Bitcoin Forum
May 10, 2024, 01:51:46 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: BTC Dolandırıcılığı engelleme gerçekleşirse nasıl bir yol izlenebilir  (Read 160 times)
gileri (OP)
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
November 25, 2017, 12:37:03 PM

Forumda btc ve benzeri alışverişlerden doğan dolandırma haberleri gün geçtikçe daha da yoğunlaştı. Bu konuda ne yapılabilir nasıl bir yol izlenebilir diye bir araştırma içine girdim. Bu zamana kadar konuştuğum savcı ve avukatlar, BTC dolandırıcılığı ile ilgili çözülmüş bir dava bilmedikleri için, kesin paranızı kurtarırsınız veya o parayı unutun siz diyemeyeceğim. Fakat yapılabilecek şeyler hakkında konuştuklarımızı birebir anlatacağım. En azından bir yol çizilmiş olur ve çözüm hızlanmış olur.

uyarı 1! Daha yeni girmişseniz bu piyasaya btc alacağınız borsayı iyi araştırın. Koinim, paribu, btcturk bunları yine araştırarak forumda bunlarla ilgili konuları okuyarak ve kafanızda oluşan soruları gidererek en güvenilirleri içinden birini seçin. bunları kullanın.

yok bunu yapmıyorsanız.

uyarı 2! Güvendiğiniz üyelerle çalışın. Güvendiğiniz kimse yok güvenilir bir escrow bulun. Şu veya bu üyeye güvenebilirsiniz demiyorum ben. onu seçmek size kalmış ama borsa kullanmıyorsanız bunu bulmak zorundasınız. yoksa 5bininzde uçar 10binizde.

ha diyorsanız ben borsanın komisyonunu vermem, escrowada komisyon verecek değilim kendim çözerim işte ozaman dikkatli olacaksınız. dolandırılma ihtimalinizi yükseltmiş olursunuz. yine de bu yolu seçmişseniz dikkat edeceğiniz bazı şeyler var.

1. telefondan mesajlaşarak anlaşıyorsanız; whatsapp tango skype tarzı programları kullanmanızı önermem. telefonun normal mesajlaşma servisinden mesajlaşın. sebebi savcılık bu tarz uygulamalardan mesaj dökümlerini istediği zaman onları ulaşamayabiliyor. takipsizlik çıkabilir sonunda. fakat btk aracılığı ile normal mesajlaşmanın bütün dökümlerini çıkartabiliyorlar.

2. adamın mesajlaştığı telefon kendisine ait olmayabilir veya açık hat olabilir; btc gönderdiğini kanıtlasan bile ortada bir kimlik olmadığı için suç duyurusundan hiç bir şey çıkmaz. o yüzden anlaşmayı parçalı yapacaksın. atıyorum 3bin liralık btc göndereceksin; adama diyeceksin ki abi 100 liralık btc gönderiyorum 100 tl yi "100 tl lik btc alım bedeli" şeklinde bir açıklama ile  gönder sonra kalanını da tamamlayalım.
bu şekilde bir işlem gerçekleşirse hesap bilgilerinden adama ulaşılacağı için başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali artar.

kısa açıklama: sen herşeyi kanıtlıyorsun ama telefon suriyeli bi adamın üstüne kayıtlı. adam diyor ki benim bi alakam yok konuşma hakkında bilgim yok, o hattı ben kullanmıyorum. başvurunun sonuçlanma süresi çok uzar orada savcının kararına kalmış doğrudan takipsizlik verebilir.
anlaştınız 100 ü hesabından gönderdi. artık savcının elinde hesap bilgileri var. şahsa doğrudan ulaşabilir.

şimdi gelelim başınıza istemeyiz ama böyle bir olay geldi;

savcılığa gitmeden önce bitcoin nedir nasıl transfer edilir ile ilgili detaylı bir dilekçe hazırlamanız. savcıya önce bi bitcoini anlatacaksınız.

arkasından; a şahsı ile şu kadar tl karşılığında, şu kadar btc göndereceğini anlaştığınız kayıtları mesajlaşma görüntüleri ekleyerek olayı anlatacaksın. bu şahısla şu tarihte şu kadar tl karşılığında şu kadar btc göndereceğime dair anlaştık. ben gönderimi yaptıktan sonra parayı göndermedi. ben aradığım zaman telefonuma cevap vermedi bunun üstüne benim numaramı engelledi. başka bir numaradan aradım cevap verdi benim olduğumu anlayınca kapattı ve onu da engelledi gibisiden. artık nasıl bir anlaşma nasıl bir olay gelişmişse onları anlatacaksın.

sonra; adamın verdiği adrese kendi adresinden söylediğin tutar kadar btc gönderdiğini kanıtlaman gerekiyor. bunu sanırım blockchain.info dan tx ile gerçekleştirebilirsin. bunun da dökümlerini vereceksin.

suç duyurusundan kesin böyle bir sonuç çıkar diye birşey yok. savcı takipsizlik verebilir (özellikle bir kişiye ulaşılamıyorsa). seni icraya gönderebilir borcunu ödememiş bir artniyet yok diye. veya adam seni engellemiş burada bir artniyet var dolandırma durumu var diye bunun üstünden de yürüyebilir.

tamamıyla senin dilekçene, olayın gelişme şekline, savcının insiyatifine kalmış bir durum.

son not: btc yi yeni öğrenmişsin bişeyler kazanabileceğine inanıyorsun diyorsunki btc yükselecek yatırım yapayım. arttırdığın 100 lirayı bile bu dolandırıcılara kaptırmanı istemem ben. orada senin alın terin var birikimin var. 10bin lira veya 100 tl değişen birşey yok sen birikimini koymuşsun ortaya. 3 5 liradan kaçıp da parandan olma.

benim ilk BTC alışverişimde şükürler olsun ki çok kaliteli insanlarla karşılaştım. parayı atm den gönderdim eve gelmeden btc gelmişti. ikincisinde de arkadaş bana gönderdi bankaya bi gittim atm servis dışı fotoğrafını çektim arkadaşa gönderdim dedim kardeşim yanlış anlama gecenin bi vakti yaptık işlemi ama atm de sorun var, arkadaş sağolsun anlaıyşla karşıladı ama ben sabaha kadar uyuyamadım acaba yanlış birşey mi düşünür diye sabah ilk işim parayı yatırmak oldu.
ama sonraki işlemlerimin hepsini borsadan yaptım.

dipnot: arkadaşlarım da araştırmaya başladı, onlar güncellendikçe bende başlığı güncel tutmaya devam edeceğim.

borsa da işlem yapmıyorsan escrow kullan!
Pages: [1]
  Print  

Jump to: