Bitcoin Forum
April 24, 2024, 09:29:28 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: ICO dolandırıcı mı anlamak için...  (Read 341 times)
Necroface (OP)
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

simply getting the job done

View Profile WWW
December 31, 2017, 08:40:53 AM

bir ICO nun dolandırıcı olup olmadığını anlamak gerçekten çok zor. öte taraftan vaad ettikleri işi yapmamaları ya da yapamamaları da dolandırıcı olduklarını göstermez. ancak yine de geri dönüş beklediğiniz bir yatırım yapacaksanız, en azından şunları incelemenizde fayda var.

https://webrazzi.com/2017/12/22/bir-iconun-dolandiricilik-olup-olmadigini-nasil-anlarsiniz/

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
1713994168
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713994168
Reply with quote  #2

1713994168
Report to moderator
1713994168
Hero Member
*

Ignore
1713994168
Reply with quote  #2

1713994168
Report to moderator
1713994168
Hero Member
*

Ignore
1713994168
Reply with quote  #2

1713994168
Report to moderator
"Bitcoin: the cutting edge of begging technology." -- Giraffe.BTC
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713994168
Hero Member
*

Ignore
1713994168
Reply with quote  #2

1713994168
Report to moderator
1713994168
Hero Member
*

Ignore
1713994168
Reply with quote  #2

1713994168
Report to moderator
hppnss4ll
Newbie
*

Activity: 21
Merit: 0

View Profile
December 31, 2017, 10:16:39 AM

Bence forumda sabit bir başlık altında "ICO" gelişmelerini takip edebileceğimiz bir platform hazırlanmalı;böylece dolandırıcı olanlardan uzak durabilir, yeni çıkacak sağlam ICO fırsatlarını takip edebiliriz
pro2017
Member
**

Activity: 210
Merit: 11

View Profile
December 31, 2017, 10:28:21 AM

Sağlam icoyu bulmak beceri isterse ayrıca artık kyc ve katılım için whitelistler var bu listeler hızla doluyor hatta satıyorlar bile adamlar 3-5 kyc alıp. Para kazandıracak ico'yu tespit eden hiçkimse burda kalkıp paylaşım yapmaz. O yuzden ico araştırmasını kendiniz yapın
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
December 31, 2017, 10:37:25 AM

Sağlam ico değilde dolandırıcıyı tespit etmek lazım. Sonunda dolandırıcılık olmasa bir nebze kazanma ihtimalin var en kötü bir süre beklersin sonun da mutlaka kazanırsın.
gokhan17
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 264

View Profile
December 31, 2017, 10:43:02 AM

Öncelikle ekip ve toplam token miktarına bakmak lazım ama bunlardan dahada önemlisisosyal medya telegram gibi platformlardaki hype hiti yüksek olmalı. bir çok gereksiz proje bir bakıyorum telegram kanalına 20 bin kişi katılmış, bot olduklarını duşunmuyorsun deli gibi konu akıyor çunku
snykutlug
Member
**

Activity: 448
Merit: 17

View Profile
December 31, 2017, 10:52:55 AM

Gokhana katılıyorum sitelerine gir ordan bak nerelerde yayınlanmıştır ortaklar kim çalışanlar kim linkedin hesabı vardır hepsinin alayına bak para yatırıyosun ico sitelerindende takip et sıkıntı çıkmaz.
mustafayasinsenturk
Full Member

Activity: 672
Merit: 100

View Profile
December 31, 2017, 12:17:54 PM

Usta bir dolandırıcılarsa bu piyasada herşeyi kılıfına uydurabiliyor adamlar örneğin ethbooks özgün bir projeydi incelediğimde şüphelenecek bir şey bulamadım 13m doları alıp kaçamazlar bu adamları yaşatmazlar diye düşünüyordum fakat adamlar buhar oldu. Ben yatırım yapmadım ama ödül kampasına katılmıştım, Yatırım yapan arkadaşlar için daha üzücü bir durum tabiki
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
December 31, 2017, 12:34:54 PM

Tabii ki bazı kriterler fikir edinme yönünden katılırken değerlendirmeye almamız gerekiyor. Balıklama atlamamak gerek. Yukarıda arkadaşın dediği gibi isterlerse kılıfına uydururlar ama en azından riski minimize etmiş olursunuz.
Antikais
Full Member

Activity: 236
Merit: 101

View Profile
December 31, 2017, 12:40:30 PM

en önemlisi ico öncesi verdikleri sözleri yerine getiriyorlar mı? getirmiyorlarsa zaten güvensizlik vardır. worldcore'u bu yüzden direkt sattım ico'yu sebepsiz uzattılar birde oylama olucak dendi oylama falan olmadı sürekli geçiştirildi

ASSETA - Blockchain based borderless crypto bank | ICO | DISCUSSION THREAD | BOUNTIES
erikliwater
Full Member

Activity: 252

The future is your Genome

View Profile
December 31, 2017, 12:42:08 PM

Coindash'in hacklenmesi olayından sonra icolara çok fazla güvenemiyorum.Çünkü coindash olayında bana göre başka oyunlar döndü ve milyonlarca doları cebe atan kişiler oldu.Ekibine bakıyorum ben icoların güvenilir isimler mi diye ama bu da çok yeterli olmuyor.

Hc01
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 252

View Profile
December 31, 2017, 05:13:07 PM

En son ethbooks sanırım, pılı pırtıyı toplayıp kactı twıtterına gırmıstım sadece, ondan sonra daha tıtız bakmaya basladım takımı sosyal medyaları herseylerını kontrol etmek lazım, en ufak tereddutte vazgecıyorum.
krm4700
Full Member

Activity: 490
Merit: 105

View Profile
December 31, 2017, 06:26:56 PM

iconun dolandırıcılığı anlamanın yollu tam olarak olmasada az çok ekibinden aktifliğinden hedeflerinden falan tahmin edilebilir ama genede belli olmuyor maalesef eskiden birçok ico dolandırdı ama geneldeöyle bir şey olmauyor

► StudentCoin◄ ♦ Platform to create personal, DeFi and NFT Tokens♦ ► StudentCoin◄
───●●───●●───●●───●●───●●─[   Bounty Detective   ]─●●───●●───●●───●●───●●───
Website◂ | ▸Twitter◂ | ▸Facebook◂ | ▸LinkedIn◂ | ▸Telegram◂ | ▸Reddit◂ | ▸Instagram
Muhittin BT
Member
**

Activity: 78
Merit: 10

View Profile
December 31, 2017, 08:08:35 PM

Dikkatli olmak lazım ama anlaşılması zor olduğu için bu riskleride göze almak gerekiyor malesef

▂▂▂▂▂▂▂▃▅▇ .A NEW WAY FOR YOUR GAINS!. ▇▅▃▂▂▂▂▂▂▂
Website | Telegram | Facebook | Twitter
✮ JOIN THE CROWDSALE - 02 JUNE 2018 13:00 UTC ✮
mmm01
Legendary
*

Activity: 973
Merit: 1053

View Profile
December 31, 2017, 10:53:35 PM

Ekip ekip ekip!

Ekibin linkedin sayfası çok önemli eğer linkedin sayfası yoksa ekip üyelerinin hesapları sosyal medya da eksi değilse bilin ki o icoda bir sıkıntı vardır.
yunusseymen16
Member
**

Activity: 210

View Profile
December 31, 2017, 11:04:16 PM

İşini iyi yapan icolar için sıkıntı yok ama dolandırıcılar bence bu forumda kesinlikle listelenmeli güven vermiyenleri zaten yazıyor arkadaşlar faydalı oluyor.
LordMeowMeow
Sr. Member

Activity: 617
Merit: 250

View Profile
January 01, 2018, 03:32:15 AM

Malesef yüzde yüz emin olmak imkansız. Arkadaşlar dikkat edilmesi gereken her şeyi yazmışlar. En azından bunlara dikkat edersek daha az yanılabiliriz. Faydalı bir konu başlığı olmuş.
dhmi
Member
**

Activity: 191

View Profile
January 01, 2018, 10:46:46 AM

Anlaması çok zor ama ben önce bi ekibe bakarım. Neler başarmışlar neler yapmışlar genelde icoda bunu yayınlarlar, aklıma uyan olursa öyle girerim icoya.
DC Comics
Full Member

Activity: 182

DIW - Decentralized Security

View Profile
January 01, 2018, 11:05:40 AM

Valla anlaşılması zor bir durum diye düşünüyorum. Ama projenin içeriği ve ekiplerdeki gerçek tanınmış kişiler falan varsa zaten proje tutuyor. Projenin çok ütopik olmaması lazım gerçek hayata geçirilebilir olması lazım.

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
DIW ◈    DIWtoken.com    ▐   WHITEPAPERANN THREADTELEGRAM   ▌    SECURITY DECENTRALIZED
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
Sekon
Full Member

Activity: 490

View Profile
January 01, 2018, 11:08:12 AM

Aslında tam olarak değinmemiş yüzeysel olarak bahsetmiş ana şeyleri söylemiş sadece daha detaylı ve güzel bir çalışma yapılabilirdi ICO ya yeni yatırım yapacak kişiler için bence.
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
January 01, 2018, 12:24:37 PM

Projede yer alan kişilerle ilgili küçük bir google taramasıyla kısa sürede anlaşılabilecek bir durum. Bir de projenin anlatıldığı döküman okunarak ne kadar gerçekçi olup olmadığı az çok anlaşılır. Tabi tüm bunları yapsanız da yüzde 1'lik bir risk her zaman var olacaktır.
ahmetsusar
Jr. Member
*

Activity: 70
Merit: 7

View Profile
January 01, 2018, 06:20:51 PM

suan yataırım amaçlı katılıp dolandırıldığınız oldumu acaba yada yatırım yapıp kazandığınız ben nedense ıcolara cok soğuğum ve borsaya giriş fiyatları genelde ıco fiyatlarından cok fazla olmuyor
tarangogu
Full Member

Activity: 462

View Profile
January 01, 2018, 06:38:50 PM

whitepaper ve websitenin iyice araştırılması lazım. bir de projeyi okudukça mantıklı mı yatırım yapılabilir mi anlanabilir. Diğer bir arkadaşın dediği gibi projenin ekibindeki elemanları da araştırmak lazım
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
January 01, 2018, 06:49:11 PM

Okumayan bir toplum olarak icoların hangisinin iyi hangisinin kötü olabileceği bilgisine sahip olmak veya olabilmek çok zorken kaynakların ingilizce olması bu işi daha da zorlaştırmaktadır. Bu piyasanın en büyük zorluğu ben ce bu..
Necroface (OP)
Full Member

Activity: 518

simply getting the job done

View Profile WWW
January 01, 2018, 09:02:08 PM

valla bence o kadar vahim durumdayız ki, hepimiz 3 kuruş yapıcaz diye herşeye sazanlıyoruz, pirince giderken eldeki bulgurdan da oluyoruz, ve bizi yönlendiren de kesinlikle bilgi değil içgüdülerimiz, aksi olduğunu bilsek bile inanmak istiyoruz, yalanın peşinden bir umut koşup koşup hayal kırıklığına uğrasak da ilk fırsatta yine aynını yapıyoruz, beklediğimiz bir mucize belki de, kafadaki de halk deyimiyle ya herro ya merro (böyle miydi ki bu söz, öyle bişiler işte).

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
Puyol
Full Member

Activity: 616

View Profile
January 01, 2018, 09:09:36 PM

Takımını araştır gerçek mi hayali mi diye , whitepaperini incele sonra bazı icolar ortaklık yapıyor kendi aralarında ortaklık yaptıkları coinleri incele vs vs
Ecol
Full Member

Activity: 532

View Profile
January 03, 2018, 12:21:34 PM

Daha detaylı anlatılabilirmiş genede faydalı bence ana hatlarıyla scam ICO lardan uzak durmak için yeni başlayanlara yardımcı olur ama sonrasında iş onlara düşüyor detaylı araştırmalar yapmak lazım yatırım yapmadan önce paranı sokağa atmak gibi bir şey olur yoksa bu.

███████           C O M P R O   F I N A N C E           ███████
The DeFi Way of Synthetic Assets & Trading
│     TELEGRAM     │      TWITTER      │       REDDIT       │      MEDIUM      │
xumit
Full Member

Activity: 406

View Profile
January 03, 2018, 12:33:57 PM

bundan oncekı ıcomda te buna benzerdı bıze vadetıgıı signetureden dagıtılıcak olan parayı ıco bıtmesıne yakın yarı fıyatına cektı.
thefunkybits
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1000

View Profile
January 03, 2018, 01:02:40 PM

Scam için önce ekibi incelemk gerekiyor, proifller gerçek m bu kişiler gerçekten var mı falan diye.hatta gerekirse fotoları google image aramadan aratabilirsiniz projeye yüklü girmek istiyorsanız.daha sonra proje ve token miktarıyla hardcape falan bakıyorum icoya girebilmek için ekip iyi ve lowcap ico olursa tadından yenmez
Suzukigsxr250
Member
**

Activity: 250
Merit: 13

Dextrust.org #Defi

View Profile
January 03, 2018, 11:38:10 PM

Ben ilk önce hep ekibe bakıyorum.Ekip güvenilir duruyorsa whitepapera geçiyorum.Ekipteki kişilerin ismi geçmişte yaptıkları gibi şeylere baktıktan sonra whitepapera bakıyorum ama bütün bunlara rağmen scam yeme ihtimalimi hep aklımın bir yerinde bulunduruyorum.Yoksa üzüyor insanı.

pitipawn
Full Member

Activity: 196
Merit: 578

kedim çilek şeker çiçek !

View Profile
January 04, 2018, 03:21:45 AM

şöyle bi araya attırıp gideyim ben

gözünüzün görmeyeceği bi miktarı abi , kaç olsun mesela ? 5 ether ? 10 ether ?

istiyosanız 200 dolar 500 dolar falan da olabilir

'scam bütçesi' olarak ayırın kenara

böyle bağıra bağıra 'ben ponziyim!' ben scamım kaçın laaan!'

dedikleri ne kadar proje varsa tek tek bulup ayrı bi kafayla takibe alın

o gözden çıkardığınız miktardan bölün bölün atın

sonra gelip bi teşekkür edersiniz bana , biraz vefalı olun amına koyım

ciao

Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
January 04, 2018, 02:11:35 PM

Ekipleri konuya ilgili alakaları paylaşımları,topladıkları tokenler sosyal medyaları her şey önemli ico için

saulzaents
Hero Member

Activity: 560
Merit: 501

View Profile
January 04, 2018, 03:47:04 PM

Projede yer alan kişilerle ilgili küçük bir google taramasıyla kısa sürede anlaşılabilecek bir durum. Bir de projenin anlatıldığı döküman okunarak ne kadar gerçekçi olup olmadığı az çok anlaşılır. Tabi tüm bunları yapsanız da yüzde 1'lik bir risk her zaman var olacaktır.

yüzde 1'lik bir risk mi Smiley https://www.linkedin.com/in/vladislavm/  al mesela sana bir profil verdim bunun scam olup olmamasini nasil cikarabilirsin ki ? bitcad.me adres te bu adamlar  whitepaper yoktu retina taraması ile kameradan kullanici kaydi aldi düşün. öyle internet taramasiyla websitesiyle kolayca cikmiyor ortaya inanin.. o kadar değişti ve gelişti ki dolandırıcılık olayları artık adamlar gerçekten bu işler için emek harciyorlar yani gerizekali herifler o kadar güzel scam plani yapiyorlarki tek amaçlari projeye gelen yatırımı hacılamak Smiley halbuki toplamişsin fonu oradan şaka maka bi devam etse belki cok daha fazla kazanacaklar hem kendileri hem yatırımcıları bu adamların yaptigi da işte brezilyadaki banka soygununu hatirlatiyor . bankayi soymak için 1.5 - 2 milyon dolar değerinde bir önhazirlik safhasi düşünün Smiley

ico dolandırıcımı değil mi anlamak eskisi kadar kolay değil ama en azından hangisi daha güvenilir ve gerçekçi bunu seçebilirsin. team önemli fotograflar bile önemli bu konuda. ne kadar sahibine ait diye bir düşün gerçek anlamda araştir linkedin profilleri twitter vs profiller github profilleri önemli . daha önce bir projede görev almişmi almişysa eğer projeye ne katmiş proje şuan ne halde bunlar önemli. insanların projeye olan ilgisi ve hype durumu cok önemli telegram grubunda bir ico'nun minimum 2 k adam yoksa cok ciddiye almayin derim.
furkantugra
Member
**

Activity: 280

View Profile
January 04, 2018, 08:49:41 PM

ekibini tek tek incelemek lazim daha onceki projeleri vs  vs yine de ico isinde yuzde 100 demek imkansiz heran carpilma ihtimali olablr
ozlemt4296
Member
**

Activity: 350

CAT.EX Exchange

View Profile
April 02, 2018, 05:23:51 AM

Valla anlamak çok zor çok iyi bir araştırma yapmak gerekiyor profiller gerçekmi incelemek gerekiyor ekibi incelemek gerekiyor güzel bir paylaşım olmuş benim gibi yeni baslayanlarin işine yarayacak bir paylaşım bu iyi bir araştırmadan sonra hangi ico scam hangi ico scam değil bulmak bizim elimizde detaylı bir araştırma gerekiyor

triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
April 02, 2018, 06:22:20 AM

Türkçe bölümünde Alp Işık'ın ico paraları ne oluyor, nerelere gidiyor sorularınızı anlatan videosu var. forum bilgi hazinesi de okumak, izlemek lazım. icolardaki toplanan paraların sonradan keyfi kullanılması veya bunların denetim altına alınması gibi bir denetleme mekanizmasının olmadığını unutmayın.

Sobe038
Full Member

Activity: 252
Merit: 103

View Profile
April 02, 2018, 08:10:38 AM

icolara yatırım yapmak gerçekten profesyonelik gerektiren bir iş ve dolandırıcı olma ihtimalleri herzaman olucak bundan tam anlmaıyla emin olmamız söz konusu bile değil ancak projede bulunan kişilerin geçmişlerine bakmak bence yapılıcak en mantıklı hareket
KodesCrew
Full Member

Activity: 406

View Profile
April 02, 2018, 08:20:02 AM

bu icoların dolandırıcı olup olmadığını bulmak biraz zor. projeyi ve ekibi çok iyi incelemek gerekiyor. çıkan haberlere bakıp, birlikte bilgi paylaşımı yapmak lazım.

ermannn35
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 0

View Profile
April 02, 2018, 09:18:19 AM

Scam bir proje örneği. Bkz. https://safekeet.io/

1-2 aydır ne bir güncelleme ne bir bilgi paylaşımı hiç birşey yok. Uzatma satış bile bitti web sitesinde sayaçlar eksileri sayıyor kimsenin sikinde değil.
Taratoor
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 251

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
April 02, 2018, 10:13:52 AM

genelde projenin ekibindeki kişilerden belli ediyor kendini.Genede yatırım yapılacağı zaman çok yüklü miktarlarda girmemek lazım.

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄       ▄█▄         
                                  █████     █████         
                         ▄██▄      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▄█▄     ▀██▀                             
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████