την τεχνολογία που έχουμε σήμερα. Στο μέλλον με κβαντικές αμεσες επικοινωνίες θα είναι ποιο εύκολο αν και όποτε δημιουργηθούν αυτές.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
November 20, 2017, 02:54:12 PM
 #6

Εξηγησε μας καλυτερα πως σκεφτεσαι αυτο το Greecoin
Τι διαφορα θα εχει απο τα αλλα token?

Liberland.org   To live and let live
k0stas
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 526
Merit: 502


View Profile
November 22, 2017, 01:37:09 AM
 #7

μετα χριστον προφητης? δε δουλευει καλα αυτο!
αν μπορεσεις να φτιαξεις κατι επαναστατικο που δεν εχει ξαναδει ή φανταστει ο κοσμος και το βρει πραγματικα χρησιμο
τοτε θα εχεις κανει σωστη δουλεια!
για παραδειγμα πως θα μπορουν να συγχρονιστουν σωστα τα νομισματα οταν βρισκεσαι στον Αρη ή οταν ταξιδευεις στο διαστημα?
 Wink

Προχθές πέρασα τυχαία από τον Άρη με το διαστημόπλοιό μου αλλά δεν δεχόταν bitcoin είναι λέει παλιάς τεχνολογίας και πάρα πολύ προβληματικά γι αυτό τα πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων. Cheesy
Andreas1986
Member
**
Offline Offline

Activity: 127
Merit: 13


View Profile
November 30, 2017, 03:34:27 PM
 #8

Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι υπάρχουν δύο μειονεκτήματα του bitcoin για μένα. Πρώτον, το bitcoin δεν είναι αποδεκτό σε ορισμένες χώρες. Είναι λυπηρό  ότι ορισμένες χώρες απαγόρευσαν το bitcoin στη χώρα τους. Δεύτερον είναι η ανωνυμία. Ναι για μένα, ένα τεράστιο πλεονέκτημα, αλλά για τις κυβερνήσεις, ένα μειονέκτημα. Όλοι γνωρίζουμε ότι οτιδήποτε έχει αξία έχει χρησιμοποιηθεί για παράνομες δραστηριότητες. Οι συναλλαγές του bitcoin δεν μπορούν να εντοπιστούν από την κυβέρνηση λόγω του χαρακτηριστικού της ανωνυμίας.
mpufatzis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 840
Merit: 128



View Profile WWW
November 30, 2017, 07:02:34 PM
 #9

Παράνομες συναλλαγές γίνονταν ανέκαθεν με χαρτονομίσματα ακόμη και άλλα τιμαλφή.
Ούτε αυτά είναι εντοπίσιμα.
Έχεις ακούσε ποτέ πχ για αγορά ναρκωτικών με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό;
Ζήτησε ποτέ κάποια κυβέρνηση να καταργήσει τα ...χαρτονομίσματά της γιατί γίνονται παράνομες συναλλαγές;

Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι υπάρχουν δύο μειονεκτήματα του bitcoin για μένα. Πρώτον, το bitcoin δεν είναι αποδεκτό σε ορισμένες χώρες. Είναι λυπηρό  ότι ορισμένες χώρες απαγόρευσαν το bitcoin στη χώρα τους. Δεύτερον είναι η ανωνυμία. Ναι για μένα, ένα τεράστιο πλεονέκτημα, αλλά για τις κυβερνήσεις, ένα μειονέκτημα. Όλοι γνωρίζουμε ότι οτιδήποτε έχει αξία έχει χρησιμοποιηθεί για παράνομες δραστηριότητες. Οι συναλλαγές του bitcoin δεν μπορούν να εντοπιστούν από την κυβέρνηση λόγω του χαρακτηριστικού της ανωνυμίας.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!