Bitcoin Forum
April 20, 2024, 01:31:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Πρόβλημα με coinbase και verification.  (Read 351 times)
reCle (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 33
Merit: 0


View Profile WWW
January 05, 2018, 11:30:40 PM
 #1

Καλησπέρα ρε παιδιά,

Είχε κανένας πρόβλημα με verification στο coinbase? Έκανα λογαριασμό στο coinbase και έκανα verification κανονικά με το διπλωμά μου. Έκανα αγορά κανονικά Litecoin κτλ κτλ... Κάτι comission που είχα πάρει τα έκανα bitcoin μετα euro για να τα τραβήξω στον λογαριασμό. Όλα καλά μέχρι εδώ αλλά μετά όταν πήγα να αγοράσω litecoin για να τα στείλω σε exchangάδικο πήρα μπάλες και με ξαναζήτησε να κάνω id verification ξανά. Έχει τώρα καμιά βδομάδα προσπαθώ αλλά συνέχεια παίρνω μπάλες ότι και καλά δεν είναι αναγνώσιμα τα documents που στελνω. Το support εν τω μεταξύ για τον π.

Τεσπα, τα δύο clue που μπορεί να βοηθήσουν ίσως, είναι ότι μένω εξωτερικό και έκανα verification με το Ελληνικό το driving lisence. Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία, μπας και βγάλουμε καμιάν άκρη?

1713576682
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713576682

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713576682
Reply with quote  #2

1713576682
Report to moderator
1713576682
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713576682

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713576682
Reply with quote  #2

1713576682
Report to moderator
Even if you use Bitcoin through Tor, the way transactions are handled by the network makes anonymity difficult to achieve. Do not expect your transactions to be anonymous unless you really know what you're doing.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713576682
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713576682

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713576682
Reply with quote  #2

1713576682
Report to moderator
1713576682
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713576682

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713576682
Reply with quote  #2

1713576682
Report to moderator
1713576682
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713576682

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713576682
Reply with quote  #2

1713576682
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 05, 2018, 11:37:48 PM
 #2

Καλησπέρα ρε παιδιά,

Είχε κανένας πρόβλημα με verification στο coinbase? Έκανα λογαριασμό στο coinbase και έκανα verification κανονικά με το διπλωμά μου. Έκανα αγορά κανονικά Litecoin κτλ κτλ... Κάτι comission που είχα πάρει τα έκανα bitcoin μετα euro για να τα τραβήξω στον λογαριασμό. Όλα καλά μέχρι εδώ αλλά μετά όταν πήγα να αγοράσω litecoin για να τα στείλω σε exchangάδικο πήρα μπάλες και με ξαναζήτησε να κάνω id verification ξανά. Έχει τώρα καμιά βδομάδα προσπαθώ αλλά συνέχεια παίρνω μπάλες ότι και καλά δεν είναι αναγνώσιμα τα documents που στελνω. Το support εν τω μεταξύ για τον π.

Τεσπα, τα δύο clue που μπορεί να βοηθήσουν ίσως, είναι ότι μένω εξωτερικό και έκανα verification με το Ελληνικό το driving lisence. Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία, μπας και βγάλουμε καμιάν άκρη?



να γνωρίζετε ότι η coinbase όχι μόνο έχει κλείσει λογαριασμούς χωρίς καμία προειδοποίηση ας πούμε επειδή κάποιος έχει στείλε ψηφιακά νομίσματα σε bet site αλλά τους έχει κατασχέσει και τα χρήματα χωρίς καν να απαντάει σε support.
Θα το γράφω μέχρι να το καταλάβουν όλοι. Μακριά από την Coinbase!

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
reCle (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 33
Merit: 0


View Profile WWW
January 05, 2018, 11:54:20 PM
 #3

έχει κλείσει λογαριασμούς χωρίς καμία προειδοποίηση ας πούμε επειδή κάποιος έχει στείλε ψηφιακά νομίσματα σε bet site

Το συγκεκριμένο τυχαίνει να το γνωρίζω λόγω δουλειάς, αν είναι regulated το coinbase δεν μπορεί να κάνει κάτι παρά να διακόψει συνεργασίες με λογαριασμούς που διενεργούνται συναλλαγές με το gaming industry γιατί παίζουν τις άδειες τους και τσουχτερά πρόστιμα. Overall δεν είμαι και εγώ 100% ευχαριστημένος να πω την αλήθεια μου.

Έχεις κάτι άλλο στο νού σου εκτός απο coinbase το οποίο να είναι reliable ?
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 06, 2018, 12:01:08 AM
 #4

έχει κλείσει λογαριασμούς χωρίς καμία προειδοποίηση ας πούμε επειδή κάποιος έχει στείλε ψηφιακά νομίσματα σε bet site

Το συγκεκριμένο τυχαίνει να το γνωρίζω λόγω δουλειάς, αν είναι regulated το coinbase δεν μπορεί να κάνει κάτι παρά να διακόψει συνεργασίες με λογαριασμούς που διενεργούνται συναλλαγές με το gaming industry γιατί παίζουν τις άδειες τους και τσουχτερά πρόστιμα. Overall δεν είμαι και εγώ 100% ευχαριστημένος να πω την αλήθεια μου.

Έχεις κάτι άλλο στο νού σου εκτός απο coinbase το οποίο να είναι reliable ?

για ανταλλακτήριο δες το bitstamp. Θα σου πρότεινα και το kraken αλλά δυστυχώς θέλει άμεσα αναβάθμιση η πλατφόρμα του γιατί πλέον είναι καθόλου λειτουργική. Τώρα δες και το spectrocoin για αγορά με κάρτα. Για online wallet δες blockchain.info η bitwala αλλά όπως λέμε πάντα τα ψηφιακά σας νομίσματα καλύτερα να τα έχετε σε δικά σας walelt.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 06, 2018, 12:03:41 AM
 #5

στο reddit μπορείς να διαβάσεις ένα μεγάλο ιστορικό προβλημάτων με την coinbase

http://reddit6.com/r/Bitcoin/comments/7oc8tl/brian_armstrong_really_sigh/ds93gif?context=3

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
reCle (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 33
Merit: 0


View Profile WWW
January 06, 2018, 12:12:50 AM
 #6

Ντάξει τους έχουν καταμαυρίσει λέω να την κάνω απο coinbase όσο είναι καιρός. Το μόνο κακό είναι ότι έχω χρήματα γυρισμένα σε ευρω έκει μέσα (ευτυχώς όχι πολλά) και μάλλον θα τα κλάψω.

Θα κοιτάξω το bitstamp. Σε ευχαριστώ.
dimitris_81
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
January 06, 2018, 07:27:27 PM
 #7

Εγω παιδια εχθες εκανα account στην coinbase και σημερα κιολας ηρθε η ταυτοποιηση λιγο περιεργο μου φενεται ολο αυτο μιας και οπως λεει ο φιλος παραπανω του εκαναν ταυτοποιηση και μετα του ζητουσαν ξανα,εστειλα 1 ευρω με transfer το οποιο θα κατατεθει μαλλον απο εβδομαδα, μονο και μονο να επικυρωσω τον τραπεζικο λογαριαμσο.Μαλλον δεν θα αγορασω απο εκει γιατι αρχισε να ψιλοβρωμαει η δουλεια.Για bitstamp με βλεπω  Huh
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 06, 2018, 10:55:36 PM
 #8

Εγω παιδια εχθες εκανα account στην coinbase και σημερα κιολας ηρθε η ταυτοποιηση λιγο περιεργο μου φενεται ολο αυτο μιας και οπως λεει ο φιλος παραπανω του εκαναν ταυτοποιηση και μετα του ζητουσαν ξανα,εστειλα 1 ευρω με transfer το οποιο θα κατατεθει μαλλον απο εβδομαδα, μονο και μονο να επικυρωσω τον τραπεζικο λογαριαμσο.Μαλλον δεν θα αγορασω απο εκει γιατι αρχισε να ψιλοβρωμαει η δουλεια.Για bitstamp με βλεπω  Huh

μακριά από coinbase. Χίλιες φορές καλύτερα bitstamp η ακόμα και kraken που έχει και πλήθος νομισμάτων αν έχεις υπομονή να κάνεις συνέχεια reload γιατί η πλατφόρμα τους τρώει κολήματα. Η Coinbase είναι για μένα μια από τις χειρότερες εταιρείες συν ότι πουλάνε σε ότι ισοτιμία θελουν πάντα με καπέλο και τα fee τους είναι πάντα υπερβολικά

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
ttitos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
January 07, 2018, 05:33:18 PM
 #9

To coinbase βοηθαγε γιατι μπορουσες να μετατρεψεις τα νομισματα σου σε ευρω κι να τα στειλεις στην τραπεζα σου...Αλλη εναλλακτικη υπαρχει για να  τραβηξεις λεφτα?
Aiolikos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 0


View Profile
January 07, 2018, 05:36:46 PM
 #10

bitstamp πολύ ανώτερο και πολύ πιο αξιόπιστο.
Kraken και αυτό αξιόπιστο αλλα κολλάει λόγω φόρτου τελευταία.
Μακριά από coinbase.
skylbit
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 07, 2018, 06:01:06 PM
 #11

Κι εγώ σε Bitstamp κατέληξα γιατί απηύδησα με το verification στην Coinbase.
Τώρα βέβαια πρέπει να περιμένω 2 εβδομάδες για να μου επεξεργαστούν τα έγγραφα που ανέβασα. Ελπίζω μην έχω τα ίδια θέματα κι εδώ.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 07, 2018, 11:21:44 PM
 #12

νομίζω γρηγορότερα θα το κάνουν και είναι αρκετά επαγγελματίες εδώ που τα λέμε συν ότι έχουν support κάτι που στο coinbase είναι απλά ανύπκαρκτο. Νομίζω για μεταφορές bitcoin έχουν για τις πρώτες μεταφορές μηδενικά fee όχι τα 15 ευρώ που βάζει το Coinbase ακόμα και αν το mempool είναι άδειο συν ότι πουλάνε πάντα με καπέλο στην από την ισοτιμία που υπάρχει στην αγορά.
Για μένα το Coinbase είναι ότι χειρότερο υπάρχει από ανταλλακτήριο και στην κυριολεξία οι τύποι είναι κλέφτες κανονικοί.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Sira
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
January 08, 2018, 11:22:29 PM
 #13

Οσοι θελετε να κανετε register στην coinbase και να βαλετε τραπεζικο λογαριασμο πρεπει το ποσο που θα στειλετε στην τραπεζα τους με sepa payment να ειναι τουλαχιστον 6 ευρω.
Αν στελνετε λιγοτερα κολλανε σαν "pending" στο History για αρκετο καιρο.
Κατι που χρειαζεται ,επισης , προσοχη ειναι το ονομα που θα βαλετε στα personal details να ειναι ακριβως το ιδιο με το ονομα που φαινεται στον εκαστοτε λογαριασμο τραπεζης που θελετε να δηλωσετε.
Ειχα και εγω καποιες καθυστερησεις μεχρι να καταλαβω πως δουλευει το συστημα τους και αργησαν πολυ και στα mail μου. Αλλα εντελει , ολα εστρωσαν.
Τωρα δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο προβλημα , ειτε σε φορτιση ευρω στην coinbase , ειτε αναληψη απο coinbase στην τραπεζα. Ολα δουλευουν ρολόι
b1t
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
January 09, 2018, 08:34:56 AM
 #14

Κι εγώ σε Bitstamp κατέληξα γιατί απηύδησα με το verification στην Coinbase.
Τώρα βέβαια πρέπει να περιμένω 2 εβδομάδες για να μου επεξεργαστούν τα έγγραφα που ανέβασα. Ελπίζω μην έχω τα ίδια θέματα κι εδώ.

Μην μου λέτε τέτοια και μολις έκανα το verification στην coinbase και περίμενα να ολοκληρωθεί μέσα στην μέρα.
theodoros
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
January 09, 2018, 11:11:16 PM
 #15

Καλησπέρα σε όλους!

Δηλάδή για να είναι κανείς σίγουρος, καλύτερα να κάνει πρώτα verification και μετά να πάει να κάνει δουλειές με την CoinBase?

T.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 09, 2018, 11:24:22 PM
 #16

ναι αλλά εγώ θα πρότεινα να μην κάνει καθόλου δουλειές με την Coinbase. Υπάρχουν πολύ καλύτερα ανταλλακτήρια

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
ninjapilgrim
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 10, 2018, 07:57:39 AM
 #17

Οσοι θελετε να κανετε register στην coinbase και να βαλετε τραπεζικο λογαριασμο πρεπει το ποσο που θα στειλετε στην τραπεζα τους με sepa payment να ειναι τουλαχιστον 6 ευρω.
Αν στελνετε λιγοτερα κολλανε σαν "pending" στο History για αρκετο καιρο.
Κατι που χρειαζεται ,επισης , προσοχη ειναι το ονομα που θα βαλετε στα personal details να ειναι ακριβως το ιδιο με το ονομα που φαινεται στον εκαστοτε λογαριασμο τραπεζης που θελετε να δηλωσετε.
Ειχα και εγω καποιες καθυστερησεις μεχρι να καταλαβω πως δουλευει το συστημα τους και αργησαν πολυ και στα mail μου. Αλλα εντελει , ολα εστρωσαν.
Τωρα δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο προβλημα , ειτε σε φορτιση ευρω στην coinbase , ειτε αναληψη απο coinbase στην τραπεζα. Ολα δουλευουν ρολόι


Εγω ανοιξα λογαριασμο coinbase το Σαββατο και εστειλα SEPA κανονικα 1€ και Δευτερα εγινε confirm χωρις κανενα προβλημα παντως. Τα στοιχεια προφανως και πρεπει να ειναι ακριβως τα ιδια αφου ο ολος σκοπος του verification ειναι να πιστοποιησουν την ταυτοτητα σου και τα τραπεζικα σου στοιχεια.
theodoros
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
January 10, 2018, 03:18:12 PM
 #18

ναι αλλά εγώ θα πρότεινα να μην κάνει καθόλου δουλειές με την Coinbase. Υπάρχουν πολύ καλύτερα ανταλλακτήρια

Το είδα αλλά το pool που "σκάβω" έχει συνεργασία και προσφέρει 0% fees για μεταφορές εκεί.

Μετά είδα ότι πολλοί χρήστες τα βγάζουν μετά στο GDAX (επίσης 0%) και μετά κατευθείαν σε λογαριασμό.


ninjapilgrim>  Εγω ανοιξα λογαριασμο coinbase το Σαββατο και εστειλα SEPA κανονικα 1€ και Δευτερα εγινε confirm χωρις κανενα προβλημα παντως.

Αυτό που με αγχώνει είναι η συμπεριφορά του ανταλλακτηρίου όταν ΒΓΑΖΕΙΣ και όχι όταν του ΒΑΖΕΙΣ λεφτά.
picos2367
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
January 10, 2018, 09:18:24 PM
 #19

Μαι χαρα δουλέυει το coinbase προσφατα εκανα και ενα τεστ , εξαργυρωσα 1€ eth και τα εστειλα στην τραπεζα μου , φτασανε σε 2 μερες .
Sira
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
January 11, 2018, 04:53:36 PM
 #20

Τραβηξα ενα ποσό τις προαλλες απο την coinbase προς την Εθνικη τραπεζα και μου χρεωσε (η εθνικη) προμηθεια 3€ το οποιο ειναι fixed μεχρι καποια ποσα (οχι %).
Μπορει καποιος να μου πει αν καποια αλλη τραπεζα εχει λιγοτερη προμηθεια ή αν μεσω αλλου ανταλακτηριου ειναι πιο φθηνα τα cash out;

[Συνολικα εδωσα 1€ fixed +0.15€ (bank fee , ελεγε) απο την μερια τους και οταν μετα απο 2 εργασιμες μπηκε το ποσο στην τραπεζα μου , ηταν +3€ προμηθεια τα οποια θεωρω πως ειναι πολλα]
picos2367
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
January 11, 2018, 09:48:26 PM
 #21

ALPHA ΔΕΝ ειδα να πληρωσα κατι , βεβαια ηταν πολυ μοκρο το ποσο (8€) για να τσεκαρω την διαδικασια
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 11, 2018, 11:27:25 PM
 #22

Τραβηξα ενα ποσό τις προαλλες απο την coinbase προς την Εθνικη τραπεζα και μου χρεωσε (η εθνικη) προμηθεια 3€ το οποιο ειναι fixed μεχρι καποια ποσα (οχι %).
Μπορει καποιος να μου πει αν καποια αλλη τραπεζα εχει λιγοτερη προμηθεια ή αν μεσω αλλου ανταλακτηριου ειναι πιο φθηνα τα cash out;

[Συνολικα εδωσα 1€ fixed +0.15€ (bank fee , ελεγε) απο την μερια τους και οταν μετα απο 2 εργασιμες μπηκε το ποσο στην τραπεζα μου , ηταν +3€ προμηθεια τα οποια θεωρω πως ειναι πολλα]

Κανονικά τα sepa εμβάσματα είναι με μηδενική προμήθεια. Τώρα οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν όπως πάντα ότι νάναι.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
January 12, 2018, 12:52:57 AM
 #23

Πειραιώς δεν κρατάει παντος
mitsos13
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 0


View Profile
January 12, 2018, 02:46:07 PM
 #24

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ  COINBASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sira
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
January 12, 2018, 06:39:46 PM
 #25

Τραβηξα ενα ποσό τις προαλλες απο την coinbase προς την Εθνικη τραπεζα και μου χρεωσε (η εθνικη) προμηθεια 3€ το οποιο ειναι fixed μεχρι καποια ποσα (οχι %).
Μπορει καποιος να μου πει αν καποια αλλη τραπεζα εχει λιγοτερη προμηθεια ή αν μεσω αλλου ανταλακτηριου ειναι πιο φθηνα τα cash out;

[Συνολικα εδωσα 1€ fixed +0.15€ (bank fee , ελεγε) απο την μερια τους και οταν μετα απο 2 εργασιμες μπηκε το ποσο στην τραπεζα μου , ηταν +3€ προμηθεια τα οποια θεωρω πως ειναι πολλα]

Κανονικά τα sepa εμβάσματα είναι με μηδενική προμήθεια. Τώρα οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν όπως πάντα ότι νάναι.


Αυτο ρωτησα τον υπαλληλο της εθνικης και μου ειπε πως ειναι μεν sepa αλλα ο παραληπτης πληρωνει καποια προμηθεια. (επιλογη shared εξοδα)
Καπου τοσα πρεπει να πληρωσε ,λεει, και η coinbase οταν εκανα εγω sepa εμβασμα σε αυτους... (εγω ειχα πληρωσει το fixed 1ευρω)

Ελεγα μηπως καποιος εχει δωσει λογαριασμο εθνικης σε καποιο ανταλακτηριο και εχει τραβηξει ποσά για να μπορεσω να καταλαβω αν ειναι "τσαχπινιά" της coinbase η ταριφα της εθνικης ή αν απλως εχει ακριβη προμηθεια η εθνικη.
Pages: 1 2 [All]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!