Bitcoin Forum
May 12, 2024, 01:31:34 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: "kripto altın" olur mu?  (Read 589 times)
rewalker (OP)
Newbie
*

Activity: 49
Merit: 0

View Profile
December 01, 2017, 07:08:00 AM
Last edit: December 01, 2017, 11:43:37 AM by rewalker

Arkadaşlar tetheri biliyorsunuz karşılığı dolar olan kripto para yani değeri her zaman bir dolara eşit tutuluyor. Aynı bu mantıkta büyük miktarda altın rezervi olan bir şirket elindeki altın rezervini blockchain sayesinde token hale getirip satabilir mi? Eğer öyle olursa kripto altını bunun cüzdanına atarız ve günlük alış verişimizde altını aracısız ve pratik bir şekilde kullanabiliriz? Hatta sadece altın değil bakır gümüş gibi diğer değerli metallere hatta ve hatta dünyada gerçek bir değer taşıyan her şeye uygulanabilir bu. Ayrıca coinin karşılığı var mı soru işareti de olmaz ve ayrıca acayip fiyat dalgalanmaları da fazla olmaz. Şu anda böyle bir şey yapılıyor mu? Olursa bitcoini mi yoksa bunu mu kullanırsınız?
1715520694
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715520694
Reply with quote  #2

1715520694
Report to moderator
1715520694
Hero Member
*

Ignore
1715520694
Reply with quote  #2

1715520694
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715520694
Hero Member
*

Ignore
1715520694
Reply with quote  #2

1715520694
Report to moderator
1715520694
Hero Member
*

Ignore
1715520694
Reply with quote  #2

1715520694
Report to moderator
1715520694
Hero Member
*

Ignore
1715520694
Reply with quote  #2

1715520694
Report to moderator
Hawker
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1001

View Profile
December 01, 2017, 07:09:22 AM

Arkadaşlar tetheri biliyorsunuz karşılığı dolar olan kripto para yani değeri her zaman bir dolara eşit tutuluyor. Aynı bu mantıkta büyük miktarda altın rezervi olan bir şirket elindeki altını blockchain sayesinde token hale getirip satabilir mi? Eğer öyle olursa kripto altını bunun cüzdanına atarız ve günlük alış verişimizde altını aracısız ve pratik bir şekilde kullanabiliriz? Hatta sadece altın değil bakır gümüş gibi diğer değerli metallere hatta ve hatta dünyada gerçek bir değer taşıyan her şeye uygulanabilir bu. Ayrıca coinin karşılığı var mı soru işareti de olmaz ve ayrıca acayip fiyat dalgalanmaları da fazla olmaz. Şu anda böyle bir şey yapılıyor mu? Olursa bitcoini mi yoksa bunu mu kullanırsınız?

arkasında eğer bitfinex gibi bir şirket olursa neden olmasın, biliyorsunuz tetherin arkasında bitfinex var ve kripto para dünyasında bitfinexe güven çok fazal bu da tetheri güvenilir kılıyor haliyle.
dr1980m
Hero Member

Activity: 938
Merit: 1000

View Profile
December 01, 2017, 08:07:07 AM

Tethere nasıl güvenebiliyor bu insanlar hala anlamış değilim midem bulandı bu tetherden. Kripto altın fikride olabilir olmayacak bişey değil. Yalnış hatırlamıyorsam bi ıco mu bişey vardı diye hatırlıyorum
hidrocop
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 267

View Profile
December 01, 2017, 08:15:46 AM

Iyıde bu adamlar zırt pırt tether basmıyormu elindekini satıyor tekrar basıyor bununla alakalı bir konu vardı arkadaşlar çok güzel tespitlerde bulunmuşlardı
SilverVigilante
Sr. Member

Activity: 361
Merit: 250

View Profile
December 01, 2017, 09:32:30 AM

Tethere nasıl güvenebiliyor bu insanlar hala anlamış değilim midem bulandı bu tetherden. Kripto altın fikride olabilir olmayacak bişey değil. Yalnış hatırlamıyorsam bi ıco mu bişey vardı diye hatırlıyorum

çok basit hocam anlaşılmayacak bir şey yok sizinde arkanızda bitfinex gibi bir borsa olsaydı eğer size de herkes güvenip yatırım yapardı o yüzden yatırım yapıyorlar tethere.
okeanos
Full Member

Activity: 215
Merit: 101

View Profile
December 01, 2017, 10:51:27 AM

...Aynı bu mantıkta büyük miktarda altın rezervi olan bir şirket elindeki altın rezervini blockchain sayesinde token hale getirip satabilir mi? Eğer öyle olursa kripto altını bunun cüzdanına atarız ve günlük alış verişimizde altını aracısız ve pratik bir şekilde kullanabiliriz?...

Buyrun, burada yapılmışı var:

https://onegram.org/
rewalker (OP)
Newbie
*

View Profile
December 01, 2017, 11:10:29 AM

...Aynı bu mantıkta büyük miktarda altın rezervi olan bir şirket elindeki altın rezervini blockchain sayesinde token hale getirip satabilir mi? Eğer öyle olursa kripto altını bunun cüzdanına atarız ve günlük alış verişimizde altını aracısız ve pratik bir şekilde kullanabiliriz?...

Teşekkürler hocam
Ecol
Full Member

Activity: 532
Merit: 102

View Profile
December 01, 2017, 11:28:44 AM

Arkasına iyi bir şirket veya borsa aldığı takdirde olması tabi ki mümkün aksi halde o  işler sanki biraz zor şirke borsa güvenilir  bir şey olmassa olmaz.

███████           C O M P R O   F I N A N C E           ███████
The DeFi Way of Synthetic Assets & Trading
│     TELEGRAM     │      TWITTER      │       REDDIT       │      MEDIUM      │
rewalker (OP)
Newbie
*

View Profile
December 01, 2017, 11:42:25 AM

Açıkçası ben herhangi bir karşılığı olmayan ve dolayısıyla spekülasyona çok açık olup aşırı volatil olan bitcoin ve türevleri koinleri insanların zamanla terk edeceğini düşünüyorum. Bitcoin sözde sınırlı sayıda ve deflasyonist ancak habire olan forklar ve çıkan kopyalarla enflasyonun dibini yaşıyor aslında. Ancak blockchain sayesinde değerli metalleri günlük hayatımızda alım satım aracı olarak kullanabileceğiz. Şu anda bana göre fiat paranın yerini almaya en yakın aday bu senaryo. Böyle olması da daha iyi olur çünkü bir günde devalüasyona uğratılıp değer kaybettirilebilen sınırsız sayıda basılabilen fiat para yerine karşılığı sınırlı miktarda değerli metal olan bir tokeni kullanmayı tercih ederim.
rewalker (OP)
Newbie
*

View Profile
December 01, 2017, 11:55:43 AM

Bunun whitepaper'ına baktım. Kullanımda sürekli olarak 1 gram altına eşleme yok. Sadece ICO başlangıcında 1 gram altına eşleme var. Token sayısı sınırlı. Kullanımı yaygınlaştıkça token değeri artacak. Tokeni 1 gram altına eş tutmak için yeni token piyasaya sürülmesi yok. 1 gram altın = token eşitliği sadece başlangıçta geçerli ve de taban fiyat olarak belirlenmiş. Dolayısıyla tam olarak aynı şey değil proje. Benim dediğim tether gibi olacak her zaman bir token = 1 gram altın mesela
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
December 01, 2017, 12:42:53 PM

altin yatirimi yapmak isteyenlere nacizane önerim: fiziki altindan baska seylere bakmasinlar altin icin... yok altin hesabi, yok altin coin, yok altin sertifikasi... hepsi gereksiz...
aydan aya alin güvendiginiz kuyumcudan altinlarinizi, koyun güvenli bir yere... uzun vade oldugunu unutmayin...

altin coin olayi, basinda bitfinex olmus, bittrex olmus... basinda kendim olsam bile fiziki altin gibi olmaz...
ha ne olur: coin degerlenir, pump dump falan fesman, al sat yapilir, oynanir... ama hic bir zaman gercek fiziki altin tadini vermez...

coin dünyasini cokta fazla ciddiye almayin, adamlar foseptik coin bile cikarirlar sirf dikkat cekici bisey olsun diye:)
ya da bugün yarin cennet'i vaad eden coin cikarsa hic sasmam:) ya da günah cikarma coini:)) hele bir de vatikan menseili olursa tadindan yenmez Grin
la havle, mubarek cuma günü insanin aklina gelenlere bakin ya:)
sconklin321
Sr. Member

Activity: 543

Orjinal üyelik ToRiKaN banlanalı asır ol

View Profile
December 01, 2017, 12:59:39 PM

coin ile altın meselesi çok farklı şeyler ve ben hiçbir şirketin böyle bir şey yapıp riske girmek isteyeceğini sanmıyorum bu yüzden böyle bir şey yapmak çok saçma olacktır

- Orjinal Üyelik Eski Banlanmış ToRiKaN -

https://youtube.com/c/KriptoParatoner

www twitter.com/torikan
Osmanli42
Sr. Member

Activity: 434

★YoBit.Net★ 1400+ Coins Exchange

View Profile
December 01, 2017, 01:04:01 PM

Bununla alakalı bir proje vardı diye hatırlıyorum hatta icosu mu ne yapılıyordu adını hatırlayamadım şimdi.

yobit.net is banned from signatures
cacoin
Full Member

Activity: 322
Merit: 112

View Profile
December 01, 2017, 01:08:11 PM

Goldmint diye bi proje vardı ama tam amacı bumuydu değilmiydi hatırlamıyorum , tek hatırladığım altınla ilgigi olduğuydu.Dediğiniz olay yapılabilir ama yukarıdaki arkadaşların dediği gibi bitfinex gibi yatırımcıya güven veren şirketler tarafından böyle bişey olursa belki tetherin bi benzeri olabilir.bana gereksiz geliyor ama
kellendil
Hero Member

Activity: 630
Merit: 503

View Profile
December 01, 2017, 01:11:52 PM

Bu şekilde bir yapılanma var mı bilmiyorum. ama yurtdışında bitcoin karşılığında altın gönderimi yapan bir site vardı hatırladığım kadarıyla. E tabi bu işlem de ne kadar güvenli olur onu da düşünmek lazım.
HokageNanadaime
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
December 01, 2017, 05:53:53 PM

Bana kalırsa altının bu mantıkla blockchaine girmesi zor cünku altın sadece değer biçilen ülkeler tarafından basılan bir değer aracı değil cidden maden olarak çıkartılıyor ve bh ozelligi sayesinde değer biciyoruz altına
freedomforever
Member
**

Activity: 336
Merit: 11

View Profile
December 04, 2017, 08:10:07 AM

Ben boyle bir seyin olacagini dusunmuyorum. Sonucta piyasada yeterince alternatif olarak altcoin var. Boyle bir proje neden yapilmak istenir, saglayacagi fayda ne olur bu sorularin cevabini dusunmek lazim. Bunlari dusundugumde pek olasi görmüyorum boyle bir projeyi.

rewalker (OP)
Newbie
*

View Profile
December 04, 2017, 09:07:58 AM

Ben boyle bir seyin olacagini dusunmuyorum. Sonucta piyasada yeterince alternatif olarak altcoin var. Boyle bir proje neden yapilmak istenir, saglayacagi fayda ne olur bu sorularin cevabini dusunmek lazim. Bunlari dusundugumde pek olasi görmüyorum boyle bir projeyi.

Bunun faydası şu olacak. Birincisi fiat para kullanmak istemeyenler altını günlük pratik bir şekilde kullanabilecek. Örneğin restoranda yemek yedikten sonra ödemeyi 0.28 gram altın olarak ödeyebileceğiz. Şu anda bunu yapamıyoruz çünkü altını istediğimiz gibi bölemiyoruz. Ama eğer altın token hale gelirse istediğin gibi ödeme yapabilirsin. Sonuçta bankanotların çıkmasının sebebi altının pratik kullanım şansı olmamasıydı hatta eskiler kağıt paraya kaime derler. Kaime yerine geçen demektir. Kağıt para altının yerine geçen demektir. Blockchain altının pratik kullanım sorununu ortadan kaldırırsa insanlar yeniden para olarak altın kullanmaya başlayabilir.
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
December 04, 2017, 09:16:48 AM

altının kripto paradan bir farkı yokki niye vazgeçsinler.dünyadaki altın miktarı kısıtlı hiç bir zaman belli bir miktarın üzerinde bulunmayacak maddi değerini sıfırlasan bile sanayide elektronikte iletkenliği ve diğer özellikleri yüzünden kendine aynı fiyatı yine verirler.
tamam kripto geleceğin teknolojisidir ama teknolojinin fiziksel altın yerine geçmesi biraz imkansız.altın nüfus arttıkça değeri artarak varlığını hep sürdürecek.
BigRasputin
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 253

Buy $BGL before it's too late!

View Profile
December 04, 2017, 09:24:26 AM

Altın olmaz hocam, altın neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir tarihi olan bir yatırım aracı, binlerce yıldır yatırım başta olmak üzere, kıyafet sanat takıda kullanılıyor, günümüz dünyasında iletkenliği yüksek olduğu için pahalı elektronik cihazların içinde, ve yüksek teknolojik araştırmalar da kullanım alanı var,

yani insan oğlunun bu kadar yıldır değer veridiği bir şeyin yerini almak kolay değildir.

Yerini almak değil dijital platforma taşımak buradaki amaç.

█████████████████████████████████████████████████████████████████████████████
.
.
█████████████████████████████████████████████████████████████████████████████
        ██████████████▄▄▄
       ▐███████████████████▀
       ████████████████▀▀
                    ▀
                            ▄▄
      ███████████       ▄▄████
     ▐██████████▌      ███████
     ███████████      ███████▀
    ▐██████▌         ███████▀
    ███████       ▄▄███████▀
   ▐██████████████████████▀
  ▄█████████████████████▀
▄██████████████████▀▀▀
███████████████████████████
██████▀███████▀   ▀▀▀▄█████
█████▌  ▀▀███▌       ▄█████
█████▀               ██████
█████▄              ███████
██████▄            ████████
███████▄▄        ▄█████████
██████▄       ▄████████████
██████████████████▀▀███████
█████████████▀▀▀    ███████
████████▀▀▀   ▄▀   ████████
█████▄     ▄█▀     ████████
████████▄ █▀      █████████
█████████▌▐       █████████
██████████ ▄██▄  ██████████
████████████████▄██████████
various
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 267

View Profile WWW
December 05, 2017, 02:22:30 PM

Tether bitfinex sayesinde ayakta zaten, ben tethere gram güvenmiyorum diledikleri zaman token basıyorlar ve çok sıkıntılı bir durum.
Onun dışında crypto gold fikri bana mantıklı geldi arkadaşım fakat güvencen olması lazım dediğin gibi.

paulk11087
Sr. Member

Activity: 987
Merit: 254

View Profile WWW
December 05, 2017, 05:04:44 PM

Fikir güzel tether çakması bir fikir yürütmüşsünüz, büyük bir sermaye veya insanların güvenebileceği bir site veya kuruluş gibi dayanağınız var tether gibi tutacağını düşünüyorum ben baya başarılı olabilir hatta
VaramiR
Member
**

Activity: 144
Merit: 16

View Profile
December 05, 2017, 10:55:32 PM

Genel itibariyle baktığımda tether için böyle güven veren bir izlenim göremedim insanlardan yani girilebilecek yüzlerce binlerce coin var iken bu tür toplara girmek ne kadar mantıklı bilmiyorum açıkçası ama bir yandan da arkasına böyle bir şeyi alınca insan yine de bir düşünüyor

Leonbtc
Full Member

Activity: 266
Merit: 190

View Profile
December 05, 2017, 11:31:15 PM

Arkadaşlar tetheri biliyorsunuz karşılığı dolar olan kripto para yani değeri her zaman bir dolara eşit tutuluyor. Aynı bu mantıkta büyük miktarda altın rezervi olan bir şirket elindeki altın rezervini blockchain sayesinde token hale getirip satabilir mi? Eğer öyle olursa kripto altını bunun cüzdanına atarız ve günlük alış verişimizde altını aracısız ve pratik bir şekilde kullanabiliriz? Hatta sadece altın değil bakır gümüş gibi diğer değerli metallere hatta ve hatta dünyada gerçek bir değer taşıyan her şeye uygulanabilir bu. Ayrıca coinin karşılığı var mı soru işareti de olmaz ve ayrıca acayip fiyat dalgalanmaları da fazla olmaz. Şu anda böyle bir şey yapılıyor mu? Olursa bitcoini mi yoksa bunu mu kullanırsınız?

Bitcoin zaten dediginiz isleci goruyor baska birseye baglamaya gerek yok.

LordMeowMeow
Sr. Member

Activity: 617

View Profile
December 06, 2017, 12:21:57 AM

Bankalardaki altın hesaplarının dahi bir karşılığı var mı, yok mu bilmiyoruz. Altın deyince akan sular durur bence. Şahsen kripto alyın yerine fiziki altın almayı tercih ederim.
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: