Bitcoin Forum
April 25, 2024, 03:55:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: σχετικά με το hack στο nisehash?  (Read 665 times)
athlas (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 07, 2017, 09:55:32 AM
 #1

υπαρχει κανενας τροπος να δουμε εαν μας πειραν τα btc ? ή περιμενουμε να ανοίξει το σαιτ να δουμε τι έγινε?
1714017322
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714017322

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714017322
Reply with quote  #2

1714017322
Report to moderator
1714017322
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714017322

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714017322
Reply with quote  #2

1714017322
Report to moderator
1714017322
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714017322

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714017322
Reply with quote  #2

1714017322
Report to moderator
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714017322
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714017322

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714017322
Reply with quote  #2

1714017322
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 07, 2017, 11:59:30 AM
 #2

υπαρχει κανενας τροπος να δουμε εαν μας πειραν τα btc ? ή περιμενουμε να ανοίξει το σαιτ να δουμε τι έγινε?

κανένας. Απλά περιμένεις τώρα να ανοίξει το site και να δείτε τι έγινε αλλά νομίζω ότι θα πρέπει ήδη να τα θεωρείς χαμένα. Γιαυτό λέμε πάντα τα bitcoin σας δεν τα αφήνεις ποτέ σε πλατφόρμες, ανταλλακτήρια κτλ αλλά τα έχεις πάντα σε δικό σου wallet.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
codeminoica
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile WWW
December 07, 2017, 12:05:38 PM
 #3

Νομίζω το θέμα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ειναι τόσο αν χρησιμοποιούσες internal ή external wallet, αλλά αν πρόλαβες το payout  Huh Huh
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 08, 2017, 12:52:30 AM
 #4

Ο Ceo του pool έβγαλε video για το πως έγινε το hack καθώς είπε ότι θα υπάρξουν ανακοινώσεις με τους τρόπους που οι χρήστες θα μπορέσουν να πάρουν πίσω μέρος των χρημάτων τους

https://www.facebook.com/NiceHash/videos/2013146182237851/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
codeminoica
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile WWW
December 08, 2017, 09:07:06 PM
 #5

Ο δεξιά λενε στα comments εχει καταδικαστεί στο παρελθόν για το Mariposa botnet. Το wiki εχει κ σχετικό λύμα: https://en.wikipedia.org/wiki/Mariposa_botnet.
webdevGR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 0


View Profile
December 08, 2017, 10:12:11 PM
 #6

Εμμ τι περιμένατε από "εταιρεία" στην Σλοβενία για bitcoin;

Δεν εμπιστεύομαι εταιρείες σε χώρες που επιτρέπουν στους μετόχους να εξαφανιστούν νύχτα ή να αλλάξουν ταυτότητα ή να δηλώσουν ιδιοκτησία μαϊμού, π.χ. Κύπρος.

Γενικά προτιμώ να βάζω τα λεφτουδάκια μου σε χώρες με πολλούς (στριμμένους) ελέγχους, καθώς είναι προς όφελος μου. Για παράδειγμα, το εκάστοτε ανταλλακτήριο να έχει έδρα την Αγγλία, με Αγγλική εταιρεία, με Αγγλικούς λογαριασμούς σε Αγγλική τράπεζα. Σαφώς πιο αξιόπιστο περιβάλλον! Το βασικό είναι η τράπεζα και η φορολογική έδρα, π.χ. στην Αγγλία το λογιστικό καθεστώς δεν αφήνει πολλά περιθώρια για κόλπα (με εξαίρεση τα Αγγλο-Κυπριακό καθεστώς, Isle of man, Isle of... etc...).

Όταν βλέπω διεύθυνση στην Χ χώρα, με λογαριασμούς στην Λετονία, με ιστοσελίδα που δεν αναφέρει τους ιδιοκτήτες, και domain name καταγεγραμμένο στην Κύπρο από άτομο με Ρωσική ιθαγένεια.... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑ!!!


codeminoica
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile WWW
December 08, 2017, 10:30:58 PM
 #7

Ε εντάξει, είδαμε και το Control Finance που λάνσαρε UK LTD σε πόσο "αυστηρούς" ελέγχους υποβλήθηκε. Βαρεσε πιστόλι στο 3μηνο πάνω και μην τον είδατε τον Παναή Grin Grin

To nicehash το έμαθα σχετικά πρόσφατα, αλλα είδα ότι υπάρχει μια 2ετία τουλάχιστον και δεν υπήρξαν ποτε ιδιαίτερα θέματα από όσο διαβάζω. Το whois μου έβγαζε private/US όταν το είχα ψάξει... έχεις κανα λινκ να στείλεις για δούμε τι παίζει παραπέρα;
webdevGR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 0


View Profile
December 09, 2017, 09:45:40 AM
 #8


Όντος, αλλά προσοχή θέλει στα LTD της Αγγλίας, όπως ανέφερα παραπάνω, γιατί μπορούν να έχουν φορολογικό καθεστώς Κύπρου, με λογαριασμούς στην Κύπρο και σαφώς ποιο χαλαρούς ελέγχους, και η εταιρεία να εμφανίζει διεύθυνση και όνομα στην Αγγλία.

Αυτό που κάνω εγώ, είναι να κοιτάω το Comapanies House που είναι ο Αγγλικός οργανισμός κατοχυρωμένων εταιρειών, και δημοσιεύουν όλα τα στοιχεία της εταιρείας με ονόματα μετόχων.

Κάνε και ένα google street view την διεύθυνση της εταιρείας και αν βλέπεις... αέρα τότε τρέχεις Smiley

Εναλλακτικά τα Αμερικάνικα ανταλλακτήρια τύπου kraken φαίνονται αξιόπιστα προς το παρόν.


Ε εντάξει, είδαμε και το Control Finance που λάνσαρε UK LTD σε πόσο "αυστηρούς" ελέγχους υποβλήθηκε. Βαρεσε πιστόλι στο 3μηνο πάνω και μην τον είδατε τον Παναή Grin Grin

To nicehash το έμαθα σχετικά πρόσφατα, αλλα είδα ότι υπάρχει μια 2ετία τουλάχιστον και δεν υπήρξαν ποτε ιδιαίτερα θέματα από όσο διαβάζω. Το whois μου έβγαζε private/US όταν το είχα ψάξει... έχεις κανα λινκ να στείλεις για δούμε τι παίζει παραπέρα;
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 09, 2017, 01:34:32 PM
 #9

ολα αυτα τα χακαρισματα που ακουτε στον κρυπτοκοσμο ειναι κατα 99% δουλειες εκ των εσω!
λογω της φυσης των κρυπτονομισματων αλλα και της "αγριας δυσης" που επικρατει ειναι πολυ ευκολο
καποιος CEO (οπως με το mtgox) να πει οτι μου χακεψαν το πορτοφολι και να το εχει κανει ο ιδιος!
τρεχα γυρευε!
οποτε μη ψαρωνετε απο καμια αδεια, ταυτοτητα, χωρα κλπ
ολα χακαρονται, ειναι θεμα χρονου και διαθεσης  Tongue


webdevGR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 0


View Profile
December 09, 2017, 01:39:44 PM
 #10

το mtgox μάλλον δεν ήταν εκ τον έσω, καθώς ο Ρώσος που πιάσανε στην Θεσσαλονίκη ήταν αυτός που είχε στα χέρια του τα χαμένα bitcoin. Προσπάθησε να τα ξεπλύνει φτιάχνοντας το δικό του ανταλλακτήριο.

και ο "χοντρούλης" ιδιοκτήτης του mtgox δεν πλούτισε μετά την κατάρρευση...
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 09, 2017, 01:56:05 PM
 #11

μακαρι να εχεις δικιο φιλε μου διοτι αυτο θα σημαινε οτι τα btc θα επιστρεψουν στους χρηστες του mtgox.
με την προσφατη ομως αποφαση των γιαπωνεζων, οι χρηστες  θα παρουν ψιχουλα και ο χοντρος θα παρει τη μεριδα του λεοντος!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 11, 2017, 08:56:53 PM
 #12

το mtgox μάλλον δεν ήταν εκ τον έσω, καθώς ο Ρώσος που πιάσανε στην Θεσσαλονίκη ήταν αυτός που είχε στα χέρια του τα χαμένα bitcoin. Προσπάθησε να τα ξεπλύνει φτιάχνοντας το δικό του ανταλλακτήριο.

και ο "χοντρούλης" ιδιοκτήτης του mtgox δεν πλούτισε μετά την κατάρρευση...


όπως δείχνουν τα στοιχεία ο χοντρούλης ήταν αρχικά τόσο χαζός ώστε αγόρασε το mtgox με λιγότερα αποθεματικά από τι είχε. Αρχικά ενώ συνέχιζαν να του αδειάζουν τα πορτοφόλια του ανταλλακτήριου εκμεταλλευόμενοι το malleability attack του Bitcoin αυτός δεν είχε πάρει χαμπάρι τίποτα. Αυτό γίνετε καθώς το ανταλλακτήριο είχε πέσει θύμα επίθεσης στον αρχικό ιδιοκτήτη του και τα .dat wallet του υπήρχαν σε αντίγραφα και στην διαχείριση των hacker.
 Ο karpeles καταλαβαίνει τι συμβαίνει το καλοκαίρι του 2013 όπως δείχνουν τα στοιχεία και είναι η εποχή που ο Roger Ver βγαίνει και διαβεβαιώνει τον κόσμο ότι το ανταλλακτήριο είναι μια χαρά και του έχει εμπιστοσύνη και είναι και η εποχή που μπαίνει σε λειτουργία το περίφημο bot ώστε να σπεκουλάρει την ισοτιμία στο ανταλλακτήριο και να την κρατάει σε υψηλά επίπεδα.
Το κόλπο αυτό όμως δεν κρατάει για πολύ και η όλη απάτη αποκαλύπτετε μετά την κατάρρευση της ισοτιμίας λόγο κίνας. Το ανταλλακτήριο χρεωκοπεί και ο Karpeles μπαίνει φυλακή για ευπεξέρεση. Ακόμα και αυτές οι κατηγορίες έχουν βάση καθώς δεν φτάνει που τους είχαν κλέψει τα bitcoin από το mtgox υπάρχουν στοιχεία ότι και ο ίδιος ο karpeles έτρωγε μέρος των αποθεματικών του σε διάφορα γούστα όπως πουτάνες κτλ.. Tongue

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
fousekis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
December 14, 2017, 03:07:20 PM
 #13

ολα αυτα τα χακαρισματα που ακουτε στον κρυπτοκοσμο ειναι κατα 99% δουλειες εκ των εσω!
λογω της φυσης των κρυπτονομισματων αλλα και της "αγριας δυσης" που επικρατει ειναι πολυ ευκολο
καποιος CEO (οπως με το mtgox) να πει οτι μου χακεψαν το πορτοφολι και να το εχει κανει ο ιδιος!
τρεχα γυρευε!
οποτε μη ψαρωνετε απο καμια αδεια, ταυτοτητα, χωρα κλπ
ολα χακαρονται, ειναι θεμα χρονου και διαθεσης  Tongue

Το όλα χακάρονται θα κρατήσω. Συμφέρει αρκετά το pool να τους έχει πολλούς miners για να μπορεί να παίρνει πιο πολλά fees. Και το nicehash δεν ήτανε κανένα μικρό να μην βγαίνει.. Θα μαζεύτηκε κανένα καλό team και γεια σας...
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 14, 2017, 04:15:45 PM
 #14

Τα κλεμμένα νομισματα κινήθηκαν σημερα! Για να δουμε..
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
December 14, 2017, 04:36:12 PM
 #15

ολα αυτα τα χακαρισματα που ακουτε στον κρυπτοκοσμο ειναι κατα 99% δουλειες εκ των εσω!
λογω της φυσης των κρυπτονομισματων αλλα και της "αγριας δυσης" που επικρατει ειναι πολυ ευκολο
καποιος CEO (οπως με το mtgox) να πει οτι μου χακεψαν το πορτοφολι και να το εχει κανει ο ιδιος!
τρεχα γυρευε!
οποτε μη ψαρωνετε απο καμια αδεια, ταυτοτητα, χωρα κλπ
ολα χακαρονται, ειναι θεμα χρονου και διαθεσης  Tongue

Το όλα χακάρονται θα κρατήσω. Συμφέρει αρκετά το pool να τους έχει πολλούς miners για να μπορεί να παίρνει πιο πολλά fees. Και το nicehash δεν ήτανε κανένα μικρό να μην βγαίνει.. Θα μαζεύτηκε κανένα καλό team και γεια σας...

Συμφωνώ απολύτως!!!
Και σε λίγες ημέρς θα λειτουργήσει ξανά και θα μπούνε και πάλι όλοι...
ούτε γάτα ούτε ζημιά
(ευτηχ'ως μόλις είχα πληρωθεί)
athlas (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 22, 2017, 09:42:00 AM
 #16

το nicehash ανοιξε εγω δεν μπορω να συνδεθω ακομα.το χρησιμοποιεί καποιος αλλος? μπόρεσε να συνδεθει ή εχει το ιδιο προβλημα?ουτε καινουργιο λογαριασμο μπορεσα να ανοιξω λεει οτι στελνει εμαιλ και στης 2 περιπτώσεις αλλα δεν φτανει ποτε
Andreas1986
Member
**
Offline Offline

Activity: 127
Merit: 13


View Profile
December 22, 2017, 11:10:35 AM
 #17

εγω μπηκα στο πορτοφολι μου και φαινεται να λειτουργει
βεβαια εχω μηδενικο υπολοιπο μεσα αλλα γραφει πως κανουν processing the payments...

θα δουμε λοιπον τι θα γινει
athlas (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 22, 2017, 11:58:50 AM
 #18

το πορτοφολι μου το βλεπω και εγω, login δεν μπορω να κανω, αντε να δουμε τι θα γινει στο τελος
Andreas1986
Member
**
Offline Offline

Activity: 127
Merit: 13


View Profile
December 22, 2017, 04:45:21 PM
 #19

το πορτοφολι μου το βλεπω και εγω, login δεν μπορω να κανω, αντε να δουμε τι θα γινει στο τελος

από το πρωί έβαλα ένα μικρό miner που έχω ξανά σε αυτούς και πράγματι δουλεύει.
Συγκετρώνεται το ποσό και δίνει το προσδοκόμενο και το πότε θα πληρωθεί, όπως και πριν

επίσης έβγαλε και το παλιο ποσό που είχε μείνει εκκρεμότητα και λεει οτι θα πληρωθεί και αυτό καποια στιγμη
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!