Bitcoin Forum
May 03, 2024, 08:20:58 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: [What if] Un portofoliu ... pentru o investitie de 10 ani  (Read 166 times)
Diacris (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 3


View Profile WWW
February 27, 2018, 03:47:18 PM
Last edit: February 27, 2018, 05:47:53 PM by Diacris
 #1

Scopul postarii e de divertisment, dar si de a impartii cateva opinii si idei asupra subiectului de discutie: "Daca ar fi sa investesti in n monezi, sa formezi un portofoliu, iar pe urma sa te criogenizezi pentru urmatorii 10 ani, in ce monezi ai investii?"

Alegerea mea:

NEO - 30%
Bitcoin - 20%
Litecoin - 15%
Ethereum - 10%
Rchain - 5%
Monero - 4%
Zilliqa - 3%
Nano - 3%
0x - 3%
Nebulas - 3%
Polymath - 2%
SingularityNET - 2%

Daca vreti si motivele pentru care mi-am ales portofoliul asta, pot sa las update-uri. Singura dificultate va fi durata de timp.

               kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
1714767658
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714767658

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714767658
Reply with quote  #2

1714767658
Report to moderator
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714767658
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714767658

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714767658
Reply with quote  #2

1714767658
Report to moderator
1714767658
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714767658

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714767658
Reply with quote  #2

1714767658
Report to moderator
focmere
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 11


View Profile
February 27, 2018, 11:20:11 PM
 #2

Scopul postarii e de divertisment, dar si de a impartii cateva opinii si idei asupra subiectului de discutie: "Daca ar fi sa investesti in n monezi, sa formezi un portofoliu, iar pe urma sa te criogenizezi pentru urmatorii 10 ani, in ce monezi ai investii?"

Alegerea mea:

NEO - 30%
Bitcoin - 20%
Litecoin - 15%
Ethereum - 10%
Rchain - 5%
Monero - 4%
Zilliqa - 3%
Nano - 3%
0x - 3%
Nebulas - 3%
Polymath - 2%
SingularityNET - 2%

Daca vreti si motivele pentru care mi-am ales portofoliul asta, pot sa las update-uri. Singura dificultate va fi durata de timp.

Nu e rau! Ai redus riscul alegand monede din categoria Large Caps. E foarte bine.
Totusi, in fiecare luna, apar cate 2-3 ICO-uri cu potential imens. Pentru urmatorii 10 ani, a-si lasa ceva bani deoparte si i-asi investi luna in cate 2-3 ICO-uri care merita.
Per total, alegeri bune.
Diacris (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 3


View Profile WWW
February 28, 2018, 11:43:36 AM
Last edit: February 28, 2018, 02:15:17 PM by Diacris
 #3

Scopul postarii e de divertisment, dar si de a impartii cateva opinii si idei asupra subiectului de discutie: "Daca ar fi sa investesti in n monezi, sa formezi un portofoliu, iar pe urma sa te criogenizezi pentru urmatorii 10 ani, in ce monezi ai investii?"

Alegerea mea:

NEO - 30%
Bitcoin - 20%
Litecoin - 15%
Ethereum - 10%
Rchain - 5%
Monero - 4%
Zilliqa - 3%
Nano - 3%
0x - 3%
Nebulas - 3%
Polymath - 2%
SingularityNET - 2%

Daca vreti si motivele pentru care mi-am ales portofoliul asta, pot sa las update-uri. Singura dificultate va fi durata de timp.

Nu e rau! Ai redus riscul alegand monede din categoria Large Caps. E foarte bine.
Totusi, in fiecare luna, apar cate 2-3 ICO-uri cu potential imens. Pentru urmatorii 10 ani, a-si lasa ceva bani deoparte si i-asi investi luna in cate 2-3 ICO-uri care merita.
Per total, alegeri bune.

Ai vreun plan care tine de ICO-uri? Sau niste sugestii? Posibil niste cercetari facute de tine asupra companiilor care se dovedesc a fi o investitie foarte buna? As investii si in acele 2-3 opere rare care apar luna de luna, cu toate ca sunt greu de gasit, dar problema e ca sunt inca multe proiecte stabile care inca pot fi considerat e "gemstone" si sunt evaluate la un pret mic.

Eu m-am gandit la urmatoarele ICO-uri:

  • Friendz - E asemanator cu IndaHash, sau cu orice platforma web pentru sponsorizare pe mediile de socializare care conecteaza un furnizor cu un cumparator - Influencer cu Retaileri. Dar cu un vantaj pe piata mult mai mare.

    In domeniul de Business Services, orice freelancer, om de influenta sau antreprenor cu o companie de dezvoltat poate beneficia de investitia in Friendz pentru ca ulterior sa foloseasca serviciile de pe platforma lor cu token-urile primite. Iar daca ai experienta din abundenta in domeniul de marketing si stii sa vinzi cateva produse sau/si sa iti creezi un brand, vei fi si mai avantajat prin folosirea monezilor decat prin vinderea actiunilor pentru profit/pierdere.

    Castigurile si numarul de conexiuni pe care le au cu oamenii de influenta nu sunt de ignorat, astfel ca multe ICO-uri nu iti ofera nicio statistica din care sa deduci valoarea companiei lor, sau macar a conceptului. ICO-uri care nu au niciun venit sau informatii care precizeaza evolutia sau starea financiara.

    Pe langa asta, comunitatea lor este de 3-4 ori mai mare decat cea a IndaHash (ma refer la comunitatea de pe retelele de socializare, nu numarul de Influenceri), iar interactiunile sunt pe masura. Ceea ce ma face sa cred ca proiectul va fi sprijinit foarte bine de comunitate (probabil planul lor de marketing va implica si o parte din influenceri care vor ajuta la promovarea companiei). In final, cum numarul de ICO-uri promitatoare isi pastreaza frecventa, multe dintre ele vor folosi un plan de marketing, dezvoltare si Friendz ar putea sa fie o posibila solutie pentru ele, in loc sa se mai rezume la bounty-uri. Unde de cele mai multe ori nu poti sa inregistrezi, urmaresti sau sa concluzionezi credibilitatea urmaritorilor si interactiunile pe care le are fiecare Bounty Hunter.


  • Atonomi - Apreciez foarte mult si nu desconsider securitatea, chiar daca pe fundal se afla tehnologia Blockchain, Atonomi va fi protocolul de securitate pentru IOT cum este TCP/IP protocolul de transmisie/ si protocolul internet pentru reteaua Internet-ului.

    Aplicatiile, electrocasnicele, calculatoarele, telefoanele si o varietate de alte dispozitive se vor conecta putea conecta intre ele si comunica. Avand in vedere asta, trebuie totusi luate masuri de precautie si adaugat un strat de securitate.

    Presupunem ca un microunde nu are informatii pretioase sau folositoare, dar daca comuteaza cu un Smartphone sau propriul tau PC, unde accesul intre ele este permis, prin spargerea securitatii microundelui e posibila bresa securizarii calculatorului si a informatiilor sensibile, astfel continuturile de valoare de pe celelalte dispozitive ale tale sa fie in pericol de a fi furate/sterse/virusate etc.

    O alta problema pe care o sustin atacurile asupra dispozitivelor este ca, nu ai vrea ca cineva sa iti schimbe alarma pe care ai setat-o la ora 8:00 si sa nu te mai trezesti in aceea dimineata. Iar daca asta e cel mai inofensiv aspect pe care il presupune hack-uirea de dispozitive sau retelei IOT, atunci incearca sa nu iti imaginezi care e cel mai nefast caz.


  • TE-Food - Pana acum nu am gasit, dar daca ai idee de vreun ICO foarte bun din industria Food&Supply Chain, care sa integreze o varietate de solutii ce tine de actorii mari si mici, logistica si urmarirea "produsului", dezvoltarea productiei prin ferme etc, spune-mi. Sunt in cautare de un ICO pentru mancare si bautura, pana la urma, intr-o lume decentralizata treuie sa avem o sursa de mancare, ba chiar sa ne vindem niste porci de craciun prin blockchain sau sa ne oferim gainile la minerit de tokens pentru productia de oua Cheesy.

    Industria de produse pentru consumatori, mancare si bautura sunt printre cele mai mari industrii, intotdeauna o sa existe cereri pentru mancare (mancaciosii aia din America... kidding), ca doar asta facem noi zilnic -> mancam. Sa nu mai mentionez de ultimele stiri legate de KFC care sustineau ca peste 600 de restaurante s-au inchis din cauza lipsei de carne de pui. Mai mult de atat, peste 25% din portofoliul lui Warren Buffet il detin companiile din industria produselor pentru consumatori.


  • NuCypher - Pentru cei care au citit The 4 Hour WorkWeek, stiu cat de importanta e delegarea, fie ca este vorba de business, marketing sau outsourcing, multe activitati care sunt delegate altor angajati sau parti terta, contin informatii sensibile.

    Sa presupunem ca o agentie de social media marketing are nevoie de datele tale de logare de Twitter, Instagram, Facebook pentru a iti sporii vizibilitatea, popularitatea si interactiunile pe care le au posibilii prospecti cu tine. Delegarea este un subiect a carei metodologie sufera de lipsa de securitate, consider ca sectorul asta va fi asigurat de NuCypher. In ultim motiv, m-as folosi de astfel de servicii si m-ar beneficia investitia in compania lor.



PS: As prefera ca, pentru cei care vor sa contribuie si sa ofere un feedback sau sa isi imparte ideile pe acest Thread, sa ofere informatii cugetate si argumentate, si sa incercam sa pastram curatenia postarii, fara spam, informatii nefolositoare, irelevante sau evidente impofida nenumaratelor informatii valoroase de pe internet care se gasesc, cu siguranta, dar raspandite pe sute de pagini web.

PSS: Eu, tu, fiecare cautam informatii de valoare, in special, doar elementele vitale din articole si de cele mai multe ori le gasim, dar sunt raspandite, foarte diluate, sau greu de sintetizat si de extras esentialul.

               kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!